Píšete, že máte silné léky a přesto nepomáhají. Tomu docela rozumím. Po dobu manželovy nemoci jste, jak říkáte, potlačovala před ním všechny negativní emoce. Zůstaly ve Vás a teď se derou na povrch. Nechte je propuknout v celé jejich síle. A taky se snažte manuálně pracovat, jakkoliv se starat o své okolí a o sebe. A taky hlavně o svém žalu mluvte, najděte si ucho, do kterého můžete svěřit celou hrůzu své duše.
27. 10. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Co se týká problematiky nežádoucích účinků doporučuji Vám návštěvu Informačního portálu pro veřejnost Státního ústavu pro kontrolu léčiv na adrese: www.leky.sukl.cz.
Podrobnosti o léčivech, včetně jejich složení najdete v Databázi léčivých přípravků na stejném portálu.
18. 9. 2009, správa Linkos, info@linkos.cz
31. 8. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Hodně síly
19. 8. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Jediné co jsem se dozvěděla,že nádor na zádech jde vyoperovat,ale v krku,že sním nejde dělat nic že má nějaké prášky,které by ho prý měly zastavit. Víc nevím a z toho mám strach.Bojím se že ví víc,ale nechce mi to říct, protože to nebude dobrá diagnóza.
Pokud mi nějak můžete poradit jak se chovat a jaké to může mít následky na budoucí život, tak Vám budu moc vděčná.
4. 8. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
30. 7. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
29. 7. 2009, Mgr. Alexandra Škrobánková, Hematoonkologická klinika FN a LF UP Olomouc, skrobankova@volny.cz
9. 7. 2009, Mgr. Alexandra Škrobánková, Hematoonkologická klinika FN a LF UP Olomouc, skrobankova@volny.cz
22. 6. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
1. 6. 2009, Mgr. Alexandra Škrobánková, Hematoonkologická klinika FN a LF UP Olomouc, skrobankova@volny.cz
Samozřejmě uvažuju jednak o tom, že jsme mohli (jako rodina) udělat víc (řídili jsme se však radami lékařů) a jednak o pochybení lékaře, které podle mě v určité fázi nastat muselo, protože maminka chodila na různá vyšetření již dva roky před tím a vždy jí bylo řečeno, že je v pořádku. V kombinaci s následným občas arogantním přístupem lékařů, se kterým jsem se setkala za dobu jejího pobytu v nemocnici je to obzvlášť ... nepříjemné? Prostě mě to strašně "štve". Zároveň si říkám, že zjišťovat teď, kde se stala chyba nemá cenu, protože maminku nám to nevrátí.
Mám teď samozřejmě mnohem víc práce a také stresu, asi je to normální v této situaci, ale pozoruji u sebe příznaky nějaké žaludeční neurózy. Zřejmě to souvisí jednak všeobecně se stresem a také s vědomím jak zakeřná může být rakovina žaludku, se vzpomínkami na to, jak maminka nemohla jíst atd. Nejsem prostě schopná se najíst v klidu: buď na to nemám vnější podmínky, jím v práci, nebo si klid "naordinuji", ale potom mi často při jídle vytanou vzpomínky, které mě opět zneklidní natolik, že jídlo ani nedojím. Nejlepší je snad jíst u televize, kdy nemyslím ani na jídlo ani nic kolem a prostě to do sebe naházím. Tak jako tak je mi po jídle většinou těžko a na zvracení. Časem se to zatím spíše zhoršuje.
Máte, prosím, nějakou radu na to, jak to lépe zvládat? Také je samozřejmě možné, že mám nějakou poruchu zažívání, ale pokud se na to podívám racionálně, spíš vidím ten problém v souvislosti s psychikou. Jsem ten typ, který když je ve stresu tak spíš nejí...
Děkuji za Váš čas a za to že poskytujete pomoc lidem v nelehké situaci.
27. 5. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Problém je,že si podvědomě vsugerovala,že jedině Interferon ji vyléčí,kdo si to nemyslí-je proti ní, lékaři na ní šetří a nechtějí jí ho napsat...její psychika je opravdu špatná a nevíme co s tím.Nevím,jak ji přimět k radosti z negativních výsledků vyšetření a k pozitivnějšímu myšlení.chápeme,že se bojí o své zdraví,kdo ne.
29. 5. 2009, Mgr. Alexandra Škrobánková, FN Olomouc, Hematoonkologická klinika, skrobankova@volny.cz
Praha:
- Dr. Laura Janáčková: LauraStrouhalova@seznam.cz
- Dr. Hana Čápová: hana.capova@fnmotol.cz
- Mgr. Zdeněk Hrstka: hrstka@pmfhk.cz
- Mgr. Hoigr – e-mail neznám
27. 5. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Kdyby se Vám zhoršilo zdraví, kdybyste se necítila dobře, třeba se bála zeptat mlčících lékařů, co s Vámi je, a přesto byste to chtěla vědět, co byste udělala? Je možné žít život svého blízkého? Znáte velmi intimně přání a touhy svých nejbližších? Je možné, aby vnučka se začala chovat jako poručník, rozhodčí, rodič svého dědečka, který je svéprávný, notabene bez jeho vědomí?
Víte, všechno je to jakoby naruby ve Vašem příběhu. U nás má totiž každý ošetřující lékař ze zákona povinnost informovat pravdivě a přiměřeně svého pacienta o jeho zdravotním stavu a pokud pacient sám nestanoví jinak (deleguje právo znát pacientův zdravotní stav na někoho ze své rodiny), tuto informaci dostane jen a jen on. Nějak se mi nechce věřit, že by Vašemu dědečkovi ani babičce neřekli, co se s ním děje. Mohlo se třeba stát, že dědeček vyslechl, co mu doktor říká, ale třeba tomu nerozuměl a mohl se i stydět se víc vyptávat. Stačilo se třeba zeptat, co to je v propouštěcí zprávě napsané. A proč nedostal žádné léky. To není zdržování ani obtěžování doktora, to je nezadatelné právo pacienta. Taky byste měla mít písemné svolení od dědečka, že dovoluje, aby s Vámi mluvili doktoři o stavu dědečkovy nemoci.
Ptáte se, jak s prarodiči mluvit, co dělat? Dědeček kouřil celý život, teď by si těžce odvykal, nemá cenu na něj naléhat, aby s kouřením skončil, tím se pravděpodobně už nic nezachrání. Dožívá se požehnaného věku. Jak čtu Váš příběh, zřejmě Vašemu dědečkovi našli takový nález, takový nádor, že kdyby jej razantně léčili, mohli by dědečkovi víc uškodit než prospět. Prožil by další dny v nemocnici, operovali by jej, dávali mu chemoterapii, jeho starý organismus by nemusel tento způsob léčby zvládnout. Zásada zní: zachovat našim pacientům dobrou kvalitu života. Oč lepší je, když může spát ve své posteli, zakouřit si, postěžovat si babičce, být doma než strávit zbytek života mezi cizími lidmi. Pokud nemá dědeček výrazné, omezující, bolestivé potíže, přimlouvala bych se za to, aby zůstal doma. Říkáte, že Vaši prarodiče používají selský rozum - to je pro mne, profesionálního psychologa něco jako rajská hudba. Takoví lidé jsou ti nejmoudřejší a dokážou celý život žít podle svých zásad rozumně a uvážlivě. Věřím, že oni jsou takoví a už jim opravdu došlo, že s dědečkem to vůbec není dobré.
Dědeček jistě už ví, že odchází ze života, z ohledů k manželce i dětem o tom nemluví. Prochází teď stádiem bilancování, loučení. Proto spí. Babička to jistě také ví, ale brání se na to myslet. Jak to udělat? S dědečkem by měl promluvit někdo z rodiny, ke komu on má nejblíž. Měl by se jej zeptat, co cítí, jestli se bojí, jak mu může pomoci. Měl by mu říct, že má zhoubný nádor, že nemá léčbu, protože při jeho věku a zdravotním stavu by mu spíše mohla uškodit. Měl by mu říct, že kdyby měl velké bolesti, nemohl by jíst ani pít, měl by počítat s tím, že by měl jít do nemocnice. A měl by mu také říct, že všichni milovaní blízcí budou s ním, až je bude potřebovat. Pak by měl někdo z vás promluvit s babičkou a zeptat se jí na totéž, podpořit ji.
Ona to určitě zvládne, no musí přece. A říkat člověku, že mu zbývá tolik a tolik života - kdo ze smrtelníků je tak mocný a vševědoucí, že si to troufá říct? Stačí prosté: nevím. V tom je síla i naděje. A naději nemáme naprosto nikomu právo brát. Přeji Vám i Vašim statečným prarodičům, abyste teď hlavně intenzivně cítili, že máte jeden druhého.
22. 5. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
20. 3. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz