Slovníček

Filtry podle parametrů
Počet nalezených pojmů: 976 zrušit všechny filtry

Intraarteriální (i. a.) podání, (intra)arteriální infúze léku je aplikace do tepny. Při katetrizaci se nasonduje příslušná tepna zásobující nádor a do ní je lék aplikován. Výhodou je vysoká koncentrace léku (a vyšší účinnost) v nádoru s možností podání nižší celkové dávky léku a tedy i nižším výskytem či nižší závažností nežádoucích účinků léčby. Používá se při léčbě nádorů hlavy a krku.

Specifickou formou je tzv. perfúze (nesprávně někdy používaná pro označení jakéhokoli intraarteriálního podání). Při perfúzi je léčená část těla napojena na mimotělní krevní oběh a lék je tepnou podáván jen do této části, takže nedochází k projevům systémových nežádoucích účinků (poruchy krvetvorby, padání vlasů, zvracení, průjem apod.). Perfúze je možná jen tam, kde to umožňuje anatomické uspořádání cév, tedy zejména na končetinách.

Intraepiteliální neoplazie je nově vytvořená tkáň v epitelu, která se liší od tkáně normální, a je omezena pouze na epitel, tedy např. sliznici, pokožku ap., nešíří se do jiných struktur. Z těchto změn se může vyvinout maligní nádor (viz prekanceróza). K intraepiteliálním neoplaziím se řadí i karcinom in situ, kdy již buňky mají charakter karcinomu, ale nešíří se mimo epitel.

Intramuskulární (i.m.), (nitro)svalové podání léku je aplikace formou injekce do svalu, nejčastěji do hýždě.

Z protinádorových léků se intramuskulárně podává fulvestrant (antiestrogen), je možné intramuskulární podání bleomycinu a metotrexátu.

Intraperitoneální = uvnitř břišní (peritoneální) dutiny

Intraperitoneální (i.p.) podání léku je aplikace formou injekce nebo infúze do břišní (peritoneální) dutiny.

Intraperitoneálně se léky mohou podávat např. při karcinóze peritonea - rozsevu drobných ložisek nádoru na pobřišnici při karcinomu vaječníků. Dosáhne se tak vysoké koncentrace v břišní dutině, odkud se lék vstřebává a působí pak i celkově.

Intrapleurální = uvnitř pleurálních (pohrudničních) dutin

Intrapleurální podání je aplikace do pleurální dutiny. Používá se v některých případech postižení pleury nádorem (karcinóza). Koncentrace podaného léku v hrudní dutině je větší (a tedy lék může být účinnější) než při jiném způsobu podání. Lék se pak vstřebává do krve.

Při opakované tvorbě výpotku (fluidotoraxu), který omezuje dýchání, se někdy podávají látky (např. talek, bleomycin, apod.), které způsobí místní zánět a následné slepení nástěnné pohrudnice s pohrudnicí viscerální (= poplicnice), což znemožní tvorbu výpotku. Taková léčba se označuje jako pleurodéza

Intratékální prostor je prostor mezi mozkem / míchou a jejich obaly (meningami) (latinsky theca = pouzdro). Tento prostor je vyplněn mozkomíšním mokem (likvorem).

Intratékální podání je aplikace do intratekálního prostoru, provádí se zpravidla v oblasti bederní (lumbální) páteře = lumbální punkce. Před podáním léku musí odebrat část likvoru (je možno jej vyšetřit cytologicky nebo biochemicky) a stejné množství tekutiny aplikovat. Používá se při postižení mening nádorem (karcinomatózní meningitida), zejména při některých typech leukémie, k podání léku, který neproniká hematoencefalickou barierou.

Epidurální podání je aplikace do páteřního kanálu mezi obratle a tvrdou plenu mozkovou (latinsky mater dura), tedy mimo prostor durálního vaku. Užívá se především při epidurální anestezii.

Intravenózní (i.v.), (nitro)žilní podání léku je aplikace do žíly. Je to zřejmě nejčastější způsob aplikace protinádorové medikamentózní léčby.

Nitrožilní injekce menšího množství tekutiny se podává pomocí injekční stříkačky, což se někdy označuje jako "bolus" k odlišení od infúze.

Nitrožilní infúze ("kapačka") je podání většího množství tekutiny z infuzní láhve nebo vaku pomocí infuzního setu (hadičky). Infúze se používá v případě, že:

  • je nutno podat větší množství tekutiny k "zavodnění"
  • lék je nutno dostatečně naředit, protože koncertovaný lék by poškodil žílu (např. doxorubicin)
  • lék je nutno podávat pomalu – desítky minut až několik hodin (např. monoklonální protilátky)

Kontinuální infuze je dlouhodobá infúze – kolem 24 hodin, ale i několik dní (např. fluorouracil v některých režimech), k aplikaci kontinuální infúze se používají přenosné infuzní pumpy nebo infuzory.

Injekci nebo infúzi je možno podat do kterékoli periferní žíly, nejčastěji do žíly v loketním ohbí, pomocí běžné injekční jehly nebo pomocí ohebné kanyly (flexily). V některých případech se užívá centrální žilní katétr, pro opakovaná podání lze využít port.

Vaskulární invaze nádoru je pronikání nádoru či jednotlivých nádorových buněk do cév,  je zvýšeno riziko metastazování nádoru.

Inzulín a glukagon jsou dva hormony ovlivňující hladinu cukru (glukózy) v krvi (glykémie).

Inzulín je hormon bílkovinné povahy vznikající v beta buňkách Langerhansových ostrůvků slinivky břišní (latinsky ostrov = insula), snižuje hladinu glukózy v krvi. Hladina glukózy v krvi stoupá po enzymatickém štěpení vyšších cukrů přijatých v potravě. Vlivem inzulínu proniká glukóza do buněk, kde je zdrojem energie (popř. přeměněna za zásobní glykogen).

Glukagon je polypeptid vznikající v alfa buňkách Langerhansových ostrůvků slinivky břišní slinivky břišní, je antagonistou inzulínu. Působením glukagonu se v játrech štěpí zásobní glykogen zpět na glukózu a zvyšuje se tak její hladina v krvi.

Lék ze skupiny terapeutická radiofarmaka - sloučeniny jodu-(131I)

Mechanismus účinku léku

  • Jobenguan-(131I) je sloučenina, která se specificky vychytává v adrenergních neuronech a podobných tkáních, nejvíce ve dřeni nadledvin. 131I emituje záření beta s dosahem asi 0,5 cm a záření gama.

Registrované indikace

Způsob užívání léku

  • Nitrožilní infúze 1-4 hodiny

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje nebyly popsány.

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.

Ionizující záření je záření, které při průchodu hmotou vede ke vzniku reaktivních iontů. Následnou reakci se mění chemické vlastnosti látek, v živém organismu to vede k poškození tkání. Různé typy poškození vnikající i v molekule DNA (včetně vzniku zlomů nebo mutací) a dalších důležitých molekulách. Toho se využívá v radioterapii.

Zdrojem záření může být přirozený nebo uměle připravený radioaktivní izotop (radioizotop), nebo záření vzniká uměle v rentgence, lineárním urychlovači nebo cyklotronu.

Záření může být elektromagnetické (gama) nebo korpuskulární (částicové – elektrony, alfa, beta, hadrony), viz též druhy záření užívané k radioterapii.

▼Protinádorový lék ze skupiny cílené léky, monoklonální protilátky - imunoonkologické léky / regulátory kontrolního bodu

Mechanismus účinku léku

  • Imunitní T-lymfocyty (T-buňky) mohou přímo usmrtit nádorovou buňku, na jejíž povrchovou strukturu (antigen) se naváží. T-lymfocyt má na svém povrchu receptory (antigeny) které regulují jeho činnost. Tyto antigeny se proto též nazývají kontrolní body (anglicky checkpoit) imunitní reakce. Klíčovým regulátorem je antigen antigen CTLA-4, který svojí aktivitou inaktivuje T-lymfocyt. Ipilimumab se váže na antigen antigen CTLA-4 a tím brání inaktivaci T-lymfocytu. Tímto mechanizmem účinku se ipilimumab řadí k imunoonkologickým lékům k regulátorům kontrolního bodu.

Registrované indikace

Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:

Způsob užívání léku

  • Nitrožilní infúze každé 3 týdny trvání 90 minut

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Kvůli možným účinkům jako je únava je třeba doporučit opatrnost při řízení nebo obsluze strojů dokud si pacient nebude jistý, že jej ipilimumab nežádoucím způsobem neovlivňuje

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).

Lék ze skupiny léčiva k terapii onemocnění spojených s obstrukcí (zúžením) dýchacích cest

Mechanismus účinku léku

  • Ipratropium bromid antagonizuje účinek acetylcholinu, který je uvolňován bloudivým nervem. Anticholinergní látky zabraňují zvýšení nitrobuněčné koncentrace Ca2+, ke kterému dochází po interakci acetylcholinu s muskarinovým receptorem na hladké svalovině bronchů (průdušek).

Použití léku u onkologických pacientů

  • Léčba dušnosti při obstrukci dýchacích cest

Způsob užívání léku

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Během léčby se mohou vyskytnout nežádoucí účinky jako závrať, poruchy akomodace, mydriáza a rozostřené vidění. Proto je nutná při řízení auta nebo obsluze strojů opatrnost.

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.

Protinádorový lék ze skupiny cytostatika, analoga camptotecinu

Mechanismus účinku léku

  • Irinotekan a jeho metabolit SN-348 inhibují enzym topoizomerázu I. Tento enzym je důležitý při replikaci ("kopírování") DNA, podílí se na "rozpletení" dvojitého vlákna DNA. Při inhibici topoizomerázy je tento proces porušen, dochází ke zlomům a řetězec DNA se rozpadá. Irinotekan je semisyntetický derivát camptotecinu alkaloidu stromu Camptotheca acuminata.
  • Zvláštní formou přípravku je pegylovaný lipozomální irinotekan. Lipozomy jsou uměle připravené kulovité částice. Uzavření irinotekanu do lipozomu vede k pomalému uvolňování a tedy delší době působení. Při pegylaci je na povrch lipozomu navázána další látka která brání rychlému rozkladu lipozomu bílými krvinkami. Používá se zkratka nal-IRI (nanolipozomální irinotekan)

Registrované indikace

Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:

Způsob užívání léku

  • Nitrožilní infúze 30 – 90 minut každé 2 nebo každé 3 týdny.
  • Během léčby irinotekanem se nemají užívat přípravky obsahující třezalku tečkovanou (může snižovat účinnost léku)
  • Premedikace: Při užívání lipozomální formy je 30 minut před infúzí doporučeno podání dexametazonu a antiemetika

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • V průběhu 24 hodin po podání přípravku se mohou objevit závratě nebo poruchy zraku při výskytu těchto příznaků se nemá neřídit či neobsluhovat stroje

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.

Irregularis = latinsky nepravidelný