22. 3. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz,
13. 3. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
13. 3. 2009, Mgr. Alexandra Škrobánková, FN Olomouc, Hematoonkologická klinika, skrobankova@volny.cz
Píšete, že mu byly zjištěny meta na plicích a játrech, je hospitalizován v nemocnici a prodělává tak říkajíc jedno vyšetření za druhým. Za této situace není myslím možno udržet tajemství o původu nemoci. Každý z lékařů se vždy vyjadřuje k závěru vyšetření, které provedl. Je tedy nanejvýš pravděpodobné, že Váš dědeček ledacos tuší nebo už i ví. Právě v této době by neměl být sám a jak píšete jste asi jediná, která je ochotná se o něj postarat. To, že se k němu nastěhujete je velmi úctihodné, dobré, ale velmi náročné i na Váš zdravotní a psychický stav. Je to však to nejlepší, co lze v současné době udělat. Vašemu dědečkovi je tedy nutno říci relativně přesně, co se děje s jeho zdravotním stavem, avšak držet se pouze faktů co se děje právě teď a nikoliv, co bude za nějaký čas. Domnívám se, že do péče onkologa bude předán v každém případě a co nejdříve proto není vhodné, aby se pravdu o svém zdravotním stavu dozvěděl později a od někoho jiného.
Mějte na paměti, že Vám velmi věří a pokud nebudete upřímná, tak se důvěra může ztratit a mohlo by vše dopadnout daleko hůře. Buďte tedy co nejvíce s ním a mějte na paměti, že jste pro něj velká ne-li největší opora, která mu pomáhá jeho potíže překonávat.
12. 3. 2009, Mgr. Zdeněk Hrstka, FN Klinika onkologie a radioterapie, hrstka@pmfhk.cz
Dle lékařů není již naděje na uzdravení,jak ale můžeme jako rodina tatínkovi pomoci,protože dle lékaře je tento druh velice bolestivý. Již z nemocnice se vrátil velice zlomený,bez většího zájmu,trpí nechutenstvím. Pomohlo by mu kdyby si s ním manžel na rovinu promluvil,nebo je lepší se tomuto tématu vyhýbat. Manželův otec je spíše pragmatik,již dříve jsem od něho slyšela,že tady nebude věčně a život ho nebaví...I z tohoto důvodu se po operaci prostaty neléčil, že "musí na něco umřít..",ale bolest ho asi zaskočila.
2. 3. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
23. 2. 2009, Mgr. Zdeněk Hrstka, FN Klinika onkologie a radioterapie, hrstka@pmfhk.cz,
18. 2. 2009, Mgr. Alexandra Škrobánková, Hematoonkologická klinika FN a LF UP Olomouc, skrobankova@volny.cz
Mám taky sousty otázek a nevím koho se ptát. Lékaři mi řekli, že bratrovi nemám říkat, kolik mu zbývá času,ale on naléhá. Dětem by se to asi taky mělo říct, ale jak?
Jsme z okresu Karviná. Můžete mi prosím poradit na koho se můžu obrátit?
11. 2. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
26. 1. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
23. 1. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Proč ale píšu já:
PO běžné kontrole upozornil na špatné dýchání, ponechali si jej v nemocnici a po vyšetření jej poslali domů. Příští týden nastupuje na další, již třetí léčbu......
Zítra odpoledne se s ním mám sejít a nevím, jak reagovat. Nevím přesně, co ho čeká a nevím, zda zde pomůžou slova útěchy.........nevím si s tou situací rady......Je mi sice už 46 roků, ale asi se budu stydět mluvit s ním a dělat jakože to bude dobré a přitom nikdo neví, jak to může dopadnout.....
Zdravím všechny, kteří věnují svůj čas nejen pacientům, ale i jejich blízkým.
Co dělat, jak s tatínkem nyní mluvit?
Já bych s ním opravdu nemluvila o jeho současném zdravotním stavu, vyhnula bych se jakékoliv zmínce o tom, co si o svých potížích myslí, co si myslí o lékařích, o nemocnici, o chystané léčbě. Pokud by přede mnou začal hovořit o těchto věcech, nereagovala bych nebo nanejvýš bych řekla: Já nevím, Já tomu nerozumím. Na takovou reakci máte svaté právo (právo být asertivní). Nechala bych jej mluvit. Nelitovala bych, neutěšovala.
Témata vašich rozhovorů by se měla zabývat něčím, co může i on ovlivnit: rozhodováním o provozních věcech rodiny, o vztazích v rodině, o vašich společných známých, o jeho přátelích. Jedině tak byste si mohli porozumět a Vy se necítila trapně.
A kdyby chtěl před Vámi přece jen pootevřít srdce a vyjádřil by strach z budoucnosti, bylo by namístě jej ubezpečit o tom, že s ním budete a podpoříte jej (ne tím, že mu budete říkat, že to bude dobré). A taky byste mu mohla říct, že víte, že je natolik silný, že si bude vědět rady v každé situaci. Tedy kdyby taková otevřená situace nastala.
Je dost těžké spekulovat takhle na dálku, jak bude novou ataku nemoci Váš otec zvládat, ale předpokládám, že bude stejně reagovat jako před patnácti roky, ale bude mít postatně méně sil než tehdy. Přeji Vám, abyste tuto novou situaci hlavně Vy sama ustála.
15. 1. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
prosím, omluvte zpožděnou odpověď na Váš závažný dotaz. Tak asi takhle: představte si manželovu současnou situaci: je to mladý muž, který ještě zcela nedávno měl absolutně jiné představy o prožití svého života. Stalo se ale něco šíleně jiného. On je hluboce zraněn, zasažen ve svém mužství, kromě obrovského strach o život je tu především pocit, že jej tělo zradilo jako muže. (Mimochodem, to jste v prvním Vámi jmenovaném případě nezažila.) Váš manžel se může před Vámi také docela obyčejně stydět, zřejmě proto se k Vám chová odtažitě. Samozřejmě svá zranění schovává před celým světem, tedy i před tím nejbližším člověkem, před svou ženou. Navíc je to velice krátká doba od začátku léčby, stále ještě může být ve fázi psychické krize, která se projevuje velkou agresí vůči všem zdravým lidem kolem něj. Tato fáze obvykle dlouho netrvá, protože člověka velmi vysiluje.
Co můžete dělat? Prožila jste si už jednou roli podpůrného člověka, ale teď je to kvalitativně trochu jiná situace. Já bych respektovala manželovy nesmírně těžké chvíle, nesnažila bych se vyzvídat, jak se cítí, pokud by mne nechtěl vidět, mluvit se mnou, i to bych respektovala. Udělala bych mu klidné zázemí, jen bych mu laskavě, ale důrazně připomněla, že tu jsem a budu, až se v něm zlomí ta zloba na osud, tělo a jeho funkce, že jej mám a stále budu mít ráda.
A za mne jako terapeuta, který provází takto nemocné pacienty: jsem přesvědčena, že Vám tentokrát opakování rozchodu nehrozí.Přeji Vám a Vašemu muži, aby Váš vztah nemocí zesílel.
11. 1. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Co ale dělat teď, když jste ještě na počátku? Buďte s maminkou, držte ji za ruku, doprovázejte ji k lékaři, nebojte se „bojovat“ za ni, když chvílemi nebude moci nebo i chtít. Má vnoučata, má Vás a určitě i jiné věci, pro které stojí za to se prát. Jen může chvíli trvat, než je zase uvidí. Buďte tolerantní, dodávejte ji opatrný optimismus, v rámci možností ji zapojujte do „normálního“ života. Z toho, co píšete by bylo vhodné zvážit také nasazení léků proti depresi a úzkosti, které může naordinovat i praktický lékař.
Děkuji Vám za Vaši starost a přeji vám oběma hodně trpělivosti, sil a odvahy čelit tomu, co máte před sebou.
29. 12. 2008, Mgr. Alexandra Škrobánková, Hematoonkologická klinika FN a LF UP Olomouc, skrobankova@volny.cz
Pak ale také je vhodná návštěva psychiatra, který, pokud Váš otec trpí depresí, úzkostí, smutkem, beznadějí, jistě dokáže naordinovat takové léky, které Vašemu otci uleví od psychické bolesti. Nakonec i podporující osoba (Vaše matka) je vystavena obrovskému psychickému napětí. A především ona by měla dostat adekvátní psychologickou podporu.
Pokud byste potřebovala, aby se Vaše matka mohla obrátit na nějakou pacientskou organizaci, jistě byste nějakou vhodnou našla na internetu.
24. 8. 2011, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
(A to nemluvím o tom, v jak velkém psychickém zmatku musí být její malý syn). Pevné nervy! A ještě jednu radu: pokud nejste profesionál a neumíte pracovat s nemocnými, pak Vaše pomoc kamarádce Vás zcela vyčerpá. Zkuste o tomto přemýšlet.
19. 11. 2008, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz