4. 8. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Maminka je doma z nemocnice necelé dva týdny, což je určitě krátká doba ke zpracování této nešťastné situace, nicméně se obávám, že má, samozřejmě opávněnou, potíž se s tímto vyrovnat. Pozoruji u ní velkou lítostivost a plačtivost, občas velmi pesimistické výroky, což může být částečně dáno i tím, že má ještě otevřenou bolestivou nezhojenou ránu, přesto mě to trochu zneklidňuje. Kromě prognózy se musí naučit zvládat také skutečnost, že je absolutně závislá na inzulinu a časté hypoglykemické stavy jí určitě na optimizmu nepřidají. Velmi ráda bych jí poskytla co nejlepší podporu a pomoc, našla jsem zde v poradně doporučení na PhDr. Ilonu Koťátkovou (jsme z Ostravy) a chtěla bych se zeptat, zda bych vzhledem k prognóze měla zvažovat odbornou pomoc, a pokud ano, kdy by bylo nejoptimálnější jí ji navrhnout, abych nenapáchala víc škody, než užitku (maminka měla k psychologickým poradnám vždy tak trochu odmítavý postoj).
Snažím se jí pomoci, jak jen to jde, ale starám se o ni sama a jsem také velmi smutná z toho, co máme před sebou, tudíž se nevyhnu tak trochu sobeckému vnímání. Před pěti lety, kdy byla maminka poprvé onkologický pacient, jsme to zvládly bez odborné pomoci, ale teď je situace jiná. Je mi jasné, že velmi záleží na její osobnosti, nicméně Vy máte s tímto určitě mnohem více zkušeností než já a budu vděčna za Vaše postřehy. Chtěla bych maximalizovat kvalitu života, jež jí zbývá a chtěla bych docílit toho, aby se alespoň někdy radovala a kromě smutku pocítila i něco jiného.
Ráda bych Vás také požádala o tip na dobrou literaturu stran psychiky onkologických pacientů (jsem medička za třetinou studia).
K Vaší mamince a situaci kolem jejího velmi závažného onemocnění. Vaše maminka je ještě docela mladá žena a pokud jí lékaři řekli prognózu jejího onemocnění, nemyslím, že by se ještě někdy mohla od srdce zasmát. To, co teď prožívá, je tak zvaný bilanční smutek. Je to směs úzkosti, depresivní nálady, pocitů beznaděje, bezmoci, lítosti nad tím, že její tělo ji tak moc zklamalo. Přece mu už svou silou a odhodláním dobře žít pomohla před pěti lety a tehdy, když vše zlé překonala, oprávněně si myslela, že se jí už nic podobného nestane. Lítost spolu s rozčarováním nad zlým osudem budí pláč, jak Vy sama říkáte, oprávněnou potíž psychicky zvládnout tuto situaci. Ke zmírnění těžké deprese a úzkosti by bylo třeba ordinovat léky, které Vaší mamince tzv. „rozvážou mysl“ od smutku a obav ze smrti a aspoň trochu jí pomohou se nadechnout volněji. Tady bych opravdu nesháněla pomoc psychologa, ale lékaře onkologa nebo přímo také třeba psychiatra. Váš onkolog by měl dostatečně zásobit Vaši maminku antidepresivy (naši velmi nemocní pacienti pookřívají po mirtazapinu) a anxiolytiky. Tou správnou psychoterapií jí pak bude to, když kolem sebe bude mít ty, které miluje, pro které žije, kteří ji motivují, své nejbližší. Pokud bude v depresi, nebudete se k ní moci přiblížit, zbaví-li ji antidepresiva těch nejhorších psychických stavů a myšlenek, pak Vás k sobě ráda pustí. Přeji Vám i Vaší mamince aspoň trošku veselejší dny.
4. 8. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Vy totiž v dotazu tak zdráhavě žádáte o potvrzení "normality" své reakce. Ach jo, vždyť Vám umřel tatínek, je to teprve několik týdnů! Stalo se to náhle, nebyla jste připravená na takovou tragédii. Máte právo na všechny možné reakce - máte právo se zhroutit, celé dny plakat, křičet, vztekat se na nespravedlnost světa, máte právo nefungovat, stěžovat si...
Až potom někdy za dlouhou dobu nastane to, co se snažíte nastolit teď: že život půjde dál, vědomí, že už nic nevrátíte...
Když se budete snažit o takový racionální přístup teď, může se Váš stav vyvinout například v těžkou posttraumatickou poruchu, v hlubokou depresi...
Pokud mohu tedy být tím, kdo Vám pro tuto chvíli dá rozhřešení: nic "nemusíte". Ale měla byste si dát dost času na truchlení, vyhledat odborníky, které Vám pomohou tu tragédii zpracovat - dobrého terapeuta, který Vám tím pomůže projít a pokud to doporučí, pak také psychiatra, aby Vám předepsal léky.
Poohlédněte se podle svého bydliště na našich stránkách po mapě psychoonkologické péče - tam najdete psychology, kteří Vám pomohou s prvními reakcemi a případně doporučí někoho k další dlouhodobější péči.
Myslete na sebe trochu víc, prosím. To není sobectví, ale zdravá sebeláska.
Budu se těšit, že nám časem podáte další zprávy o svém prožívání, a že se Vám co nejdříve uleví.
30. 7. 2010, PhDr.Hana Čápová, oddělení radioterapie FN Motol Praha, hana.capova@fnmotol.cz
Ráda bych reagovala na Váš dopis. Cítím z něho, v jak velmi těžké situaci jste, a je dobře, že jste se rozhodla Vaše trápení sdílet. S manželem jste se rozhodovali pro už beztak náročný krok rozvodu, a do toho přišla těžká nemoc. Dle toho jak popisujete doprovázení manžela v nemoci, máte asi mezi sebou dobré vztahy i přes odloučení.
Na jedné straně píšete, že manželovi lékaři dávají měsíc, na druhé straně že si ponechal svůj byt aby se měl kam vrátit a neumíte si představit co Vás čeká.. Vyvolává to ve Vás všechno asi velikou nejistotu, máte sama strach, starost o děti, i o manžela. Možná je teď všechno na Vás. Možná cítíte, že manžel opravdu nemá moc času, jak to říkají lékaři. Mluvili lékaři o vážnosti stavu také s manželem? Měl šanci vyjádřit, co by si v opravdu vážné situaci přál? Každý člověk má právo vědět jaké má v léčbě možnosti, i když je to pro nás veliká úzkost a pravda může velmi bolet. Stál by o pravdu Váš manžel?
Je cítit že se trápíte tím, že manžel léčbu nese špatně. Co se týká potíží s nechutenstvím a zvracením, zkuste se poradit s ošetřujícím lékařem co ještě zkusit. Po psychické stránce manželovi jistě pomůže když budete společně trávit čas, i s dětmi, četbou, hovorem, sdílením pocitů, buďte k sobě upřímní. Dejte si najevo že v tom nejste sami.
Velmi velkou starost si děláte o děti. Vaše dcerky těžko nesly odloučení s manželem. Možná jste se chystali pracovat na tom, jak být dál co nejintenzivněji rodiče, i když přestanete být manželi. Děti jsou teď šťastné, že i když je táta nemocný, je doma. Možná nastane období, které bude velmi těžké pro holčičky, a budou se muset vyrovnávat se ztrátou otce. Zážitek, že teď můžou být s ním a dávat mu najevo svou lásku, může být pro ně velmi drahý (teď i do budoucna), nebojte se jej.
Píšete, že Vás starší dcerka šokovala tím že si myslí že tatínek umře. Je dobře že jste dceři řekla že doufáte v tatínkovo uzdravení. Jestli by byla bohužel manželova šance na vyléčení opravdu malá, je vhodné dcerky připravit na těžké období které je může čekat.
Vaše starší dcerka je právě ve věku, kdy se děti přibližují i pochopení toho že se smrt týká každého člověka (jejich nejbližších, jich samotných..). Sami řeší tyto otázky, a tady mohu doporučit jen upřímnost a otevřenost v hovoru o smrti – může to ulevit dětskému strachu. Vaše mladší dcerka si ve svém věku může smrt představovat jako stav ze kterého se člověk může vrátit, a zatím si může a nemusí uvědomovat že se týká každého. Vaše dcerky vnímají, že tohle období je náročné pro Vás i pro tatínka. V inspiraci o vážnějších hovorech by Vám mohla pomoct knížka Když Dinosaurům někdo umře nebo článek o vlastním zážitku paní Kopecké v elektronické verzi časopisu Respekt.
Ráda bych Vám nabídla i více konkrétní pomoc, můžete napsat mail přímo mě nebo se zkusit obrátit na psychologa co je nejblíže Vašemu bydlisku (adresy najdete na mapě psychoonkologické péče. Můžu Vás ubezpečit že se Vás budeme snažit všichni podpořit. Přeji Vám hodně síly.
30. 7. 2010, Mgr. Kristina Tóthová, Klinika dětské onkologie Brno, kristina.tothova@fnbrno.cz
- Vaše matka – pacientka,
- rodinní příslušníci, blízcí – podpůrné osoby,
- vztahy – mezi sebou v rodině, vy a příbuzní, sousedé, přátelé, kolegové z matčiny práce.
Blízcí pacientky jsou velmi zasaženi vývojem skutečnosti a ve své podstatě se cítí psychicky stejně hrozně jako pacientka. Navíc, mají pocit, že by měli shánět lepší, tu nejlepší pomoc pro svou milovanou matku, partnerku, dceru, sestru. Ve své snaze si ale přestávají uvědomovat, že právě oni jsou tím nejdůležitějším v podpoře pacientky. Žádný psychiatr, psycholog nenahradí vstřícné, milující pomocníky, průvodce z rodiny.
Vztahy jsou vlastně tím nejdůležitějším z těch tří rovin. Jestli byly vztahy mezi pacientkou a jejími blízkými před nemocí dobré, rovné a vstřícné, může se pacientka těšit, že jí bude rodina velkou oporou a bude ji motivovat k uzdravení, dávat jí sílu překonat drakonickou léčbu. A naopak, pokud v rodině nejsou dobré vztahy před nemocí, může zůstat pacient na svou nemoc sám. Hodně pomohou přátelé, sousedi, kteří se nestydí mluvit s pacientkou o jejích potížích. Mnohdy pacient řekne o svých smutcích, žalech svým přátelům víc než rodině. Blízcí by se neměli zlobit, že jsou přátelé pacientce bližší než oni. Třeba se před přáteli (vrstevníky) nestydí, před svými dětmi ano. Zlé pomluvy odrážejte přehlížením, každý člověk jednou dojde k nějaké nemoci. Je třeba respektovat, že míru a délku návštěv si řídí podle únavy pacientka sama. Měla by stále řídit denní chod domácnosti. Život operací a léčbou nekončí. Budete-li odhodláni své matce opravdu pomoci, buďte s ní, střídejte se u ní, vtáhněte ji do svých osobních problémů, co nejvíc ji držte za ruku. Ne zmatek, ale cílevědomá cesta ruku v ruce k uzdravení.
12. 7. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
24. 6. 2010, Mgr. Alexandra Škrobánková, FN Olomouc, Hematoonkologická klinika, skrobankova@volny.cz
17. 6. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
1. 6. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Zkuste svou sestru pochopit, ale zároveň se pokoušejte hovořit s ní o tom, co může zpřesňující diagnostikou (např. biopsií) získat. Získat může to, že bude přesněji popsána povaha a chování jejího nádoru – to dává možnost nádor i lépe a cíleněji léčit. Biopsie je krátký zákrok s minimálními riziky, kdy je pacientovi z nádoru odebrán vzorek tkáně, který je potom analyzován a sledován patologem. To, co píši, je běžný a výhodný postup v diagnostice nádorových onemocnění.
Léčba je potom následný krok – to, co konkrétně bude obnášet, se většinou pacientovi navrhuje až po dostatečném provedení diagnostiky. Fakt, že to není lehká a krátká cesta, je jasné. Někdy svým pacientům kladu otázku, co si myslí, že by řekl jeho blízký člověk na to, že léčbu odmítá. Nebo se ptám pacienta co v životě rád dělá nebo co by rád dělal – většinou něco odpoví. Pak se mu snažím otevřít pohled směrem k tomu, že léčba mu může poskytnout naději, že se tomu svému cíli přiblíží. Pokud vymyslí zcela nereálnou věc, odpovím mu, že nemoc mu může poskytnou prostor nikoli pro to, co si přál, ale pro něco jiného, co ho dříve nenapadlo, ale co by se nyní mohlo nabídnout. Pro Vaši sestru nyní bude život jiný – život s nemocí; ale tam, kde něco končí, může něco jiného začít.
Důležité je však vědět, že čas běží – tj. čím dříve dá sestra souhlas k tomu, aby se nechala a vyšetřit a pak i léčit, tím se zvyšuje naděje na kvalitu jejího života.
Co se týká přesných odborných postupů a ověření si, co je a jak správně, na to Vám podrobněji odpovědět nemohu – to je otázka spíše vždy pro příslušného lékaře-specialistu: to znamená, pokud se bude dělat biopsie, je to záležitost lékaře-radiodiagnostika; pokud se bude operovat, lze konzultovat operaci s chirurgy (či ortopedy); pokud se bude místo nádoru ozařovat, měly by být Vaše otázky adresovány radioterapeutům atd. Nemáte-li jistotu a cítíte-li pochybnosti, ptejte se vždy na jiném pracovišti, než na kterém je určitý diagnostický či léčebný postup Vaší sestře navržen. Tím se ujistíte, o jak obvyklý postup se jedná a co z něj vyplývá.
Držím Vám palec a chci v závěru jen říci, že vzdát něco (tj. léčbu) se dá vždy, ale přemýšlejte se sestrou o tom, zda jste již zkusili vše, co by mohlo pomoci.
1. 6. 2010, PhDr. Ivona Šporcrová, klinický psycholog, Masarykův onkologický ústav, Brno, ivona.sporcrova@mou.cz
Je mi moc líto, že jste se ocitla v tak těžké životní situaci. Cítíte, že Vás může opustit blízký a milý člověk. V takové situaci každého z nás zaplaví obrovská vlna úzkosti. Mísí se v nás strach o toho druhého, pocity viny z toho, že mu neumíme účinně pomoci, ale také naše vlastní bolest z toho, že by nás opustil. Připomene se nám naše vlastní smrtelnost. Bojíme se bolesti při ztrátě blízkého člověka. Prázdnoty, která potom přijde.
Taková úzkost bují až k panice, pokud ji člověk nesdílí a nepracuje s ní. Udělala jste tedy dobře, že jste napsala tento dopis.
Co můžete v této situaci udělat pro sebe a pro svoji kamarádku zároveň: pokud to půjde, snažte se s ní trávit čas. Pokud bdí, povídejte si, vyposlechněte si její starosti, sdílejte vzájemně svoje pocity, dejte jí najevo, jak moc Vám na ní záleží, co pro Vás znamená. A pokud je vyčerpaná a spí, i tenkrát vnímá, když u ní posedíte, držíte ji za ruku, pohladíte ji. I tak můžete vzájemně sdílet lásku, která vás spojuje. Můžete obě cítit, že nejste samy, že jedna druhou máte. Lidé často říkají, že až v takových chvílích si s milovanými lidmi předali to, na co během života nebyl čas nebo se styděli o tom mluvit…
Takovým chováním se sama nejlépe připravíte na to, co může přijít. Z toho, že jste se obrátila o pomoc, je dobře vidět, že máte dobré instinkty. A můžete se na ně tedy plně spolehnout.
Situace se bude vyvíjet a Vy na ni budete reagovat podle svých pocitů. Teď je potřeba věnovat se kamarádce a předat si všechno, co ještě můžete. A bude možná situace, kdy bude potřeba se s ní rozloučit a oplakat ztrátu. A potom přijde období, kdy se budete pomalu znovu budit do života a učit se ho trochu jinak, než tomu bylo doposud.
Nebojte se toho všeho. Máte v sobě zkušenost všech lidí, kteří za celá tisíciletí přišli o své blízké a tuto ztrátu unesli a jejich zkušenost Vás touto situací provede.
Abyste mohla ale takové těžké období ustát, pečujte o sebe mnohem více než jindy: podělte se o svoji úzkost s lidmi kolem, vyhledejte pomoc odborníků – psychologa, případně psychiatra. Dopřejte si ve velké míře věci, které Vám dělají dobře a uvolní úzkost – kontakty s lidmi, zájmy, zážitky… Jen tak budete dost silná, abyste vše dobře zvládala a také dost silná pro svoji kamarádku.
Na závěr bych Vám ráda napsala, že bych byla sama velice ráda, kdybych měla vedle sebe kamarádku, která na mě tolik myslí. Vaše přítelkyně má štěstí.
Ráda bych Vám také nabídla konkrétní pomoc. Vyhledejte si podle svého bydliště na mapě psychoonkologické pomoci psychologa nebo napište na moji mailovou adresu. Budeme se všichni snažit Vás maximálně podpořit.
Přeji hodně síly.
28. 5. 2010, PhDr.Hana Čápová, psycholog Radioterapeutického oddělení FN Motol,, hana.capova@fnmotol.cz
Co se týká psychologické pomoci přímo v Olomouci, můžete se obrátit na psychologa onkologické kliniky FN – karolina.machova@fnol.cz, nebo přímo na mne – skrobankova@volny.cz. Přeji Vám hodně síly a trpělivosti.
Mgr. Alexandra Škrobánková, Hematoonkologická klinika FN a LF UP Olomouc
22. 5. 2010, Mgr. Alexandra Škrobánková, Hematoonkologická klinika FN a LF UP Olomouc, skrobankova@volny.cz
12. 5. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Vím, ze vetsinu dotazu sem pisi lide kterych se tato nemoc tyka, ja bych tyto informace vyuzila pro skolni seminarni praci, pokud by bylo mozne tedy vas pozadat o nejaky takovy souhrn byla bych moc rada a nebo treba jestli by jste me odkazali na nejake internetove stranky.
Tato odpovědna je adresnou službou statečným pacientům a jejich úžasným podporujícím blízkým, opravdu nelze OBECNĚ popisovat vývoj psychoonkologie, fenoménů a modelů reakcí lidské psychiky na závažnou, život ohrožující zprávu, podpůrnou terapii, sebevzdělávání v oboru a mnoho dalšího. To byste měla velice usnadněnou práci a ta by mohla být dokonce plagiátem. Poradím Vám: přečtěte si všechny otázky a odpovědi z naší poradny, vyhledejte si na internetu vše, co se týká zamýšleného obsahu Vaší seminárky, jděte do knihovny, tam je dostatek knih zahraničních i překladů, možností, jak se dopátrat odpovědí je mnoho a Vy máte jistě dostatek času a sil. Pro nás, klinické psychology, kteří jsme dnes a denně u svých pacientů, je čas velice vzácný, jsme tu především pro ně a jejich blízké.
3. 5. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz,
Z informací které podáváte, je zřejmé že synka necháváte sledovat pečlivě Vaším dětským lékařem, který Vás poslal i na sono. Nevím, do jaké míry jste své obavy konzultovala s ním, jestli však synka má v péči od narození, určitě se můžete s důvěrou obrátit s tímhle dotazem i na něho. Jestli si z nějakého důvodu přejete mít další názor na synovy výsledky, může Vás lékař odeslat na nejbližší nadřazené dětské oddělení v místě Vašeho bydliště nebo okolí.
Přeji Vám aby se synek brzy cítil lépe.
3. 5. 2010, Mgr. Kristina Tóthová, Klinika dětské onkologie Brno, kristina.tothova@fnbrno.cz
16. 4. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz