Hodně dobrých zpráv a úspěch v pokračování v léčbě.
25. 3. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová; Interní hematoonkologická klinika LF MU a FN Brno, lkalvod@fnbrno.cz
15. 3. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
15. 3. 2008, Mgr. Karolína Otevřelová, Nemocnice Znojmo, odd.radiologie a kl. onkologie, kotevrelova@seznam.cz
Chtěla bych jí nějak pomoci, ale nevím jak. Poradíte mi?
Vždycky byla hodně aktivní, teď je slaboučká a těžko se vyrovnává s tím, že už potřebuje pomoc druhých. Není ležák, ale hodně času proleží, protože je slabá a unavená. Snažíme se jí to ulehčit jak to jde, různými zdravotními pomůckami na WC a do koupelny, ale i přesto.....
5. 2. 2008, Mgr. Karolína Otevřelová, Nemocnice Znojmo, odd.radiologie a kl. onkologie, kotevrelova@seznam.cz
Píšete, že syn doposud vše bez problémů a statečně zvládal a teď najednou ... I tomu nejstatečnějšímu jednou, byť na chvíli, dojdou síly. Nejspíše Váš syn potřebuje "oddechový čas", aby si dokázal srovnat vše, co má za sebou, ale i to, co jej čeká. Může pro něj být těžké o tom hovořit; sám v tom může mít zmatek a také Vám třeba nechce přidělávat zbytečné starosti. Vy sama také zmiňujete možnost deprese, což se nedá takto posoudit. Můžete se obrátit na synova ošetřujícího lékaře, který v případě potřeby doporučí vhodný postup. A jak můžete tedy pomoci Vy sama? Tak jako doposud - buďte s ním. Buďte s ním a dejte mu důvěru, že svůj život zvládne. Zní to jednoduše, ale je to možná to nejtěžší. Řekněte synovi o svých obavách, starostech, ale také o tom, že svůj život má ve svých rukou, že je na něm, jak s ním naloží. Že Vy tady budete vždy, když bude potřeba. Držím palce a přeji Vám, i synovi, hodně sil, odvahy a trpělivosti.
5. 2. 2008, Mgr.Alexandra Škrobánková, Hematoonkologická klinika FN Olomouc, skrobankova@volny.cz
před i po operaci Vám měli za povinnost lékaři říct, jakou část mozku budou operací zasahovat, jaká centra tam jsou a které nedostatky se mohou u pacienta projevit. Takto připravená základními informacemi byste po krátké době, kdy budete v domácím prostředí pozorovat, co Váš muž může a co ne, mohla mít sepsáno, co ze svých dovedností zapomněl. Pak by bylo dobře, kdybyste si v klidu sedli a promluvili o tom, co Váš muž vnímá jako újmu a jaká ztráta mozkových funkcí mu až tak nevadí.
Změny osobnosti pacienta po operaci tumoru mozku záleží od funkcí, které zásahem do mozku ztratí nebo se poškodí. Může a nemusí si své nedostatky, změny uvědomovat. Vnímá-li svůj stav jako handicap, může se začít projevovat agresivně ke svému okolí nebo propadne depresi. (pamatuji si, že moje maminka po rozsáhlé operaci mozku přepadala doprava, přestala mít zručné ruce, ale nás nikoho z jejích nejbližších nenapadlo jí nedostatky předhazovat nebo ji doučovat – a to jsme byly ještě děti. Matka pak dokázala po delším čase své handicapy ovládat a přizpůsobovat se, byla pro nás vzorem zvládání situací v zátěži).
Na internetu, pokud si na vyhledávači napíšete heslo: brain tumor, changing behave ….. jsou odborné články, které pro Vás nemusí být srozumitelné. Proto preferuji české, třeba:
- Psychopatologie u mozkových nádorů, Jiří Masopust
- Problém lokalizace schopností, Marek Petrů
- ipsychiatr.cz….Organické duševní poruchy
- Psychóza a její příznaky u neurologických onemocnění, Libiger
4. 2. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, lkalvod@fnbrno.cz
Pokud má maminka rakovinu prsu opravdu úplně v počátečním stadiu, má velkou naději na vyléčení. Ještě se uvidí při operaci, zda nejsou zasažené uzliny v podpaždí. Podle toho pak bude další léčba., v případě postižení uzlin by byla zřejmě nutná i chemoterapie. Pokud to maminka psychicky nezvládá, je možná zapotřebí jí podat lék proti depresi, většinou to hodně pomáhá. Držím palce, aby to s maminkou dobře dopadlo.
Prof. MUD. Jiří Vorlíček,CSc., předseda České onkologické společnostiZcela záměrně jsem využila možnosti poprosit svého přednostu o medicínskou odpověď na Váš zoufalý dotaz. Snad Vás i Vaši matku aspoň trochu uklidnil. Ale podle mne, nakonec i podle Vás, je vážně velmi nutné, aby Vaše matka sebrala odvahu, překonala předsudky o psycholozích a psychiatrech, abyste se obě vzaly za ruce a společně navštívily svého praktického lékaře, který vám oběma může předepsat léky proti úzkosti a proti depresi. Pokud vás pošle k psychiatrovi, prosím, nebraňte se. Jste totiž opravdu nyní obě ve velmi těžkém stavu psychické bolesti a šoku z matčiny diagnózy. Tak, jak chirurg musí napravit Vaši zlomenou paži, tak psychiatr musí napravit Vaši zlomenou duši. Byla bych ráda, kdyby si Vaše matka uvědomila, že pokud bude při onkologické léčbě nezvladatelně psychicky strádat, nemusí být její léčba efektivní. Léčba velmi dobře funguje hlavně v takovém těle, které vede myšlenka na překonání nemoci, v těle, kterému velí pozitivní myšlení. Ano, ve fázi šoku je pláč dokonce žádoucí, je jakýmsi vymýváním špatných myšlenek z duše. Ovšem pokud budete plakat dál, pláčete bezúčelně a jen se fyzicky vysilujete. Připomínám, že léčit se anxiolytiky a antidepresivy byste měly obě dvě a nestydět se za to.
Jiný šálek čaje je Váš vztah závislosti (ve Vašem dospělém věku) na Vaší matce a Vaší matky na Vás. To ovšem byste měla také postupně řešit, tady ale doporučuji konzultace klinického psychologa. Vím, nečekají vás obě radostné dny a týdny, ale pokud se zklidníte a řeknete si, že by v tom musel být čert, abyste tu potvoru „rakovinu“ nezdolaly, tak to Vaší matce i Vám vyjde. Připojuji se k přání pana profesora. Pozdravujte matku a ať se všemu postaví čelem.
4. 2. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS; Prof. MUD. Jiří Vorlíček,CSc., předseda ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Ve svém dotazu píšete, že za jistou výhodu považujete to, že jdete se léčit na známé místo, kde jste byla poprve před dvěma lety. A také že se snažíte získat od ambulantního lékaře více informací o svém zdravotním stavu, ale nějak se Vám to pro jeho zaneprázdnění nedaří. Nejprve obecnosti, pak ke konkrétní situaci.
Věřím, že se snažíte přečíst kdeco o své nemoci, ale také se může stát, že za prvé tomu nebudete dobře rozumět a za druhé to, co je napsané, je obecné a Vy byste chtěla vědět, jak je to konkrétně s Vaší nemocí teď a v budoucnu. Na internetu je velká spousta informací o Vaší nemoci, ale ve Vašem případě bych postupovala takhle:
Až nastoupíte na Vám známou kliniku na další léčbu, budete mít svého ošetřujícího lékaře, na oddělení také bude jeho přímý nadřízený – vedoucí lékař oddělení. Sjednejte si s jedním nebo s druhým schůzku, doporučuji Vám, abyste si s sebou vzala někoho z blízkých, komu nejvíc důvěřujete. Trvejte na schůzce třeba v odpoledních hodinách, kdy už není v nemocnici tolik shonu. Napište si předem otázky, které jsou pro Vás důležité a žádejte na ně odpovědi, kterým budete rozumět, tedy které bude lékař říkat česky, pokud použije latinský název, žádejte jeho český ekvivalent, vysvětlení. Věřte mi, že je POVINNOSTÍ ošetřujícího lékaře sdělit Vám všechno kolem Vašeho těla, Vaší nemoci a způsobu a délky léčby. Je také jeho povinností, aby, pokud se jej zeptáte znovu a znovu, protože jste něco třeba zapomněla, Vám znovu a znovu odpověděl podrobně a ochotně. Prosím, nikdy se nedejte odbýt, pokud nebudete spokojena s vysvětleními, žádejte vysvětlení od přednosty kliniky nebo primaře. Našim pacientům všichni říkáme – ptejte se, ptejte se, budeme vám trpělivě odpovídat. Vám doporučuji totéž. A ještě na závěr: budete-li mít pocit, že psychicky nezvládáte pobyt a léčbu, požádejte aktivně o psychofarmaka – léky na zmírnění psychické krize, úzkosti, strachu a deprese.
Přeji Vám, abyste novou léčbu zvládla s vědomostmi o své nemoci a prognóze, abyste byla statečná a zvídavá. Člověk, který ví, nemusí se dohadovat, domýšlet. A je klidnější. Ať to vyjde jako před dvěma lety.
4. 2. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
1. 2. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Jsem přesvědčena, že nyní se nacházíte stále ještě ve fázi šoku z onemocnění, který dokážete překonat. Zadáte-li si ve vyhledávači na internetu heslo MAMMA HELP, dostanete se na stránky sdružení pacientek se stejnou nemocí, jakou máte Vy. Jen, prosím, hlavně nezůstávejte pasivně sedět nešťastná s rukama v klíně. Svět není jen černobílý, až se vzpamatujete ze šoku, uvidíte je zase barevně, to je nadějné. Držím Vám palec.
1. 2. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Moje sestřenice, která bydlela na druhém konci republiky, ve svých dvaceti letech (je to už čtyřicet let) náhle onemocněla přesně tak, jak to popisujete u své nejlepší kamarádky. Tehdy nebyly takové úžasné možnosti medicíny, jako jsou dnes. Vše se odehrávalo velmi rychle a dramaticky. Tetě řekli lékaři, že musí její dceři nohu léčit ozařováním i operací, naznačili, že může o nohu přijít, aby jí zachránili život. Zoufalá teta nám napsala dopis a prosila o pomoc. Já i moji sourozenci jsme za milovanou sestřenkou hned odjeli, bylo štěstí, že jsme měli všichni letní prázdniny. Pak jsme trávili každou možnou chvíli se sestřenkou v průběhu ozařování, před i po operaci. Povídali jsme si s ní o všem možném, hráli jsme s ní stolní hry, prostě jsme ji rozptylovali. Věřte mi, pro nás puberťáky to bylo strašně náročné, hlavně jsme si nevěděli rady s jejím smutkem a panikou, když v slzách říkala, že bez nohy nechce žít. I my jsme byli z té hrozné situace nešťastní a zničení, ale vydrželi jsme to. Stal se malý zázrak, sestřenka o nohu nepřišla. Byly to naše nejhroznější prázdniny. Je to už tak dávno, ale pokaždé, když se sjede rodina, vzpomínáme. Naše sestřenka nám už mnohokrát zopakovala, že jsme to byli právě my, její vrstevníci, kdo jí z psychické krize nejvíce pomohl. Vždy říká, že na rozdíl od nešťastných rodičů jsme byli schopni na její úrovni mladé ženy mluvit o všem, někdy se i zasmát, vymyslet nějakou blbinu. A ta podpora podobně mladých lidí ji doslova držela nad vodou.
Tedy, Katko, budete-li mít dost síly, odvahy a trpělivosti, zkuste být pro svou nejlepší kamarádku potřebnou oporou, třeba jen tím, že ji budete provázet léčbou a budete spolu s ní věřit, neochvějně věřit, že se uzdraví. Pokud se tak rozhodnete, nevadí, když spolu budete plakat, smát se, strachovat se, protože cokoliv pro svou kamarádku uděláte ze srdce, bude pro ni účinným lékem. Přeji Vám vytrvalost a děkuji Vám za Vaše velké přátelství.
28. 1. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
28. 1. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Každý lidský vztah, každá vazba, pokud má být pevná, obohacující, bezpečná a nesoucí lásku a úctu, musí být založena především na důvěře, upřímnosti a empatii. V našem případě, kdy jdou rozumové důvody víceméně stranou, je založena hlavně na emocích. Láska a silné pouto, které váže Vaši těžce zkoušenou maminku ke svým potomkům a vás všechny k ní, se ale nyní ocitá ve velkém ohrožení. Ten, kdo má vědět – neví, ten, koho se to hmatatelně netýká – ví. Vaše maminka nepochybně tuší, že se její život uzavírá. Jen tuší. Může se domýšlet, ptát se, proč se nelepší její zdravotní stav. Upadá do velmi těžkých, citově vypjatých stavů, které ve své beznaději doslova potápějí Vaši maminku do hluboké deprese. Proto nejí, nespí, nechce se jí mluvit, může být apatická, je velmi smutná a plná úzkosti. Jistě ani ona z ohleduplnosti nedokáže říct Vám, čeho se tak moc bojí a jaká lítost ji nedá myslet a spát. Pacient, pokud jeho stav je beznadějný, nesmí trpět fyzickou bolestí a psychickým utrpením. Pokud tedy Vaše maminka se ještě neléčí léky proti úzkosti a depresi, bylo by nutné začít co nejdříve.
Dalším krokem k upevnění důvěry mezi vámi dvěma by měl být upřímný, úlevný rozhovor, ve kterém byste se zbavila role matky své maminky a vrátila Vaší milované mamince její dospělou důstojnost. Já bych se jí zeptala, co si myslí o svém zdravotním stavu, jestli si myslí, že vím víc než ona, jestli chce vědět, co vím já. Celý rozhovor by měl být velmi intimní, třeba pošlete svou rodinu na výlet. Posaďte se spolu s maminkou na její nejmilejší, nejobvyklejší místo, buďte si velmi fyzicky blízko. Doteky, objetí, slzy, bolestný a zároveň úlevný pláč. To všechno patří k očistě vašeho vztahu a důvěry. Je to ta z nejtěžších chvil života, kdy jsou si dvě bytosti nejblíž – v lásce i bolesti. Z každého Vašeho slova, gesta by mělo být Vaší mamince jasné, že při ní budete stát za všech okolností.
Ptáte se, co děti. Děti intenzivně vnímají veškeré dění v rodině právě na pocitové, emoční úrovni. Jistě vnímají, že je něco moc špatně a na úrovni svých let tyto pocity zpracovávají. Pokud se ale vážnost problému netýká přímo jejich rodičů, kteří pro ně znamenají jediné bezpečí, jsou většinou velmi dobře schopni zvládnout i tu nejtěžší rodinnou krizi. Přimknou se k rodiči jako k arbitru, bezpečné autoritě a budou zvládat těžkosti podle jeho vzoru. Není pravda, že by se děti měly vylučovat z tragedií života. Měly by ale slyšet, že ať se stane cokoliv, rodičovská náruč má ochranné a hojivé účinky. Pokud by měly děti zjevné psychické potíže, projevující se zhoršením školních výsledků nebo jejich chování vůbec, bylo by velmi potřebné navštívit s nimi dětského klinického psychologa.
Milá paní Lenko, jak vidíte, právě Vám jsem nic neusnadnila. Ovšem, pokud se znovu zamyslíte nad svým dosavadním postojem ke své mamince, zkusíte si představit, jak by Vám bylo po psychické stránce na jejím místě, jistě příznivou a přijatelnou cestu naleznete. Věřte mi, prosím, že i já jsem prošla přesně takovou zkušeností jen s tím rozdílem, že tehdy jsem jednala bez profesionálních znalostí, které mám dnes, ale intuitivně. Provázela jsem se sourozenci svou maminku dlouhou cestou a doma. Neříkám návod, jen to, že jsme chtěli a mohli. Nikdy nás pak nepřepadla jediná výčitka a myšlenka o selhání. Tehdy odcházela od nás naše matka a my, její děti, jsme ji doprovázely.
Chtěla bych Vám popřát hlavně dobré rozhodnutí a hodně síly, abyste následný velký psychický a fyzický tlak zvládla ve zdraví a k prospěchu Vaší celé rodiny.
0. 1. 2007, Mgr. Libuše Kalvodová, lkalvod@fnbrno.cz
Před dvěma měsíci byl u mě diagnostikován sarkom na stehně, vyoperován, spáleny metastáze na plících, proběhla brachyterapie a právě prodělávám chemoterapii - co tři týdny hospitalizace na tři dny, mezi tím kontroly.
Jak vysvětli synovi co se se mnou děje? Zatím jsme mu to podali tak, že mám nemocnou nohu - což opravdu vidí, jizva je přes celé stehno + jizvičky po vodičích, ale syn se začíná ptát, proč mě pan doktor chce vidět tak často, jakto že mě ještě neuzdravil, proč jsem tak moc unavená a nemůžu jít s ním ven pouštět draky .... Docházejí mi argumenty, když už nemusím nohu stahovat a chodím normálně, ale únava při chemoterapii mi opravdu nedovolí jít si s ním hrát ven, jak byl zvyklý dříve.
Pokud budete chtět vysvětlit chlapci princip onemocnění, můžete ve vhodné době zkusit popsat onemocnění jako boj mezi dobrými a zlými buňkami, léky, které berete, pomáhají těm hodným zvítězit. Je velmi vhodné vzít si tužku a namalovat obrázek dobrých a zlých buněk v těle. Velmi doporučuji prozkoumávat, co si chlapec o nemoci myslí, v tomto období díky právě magickému myšlení mohou vznikat různé iracionální strachy a zároveň také pocity viny - děti si mohou myslet, že můžou způsobit někomu něco špatného už jen tím, že na to pomyslí. Samozřejmě si mohou myslet, že je to nakažlivé, což si myslí i starší děti.
Chlapec si není schopen představit dobu, po kterou se budete léčit a na jeho otázky, proč nemůžete dělat to či ono, je prostě třeba odpovídat opakovaně a trpělivě vysvětlovat. Dokáži si představit, že vás to také mrzí, že se kvůli nemoci nemůžete synovi věnovat. Děti v tomto věku nasávají naše emoce a neverbální komunikaci (výraz tváře, držení těla, tón hlasu) jako houba, ať už říkáme, co říkáme. Dovolím si trochu spekulovat, že za jeho opakovaným vyptáváním může být právě potřeba větší jistoty a uklidnění, poněvadž může cítit smutek nebo nejistotu ve Vašem hlase, právě proto, že Vás samotnou může trápit nejen to, že momentálně nemáte sílu se synovi věnovat, ale mnoho dalších věcí, přímo či nepřímo souvisejících s nemocí.
Procházíte obtížným obdobím, což vaše dítě vnímá. Synovi můžete pomoci tím, pokud svou nemoc učiníte co nejvíce "běžnou" (neberte to prosím jako zlehčování vaší situace, spíše snahu o její zjednodušení pro syna) a pokusíte se vnitřně co nejvíce ztotožnit s tím, že nyní se léčíte a potřebujete se věnovat i sama sobě, abyste se potom mohla zase věnovat synovi. Pokud budete vnitřně přesvědčená, že to tak musí být, váš syn to bude schopný přijmout. Děti v takto raném věku z nás potřebují cítit jistotu, obzvlášť pokud se děje něco neobvyklého. Synkovi také může prospět pravidelnost v jeho denních aktivitách, až přítomnost určitých rituálů, něco, co můžete opakovaně společně dělat (pravidelnost obecně pomáhá dětem proti pocitům úzkosti).
Berte prosím tuto odpověď jako platnou v obecné míře, pokud byste potřebovala více konkrétní informace, neobávejte se navštívit psychologa osobně, při osobním setkání můžete ihned reagovat a získat informace šité na míru přímo Vám. Ještě pro Vaši inspiraci uvádím web www.arcus-oc.org , kde najdete článek s názvem: Jak to říci dětem, který napsala paní Helena Cuhrová a velmi pěkně tam popisuje vlastní zkušenost. Přestože se to týká starších dětí, možná Vám poslouží jako inspirace do budoucna.
Držím Vám palce.
30. 10. 2007, Mgr. Irena Vlčková, ivlckova@fnbrno.cz
23. 10. 2007, Mgr. Libuše Kalvodová, lkalvod@fnbrno.cz