Slovníček

Filtry podle parametrů
Počet nalezených pojmů: 976 zrušit všechny filtry

Endokrinní žlázy produkují působky (hormony), které regulují činnost jiných tkání a orgánů. Na rozdíl od žláz, které produkují navenek viditelný sekret (mléčná žláza, slinné žlázy apod.), uvolňují endokrinní žlázy své hormony do krve, označují se též jako žlázy s vnitřní sekrecí. Kromě makroskopicky viditelných žláz (štítná žláza a příštítná tělíska, slinivka břišní, nadledvinky, pohlavní žlázy a hypofýza, která ostatní žlázy řídí) existuje ještě systém roztroušených jednotlivých buněk, které rovněž produkují hormony – difuzní neuroendokrinní systém  (DNES, APUD). Do tohoto systému patří například enteroendokrinní buňky v trávicí trubici, buňky v dýchacím systému atd. Z těchto buněk mohou vznikat neuroendokrinní nádory

Endometrium je slizniční vrstva dělohy (řecky metra = děloha), v níž se uchytí oplodněné vajíčko.

Karcinom endometria je jedním typem nádoru dělohy

Endometrióza je onemocnění, při kterém se vykytují částečky endometria mimo dělohu. Endometrióza podléhá hormonálním změnám během menstruačního cyklu včetně krvácení.

Tkáň podobná endometriu (= endometroidní) se někdy může vyskytnout i mimo dělohu, například na vaječníku, kde může vznikat endometroidní karcinom vaječníku

Endoskopie je vyšetření vnitřních orgánů zrakem pomocí optických přístrojů – endoskopů. Dříve byly k dispozici pouze pevné (neohebné, rigidní) trubice, nověji ohebné přístroje, kterými je možno proniknout přes různá zakřivení (do celé zažívací trubice – žaludku a střev, do jednotlivých větví průdušek apod.). V nich je obraz přenášen skleněnými vlákny (fibroskopy) a nejnověji je na konci přístroje kamera a obraz je přenášen na obrazovku. Endoskopy umožňují provedení biopsie (odběru vzorku tkáně na histologické nebo cytologické vyšetření), jednoduchý chirurgický výkon nebo složitější břišní operace (laparoskopické operace).

Provádějí se např. tato endoskopická vyšetření:

  • bronchoskopie – vyšetření průdušnice (trachey) a průdušek (bronchů) za použití bronchoskopu. Jde o základní vyšetření při podezření na nádor karcinom plic. Pokud je nádor v dosahu bronchoskopu, je možné provedení excise – odběr vzorku tkáně na morfologické vyšetření. Pokud nádor není při bronchoskopii viditelný, provádí sběr buněk z povrchu sliznice pomocí kartáčku (kartáčková biopsie, brush biopsie) nebo výplach (laváž). Laváž se provádí i na zjištění původce infekce v průduškách.
    Podívejte se na video Bronchoskopie na webu MojeMedicina.cz.
  • cystoskopie - vyšetření močového měchýře cystoskopem.
  • gastroskopie, gastroduodenoskopie - vyšetření žaludku (a dvanáctníku) gastroskopem.
    Podívejte se na video Gastroskopie na webu MojeMedicina.cz.
  • kolonoskopie / sigmoideoskopie / rektoskopie – při kolonoskopii je ohebným kolonoskopem prohlédnuto celé tlusté střevo, při sigmoideoskopii jen oblast esovité kličky, při rektoskopii je pevným optickým rektoskopem prohlédnut konečník (rektum). Při těchto vyšetřeních lze odstranit polypy (endoskopická polypektomie – EPE) a odebrat vzorek (biopsii) z každého podezřelého útvaru nebo provést jiné diagnostické či léčebné úkony.
    V případě, že je průsvit (lumen) tlustého střeva zúžen nádorem (nebo jiným procesem), není možné prohlédnout tlusté střevo celé. Tuto nevýhodu nemá virtuální kolonoskopie, což není vyšetření endoskopické, ale CT vyšetření.
    Podívejte se na video Rektoskopie a kolonoskopie na webu MojeMedicina.cz.
  • kolposkopie – vyšetření povrchu děložního čípku pomocí speciálního mikroskopu - kolposkopu, který umožňuje zachytit časné změny (dysplazie, metaplazie) na děložním čípku. Z hlediska vyšetřované pacientky se kolposkopické vyšetření nijak zásadně neliší od běžného gynekologického vyšetření.
  • laparoskopie – vyšetření dutiny břišní laparoskopem. Pomocí laparoskopu lze provádět i řadu břišních operací.
    Podívejte se na video Laparoskopické operace na webu MojeMedicina.cz.
  • laryngoskopie, mikrolaryngoskopie - vyšetření hrtanu (především hlasivek). Laryngoskopii dělíme na nepřímou, kdy lékař pozoruje hrtan v pomocí zrcátka, a na přímou, kdy je použit optický přístroj - laryngoskop. Při mikrolaryngoskopii je obraz zvětšen, což umožňuje i velice jemné zákroky.
  • mediastinoskopie – vyšetření mezihrudí (mediastina) mediastinoskopem. Přístroj se zavádí do hrudníku z krátkého řezu nad hrudní kostí. Provádí se při rozhodování, zda je plicní nádor možno operovat, pokud z jiných vyšetření nelze spolehlivě stanovit, zda a v jakém rozsahu jsou nádorem postiženy mediastinální uzliny. Používá se také k odběru uzlin ke stanovení diagnózy.

Endovaskulární = týkající se vnitřku cév

Energie je fyzikální veličina definovaná jako schopnost fyzikální soustavy vykonávat práci.

Organismus získává energii enzymatickým rozkladem složitějších molekul, které primárně získává v potravě (sacharidy, tuky a bílkoviny) a přeměňuje pro své potřeby. Důležitou roli hraje především glukóza, která je zdrojem energie pro jednotlivé buňky.

Energii organismus využívá ke stavbě složitějších molekul, ze kterých je organismus vystavěn a které potřebuje ke svému fungování, dále k pohybu a k regulaci tělesné teploty.

Při nadbytku energie jsou vytvářeny zásobní látky – rychle využitelný glykogen a tuky.

▼Protinádorový lék ze skupiny cílené léky, monoklonální protilátky (konjugáty protilátka-cytostatikum)

Mechanismus účinku léku

  • Přípravek se skládá z humanizované monoklonální protilátky cílené na nektin-4, který je exprimován na povrchu uroteliálních nádorových buněk, a látky MMAE, která je při vazbě na protilátku neúčinná. Protilátka se váže na nektin-4 a celý komplex je pohlcen do nitra buňky, kde je MMAE uvolněn z vazby. MMAE narušuje buněčné mikrotubuly, tím blokuje dělení buňky a navozuje apoptotickou smrt buněk. Z usmrcených buněk může MMAE pronikat do okolí a působit i na buňky s nízkou expresí nektinu-4, na něž se proto komplex neváže.

Registrované indikace

Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:

Způsob užívání léku

  • Nitrožilní infuze 30 minut, den 1, 8 a 15 každé 4 týdny

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).

Slovo enhancující se používá při popisu nálezu zobrazovacích vyšetření (rentgen, CT, PET ap.) pokud v nějakém ložisku / tkáni / orgánu dochází ke kumulaci kontrastní látky / radiofarmaka, tím se odliší od ostatní neenhancující tkáně.

Výraz je odvozen z anglického enhance = zvýšit, zvětšit

▼Protinádorový lék ze skupiny cílené léky, inhibitory proteinové kinázy - inhibitory BRAF

Mechanismus účinku léku

  • Růst a dělení buněk a další buněčné pochody jsou řízeny systémem zevních signálů, receptorů na povrchu buňky a sítí signálních bílkovin uvnitř buněk. Nadměrná aktivita systému může vést ke vzniku nádoru a podporuje jeho další růst a metastazování a blokuje apoptózu.
  • BRAF je signální bílkovina v cytoplasmě buněk. V případě mutace genu BRAF označované jako V600 vysílá molekula BRAF trvale signály aniž je přijímá. Je tak podporován vznik nádoru a jeho další růst..
  • Enkorafenib je silný a vysoce selektivní inhibitor kináz RAF, blokuje signální dráhu RAF/MEK/ERK v nádorových buňkách s mutací genu BRAF, inhibuje růst melanomových buněk

Registrované indikace

Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:

Způsob užívání léku

  • Tobolky užívané ústy jednou denně dlouhodobě, tobolky se mají polykat vcelku a zapít vodou. Mohou se užívat s jídlem nebo bez jídla.
  • Užívá se v kombinaci s binimetinibem 
  • Během léčby se nemá pít grapefruitová šťáva a užívat přípravky obsahující třezalku tečkovanou (mohou ovlivnit bezpečnost a účinnost léku)

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Enkorafenib má malý vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. U některých pacientů byly hlášeny poruchy zraku. Pacient by neměl řídit a obsluhovat stroje při poruše zraku nebo jiném nežádoucím účinku, který může ovlivnit jejich schopnosti

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).

Lék ze skupiny antikoagulancia (brání srážení krve), antitrombotika, nízkomolekulární heparin

Mechanismus účinku léku

  • Enoxaparin je nízkomolekulární heparin, ve kterém jsou odděleny antitrombotické a antikoagulační aktivity standartního heparinu. Je charakterizován vysokou anti-Xa aktivitou a nízkou anti-IIa nebo antitrombinovou aktivitou. Tyto antikoagulační aktivity jsou zprostředkovány antitrombinem III (ATIII), což u lidí vede k antitrombotickým účinkům.
  • Kromě anti-Xa/IIa aktivity byly zjištěny další antikoagulační a antiflogistické vlastnosti

Použití léku u onkologických pacientů

  • Prevence hluboké žilní trombózy pacientů s některými nádory s vysokým rizikem vzniku trombózy, při chirurgickém výkonu a u pacientů upoutaných na lůžko
  • Léčba tromboembolických příhod

Způsob užívání léku

  • Podkožní injekce jednou a dvakrát denně

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Enoxaparin nemá žádný nebo jen zanedbatelný vliv na schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje.

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.

Slovo enterální (= střevní) je odvozeno od řeckého enteron = střevo. Enterální podání léku je užití ústy, sondou do žaludku, ale i čípek do konečníku

parenterální = mimostřevní, vynechávající střevo. K parenterálnímu způsobu podání léku patří injekce, infúze, inhalace, masti a náplasti (pokud se lék vstřebává a působí celkově), podobně parenterální výživa formou nitrožilní infúze

Enteroklýza je zavedení léků sondou do tlustého střeva, popřípadě pouhý výplach střeva (klyzma, klystýr).

Pojem enteroklýza se používá rovněž pro speciální rentgenologické vyšetření tenkého střeva.

▼Protinádorový lék ze skupiny cílené léky, inhibitory proteinové kinázy

Mechanismus účinku léku

  • Růst a dělení buněk a další buněčné pochody jsou řízeny systémem zevních signálů, receptorů na povrchu buňky a sítí signálních bílkovin uvnitř buněk. Nadměrná aktivita systému může vést ke vzniku nádoru a podporuje jeho další růst a blokuje apoptózu.
  • Patologické fúze genů skupiny NTRK vedou k tvorbě silně aktivních fúzních proteinů TRK, podobně i fúze genů ROS1 a ALK jsou spojeny se silnou aktivitou příslušných fúzních proteinů. 
  • Entrektinib inhibuje kinázy fúzních TRKROS1 a ALK 

Registrované indikace

Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:

Způsob užívání léku

  • Tvrdé tobolky užívané ústy jedno denně, dlouhodobě
  • Užívá se nezávisle na jídle
  • Tobolky se polykají celé, nesmějí se otvírat (obsah je velmi hořký)
  • Během léčby se nemají požívat grapefruity / grapefruitová šťáva nebo přípravky obsahující třezalku tečkovanou (mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků nebo snížit účinnost)

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Pokud se během léčby vyskytnou nežádoucí účinky, např. poruchy kognice, synkopa, rozmazané vidění nebo závrať, pacient nemá do odeznění účinků řídit ani obsluhovat stroje

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv
(nahlásit nežádoucí účinek).

▼Protinádorový lék ze skupiny protinádorové hormony a příbuzné látky, antiandrogeny

Mechanismus účinku léku

  • Růst hormonálně závislých buněk karcinomu prostaty je závislý na androgenních hormonech. Enzalutamid kompetitivně inhibuje vazbu androgenů na androgenní receptory, inhibuje translokaci aktivovaných receptorů do jádra a inhibuje spojení aktivovaného androgenního receptoru s DNA. Léčba enzalutamidem snižuje růst buněk karcinomu prostaty a umí vyvolat zánik rakovinných buněk a regresi nádoru

Registrované indikace

Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:

Způsob užívání léku

  • Tobolky užívané ústy jednou denně dlouhodobě

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Enzalutamid může mít vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje, protože byly hlášeny psychiatrické a neurologické příhody včetně epileptického záchvatu. Nebyly ale provedeny žádné studie, které by stanovily účinky enzalutamidu na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).

Enzymy jsou biologické katalyzátory chemických reakcí. Některé enzymy jsou uvolňovány mimo buňky např. do trávicího systému, kde zajišťují rozklad některých látek, aby mohly být ve střevě vstřebány. Většina enzymů se nachází v buňkách, kde zajišťují veškeré chemické reakce. Jedná se o specifické bílkoviny, součástí některých enzymů mohou být další látky, například kovy, cukry apod. Struktura enzymů je dána geneticky, jejich přítomnost (exprese) v každé buňce je řízena buněčným signálním systémem. Chybná funkce enzymu (nebo jeho úplné chybění) může být příčinou onemocnění méně nebo více závažného.

Některé látky mohou ovlivňovat aktivitu specifických enzymů, z toho důvodu nelze kombinovat některé léky: lék, který ovlivňuje aktivitu enzymu a lék, který je tímto enzymem metabolizován. Mohla by být snížena jeho účinnost nebo zvýšena jeho toxicita. Některé enzymy mohou být ovlivněny i některými rostlinnými látkami obsaženými např. v grapefruitu, brusinkách, třezalce tečkované, nelze je proto konzumovat při léčbě některými léky.