24. 3. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
10. 3. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Jak jsem uvedla, sama tušíte, že věci, co se týkají zdraví se nedají plánovat a nikdy nelze získat stoprocentní jistotu, že nemoc nemám a nebudu mít. Chtěla by Vám ale říci následující:
- Jednak je jistě na místě, když jste vnímavá vůči svému tělu – to je ocenitelné. V případě, že se Vám něco nezdá, necháte se vyšetřit – je to nejlepší cesta, jak co nejdříve odhalit nemoci ve stadiích, kdy jsou dobře léčitelné (včetně zhoubných nádorů).
- Na druhé straně přílišné zabývání se vlastním tělem nejspíš povede k tomu, že Vás to bude infikovat k dalším obavám o své zdraví, neboť buďme upřímní: naše tělo se mění s tím, jak stárneme, a přitom to ještě nemusí znamenat hrozbu nemoci, může nás skutečně něco pobolívat z důvodu změny tělesných funkčních vlastností, můžeme vnímat i tzv. podprahové tělesné signály tím, že se na tělo úporně soustředíme. Bylo by dobře, kdyby se Vám podařilo od toho tělesného odpoutat – např. tak, že budete žít jako dosud, včetně různých aktivit, které Vám přinášejí radost … a život bude prima.
- Avšak pokud máte pocit, že strachy či jiné nepříjemné emoce uvedeného typu jsou opravdu velké, omezují Vás v životě a vlastně Vám ho znepříjemňují, je asi cestou psychoterapeutická forma pomoci prováděná kvalifikovaným člověkem, který bude s Vaší fobií pracovat - Vy takovou cestou máte možnost zažít různé věci, získat zkušenosti a pochopit i to, jaká vlastně jste a proč cítíte, to, co cítíte apod. Tato cesta je delší než jen podání nějakého léku a dost, ale je to cesta, která Vás může osvobodit a můžete v ní mnoho získat. Zkuste oslovit některého psychoterapeuta – jistě v místě Vašeho bydliště jsou ambulance klinických psychologů anebo ve větších městech psychologů ve zdravotnickým zařízeních.
17. 2. 2010, PhDr. Ivona Šporcrová, klinický psycholog, Masarykův onkologický ústav, Brno, ivona.sporcrova@mou.cz
10. 2. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Pokud mluví o sebevraždě, těžko říci, jak to doopravdy myslí – na to je potřeba dotyčnou osobu znát. Někteří lidé mohou o takové věci hovořit proto, aby se odventilovali, aby uvolnili svou zlobu atd. Jiní proto, aby si potvrzovali, že rodina s jejich názorem nesouhlasí a dostalo se jim opakovaně přijetí, něhy apod. Pak jsou také ti, kteří to mohou myslet vážně. Budete-li dobře pozorovat, jak se maminka chová v situacích, kdy o sebevraždě nehovoří, možná vám to napoví, jak to myslí ona. (Na druhé straně musím říct, že ač většina lidí se sebevraždou obecně nesouhlasí, je třeba mít na paměti, že jedině ten, který o ní mluví má taky právo a odpovědnost o svém životě rozhodovat.) Když budete mamince citlivě sdělovat to, co si myslíte o tom, co říká Vy (tzn. že budete debatovat o důvodech, které pro to má) a konfrontovat ji s tím, že Vy to vidíte poněkud jinak, je naděje, že její názor posunete. Často pacienti ohrožení na životě říkají, že život pro ně ztratil smysl. Zkuste mamince toto tvrzení obrátit s zeptat se jí, jaký má ona jako osoba smysl pro tento svět – co komu nebo čemu přináší a proč je důležitá.
Druhá část Vašeho dotazu směřuje k podpoření nálady. Než na to odpovím, musím sama sobě položit otázku „zda to vůbec jde nebo jak moc je to za této situace možné?“ Udělat ze špatné nálady náladu veselou a optimistickou by asi nebylo na místě – člověk nemůže být obecně veselý, když situace není příznivá; došlo by k tomu, že by to bylo nejspíš neupřímné nalhávání si něčeho ... a následný propad do smutku by snad byl ještě horší. Nejspíš by ale bylo dobře, kdybyste u maminky zkusila podpořit, aby si zachovala ve svém životě to, co dělala dosud a co jí přinášelo uspokojení a co může svým způsobem dělat i nyní: pokud poslouchala ráda hudbu, nechť ji poslouchá; pokud ráda luštila křížovky, ať se o to pokusí... Něco se nepodaří, ale něco ano. A to, co se podaří u nemocného podpoří pocit, že je schopen ledasco zvládnout a může mu to přechodně přinést i uspokojení a tím pádem i lepší náladu. Další věc, která je důležitá, je naučit se žít dneškem – tj. tehdy, když víme(nemocný i my druzí), že dnes tu naše milovaná osoba s námi je. Tento úkol rozhodně není lehký, nicméně zkoušet by se to mělo.
Závěrem bych svou odpověď shrnula do jedné věty: nechte maminku zažívat pocit, že jste s ní se všemi city, prostě že jste jí k dispozici a ona se nemusí bát, že na svou „tíhu“ je anebo bude sama.
1. 2. 2010, PhDr. Ivona Šporcrová, Masarykův onkologický ústav, Brno, Ivona Šporcrová [ivona.sporcrova@mou.cz]
U chlapských záležitostí tohoto druhu jde o to vyrovnat se spíše se změnou funkce mužské chlouby co do času, výdrže i kvality. Nikoliv úplné ztráty činnosti mužského orgánu. Jak píšete Váš děda je věčně mladý neposlucha - dovolte abych poznamenal že právě toto je již polovina úspěchu. My chlapi jsme poněkud ješitní a zejména pyšní na to že jsme chlapi. To co z nás však dělá opravdové chlapi je překonávání překážek, často i se sebezapřením a nelibostí, ale s vidinou toho, že opět dokážeme zvítězit, zase mít pravdu a stát se tak ještě o něco málo ješitnějšími.Váš děda vyhrává boj s rakovinou prostaty, což ho tak trochu omezuje od některých dřívějších činností. Ty však v tuto chvíli nejsou důležité. Důležitá je podpora Vašeho dědy v tom, že vše má svůj čas a že právě on je vítězem. Věřte, že každý to štěstí nemá. Nyní je tedy třeba apelovat na Vás v tom smyslu, že je nutné chválit Vašeho dědu za vše co se mu podaří v boji s nemocí. On sám posléze pozná a pochopí nutnost změny některých hodnot s tím, že sice přišel o určité libůstky, ale tato oběť jej posunula o poznání vpřed. Tím, že něco obětoval, vyhrál sám nad sebou a získal tak možnost užívat si hodnoty nejcenější a tou je život. Přeji Vám mnoho zdraví i potřebného štěstí.
25. 1. 2010, Mgr. Zdeněk Hrstka, Ph.D. psycholog, Klinika onkologie radioterapie a oddělení klinické hematologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové., hrstka@pmfhk.cz
Onkologové se nezabývají jen stavem po operaci,ale zajímá je celý průběh onemocnění včetně již prodělaných zákroků. Co se týče životosprávy u každého pacienta je to velmi rozdílné avšak určité zásady se stanovit dají.
Ty však musí stanovit lékař podle aktuálního stavu pacienta. Všeobecně lze říci, že pacient by měl jíst i dělat pouze to co mu nezpůsobuje bolest nebo jiné potíže a ponechává ho relativně v klidu. Z psychologického hlediska je nutný pokud možno neustálý kontakt. Váš manžel by neměl zůstávat dlouhou dobu sám. Měl by si povídat, řešit běžné životní starosti i radosti a nesnažit se uzavřít či stáhnout do sebe. Vždy je nějaká naděje, šance, způsob jak situaci dovést do zdárného konce v pozitivním smyslu.
Podporovaná důvěra v uzdravení nebo aspoň částečného zbavení potíží je pro Vašeho manžela velmi důležitá zejména pokud ji poskytují osoby jimž věří - a to jsou právě jeho nejbližší. S tím souvisí i trpělivost. Onkologická onemocnění jsou během na dlouhou trať, ale téměř vždy s pozitivním výsledkem pokud je dostatek času a nemoc není již v nejrozvinutějším stádiu. Protože se u Vašeho manžela začínají objevovat symptomy deprese, strachu a úzkosti což je naprosto normálním průvodním jevem nemoci, doporučuji navštívit onkologického psychologa, který Vám vysvětlí jakým způsobem lze překonávat obtíže spojené s psychickým stavem na úspěšné zdolání nemoci.
Pokud Vám mohu nabídnout, není problém aby jsme se sešli u nás na klinice onkologie a radioterapie ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Kontakt:
hrstka@pmfhk.cz
15. 1. 2010, Mgr. Zdeněk Hrstka, FN Klinika onkologie a radioterapie, hrstka@pmfhk.cz
11. 1. 2010, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Ze zahraničních publikací bych ráda zmínila vynikající sborník Psychosocial Aspects of Pediatric Oncology, editovaný Shulamith Kreitlerovou a Myriam Weyl Ben Arushovou. Další neméně zajímavý je sborník Pediatric Psychooncology (Psychological Perspectives on Children with Cancer) editovaný D.J. Bearisonem a R.K. Mulhernem. Tyto knihy máte možnost zakoupit anebo číst na webových stránkách google books.
Přeji hodně zdaru při psaní Vaší diplomové práce a úspěšné zakončení studia.
5. 1. 2010, Mgr. Irena Vlčková, Fakultní nemocnice Brno, Klinika dětské onkologie, ivlckova@fnbrno.cz
3. 12. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
Ptáte se, co se svým problémem můžete dělat? Cest je několik:
- Nemusíte dělat nic, ale to zřejmě nechcete.
- Můžete se sama pokoušet snažit se zapojovat do dřívějších aktivit i přesto, že Vás nebaví tak jako dřív a hledat i jiné činnosti, které jste zatím nepoznala s tím, že Vás třeba osloví, budou se Vám líbit nebo v nich najdete nový smysl něčeho, že díky nim potkáte nové lidi, kteří Vám nabídnou nové zkušenosti atd.
- Můžete vyhledat i odbornou psychologickou pomoc, pokud jste motivována k psychoterapii, tj. k aktivnímu řešení Vašeho problému, prostřednictvím které se budete nejspíše snažit porozumět tomu, proč prožíváte věci zrovna tak jak píšete a jaké jsou možnosti je lépe zvládnout, stručně řečeno: jak podpořit a urychlit adaptaci na skutečnost, že jste a budete onkologickou pacientkou a jak se vrátit do běžného života.
- Můžete zvolit i cestu psychofarmak – tj. léků na psychiku. V tomto případě bych Vám doporučila spolupráci s psychiatrem, který je nejvíc kompetentní k tomu, aby posoudil jaký lék a v jakém dávkování Vám může být ku prospěchu a také jak dlouho ho můžete brát, aby se nevytvořil návyk na něj atd.
- Ani jedna z těchto cest není tzv. lepší nebo horší – zvolte takovou, která je Vám nejbližší – podle Vašeho očekávání a možností. A pokud tato cesta bude lichá, dá se zopakovat v jiné podobě anebo se zkusí jiná cesta. Rozhodně žádná z těchto cest není ostuda, naopak – je ocenitelné to, že člověk chce něco dělat a to je lepší než to vzdát.
V každém případě je dobře, že nechcete se svým problém zůstat sama a nechat ho jen tak. Je potřeba si ho uvědomit, pojmenovat ho a mluvit o něm. To je vlastně klíč k tomu, že může nastat nějaká změna, tudíž že ho můžete zpracovat a najít svou vlastní cestu jak se sním vyrovnat. Vždy však neočekávejte víc, než je v danou chvíli reálné a buďte ráda, když se dostaví i malé úspěchy – např. chvíle, kdy prožijete něco hezkého, co Vás pobaví, potěší, kdy dokážete něco, co jste u sebe nepředpokládala apod. (A nyní příklad reálného očekávání: Je to asi tak, jako když extrémně obézní člověk chce být štíhlý. Taky to nedokáže hned nebo možná vůbec, ale může být šťasten, když se mu podaří shodit pár kilo a udržet určitou dobu tuto váhu, protože ví, že udělal dobře svému tělu. Většinou tehdy nepřemýšlí o tom, že díky své obezitě je velké riziko rozvoje dalších potíží, které mohou znamenat poškození zdraví a být v extrémním případě i smrtelné.)
18. 11. 2009, PhDr. Ivona Šporcrová, ivona.sporcrova@mou.cz
Z toho co píšete mám dojem že jste pečlivý mladý muž a své zdraví neberete na lehkou váhu, co je u sportovce možná i ze zkušenosti.
Zamýšlím se nad tím, co všechno kromě kolapsu a déletrvající bolesti Vás může vést k obavám, zda se nejedná o nádor. Napadá mě, jestli jste se s nádorovým onemocněním potkal v rodině nebo okolí? Taková situace jistě vzbuzuje úvahy, které mladí lidé běžně nemívají, a je rozhodne dobře že máte důvěru se ze svou otázkou obracet na odborníky. Ve Vašem věku patří nádorové onemocnění mezi velmi vzácné, a já budu věřit, že se Vás netýká.
17. 11. 2009, Mgr. Kristina Tóthová, Klinika dětské onkologie Brno, kristina.tothova@fnbrno.cz
20. 11. 2009, Mgr. Alexandra Škrobánková, Hematoonkologická klinika FN a LF UP Olomouc, skrobankova@volny.cz
10. 11. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz
1. 11. 2009, Mgr. Libuše Kalvodová, FN Brno, předseda Psychoonkologické sekce ČOS, lkalvod@fnbrno.cz