Psychoonkologická péče je běžnou součástí komplexní multidisciplinární péče o onkologického pacienta, tak jako lékař nebo sestra, nebojte se vyhledat pomoc. Abyste věděli kde ji najdete, připravili jsme pro vás mapu psychoonkologické péče s kontakty na naše odborníky. Pro řešení konkrétních situací je zde psychoonkologická poradna. Nabízíme Vám rady, jak složité období nemoci zvládnout, jste-li pacient a jak zvládat péči o blízkého člověka a vydržet, pokud je nemocný někdo z Vašich blízkých.
-
Když onemocníme my
-
Když nám někdo blízký onemocní
-
Jak o rakovině mluvit s blízkými
-
Psychoonkologická poradna
-
Mapa psychoonkologické péče
- Najděte psychologa ve Vaší nemocnici
- Kontakty na psychology
- Možnosti psychologické podpory pro onkologicky nemocné
-
Sexuální život při chemoterapii
Jestliže jste měli spokojený sexuální život před začátkem chemoterapie, je velká pravděpodobnost, že nebudete mít ani v průběhu léčby velké problémy.
-
Psychická odezva na chemoterapii
Chemoterapie přichází většinou na začátku léčby, kdy pacient ještě trpí doznívajícím šokem, pocity marnosti nebo depresí. To může stížit prožívání chemoterapie.
Informace o stránce
- Autoři: PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D. (UK Katedra psychologie); Mgr. Libuše Kalvodová (Psychoonkologická sekce ČOS ČLS JEP)
- Datum vytvoření: 7. 9. 2017
- Datum poslední úpravy: 26. 11. 2020
Články
Ve čtvrtek 19. března jsme vysílali živý webinář, ve kterém psycholog Martin Pospíchal mluvil o základních možnostech a doporučeních pro práci se strachem z nákazy. Společně jsme prošli Psychologické dvanáctero pro ohrožené skupiny "Jak lépe zvládat strach z nákazy COVID-19?" a zodpověděli otázky diváků. O webinář byl mimořádný zájem a tak jsme rádi, že vám můžeme nabídnout jeho záznam.
Psychologické dvanáctero pro ohrožené skupiny, včetně onkologicky nemocných. Níže uvedeným bychom se rádi z psychologického pohledu připojili k lékařskému Desateru bezpečnosti pacienta pro aktuální období:
V pořadí třetí přednáška z cyklu #MysliProtiRakovině měla podtitul "Možnosti psychické podpory zdraví a prevence návratu onkologického onemocnění" a otevřela téma postoje pacienta a jeho blízkých k nemoci. Snaží se na základě aktuálních vědeckých studií (alespoň dílčím způsobem) odpovědět na otázku, zda existuje postoj k nemoci, který zvyšuje naše šance k uzdravení. Podobně jako v minulých přednáškách jsme otevřeli otázku možného působení emocí a s nimi souvisejících biologických pochodů na imunitní systém a průběh onkologického onemocnění. Přednáška se zaměřila na to, co člověk může sám udělat pro sebe, aby svému tělu a lékařům pomohl při uzdravování a také dosáhl lepší kvality svého života. Přednáška, určená laikům i odborníkům, zazněla třikrát v Praze, jednou v Českých Budějovicích a ve Zlíně. Nabízíme Vám záznam druhé pražské přednášky ze 16. října 2019.
Praha 6. 2. 2020 – Ve vydavatelství Mladá fronta, divize Knihy, vychází knižní novinka s názvem O mamince, která si ostříhala vlásky. Autorkou příběhu je Lenka Pelánková, ilustrátorkou Lenka Kurovská. Kniha vznikla v rámci víceletého projektu Říct to dětem a odpovídá na otázky, jak mluvit s dětmi o maminčině onkologickém onemocnění.
Slavnostní křest knihy s autogramiádou autorek se koná ve čtvrtek 13. února 2020 od 16 hodin v Paláci knih Luxor (Václavské náměstí 41, Praha 1).
Amelii, z.s. se díky spolupráci se zahraničními odborníky a Mezinárodní psychoonkologickou společností (IPOS) podařilo připravit překlad pracovního sešitu pro onkologicky nemocné. Ten si nemocní budou moci vzít domů a sami dle svého tempa a potřeb pracovat na tom, jak lépe zvládnout vpád nemoci do vlastního života. Onkologické onemocnění totiž zasahuje nejen tělo, ale také psychiku a sociální okolí nemocného.
Sedmý díl živého vysílání z cyklu #MysliProtiRakovine se uskutečnil 25. listopadu 2019. Hostem psychologa Martina Pospíchala byla psycho-onkoložka Mgr. Hana Kynkorová, která se dlouhodobě věnuje oblasti práce s onkologicky nemocnými a jejich rodinami. Dobře fungující vztahy pozitivně ovlivňují náš zdravotní stav. Je to právě rozhovor o nemoci, který usměrňuje vztahy s našimi nejbližšími a společné pouto posiluje nebo oslabuje. Ze zkušenosti mnoha pacientů i lékařů víme, že to není rozhovor jednoduchý. Přesto se na něj dá připravit tak, aby měl šanci na zdárný průběh pro všechny účastníky.
Kniha Rakovina v rodině v otázkách a odpovědích blízkým byla představena v Českém rozhlase, v pořadu Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 27. 11. 2019 v čase 5:55.
Konference I slova léčí se v letošním roce uskutečnila již po čtvrté. Tentokrát se věnovala tématu specifik komunikace s onkologicky nemocnými pacienty a jejich nejbližšími. Organizátoři zároveň poprvé zařadili do programu speciální workshopy věnující se této tématice. Z celé republiky se do Konferenčního centra GreenPoint sjelo okolo 90 účastníků z řad zdravotníků, sociálních pracovníků, pečovatelů, psychologů a zaměstnanců i dobrovolníků pacientských organizací.
Hlavním cílem 10. ročníku Psychoonkologického sympózia bylo seznámit odborníky a pacienty s knihou Psychoonkologické sekce s názvem Rakovina v rodině v otázkách a odpovědích blízkým. Mgr. Hana Kynkorová je autorkou všech kapitol, které se zabývají rodinou. Napsala kapitolu Popření (zlehčování) nemoci – co může udělat rodina, Děti v rodině onkologického pacienta a Partner onkologického pacienta. Její přednáška se zabývá stejným tématem, na kazuistikách ukazuje, jakým způsobem zhoubné onemocnění zasáhne do rodiny.
Pokud se člověk od lékaře dozví diagnózu onkologického onemocnění, je to každopádně šok. Většina lidí o rakovině už někdy slyšela, málokdo však předpokládá, že onemocnění postihne právě jeho. Významná psycholožka sedmdesátých let minulého století Elisabeth Kübler-Rossová popsala model tzv. pěti fází vyrovnávání se se závažnou diagnózou nebo zásadní a nečekanou životní změnou. Přestože v současné době velmi pokročil způsob, jak jsme schopni onkologické onemocnění léčit, zůstává rakovina i nadále „temnou královnou nemocí“ a lidé ji stále spojují s hrozbou smrti. Zmiňovaný model má pět hlavních fází, kterými nemocní obvykle procházejí. Tyto fáze, zdá se, představují (do určité míry) univerzálně platný způsob, jak reagujeme na závažné ohrožení života svého nebo svých blízkých.
Stále je možné registrovat se na přednášku z cyklu #MysliProtiRakovine do Zlína (23. 10. 2019, od 17:00 hodin Zlínský klub 204) a Prahy (19. 11. 2019, od 15:00, Ústav hematologie a krevní transfúze v Praze). Přednáška z oboru psychoneuroimunologie se soustředí na možnosti psychické podpory zdraví a prevence návratu onkologického onemocnění. Podrobnosti včetně odkazu na registraci.
Již 13 let odpovídají psychologové v online psycho-onkologické poradně na stránkách onkologické společnosti Linkos.cz onkologickým pacientům a jejich blízkým, kteří se ocitli v těžké a neznámé situaci po té, co do jejich života vstoupilo onkologické onemocnění. Ty nejčastější dotazy a hlavně odpovědi na ně nyní zpracoval kolektiv autorů Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti do knížky. Poslechněte si rozhovor s autory.
Další místa, kde zazní přednáška třetího kola cyklu #MysliProtiRakovine jsou České Budějovice (15. října) a Praha ÚHKT (16. října). Přednáška z oboru psychoneuroimunologie se soustředí na možnosti psychické podpory zdraví a prevence návratu onkologického onemocnění a je určena, jak pacientům a jejich blízkým, tak lékařům, sestrám a dalším zdravotnickým odborníkům, kteří se starají o onkologické pacienty. Podrobnosti zde.
Z důvodu velkého zájmu o další přednášky cyklu #MysliProtiRakovine oznamujeme, že je termín 16. října v Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze již obsazen. Vypisujeme ale zcela nový termín na 19. listopadu 2019 od 15:00 hodin tamtéž.
První přednáška třetího kola cyklu #MysliProtiRakovine se uskuteční 8. října 2019 od 18:00 hodin na Univerzitě Karlově v Praze. Přednáška z oboru psychoneuroimunologie se soustředí na možnosti psychické podpory zdraví a prevence návratu onkologického onemocnění a je určena, jak pacientům a jejich blízkým, tak lékařům, sestrám a dalším zdravotnickým odborníkům, kteří se starají o onkologické pacienty.