Jste na začátku cesty, léčba je před Vámi, je to pro Vás nová situace, nevíte, co se bude dít dále, co můžete očekávat, kde a v čem se Vám dostane pomoci, kde se máte léčit, na co se máte ptát a máte spoustu dalších otázek. Česká onkologická společnost se Vám na ně snaží odpovědět prostřednictvím Linkos. Tato část je pro ty z Vás, kteří stojí na začátku těžké, ale zvládnutelné cesty.
TIP: Pro lepší zážitek zvolte režim "Celá obrazovka" (ikonka vpravo dole na liště videa). Pro synchronizaci slidů s videem a obráceně využijte tlačítek v dolní části okna se slidy.
Články
Česká onkologická společnost vyzývá všechny onkologické pacienty, aby pomohli zmapovat cestu pacienta k onkologické diagnóze v České republice a vyplnili dotazník Hlasu onkologických pacientů do 31. března 2024. Vaše odpovědi pomohou nastavit co nejefektivnější a nejlepší cesty pacientů onkologickou péčí v ČR.
Byl vám diagnostikován zhoubný nádor a jste kuřák? Přemýšlíte, zda má smysl přestat po onkologické diagnóze kouřit? ANO, MÁ! Je velmi důležité přestat kouřit po vyslechnutí onkologické diagnózy, a to hlavně proto, protože se významně zvýší účinnost vaší onkologické léčby a prodlouží doba přežití.
Praha 6. 10. 2022. Tisková zpráva. Když si člověk vyslechne, že má rakovinu, zaskočí ho to. Po čase, ale začne hledat informace a zaměří se na zvládnutí nemoci. Léčba je prvním stupněm, co ale může dělat člověk sám? Na to se ptají jak onkologicky nemocní, tak jejich blízcí, kteří spolu s nimi životem s nemocí procházejí. Možností péče o sebe a další odborné podpory je mnoho, měly by však vytvářet jeden smysluplný celek.
Praha, 13. 10. 2022. Tisková zpráva Hlasu Onkologických pacientů – Pacientské organizace v ČR dlouhodobě pracují na kvalitní podpoře nemocných, jsou ale také velkou hnací silou preventivní edukace veřejnosti ve spolupráci se špičkovými odborníky. „Pacientské organizace se stávají plnohodnotným členem multidisciplinárních týmů. Jejich podpora je pro pacienty a pečující nezastupitelná a jejich zkušenost pomáhá jak v začátku nemoci, při léčbě, tak při návratu do aktivního života,“ vysvětluje ředitel Masarykova onkologického ústavu prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D., který se stal kmotrem prvního Katalogu pacientských a podpůrných organizací v onkologii.
Přehledná prezentace o personalizované medicíně, genetickém a genomovém testování karcinomu prsu a o precizní medicíně zazněla v rámci Pacientského semináře na 11. pražském mezioborovém onkologickém kolokviu PragueONCO 2020 dne 29. ledna 2020.
Na Brněnských onkologických dnech 2019 jsme položili panu primáři MUDr. Janu Křístkovi, Ph.D. z Oddělení radiologie Masarykova onkologického ústavu Brno otázku na novinky v diagnostické radiologii a jsme se zeptali na pokrok v léčbě pomocí intervenční radiologie.
Na Brněnských onkologických dnech jsme se zeptali co je nového v oboru mammární diagnostiky. Poslechněte si, proč patří mamografie k tzv. objektivním metodám, proč není třeba se bát vyšetření mamografem a proč se někdy doplňuje ultrazvukové vyšetření.
Genomové vyšetření je součástí personalizované medicíny. Genomické testování vyšetřuje geny v konkrétním nádoru konkrétního pacienta. Vyšetření lékařům pomáhá zjistit, zda je pravděpodobný návrat karcinomu a zda konkrétní pacient může mít prospěch z chemoterapie. V rámci Brněnských onkologických dnů jsme se zeptali paní primářky Petrákové na genomové vyšetření u pacientek s karcinomem prsu.
Vědecký sekretář České vakcinologické společnosti prof. MUDr. Roman Chlíbek , Ph.D. hovoří o benefitech a rizicích očkování chronicky nemocných pacientů, včetně onkologických pacientů. Každý onkologický pacient je ve vyšším riziku vzniku infekčních onemocnění a díky očkování jsme schopni předcházet výskytu těchto infekčních onemocnění a zvýšit tak kvalitu života onkologických pacientů. Poslechněte si, proti čemu a kdy lze očkovat onkologické pacienty.
Na začátku března nám paní předsedkyně onkologické společnosti vysvětlila pojem personalizovaná medicína, ke kterému současná onkologie míří. Co to je "léčba ušitá na míru?"
MUDr. Jiří Dvorský z Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Masarykova onkologického ústavu v Brně přednášel na semináři pro praktické lékaře v rámci Brněnských onkologických dnů o přípravě pacienta na náročnou onkologickou operaci. Zeptali jsme se ho, co pacienta před operací čeká a co by měl říci svému praktickému lékaři.
Na Brněnských onkologických dnech jsme se zeptali co to jsou nádorové markery, kdy má smysl je vyšetřovat, co nám říkají a proč musí laboratorní výsledky hodnotit lékař.
Vaše léčba v komplexním onkologickém centru bude společnou prací odborníků mnoha profesí! Základem pro správnou diagnostiku, správné nastavení léčby a udržení co nejvyšší kvality Vašeho života během léčby je práce v multidisciplinárním týmu! Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, předsedkyně České onkologické společnosti, vysvětluje fungování multidisciplinárních týmů.
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol a předsedkyně České onkologické společnosti vysvětluje systém péče o onkologické pacienty. Dozvíte se, co jsou to komplexní onkologická centra, jaké je jejich napojení na regionální centra, tedy nemocnice blízko Vašemu bydlišti, a jak probíhá rozhodnutí, zda může pacient zůstat být léčen v regionu, který s komplexním centrem spolupracuje, nebo nebo zda potřebuje specializovanou péči přímo v Komplexním onkologickém centru.
Mluvit se svými dětmi o své nemoci není pro pacientky s diagnózou rakoviny prsu jednoduché.
Pro maminky s dětmi je tu projekt, který Mamma HELP ve spolupráci s psychology nabízí.