Co myslíte? Má smysl ji podporovat v jejím rozhodnutí neléčit se (s tím, že se obávám jejího pozdního rozhodnutí až na ni dolehnou obtíže) a nebo ji zkusit nejakým způsobem přesvědčit?
Víte, mnohdy si neuvědomujeme jeden zásadní fakt, který máme všichni společný: každý z nás, každý člověk má na tomto světě, ve svém snažení velikou touhu tu po sobě něco hmatatelného zanechat a také na konci svého života bilancuje. V tom bilancování se snaží dosáhnout hlavně a především toho, aby jeho stopa byla pro budoucnost zachována celistvá, aby to nebyl jen nedodělaný slabý otisk.
To platí pro každého z nás. Znám úmrtí zralých lidí, kteří odcházeli velice klidně a byli před tím schopni říct, že jejich životní úkol byl splněn. A také jsem byla s umírajícími, kteří byli v hodině smrti velice neklidní, odcházelo se jim strašně těžce, protože nestihli tu svou stopu dokončit.
Prosím, jestli můžete, pohlédněte na Vaši přítelkyni jako na statečnou dívku, která, ač tak mladá, poznala, že je třeba se pokusit otisknout svou stopu do budoucnosti dokonale. To také dělá. A já myslím, že nikdo nemá její velké úsilí hatit.
Děkuji Vám za Váš statečný přístup, myslím opakovaně, že jste udělal a děláte velmi prospěšnou věc, ale zkuste přemýšlet o mém návrhu.
16. 11. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
My se s tím zatím vyrovnáváme jelikož tátovi moc dobře funguje mozek ví tu skutečnost, že nález byl pozitivní. Mluvíme s ním a snažíme se být maximálně v kontaktu. Hodně nás to dalo celou rodinu dohromady. Já vím , že to přijde ale čím mohu být nápomocná pro zmírnění bolestí, jak mu můžu tuto cestu zlehčit. Prostě nevíme co máme dělat dál nevím kam následná péče když mu bude špatně, domnívám se že obvodní lékařka mi neřekne více.
3. 10. 2008, Mgr. Alexandra Škrobánková, Hematoonkologická klinika FN a LF UP Olomouc, skrobankova@volny.cz
Prosím, zkuste zahodit předsudky a zeptejte se tatínka přímo, zda si chce popovídat o svém svízelném žití. Je povoleno, dokonce doporučeno plakat, objímat se, být spolu. Je třeba odhodit přetvářku – teď je absolutně nefunkční. Přeji Vám tolik potřebou odvahu začít se chovat jako dospělá dcera dospělého otce, ne jako nešťastný rodič nemocného dítěte.
23. 9. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
28. 8. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
31. 8. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
27. 8. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Situaci, kterou popisujete, znám docela důvěrně. Někteří naši mužští pacienti v situaci, která se pro ně po zdravotní stránce vyvíjela nepříznivě, ba tragicky, se začali chovat doslova jako smyslů zbavení. Bezohledně terorizovali ty členy rodiny, kteří na nich byli nejvíc citově navázaní, rozhazovali dlouho střádané peníze za drahé cestování, dárky známým, opouštěli rodinu, dlouholetou partnerku a navazovali nové nerovné vztahy, jeden pacient (mimochodem vysoce inteligentní, racionální inženýr) dokonce v záchvatu zuřivosti zabil nové štěně svých dětí jenom proto, že si chtělo hrát. Kde se v těch lidech bere surovost, bezohlednost, zloba, když takoví předtím nebývali? Tak se ptají ti, kterým nejvíc ubližují, jejich partnerky, jejich děti.
Jeden důvod zmiňujete sama – přání dohnat nedohnatelné. V jejich chování lze rozpoznat zlost na svou partnerku, která sice říká, že je nemocná, ale její nemoc je proti té jeho jenom simulace. Ano, to, co prožíváte, je teror, domácí násilí na Vás ze strany Vašeho manžela. A taky čtu, že přes to složité spolužití byste mu chtěla být oporou i nadále.
Víte, poznala jsem za svou praxi daleko víc mužů, umírajících na onkologické onemocnění, kteří se těšili z přízně svých nejbližších, oceňovali všechno, co pro ně dělala jejich partnerka, i přes strach a úzkost z blížící se smrti byli vstřícní a pokorní ke všem, kteří přicházeli jim pomoci. Takoví lidé jsou morálně velmi vyspělí, jsou dozrálí, umějí si přiznat konečnost svého života.
Předpokládám, že Váš muž si svůj život řídil vždy sám, nebylo jeho zvykem ohlížet se na přání a touhy svých nejbližších, on byl tím nejdůležitějším členem rodiny, kolem kterého se vše točilo. A Vy jste mu sloužila, ráda, byl to Váš životní úkol. Řekněte, proč by nyní vynášel koše, pomáhal Vám doma, bral jakési prášky na hlavu? Zdá se, že Váš muž dělá všechno proto tak úporně, že chce přehlušit strašně velký strach ze smrti. Jakoby té s kosou ukazoval, kolik má síly na tenis, kolo, plavání, kolik má přátel, jak je pohostinný. Hraje hru o život, je bojovník, přitom ale dítě. Chová se bezohledně jen proto, aby kolem sebe vytvořil magickou ochrannou bariéru. Jen dítě, nedospělý jedinec, nechce vidět škaredé, nepříjemné, slyšet o nebezpečí. Proto striktně odmítne odbornou pomoc, proto zahodí léky. Nic nepotřebuje, je zdravý!
Doporučuji Vám, dříve než se úplně zhroutíte, abyste se začala chovat důsledně asertivně. Úkoluje Vás Váš muž? Co tak říkat: ano, ano, ale teď mám jinou práci. Napřahuje se, aby Vás uhodil? Můžete udělat zrcadlový pohyb, aby si uvědomil, kam až zašel.
Dovolíte-li, aby Vás terorizoval, bude Vás zneužívat. Mohla byste trvat na svých požadavcích vůči němu. Měla byste si pečlivě hlídat společné peníze. Váš manžel volá o pomoc, bojí se a proti strachu bojuje terorem, vztekem. Bylo by dobře, kdybyste se o tom všem poradila s manželovým ošetřujícím onkologem, který by mu ze svého titulu mohl důrazně doporučit užívání anxiolytik, antidepresiv. A nebojte se, už teď děláte pro svého muže maximum, jste statečná, zůstáváte mu po boku. Najděte pro sebe psychologa, který se zabývá zvládáním krizových psychických stavů. Hodně odvahy.
20. 8. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Dnes ji volali z banky,že má dluh 3600 kč a pokud to do pondělí nezaplatí, vyvěsí ji na veřejnou tabuli jako neplatiče. Snažila se vysvětlit, že je dlouhodobě vážně nemocná. Prý je to nezajímá. Zhroutila se, moc ji to bolí. Bolí me cynismus lidí, kterých se to netýká a netuší, čím nemocní pacienti musí projít . Chci jí pomoct? Jak můžeme postupovat,aby ji byl proveden splátkový kalendář?
Odpověď na Váš dotaz bych rozdělila na dvě části. Ta první se týká finančních problémů, kde se necítím kompetentní v tom Vám poradit. Můžete zkusit internetové stránky www.obcanske-poradny.cz, kde jsou soustředěny občanské poradny (celá ČR) poskytující poradenství lidem, kteří se ocitli v obtížné situaci a hledají podporu při jejím řešení. Také se můžete opět obrátit na banku, spíše asi osobně, která by se měla s maminkou dohodnout na řešení aktuální situace a ne ji „shodit ze stolu“. Možná by také stálo za to obrátit se na sociální odbor v místě bydliště a zjistit jakou pomoc mohou poskytnout oni. Určitě to nebude jednoduché, ale je potřeba to zkusit.
Teď k té druhé části. Vyrovnat se s dg.maligního onemocnění je vždy těžké. Vaše maminka má velké štěstí, že má Vás a bratra; není na to sama. Navzájem si můžete pomoci bojovat s nemocí – zapojte maminku co nejvíce do běžných činností, společenského života tak, aby mohla i nadále maximálně pokračovat v životě jak byla zvyklá. Držím palce a přeji hodně štěstí.
20. 7. 2008, Mgr. Alexandra Škrobánková, Hematoonkologická klinika FN a LF UP Olomouc, skrobankova@volny.cz
20. 6. 2008, Mgr. Alexandra Škrobánková, Hematoonkologická klinika FN a LF UP Olomouc, skrobankova@volny.cz
Jedná se hl.m. Prahu.
10. 6. 2008, Mgr. Alexandra Škrobánková, Hematoonkologická klinika FN a LF UP Olomouc, skrobankova@volny.cz
Když onemocněl poprvé, bral všechno dobře.Jakoby měl chřipku. Ale nyní, je to již nevyléčitelné a on se z toho hroutí.Nevím jak mu pomoci, když je jen naděje na zázrak.Chtěl bych,aby si poslední týdny, doufám,že měsíce, užil....
7. 5. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Libuše Kalvodová
5. 5. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Pokud mi to dovolíte, chtěla bych si s Vámi trochu povídat. Totiž, Vy jste v pár řádcích napsala své starosti a smutky, ale ve skutečnosti je veliká spousta stejně starostlivých a smutných lidí, kteří se ale bojí, stydí napsat. Vy jste to dokázala.
Tak, zopakujme si to: Váš tatínek má 73 let a zjistili mu rakovinu plic. Předpokládám, že chodil po spoustě vyšetření. Taky předpokládám, že netrpí ztrátou paměti a má nějaké vzdělání. Musel ležet na nějakém oddělení (plícním?), musel slyšet, jak si o něm povídají lékaři, sestry. Nevím, kde ležel, ale všude v Česku mají lékaři dáno zákonem, že musejí pacientům vysvětlit jejich zdravotní stav. A pacient musí být ten první, s kým jsou lékaři povinni mluvit. Pacient také určuje, kdo další (z rodiny, přátel, blízkých) se o stavu jeho zdraví dozví. Lékaři nesmějí říct o pacientově nemoci nic jeho zvoleným příbuzným, výjimkou je stav, kdy samotný pacient odmítne znát svou nemoc a prognózu a deleguje vše o nemoci na svého příbuzného. Není naprosto myslitelné, aby příbuzný onkologicky nemocného pacienta přišel k ošetřujícímu lékaři a řekl mu, že se pacient nic nesmí dozvědět, že by „to vzdal“, a proto ať se napořád domlouvají lékaři jen s příbuzným. Jestli Váš tatínek není zcela dementní, pak se zcela jistě doslechne, co má za nemoc. Tím, že mu nikdo není schopen a ochoten říct, co se v jeho těle odehrává, že má velmi vážnou chorobu, tím Vašeho tatínka psychicky velmi poškozuje. Protože: každého z nás čeká smrt, každý se jednou přiblíží ke konci svého života. Jistě budeme mít všichni strach, úzkost. Nikdo by nám ale neměl bránit mít dostatek času ohlédnout se za sebe na svůj prožitý život. Nikdo, ani ten nejbližší, nemá právo zkrátit nám čas smíření se svým životem, prožít si smutek – říkáme mu smutek bilanční a připravit se k důstojnému odchodu.
Ano, rozumím Vám. Možná jste přesvědčená, že když mezi otce a smrtelnou zprávu postavíte sebe jako ochranný štít, snad dosáhnete toho, aby Vám tatínek nezemřel tak brzy. Vzala jste na sebe velmi těžkou úlohu (podle mne zbytečnou): být svému sedmdesátiletému otci ochranitelkou v roli matky, která má odpovědnost za své nezletilé dítě. Mnozí milující příbuzní si myslí, že pokud se jejich milovaný nemocný nedozví to zakleté, prokleté slovo rakovina, že se mu bude umírat příjemněji, klidněji. Opak je pravdou. Pacient, pokud se vhodnou formou dozví, že jeho nemoc je neléčitelná, propadne zprvu velkému zmatku, panice, smutku. To ale brzy přejde a pacient se dostane do opačné psychické pozice: začne doufat, věřit, že se třeba lékaři pletou, že se uzdraví. Moc to chce. Pokud ale přicházejí komplikace, sám pacient vidí, že jej jeho tělo opouští a začne pociťovat únavu před poslední cestou. Taky bilancuje. Taky potřebuje, aby mu byli nablízku všichni ti, které miluje.
KAŽDÝ člověk, který vážně onemocní, POZNÁ, že mu okolí o něm neříká pravdu, ale bojí se poprosit, aby mu nelhali (moje letitá zkušenost od lůžka onkologických pacientů).
Jak Vaši situaci vnímám já, tak Váš tatínek dobře ví, že má málo života před sebou, chtěl by si třeba s Vámi o této situaci promluvit, ale netroufá si, protože jste jeho nejmilejší dcera, a on Vás přece nezarmoutí. Tak kolem sebe chodíte po špičkách a ztrácíte ten nejvzácnější čas ve vašich životech.
Mohu-li Vás poprosit, pak o to, abyste Vy první našla odvahu říct tatínkovi plnou pravdu tak, jak to víte Vy a pak už vše nechat na něm. Vaše místo je to nejčestnější – u lůžka svého otce, držíce jej za ruku. Do konce. V klidu vyrovnání. Jediné bezpečí, jaké může dcera poskytnout svému rodiči je doprovázející ruka.
Přeji Vám, abyste předala Vašemu tatínkovi jeho život a pak mu důstojně pomohla se s ním rozloučit.Věřím, že to zvládnete. Plakat přitom je podmínkou.10. 4. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Psychicky se drží statečně, jen bych potřebovala poradit, jak mu pomoci od vnitřního neklidu - čím se může zabavit v době, kdy mu chemo nekape a není u něj návštěva, která by ho zabavila. Je to mimořádně inteligentní člověk s velmi aktivním životním stylem, ale teď je samozřejmě příliš slabý na nějaké hlavolamy, sudoku či podobné zábavy. Moc hezky kreslí, ale i ten nabízený blok a tužku mi negoval. Na TV kouká jen chvílemi - není zvyklý sledovat jakýkoli program. Čtení ho zdá se taky vysiluje, tak opravdu nevím. Na pokoji je sám, ale to mu vyhovuje. Je spíš introvert, ale ten velký neklid je na něm poznat.
Co vlastně mohou dělat pacienti mezi jednotlivými dávkami chema? Promiňte, jestli se ptám hloupě. Zatím jsme v rodině neměli přímou zkušenost s onkologickým pacientem a taky jsme z toho rychlého sledu všech Jobových zvěstí vykolejení, tak bychom uvítali radu, je-li jaká.
Pokusil bych se odpovědět na obě dvě najednou.V onkologické léčbě považujeme za velmi důležitý postulát úspěchu uzdravování to, že každý z pacientů má vliv na své zdraví nebo nemoc a to v každém okamžiku. Každý pacient nepřímo ovlivňuje své zdraví myšlenkami, pocity, přístupem k životu a později také pohybem a cvičením. Velmi důležité pro Vašeho syna tedy bude zpracování toho, co se tak velmi rychle seběhlo z hlediska jeho zdravotního stavu. Jeho vnitřní neklid totiž pramení z neuspořádání různých myšlenek, které se synovi právě honí hlavou. Pravděpodobně přemýšlí, kde se stala chyba a následně co by šlo změnit, aby to pomohlo v uzdravování.
Právě poznání, že změnou postojů a chování a celkového přístupu k sobě v době nemoci lze docílit schopnosti skutečného uzdravení, psychické pohody, emocionální stability a následně tedy vnitřního klidu a vyrovnání se z touto nepříjemnou skutečností je základní úkol, který před Vaším synem stojí. Je třeba si uvědomit, že právě teď je třeba uspokojovat zcela jiné potřeby u Vašeho syna, než na jaké byl celou dobu zvyklý. Tyto nové potřeby jsou zcela normální a naprosto oprávněné. Tělo vyžaduje pozornost a samo ví, v jakém směru. To je úkol, který musí Váš syn vyřešit až do té úrovně, kdy zjistí, že tato nemoc může být příležitostí k duševnímu růstu. Jak píšete, syn je velmi výkonný člověk se značnou aktivitou jak mentální tak fyzickou. Právě tato skutečnost je velkou výhodou ve smyslu rychlého zpracování svých pocitů a psychických stavů a tím i pozitivního náhledu na nemoc a celkové uzdravování, ale zároveň nevýhodou, že mnoho na této aktivitě se bude muset změnit a některé činnosti dokonce vůbec nedělat.
Toto zpracování však bude nějakou dobu trvat. Je ale velmi potřebné pro správné pochopení nemoci. Čas mezi jednotlivými chemoterapiemi je tedy možno využít právě k tomuto postupnému poznávání. Nejefektivnější způsob jak nemoc v klidu prožívat je stanovení nových životních cílů z nichž nejdůležitější je duševně a emocionálně se připravit k uskutečnění svého záměru - uzdravení a dále vyjádřit důvěru ve své vlastní schopnosti uspokojit své potřeby. Až se Vašemu synovi výše uvedené podaří, lze s jistotou říci, že vnitřní neklid aspoň částečně zmizí a doba mezi chemoterapiemi bude zpočátku velmi náročná na zpracování nemoci ale později velmi povzbuzující z důvodu pozitivního přístupu k oblíbeným a i z cela novým činnostem Vašeho syna.
10. 4. 2008, Mgr. Zdeněk Hrstka, hrstka@pmfhk.cz
Nechce jít ani k psychologovi, prý jim nevěří... Můžeme nějak pomoct?
4. 4. 2008, Mgr. Alexandra Škrobánková, Hematoonkologická klinika FN a LF UP Olomouc, skrobankova@volny.cz