V období nemoci, remise, recidivy a rehabilitace má vážně nemocný pacient a jeho rodina právo na sociální podporu.
Ve velkých Komplexních onkologických centrech je součástí multidisciplinárního týmu, který se stará o pacienta i sociální pracovník. Podívejte se na výčet toho, s čím vám může sociální pracovník v různých fázích nemoci pomoci a poradit a obraťte se na něj.
V době zjištění diagnózy
Poskytne sociální pracovník sociální poradenství a pomůže vyřešit problémy, které brání nastoupení pacienta k léčbě. Obvykle to bývá poradenství:
- Finanční – pracovní neschopnost, hmotná nouze
- Bytové – azylová zařízení
- Rodinné – péče o děti, prarodiče
- Sociální – udržení kontaktů
V době onkologické léčby
Poradí sociální pracovník se sociálními dávkami a výhodami ve Vaší konkrétní situaci, jako jsou:
- Průkaz mimořádných výhod TP, ZTP, ZTP/P (hodnotí se mobilita žadatele)
- Příspěvek na provoz motorového vozidla
- Příspěvek na péči (hodnotí se soběstačnost)
- Příspěvek na zvláštní rehabilitační a kompenzační pomůcky
- Doprava pacienta k léčbě
- Pečovatelská služba (úkony pečovatelské služby, obědy, nákupy, pomoc v domácnosti atd.)
- Domácí zdravotní péče (např. odběry krve v domácím prostředí)
V době remise a rehabilitace
Sociální pracovník pomůže v těchto oblastech:
- Snaha o zajištění následné rehabilitační péče (rehabilitační kliniky a ústavy)
- Poradenství o postupu při zajištění lázeňské péče
- Sociální rehabilitace (pacientské a neziskové organizace)
- Pracovní rehabilitace
Při recidivě nemoci
- Znovu vše, co platilo u léčby
- Podpora a pomoc rodině, mnohdy vyčerpané dlouhou nemocí rodinného příslušníka
- Zvýšit stupně výhod a příspěvků
V terminálním stádiu
- Spolupráce s lékařem
- Rozhovory s rodinou
- Zajištění péče doma, pomoc se zajištěním domácí zdravotní nebo hospicové péče, spolupráce s praktickým lékařem, půjčovny kompenzačních pomůcek
- Zajištění následné péče (Hospic, LDN)
Informace o stránce
- Autoři: Mgr. Šárka Slavíková (Amelie,o.s.); PhDr. Petra Nováková (Linkos)
- Datum vytvoření: 25. 9. 2010
- Datum poslední úpravy: 26. 9. 2010
-
Informace o poslední úpravě:
Zdroje:
- Slavíková, Šárka: Činnost sociálního pracovníka na onkologickém oddělení pro dospělé v rámci multidisciplinárního týmu. 1. Psychoonkologiocké sympozium, Brno, 8.9. 2010.
- Zákon 108/2006 Sb. O sociálních službách
Články
Amelie, z.s. organizuje každý měsíc dvě přednášky pro veřejnost, témata i přednášející se obměňují, vždy však přednášku nebo besedu vede zkušený odborník ve svém oboru. Online vzdělávání je zdarma. V březnu bude beseda o sociální práci (12. 3. 2024) a přednáška na téma psychologie (19. 3. 2024).
Zjistit to, si dal za cíl průzkum, do kterého se nyní pustila Amelie, z.s.. Ta totiž v rámci kontaktů na Lince Amelie či v odborném sociálním poradenství pro onkologicky nemocné dlouhodobě zjišťuje, že doprava do zdravotnického zařízení za léčbou je pro mnoho nemocných i blízkých problém - zejména v některých regionech nebo s určitou diagnózou a také ve spojení s jinými omezeními. I řada lékařů na onkologických odděleních přiznává, že je otázka dopravy nelehká, a nejsou schopni ji ze své pozice řešit. Náklady na dopravu do zdravotnického zařízení jsou totiž do určité míry na zdravotně sociálním pomezí a pro řešení obtíží by mělo spolupracovat více aktérů.
Praha, 7. června 2022. Tisková zpráva Hlas onkologických pacientů. Řada lidí po úspěšné léčbě nejen onkologických chorob vnímá nerovnost přístupu v ekonomické a sociální oblasti. Zvláště bankovní instituce a pojišťovny nepovažují vždy jejich vyléčení jako dlouhodobý zdravotní stav a dále je považují za klienty s vysokým pojistným rizikem. Mnohdy tak nejsou naplňovány jejich životní potřeby a svou situaci oprávněně vnímají jako diskriminační. Situaci může zlepšit právo být zapomenut, v ČR je však podle výzkumu zatím neznámým pojmem.
Tisková zpráva, Praha 31.1.2020 Amelie, z.s. Představte si, že vám lékař řekne, že trpíte velmi vážnou nemocí a budete se s ní léčit asi tak rok. Léčba je připravena a za 14 dní nastupujete na první její část. Také se to ve vás sevřelo? Tak takhle nějak může začínat léčba onkologického onemocnění. Léčba je určitě na prvním místě, ale co další aspekty života s dlouhodobým onemocněním? Amelie, z.s. udělala mezi onkologicky nemocnými sondu, aby zjistila, jak jsou dostupné další návazné služby z pohledu pacienta, laika, někoho zainteresovaného, ale mimo „obor“. A výsledky nebyly velkým překvapením, spíše potvrdily nepříjemnou realitu.
Tisková zpráva, Praha 17.12.2021 Amelie, z.s. Co potřebují lidé, když se dozví, že mají oni sami nebo jejich blízký rakovinu? Kromě léčby jsou to především informace. O léčebnou část se ve velmi dobré kvalitě starají lékaři a zdravotníci, ale co další oblasti? Zde nabízí pomocnou ruku brožura Amelie, z.s. Psychosociální minimum pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Brožura je zdarma ke stažení a vychází i tiskem.
Tak jako každé dva roky, i v roce 2021 se uskutečnila konference I slova léčí. Jednalo se o 5. ročník. Tématem celé konference byly Psychosociální potřeby v jednotlivých fázích onkologického onemocnění. Konference se vysílala živě online z Prahy a odborníci i laici nyní mají možnost zhlédnout záznamy všech přednášek a prolistovat (mini)sborník konference.
Tisková zpráva Amelie, z.s.: Stále stejné chyby v postupech, nespravedlnost systému, která ochuzuje onkologicky nemocné a jejich blízké, nevstřícné nastavení úřadů a úředníků. To je něco, s čím se sociální pracovníci potkávají pravidelně. Někteří se ale rozhodnou pro akci – ne u jednoho člověka, ale za všechny. Napíší na ministerstvo nebo úřad, diskutují, spolupracují s dalšími organizacemi a vytváří tlak na žádoucí změnu. Jsou to odborníci s vytrvalostí a nasazením. Mnohdy neuspějí, ale nedají se. To je hájení práv a zájmů. Pomalé, z venku neviditelné, málo ceněné, ale velmi potřebné a hlavně, pro nás.
Praha 26.2.2020. Tisková zpráva Amelie, z.s.: Přesně v duchu Tulipánového měsíce a tak, jak tulipány fungují. Prvního března začne měsíční maraton aktivit pro onkologicky nemocné a jejich blízké a na jejich podporu. Zapojit se může kdokoli a to fyzicky, online a nebo zprostředkovaně. 1. března začínáme – připojte se!
Tisková zpráva Amelie, z.s., Praha, 1. 6. 2020 - V červenci 2018 začala fungovat dávka dlouhodobého ošetřovného. Po téměř dvou letech se prokazuje potřeba změn zejména u onkologicky nemocných, jejichž blízcí na dávku mnohdy vůbec nedosáhnou. Každý by měl mít právo volit místo svého umírání a využít podpory, kterou umožňuje stát - bez zbytečných překážek. Podpořte pozitivní změnu, komunikujte s poslanci.
Přednáška Mgr. Šárky Slavíkové o vlivu sociálních aspektů na stres bezprostředně navázala na přednášku PhDr. Ing. Martina Pospíchala o stresu při onkologické léčbě. Přednášky Dr. Pospíchala si můžete poslechnout na stránkách projektu #MysliProtiRakovine. Mgr. Slavíková se podívala na stres z pohledu sociální situace a zázemí onkologických pacientů, finanční situace a vývoje zdravotního stavu i z pohledu vlastních očekávání pacienta. Přednáška byla součástí Pacientského semináře na 11. pražském mezioborovém onkologickém kolokviu PragueONCO 2020 dne 29. ledna 2020.
Reakce na Tiskovou zprávu Amelie, z.s.: Dvojí past státu při návratu do zaměstnání z 10. 2. 2020, která vyvolala vlnu reakcí a sdílení. Díky tomu se podařilo nahlédnout pod pokličku dorovnání odvodů na zdravotní pojištění ještě hlouběji.
Praha 10.2. 2020, Tisková zpráva Amelie, z.s.: Současné zvýšení minimální mzdy nemá jen pozitivní dopady. To možná při lednové výplatě poprvé pociťuje řada lidí pracujících na zkrácené úvazky u jednoho zaměstnavatele. Musí totiž ze svého dorovnat odvod na zdravotní pojištění, jako by měli příjem v minimální výši, který ovšem nemají. „Těm nejzranitelnějším, s nejnižšími příjmy takto stát ještě bere. A s každým zvýšením minimální mzdy to bude horší,“ vzkazuje Amelie, z.s.
Amelie revidovala a aktualizovala brožuru "Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci“ pro lidi navracející se po rakovině do práce. Vydání aktualizované brožury podpořila Liga proti rakovině. Druhé aktualizované a doplněné vydání přináší po dvou letech ucelené informace a návody pro usnadnění návratu do pracovního procesu nejen onkologicky nemocným. „Brožura je praktická a postavená na zkušenostech z reálné sociální práce, kterou nemocným v Amelii poskytujeme v rámci odborného sociálního poradenství,“ říká autorka a sociální pracovní Šárka Slavíková. „Zároveň obsah reflektuje změny v pracovně právní a sociálně právní legislativě a také potřebu onkologicky nemocných mít některá témata podrobněji vysvětlená,“ doplňuje Slavíková.
Pro ty praktické lékaře, kteří chtějí účinně pomáhat svým pacientům z řad dlouhodobě nemocných, připravila Amelie, z.s. brožuru s praktickými návody a informacemi z psychosociální oblasti. Udržet si přehled v rychle se měnícím prostředí sociální práce totiž není jednoduché a mnohdy ani reálné.
Partnerský projekt Asociace občanských poraden a Asociace poraden pro osoby se zdravotním postižením se zaměřuje na ženy s onkologickým onemocněním v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, kterým nabízí sérii motivačních, poradenských a diagnostických aktivit vč. rekvalifikace, díky kterým budou moci snáze nalézt uplatnění v podmínkách současného trhu práce. Nedílnou součástí projektu je zprostředkování zaměstnání pro 20 žen z cílové skupiny.