12. 11. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
2. 11. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Samozřejmě, pokud je pro Vás a Vašeho otce schůdná Olomouc, můžeme se domluvit na setkání spolu. Pracuji přímo na Onkologické klinice Fakultní nemocnice. Kontakt na mě: karolina.machova@fnol.cz, tel.č. 588 444 252.
12. 10. 2010, Mgr. Karolína Machová, psycholog FN Olomouc, Onkologická klinika FN a LF UP Olomouc, KarolinaMachova@seznam.cz
Při použití správných léků a plné psychické podpory a citové obětavosti s důrazem na plnou lásku k otci a jeho nezastupitelný význam v rodině dojde časem i ke zlepšení psychického stavu. Léčba rakoviny má však jeden velký háček a tím je čas. Rakovina je nemoc jako každá jiná a jako taková se i léčí. Léčba však trvá velmi dlouho. Bez trpělivosti a neustálé podpory pacienta a rodiny to ale nejde. Váš tatínek má plnou hlavu katastrofických scénářů - to je zcela pochopitelné, ale jak jsem již řekl vše se musí odvíjet pouze od skutečných informací a nikoliv relativní pravdy ve stylu co by kdy by. Vaše podpora otci nesmí být litování, ale zahájení boje s nemocí s plnou citovou podporou a důrazem na jeho nepostradatelnost. Na začátku tohoto procesu však musíte mít tatínka rádi takového, jaký je právě teď. Nesnažit se ho hned na začátku měnit do pozitivních stavů. Stavy, které otec prožívá totiž pomáhají svým způsobem pochopit průběh nemoci. I když o ně pacient nejeví zájem a snaží se je spíše vytěsnit z mysli.Jak jsem uvedl, bez nich to ale nejde. Zde je pak třeba ta notná dávka trpělivosti. Poté, ve spojení s odhodláním a boje s nemocí se psychický stav Vašeho otce začne měnit sám.
12. 10. 2010, Mgr. Zdeněk Hrstka, Ph.D., psycholog, Klinika onkologie a radioterapie a oddělení klinické hematologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové., hrstka@pmfhk.cz
A zprávy, které pro Vás mám, jsou dobré. Všichni se shodují na tom, co Vám říká Váš pan primář - že Vaše onemocnění bylo zřejmě zachyceno brzy, je vhodné k operativnímu zákroku a ten by měl situaci řešit.
To znamená, že na Váš dotaz, zda máte opravdu šanci, že budete v pořádku, odpovídají lékaři, že máte šanci.
Samozřejmě, že Vás čeká řada nepříjemností - operace, hojení a případně nějaká pooperační léčba, smiřování se s faktem onemocnění a nemožnosti dalšího otěhotnění...
Píšete, že Vaše maminka umřela, když Vám bylo patnáct a tatínek umřel loni v listopadu na nádorové onemocnění. Chápu, že jste prožila strašně těžké chvíle a než jste se stačila dostat z toho nejhoršího, přišla další rána... Je toho na Vás hodně. Je dobře, že jste se začala léčit u psychiatra a určitě Vám doporučuji, abyste si našla také psychoterapeutickou péči. Můžete si ji sama najít podle bydliště na naší mapě psychoonkologické péče na Linkos nebo napsat na moji mailovou adresu a zkusíme Vám tu nejvhodnější péči najít.
Nebojte se, prosím, jste v rukou odborníků a my všichni se budeme snažit pro Vás udělat co půjde, abyste se z této fáze naprostého šoku z onkologické diagnózy dostala do stavu, kdy budete úspěšně bojovat se svojí nemocí. Vždyť máte silnou motivaci, máte rodinu, dcerku...
Kontaktujte, prosím, někoho z nás přímo, abyste měla individuální psychoterapeutickou péči. Držím palce v další léčbě.
7. 10. 2010, PhDr.Hana Čápová, klinický psycholog Radioteapeutického oddělení FN Motol, hana.capova@fnmotol.cz
4. 10. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
4. 10. 2010, Mgr. Alexandra Škrobánková, FN Olomouc, Hematoonkologická klinika, skrobankova@volny.cz
26. 9. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz,
14. 9. 2010, Mgr. Alexandra Škrobánková, FN Olomouc, Hematoonkologická klinika, skrobankova@volny.cz
Co se týče psychiatrické pomoci, je velice pravděpodobné, že je třeba taky a po schůzce bych ji doporučila. Protože v Motole nemáme k dispozici psychiatra pro ambulantní pacienty, bylo by šikovnější objednat se hned k některému psychiatrovi v Praze - jejich seznam podle částí Prahy najdete na internetu po zadání hesla "psychiatrická ordinace" nebo v telefonním seznamu. Zavolejte několika z nich a využijte služeb toho, kdo bude mít nejmenší dobu čekání na termín. Je prokázáno, že největší účinnost v terapii psychických problémů má souběh psychiatrických léků a psychoterapie, proto neváhejte.
Ráda bych této příležitosti také využila k tomu, abych vysvětlila, proč mnohdy není pacientovi nabídnuta psychologická pomoc. My psychologové si svoje místo v onkologické léčbě zatím jen velice těžko hledáme. V naší republice několik komplexních onkologických center ještě ani nemá v týmu psychologa aspoň na částečný úvazek.
Podpora vás, onkologických pacientů a jejich rodin by pro nás mnoho znamenala - bylo by třeba, aby veřejnost více volala po přítomnosti psychologů a psychiatrů na onkologických odděleních. Myslím, že každý, kdo s touto nemocí přišel do styku, ví, jak je jejich pomoc v té chvíli důležitá.
Přeji hodně síly a věřím, že společně vaši situaci zvládneme.
10. 9. 2010, PhDr.Hana Čápová, klinický psycholog radioterapeutického oddělení FN Motol, hana.capova@fnmotol.cz
Jeho odpověď: Dobrý den, nějak mi nesedí ty datumy, ale celkově mohu říci, že tak jak to popisujete by bylo vhodné ukázat všechny Vaše nálezy i jinému lékaři k posouzení.
Už nejsem ta plná síly a optimismu, prostě teď jsem byla 2x na vyšetření a nervově jsem se zhroutila(hysterka), mám strach a už nemám sílu bojovat s úřady a hledat nové lékaře.
S těmi úřady je to také složité, vzali mi důchod se slovy, že to nebyla recidiva, ale špatná operace a po předložení nového nálezu, který byl jen podezření, mi bylo řečeno, že když budu mít rakovinu, že si zažádám o důchod znovu. Musím se soustředit na zdraví, né zase bojovat s úřady a soudy.
Fakt, že člověk po dlouhé léčbě nemá jistotu a důvěru v to, že již bude dále zdravý, není nic neobvyklého – naopak, je to velmi přirozená reakce. Je to nepříjemné, ale je to tak, protože předchozí zkušenost změnila pohled na situaci zdraví a nemoci.
Je mi jasné, že je obtížné řídit se radami, protože ty fungují třeba na někoho, ale na jiného ne. Proto i nyní je problematické poradit Vám něco, co by tzv. zaručeně fungovalo. Osobně také nemám radění příliš v oblibě, ale zkusme vyjít z toho, co je nyní: jste po léčbě a tělesně jste – předpokládám - víceméně bez závažných problémů. Bude to znít na první přečtení fádně, ale zkuste žít teď a tady: to znamená pokoušejte se dělat a prožívat to, co můžete nebo chcete a co je zvládnutelné, bez ohledu na výsledek. Možná to nebude jednoduché, ale může to být lepší než zůstat tzv. stát a nepokoušet se o změnu.
Myslím, že by Vám též mohla pomoci psychoterapie – tj. jiná léčba než jen užívání léků, ale léčba se zapojením vztahu s terapeutem, který bude společně s Vámi procházet Vaší situací a může tak velmi citlivě a aktuálně reagovat na to, co se právě děje. Onkologická pracoviště většinou mají psychology nebo alespoň kontakty na ně, protože psychologická péče je nedílnou součástí léčby nádorových onemocnění. Pokud je to pro Vás schůdné (co do vzdálenosti), mohu Vám takovou léčbu či pomoc nabídnout i ve své osobě – pracuji v Brně (tel: 543 136 218, ivona.sporcrova@mou.cz).
V každém případě Vám držím palec k tomu, abyste pokračovala ve svém odhodlání zkusit něco jinak – první krok jste již udělala tím, že jste napsala do poradny … a to jistě potřebovalo určitou dávku odvahy, kterou jste v sobě dokázala najít.
30. 8. 2010, PhDr. Ivona Šporcrová, klinický psycholog, Masarykův onkologický ústav, Brno, ivona.sporcrova@mou.cz
Organizačně jste už vše promyslel - věřím Vám, že uděláte všechno, aby pacient měl pohodlí a neměl velké starosti... To je pěkné. Co se týče toho ostatního, máte pravdu, může se objevit kdejaký problém. Nemoc je vždy individuální situace a všichni reagujeme po svém. Na Vašem přístupu je vidět, že jste člověk, který se rád na všechny eventuality připraví, aby nebyl zaskočený. V tomto případě se ale nelze na všechno připravit. Možná, že bude pacient vděčný za pomoc a vše půjde hladce, možná bude reagovat vztekem a bude pomoc odmítat a zlobit se na vás oba... Váš budoucí tchán je dospělý a samostatný člověk a možná bude potřebovat, abyste jeho samostatnost respektovali... Byla bych ráda, kdybyste se připravil i na tuto eventualitu. Naše snaha pomáhat musí končit tam, kde začíná právo pacienta na vlastní rozhodování o sobě samém.Vy máte právo nabídnout pomoc dle vlastního uvážení a pacient má právo přijmout ji do té míry, která je mu příjemná, to je jasné.
Protože pracuji také v Praze, ráda bych vám všem nabídla svoji pomoc - můžeme se průběžně setkávat, psát si maily, reagovat na situaci a pomoc "ušít pacientovi i celé rodině na míru".
Budu se těšit, že se ozvete na mojí mailové adrese - prosím jen o trpělivost, protože jsem právě na dovolené a k mailu se dostanu až po svém návratu.
Přeji Vašemu budoucímu tchánovi úspěšnou léčbu bez komplikací a jemu i celé rodině hodně síly a trpělivosti. Přeji vám všem, aby budoucí týdny a měsíce nebyly jen "dobou chemoterapie", ale i dobou, kdy budete víc spolu, užijete si pospolitosti a z ní plynoucí legrace a rodinné pohody. Může to být doba, kdy si na sebe najdete čas a která vás všechny sblíží a položí základ budoucím pěkným rodinným vztahům. Moc vám přeji, aby to tak bylo.
21. 8. 2010, PhDr.Hana Čápová, klinický psycholog, FN Motol Praha, hana.capova@fnmotol.cz
8. 8. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Nevím co je lepší,když to nezvládám vzít jednorázově neurol a nebo brát stále antidepresiva.Sama to asi nezvládnu a mám strach ,v důsledku stresu z relapsu choroby. AML a sekundární
Rodina bude potom reagovat pozitivně a bude Vás povzbuzovat k tolik potřebné pozitivní náladě, kterou budete pociťovat s těchto činností. Mnoho zdraví
12. 8. 2010, Mgr. Zdeněk Hrstka, Ph.D., psycholog FN HK, hrstka@pmfhk.cz
Na druhé straně není nic špatného na tom, přijímat podporu poskytovanou jinými lidmi, kteří jsou tzv. pro Vás z formálního hlediska vzdálenější – myslím např. exmanžela anebo přátele, známé, příp. spolupracovníky. Naopak jako velmi dobré vnímám to, že si pravděpodobně (tím, jak se k problému stavíte) o tuto podporu říkáte a jste nastavena ji přijmout – nezáleží tolik na tom, kdo Vám ji dá; důležité je, aby Vám pomohla a Vy jste díky tomu dokázala obnovovat svoje síly ve zvládání nemoci. U dlouhé nemoci má člověk často pocit, že je jednou „dole“ a nezvládá … a jindy „nahoře“ a zvládnout problém se mu přece jen daří – to je normální a právě proto je moc dobře, když je po ruce někdo, kdo tyto věci s Vámi prožívá a je méně podstatné, kdo to je.
Nicméně je jasné, že se člověk může cítit zklamaný, protože tam, kde pomoc předpokládal, dosud nic nepřichází. Jistě mi dáte za pravdu, že nikoho (byť nejbližšího příbuzného) nelze k takovým věcem nutit – pokud podpůrné chování z jeho strany není přirozené, nejspíš by asi nebylo v tuto chvíli dostatečně efektivní. Nechci tím rozhodně říci, že u Vašich rodičů není možné nic změnit (možná ano, možná ne) – z Vašeho dopisu podrobnosti nelze vyčíst; nejspíš by pro Vás mohlo být zajímavé Vaše rodinné vztahy rozebrat konkrétněji v osobním setkání. Pokud naznáte, že ano, můžeme se sejít – pracuji v zařízení, v jehož jste péči.
10. 8. 2010, PhDr. Ivona Šporcrová, klinický psycholog, Masarykův onkologický ústav, Brno, ivona.sporcrova@mou.cz