Slovníček

Filtry podle parametrů
Počet nalezených pojmů: 976 zrušit všechny filtry

Zdravotnický prostředek - orální gel na vyplachování ústní dutiny jako úleva od mukositidy

Popis

  • Gelclair je viskózní gel, speciálně navržený tak, aby pomáhal zmírnit bolestivé příznaky mukositidy v ústní dutině. Vytváří ochranný film, který tím, že přilne k sliznici ústní dutiny, může zabránit dalšímu podráždění a tím přispět k rychlé úlevě od bolesti.
    Je dodáván jako koncentrovaný gel pro ředění vodou.

Indikace

  • úleva bolestivých příznaků mukositidy v dutině ústní

Způsob užívání

  • 3krát denně nebo podle potřeby. Po použití nejméně 30 – 60 minut nejezte a nepijte. Do sklenice nalijte 15 ml Gelclair® (1 polévkovou lžíci) a přidejte přibližně 40 ml vody (3 polévkové lžíce). Směs dobře promíchejte a ihned použijte. Vyplachujte ústa, jak je to nejdéle možné, nejméně jednu minutu, aby byly důkladně pokryty jazyk, patro, hrdlo, vnitřní strana tváří a všechny tkáně v ústní dutině. Vykloktejte a vyplivněte. Zlikvidujte veškerou nepoužitou ústní vodu. Nepolykejte.

Použití konzultujte s lékařem nebo lékárníkem 

Protinádorový lék ze skupiny cytostatika – antimetabolity, analoga pyrimidinu

Mechanismus účinku léku

  • Gemcitabin je v buňce metabolizován, metabolity inhibují některé enzymy zapojené do syntézy DNA. Metabolit může též být zapojen do syntetizované DNA, blokuje však připojení dalšího nukleotidu. Je indukována apoptóza

Registrované indikace

Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:

Způsob užívání léku

  • Nitrožilní infúze 30 minut, nejčastěji jednou týdně dvakrát každé 3 týdny nebo třikrát každé 4 týdny

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Gemcitabin způsobuje mírnou až střední ospalost. Pacienti by neměli řídit a obsluhovat strojů do doby, než se prokáže, že nemají příznaky ospalosti.

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.

Protinádorový lék ze skupiny cílené léky, monoklonální protilátky (konjugáty protilátka-cytostatikum)

Mechanismus účinku léku

  • Gemtuzumab ozogamicin je spojení (konjugát) monoklonální protilátky s účinným cytostatikem. Protilátka se specificky váže na antigen CD33, který je přítomen na povrchu leukemických buněk, nikoli ba povrchu zralých bílých krvinek. Antigen CD33 s navázaným komplexem internalizován („spolknut“) do nitra buňky, kde je buněčnými enzymy z komplexu uvolněno cytostatikum ozogamicin. Toto cytostatikum poškozuje DNA (zlomy obou řetězců), tím blokuje dělení buňky a navozuje její smrt. Dokud je cytostatikum vázáno na protilátku, je zcela neúčinné, lék tak cíleně působí pouze na buňky s antigenem CD33 na povrchu

Registrované indikace

Způsob užívání léku

  • Nitrožilní infuze 2 hodiny v kombinaci s dalšími léky

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Přípravek má mírný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Během léčby mohou pacienti pociťovat únavu, závratě a bolest hlavy, proto je třeba při řízení nebo obsluze strojů dbát opatrnosti.

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.

Gen je úsek DNA kódující specifickou bílkovinu. Celý řetězec DNA obsahující mnoho genů tvoří chromozóm. V lidské buňce je 23 párů chromozomů. Gen pro každou bílkovinu je v každé buňce (nejméně) dvakrát.

Mutace je změna části genu, jejím důsledkem je tvorba pozměněné bílkoviny (nebo se daná bílkovina nemůže tvořit), to může vést k onemocnění, jehož závažnost závisí na funkci kódované bílkoviny.

Mutace vzniká např. záměnou jednoho nukleotidu (= substituce), může být kódovaná stejná nebo jiná označuje se pořadový číslem nukleotidu v řetězci DNA a označením původně kódované a nové aminokyseliny, např. L858R, V600E apod., záměna jediné aminokyseliny může mít významný vliv na funkci bílkoviny), vynecháním (= delece) nebo přidáním (= inserce) jednoho nebo více nukleotidů (vzniká bílkovina kratším/delším řetězcem)

Při dělení buňky může dojít k vícenásobnému zkopírování úseku DNA (= amplifikace genu). Pokud doje k přesunu (translokaci) části DNA na jiné místo (na stejném chromozómu nebo i na jiný chromozóm), mohou se bezprostředně vedle sebe ocitnout dva geny, které se začnou chovat jako gen jeden (fúzní gen a jím kódovaní fúzní bílkovina). Důsledkem může být vysoká aktivita a vznik nádoru. 

Mutace mohou být vrozené (germinální), jsou přítomny ve všech buňkách těla, nebo vznikají až během života (somatické mutace), pak jsou přítomny jen v části buněk, např. jen v nádoru

Podívejte se na video Genetické vyšetření na webu MojeMedicina.cz

Generalizované onemocnění je stav, kdy již nádor vytvořil metastázy v několika lokalizacích (orgánech)

Genom je soubor genů v buňce, genomika je biologická disciplína zabývající se genomem – strukturou a funkcí jednotlivých genů a jejich umístěním na jednotlivých chromozomech.

Proteom je soubor všech proteinů (bílkovin), které jsou exprimovány (vyjádřeny) v buňce a proteomika obor, který zkoumá vztah proteomu k různým pochodům v organizmu.

V nádorové buňce může docházet ke změnám genů (gen může chybět nebo se naopak vyskytovat vícekrát, může být mutován = změněn, může být přenesen do jiné části chromozomu) a může docházek k různé aktivaci genů, která je vyjádřena různou expresí příslušných bílkovin (některé bílkoviny mohou chybět, jiné bílkoviny se objevují v nadměrné míře apod.).

V současné době se zavádí (genomické nebo proteomické vyšetření), tedy vyšetření aktivity celého souboru genů nebo bílkovin a jejich vzájemného vztahu v nádorových buňkách (výsledkem je "genetický podpis buňky") s cílem co nejpřesněji určit léčbu (personalizovaná léčba).

Některá onemocněná jsou podmíněna špatnou funkcí genů (například jejich mutací). Pokud je gen nefunkční, je možné do buněk vnést gen funkční. 

Germinální nádory vznikají z germinálních (zárodečných) buněk, prekurzorů pohlavních buněk (spermií a vajíček).

Z buněk, které se již částečně diferencovaly směrem ke spermiím nebo vajíčkům vznikají seminom (ve varlatech) nebo dysgerminom (ve vaječnících)

Z multipotentních kmenových buněk vznikají teratomy, ve kterých se mohou nacházet tkáně různého typu. Teratom může být benigní, s dobře diferencovanými tkáněmi, maligní teratom (teratokarcinom) může obsahovat složky jako embryonální karcinom, choriokarcinom, nádor ze žloutkového váčku.

Zhoubné geminální nádory se vykytují ve varlatech a vaječnících, protože však germinální buňky během zárodečného vývoje vznikají jinde, mohou se vyskytnout i jinde v těle, nejčastěji v retroperitoneu, kde se tvoří základy pohlavních žláz. 

Značka: C62 (Zhoubný novotvar varlete), C56 (Zhoubný novotvar vaječníku)

Více v článku O varlatech a nádorech varlat

Gestageny (například progesteron) jsou hormony vznikající ve vaječnících ve druhé polovině menstruačního cyklu, působí především na děložní sliznici (ta pod jejich vlivem "vyzrává" a připravuje se na přijetí oplodněného vajíčka) a na prsní žlázu.

Uměle připravené gestageny se používají k léčbě karcinomu endometria, méně často k léčbě karcinomu prsu, kde se používají především léky z jiných skupin.

U ostatních nádorových onemocnění se používá jako podpůrný prostředek při ztrátě chuti k jídlu a významném poklesu váhy.

Užívané léky: medroxyprogesteron, megestrol acetát

▼Protinádorový lék ze skupiny cílené léky, inhibitory proteinové kinázy

Mechanismus účinku léku

Registrované indikace

Způsob užívání léku

  • Potahované tablety užívané ústy jednou denně, dlouhodobě
  • Tablety se užívají celé a zapíjejí se vodou
  • Během léčby se nemají požívat přípravky obsahující třezalku tečkovanou (mohou snížit účinnost)

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Po užití přípravku pacient může pociťovat závrať. Pokud k tomu dojde, neměl by řídit nebo obsluhovat stroje

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).

GIST je relativně vzácný specifický typ nádoru zažívacího traktu. Na rozdíl od většiny nádorů zažívacího traktu, které vznikají z vnitřní výstelky – epitelu (adenomy, karcinomy) vzniká GIST uvnitř střevní stěny ze specifických buněk mezenchymálního původu, které koordinují pohyby zažívací trubice (Cajalovy buňky), řadí se k sarkomům. Postihuje nejčastěji žaludek nebo tenké střevo. Malé nádory se mohou chovat benigně, protože však u žádného nádoru nelze zcela vyloučit agresivní chování, je nutné je považovat za maligní. Léčen je chirurgicky, k léčbě inoperabilního nebo metastatického onemocnění se používá i cílená léčba (avapritinibimatinibregorafenib a sunitinib)

Vzhledem k velmi nízké incidenci je léčba soustředěna do vybraných onkologických center: Brno – Masarykův onkologický ústav, České Budějovice – Nemocnice, Hradec Králové – Fakultní nemocnice, Olomouc – Fakultní nemocnice, Plzeň – Fakultní nemocnice, Praha - Fakultní nemocnice Motol, Nemocnice Na Homolce a Všeobecná fakultní nemocnice

▼Protinádorový lék ze skupiny cytostatikainhibitor signální dráhy hedgehog

Mechanismus účinku léku

  • Signalizační kaskáda Hedgehog vede k aktivaci genů je ovlivňujících proliferaci, přežití a diferenciaci buněk. Hedgehog řídí rovněž aktivaci kmenových buněk řady tkání včetně leukemických kmenových buněk, signalizace hedgehog je nutná pro udržení populace leukemických buněk. 
  • Glasdegib blokuje bílkovinu SMO, a tedy aktivitu signální dráhy.
  • Aktivita hedgehog souvisí s rezistencí k jiným lékům, kombinace inhibitoru hedgehog s cytarabinem je účinnější než každý z léků samostatně.

Registrované indikace

Způsob užívání léku

  • Potahované tablety užívané ústy jednou denně, dlouhodobě
  • Užívá se nezávisle na jídle, ve stejnou denní dobu
  • Během léčby se nemají požívat grapefruity / grapefruitová šťáva nebo přípravky obsahující třezalku tečkovanou (mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků nebo snížit účinnost)

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Při únavě nebo jiných příznacích (např. svalové křeče, bolestí, nevolnost), jež ovlivňují schopnost normálně reagovat, je při řízení nebo obsluhování strojů nutno dbát opatrnosti

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).

Gleasonovo skóre je sytém hodnotící stupeň diferenciace nádorů prostaty

U nádorů jsou hodnoceny mikroskopické charakteristiky a stanoven histopatologický stupeň diferenciace.

Při histologickém vyšetření biopsie prostaty je podobně hodnocena diferenciace nádoru na stupnici 1 -5. Gleasonovo skóre je součet dvou nejhorších hodnocení několika bioptických vzorků, může nabývat hodnot 2-10. Nízké hodnoty skóre jsou spojeny s příznivějším chováním nádoru.

▼Protinádorový lék ze skupiny cílené léky, monoklonální protilátky

Mechanismus účinku léku

  • Glofitamab je protilátka, která se váže jednak na receptor CD3 na povrchu T-lymfocytů, jednak na antigen CD20 na povrchu nádorových buněk. T-lymfocyty se takto dostávají do bezprostřední blízkosti nádorových buněk nezávisle na přítomnosti specifických receptorů a zde uvolňují specifické látky, které nádorovou buňku usmrtí.

Registrované indikace

Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:

Způsob užívání léku

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Pacienti s příznaky neurologických nežádoucích účinků a/nebo s horečkou, tachykardií (zrychleným srdečním tepem), hypotenzí (nízkým tlakem) , zimnicí, hypoxií nemají odeznění příznaků nemají řídit ani obsluhovat stroje

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.). Tyto informace najdete v příbalovém informačním letáku/příbalové informaci (pdf dokument pod zkratkou PIL je zpravidla na konci obsáhlejšího dokumentu, v jehož úvodu je "Souhrn informací o přípravku" určený odborníkům). U jednotlivých přípravků je též informace, pro jaké typy onemocnění a za jakých podmínek je přípravek hrazen.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).

Glomerulus je funkční jednotka ledvin, část, ve které se "filtruje" krev a vzniká primární moč.
Funkční stav glomerulu - velikost glomerulární filtrace - se hodnotí jednoduchým vyšetření krve, popř. i moči (clearance kreatininu).