Psychoonkologická péče je běžnou součástí komplexní multidisciplinární péče o onkologického pacienta, tak jako lékař nebo sestra, nebojte se vyhledat pomoc. Abyste věděli kde ji najdete, připravili jsme pro vás mapu psychoonkologické péče s kontakty na naše odborníky. Pro řešení konkrétních situací je zde psychoonkologická poradna. Nabízíme Vám rady, jak složité období nemoci zvládnout, jste-li pacient a jak zvládat péči o blízkého člověka a vydržet, pokud je nemocný někdo z Vašich blízkých.
-
Když onemocníme my
-
Když nám někdo blízký onemocní
-
Jak o rakovině mluvit s blízkými
-
Psychoonkologická poradna
-
Mapa psychoonkologické péče
- Najděte psychologa ve Vaší nemocnici
- Kontakty na psychology
- Možnosti psychologické podpory pro onkologicky nemocné
-
Sexuální život při chemoterapii
Jestliže jste měli spokojený sexuální život před začátkem chemoterapie, je velká pravděpodobnost, že nebudete mít ani v průběhu léčby velké problémy.
-
Psychická odezva na chemoterapii
Chemoterapie přichází většinou na začátku léčby, kdy pacient ještě trpí doznívajícím šokem, pocity marnosti nebo depresí. To může stížit prožívání chemoterapie.
Informace o stránce
- Autoři: PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D. (UK Katedra psychologie); Mgr. Libuše Kalvodová (Psychoonkologická sekce ČOS ČLS JEP)
- Datum vytvoření: 7. 9. 2017
- Datum poslední úpravy: 26. 11. 2020
Články
Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V únoru a v květnu semináře proběhly s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 31. ledna 2022 od 10 do 15 hodin. S pauzou na oběd od 12 do 13 hodin. Součástí budou i kratší pauzy v dopolední i odpolední části. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění zdarma.
Srdečně zveme všechny pacienty, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky na již pátý cyklus přednášek z oboru psychoneuroimunologie, tentokrát s podtitulem "Možnosti snížení rizika rozvoje a návratu onkologického onemocnění". Přednáška otevírá pohledem psychologie, co v našem životě můžeme ovlivnit, abychom pomohli omezit riziko rozvoje onkologického onemocnění, případně snížit pravděpodobnost jeho návratu. Projekt pro Vás a připravuje Česká onkologická společnost ve spolupráci s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu v rámci projektu v oblasti prevence s názvem #MysliProtiRakovině.
Praha 22.9.2021, Tisková zpráva. Onkologická nemoc přináší do života těch, koho se osobně nebo v blízkém okolí dotýká, specifické potřeby. Co se má jak a kdy dělat, aby byl život s nemocí, co nejsnesitelnější? Jak efektivně a cíleně podpořit nemocné i blízké v aktivním přijetí nemoci a léčbě? To jsou otázky, které si kladou jak sami nemocní a jejich blízcí, tak ale i profesionálové, kteří s nimi pracují. Právě na tyto otázky reaguje připravovaná konference „I slova léčí“, jediná mezioborová akce svého druhu.
Amelie, z. s., otvírá podpůrnou skupinu pro rodiče onkologicky nemocných dětí. Rodiče v ní mohou sdílet své pocity a zkušenosti, poradit se a nahlédnout jinak na svou aktuální situaci.
Kniha je určena jak samotným, nevyléčitelně onkologicky nemocným lidem, tak i jejich blízkým nebo širší zdravotnické veřejnosti. O tom jak lépe porozumět tomu, co je tíží a jak jim být oporou. Autory jsou PhDr. Martin Pospíchal, Ph.D. a onkologičtí pacienti Stanislav Václavík a Ivana Macková.
Praha 26.2.2020. Tisková zpráva Amelie, z.s.: Přesně v duchu Tulipánového měsíce a tak, jak tulipány fungují. Prvního března začne měsíční maraton aktivit pro onkologicky nemocné a jejich blízké a na jejich podporu. Zapojit se může kdokoli a to fyzicky, online a nebo zprostředkovaně. 1. března začínáme – připojte se!
V podvečer 11. ledna 2021 se konal další webový seminář cyklu #MysliProtiRakovine. Tématem bylo zvládání a sdělování nepříjemných zpráv. V improvizovaném studiu se sešli MUDr. Petr Pavlíček, lékař hematolog, který ve své praxi pracuje s lidmi s mnohočetným myelomem, onkologická pacientka a psycholožka RSDr. Mgr. Zuzana Nemčíková a PhDr., Ing. Martin Pospíchal, onkopsycholog. Podívejte se na záznam.
Každý z nás, každý den komunikuje s lidmi ve svém okolí. S naší rodinou, přáteli a blízkými. Také s našimi kolegy, a pokud jsme lékaři tak i s našimi klienty. Ve většině případů nám to nedělá zásadnější problém. Jsou ale situace, kdy je to najednou těžší. Kdy musíme tomu druhému říci něco, co se nám neříká lehko. Ať už je to náš blízký, nebo klient, kterému je třeba sdělit nepříjemnou zprávu. Člověk člověku jen velmi nerad říká špatné zprávy, ať už se týkají čehokoliv a to včetně zhoršení zdravotní situace. MUDr. Petr Pavlíček jako lékař, RSDr. Mgr. Zuzana Nemčíková a psycholog Martin Pospíchal k novém webináři. Ptejte se už nyní.
V pořadí již čtvrtá přednáška z cyklu #MysliProtiRakovine probíhala z důvodů pandemie online živě na Linkos a YouTube. Jako vždy zveřejňujeme záznam, aby si přednášku mohli poslechnout i ti, kterým se nehodil živý termín. Záznam je z 26. listopadu 2020. Přednáška otevřela téma vlivu vztahů na naše zdraví z pohledu psychoneuroimunologie. Srozumitelnou formou jsme se dozvěděli o tom, jak vztahy mohou ovlivňovat naše zdraví a jakou důležitost má pociťovaná opora pro zvládání onkologického onemocnění a udržení zdraví po léčbě obecně. Mluvilo se i o tom, jak oporu čerpat, ale také jak ji poskytovat, pokud máme ve svém okolí nemocného člověka.
Život přináší každému z nás mnoho změn. Některé jsou vítané, jiné naopak nikoliv. Každá změna v našem životě vyžaduje určité množství psychické energie, abychom se s ní dokázali vypořádat. Platí to i o změnách příjemných. Pokud vás čeká například svatba, je to jistě radostná událost, ale vše, co s tím souvisí, vyžaduje určitou energii, abychom se přizpůsobili novému životu, který nás čeká. To platí o novém vztahu obecně, o cestování do vzdálených zemí, o změně zaměstnání a našli bychom ještě celou řadu dalších příkladů.
Nabízíme záznam webináře pro onkologické pacienty a jejich blízké, který se konal 13. listopadu 2020. Přednášel a na otázky odpovídal PhDr. Ing. Martin Pospíchal. Současná situace probouzí v nejednom člověku pocity nejistoty. Je obtížnější, než kdy dříve, plánovat. V mysli se objevují obavy z budoucího ekonomického či zdravotního vývoje situace. Doporučení autorit jsou mnohdy nejasná. Musíme se přizpůsobit nechtěným změnám. Prožíváme často pocity naštvání, obav, ale i celkovou únavu z nutnosti znovu zavedení všech epidemiologických opatření. To vše může mít dopad na naši životní spokojenost a psychiku. Cílem semináře bylo umožnit náhled, jak na člověka podobná situace působí a proč tomu tak je a ukázat, co s tím můžeme dělat, jak nechtěné změny a prožívání nejistoty pomocí psychologie o něco lépe zvládnout.
Vzhledem k vývoji epidemiologické situace a cílové skupině posluchačů Psychoonkologického sympozia, která je tvořena z velké části také lidmi po onkologickém onemocnění, jsme bohužel nuceni konferenci zrušit. Tato situace nás mrzí už jen z toho důvodu, že je vše připraveno. Věříme, že příští rok bude situace příznivější a nachystanou konferenci budeme moci zrealizovat.
Praha, 4.9.2020 – Onkopsychologie a psychosociální pomoc jsou dva výrazy, které není jednoduché zařadit, jasné je, že mají souvislost s onkologií a psychikou nebo sociální oblastí. Zároveň se pod nimi ukrývá odbornost, které se ve světě věnuje čím dál větší počet odborníků. Amelie, z.s. prostřednictvím spolupráce přináší každý rok do ČR nějaké novinky a také pracuje na rozvoji těchto oblastí prakticky.
V rámci webového semináře, který se uskutečnil na Linkos ve středu 27. 5. 2020 jsme vám představili přístupy založené na tzv. mindfulness principech, které jsou poměrně účinné pro zvládání stresu a emocí souvisejících s léčbou. Jde o schopnost, kterou je možné si osvojit a postupně rozvíjet pravidelným cvičením (podobně jako trénujete nějakou jinou schopnost). Podívejte se na záznam.
Tisková zpráva Amelie,z.s., Praha, 7. 4. 2020: Současná situace je nepřehledná pro mnoho profesionálů natož pro laiky. Onkologicky nemocní, kteří nyní podstupují léčbu nebo se nacházejí v některém zlomovém období léčby a života s rakovinou, se mohou ocitat v situacích, kdy neví na koho, jak a kdy se obracet. V orientaci pomohou některé stránky, ale hlavně vlastní, dobře uvážená iniciativa. „Nebuďte na nemoc sami, hledejte ověřené informace, ptejte se a včas jednejte,“ vzkazují pracovníci Amelie, z.s. onkologicky nemocným i jejich blízkým. Léčba rakoviny i život s ní totiž stále pokračuje – i v době koronaviru.