Psychoonkologická péče je běžnou součástí komplexní multidisciplinární péče o onkologického pacienta, tak jako lékař nebo sestra, nebojte se vyhledat pomoc. Abyste věděli kde ji najdete, připravili jsme pro vás mapu psychoonkologické péče s kontakty na naše odborníky. Pro řešení konkrétních situací je zde psychoonkologická poradna. Nabízíme Vám rady, jak složité období nemoci zvládnout, jste-li pacient a jak zvládat péči o blízkého člověka a vydržet, pokud je nemocný někdo z Vašich blízkých.
-
Když onemocníme my
-
Když nám někdo blízký onemocní
-
Jak o rakovině mluvit s blízkými
-
Psychoonkologická poradna
-
Mapa psychoonkologické péče
- Najděte psychologa ve Vaší nemocnici
- Kontakty na psychology
- Možnosti psychologické podpory pro onkologicky nemocné
-
Sexuální život při chemoterapii
Jestliže jste měli spokojený sexuální život před začátkem chemoterapie, je velká pravděpodobnost, že nebudete mít ani v průběhu léčby velké problémy.
-
Psychická odezva na chemoterapii
Chemoterapie přichází většinou na začátku léčby, kdy pacient ještě trpí doznívajícím šokem, pocity marnosti nebo depresí. To může stížit prožívání chemoterapie.
Informace o stránce
- Autoři: PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D. (UK Katedra psychologie); Mgr. Libuše Kalvodová (Psychoonkologická sekce ČOS ČLS JEP)
- Datum vytvoření: 7. 9. 2017
- Datum poslední úpravy: 26. 11. 2020
Články
Vytvoření stomie je velký zásah do života každého z nás a může mít vliv i na naši psychiku. Zejména v období krátce po operaci není snadné se s novou situací vyrovnat. České ILCO se rozhodlo zřídit linku psychologické podpory, aby pomohli tuto situaci usnadnili nejen pacientům, ale i jejich blízkým.
Praha 6. 10. 2022. Tisková zpráva. Když si člověk vyslechne, že má rakovinu, zaskočí ho to. Po čase, ale začne hledat informace a zaměří se na zvládnutí nemoci. Léčba je prvním stupněm, co ale může dělat člověk sám? Na to se ptají jak onkologicky nemocní, tak jejich blízcí, kteří spolu s nimi životem s nemocí procházejí. Možností péče o sebe a další odborné podpory je mnoho, měly by však vytvářet jeden smysluplný celek.
Praha, 13. 10. 2022. Tisková zpráva Hlasu Onkologických pacientů – Pacientské organizace v ČR dlouhodobě pracují na kvalitní podpoře nemocných, jsou ale také velkou hnací silou preventivní edukace veřejnosti ve spolupráci se špičkovými odborníky. „Pacientské organizace se stávají plnohodnotným členem multidisciplinárních týmů. Jejich podpora je pro pacienty a pečující nezastupitelná a jejich zkušenost pomáhá jak v začátku nemoci, při léčbě, tak při návratu do aktivního života,“ vysvětluje ředitel Masarykova onkologického ústavu prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D., který se stal kmotrem prvního Katalogu pacientských a podpůrných organizací v onkologii.
Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V roce 2021 a 2022 semináře proběhly s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 10. ledna 2023 od 10 do 15 hodin. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění zdarma.
Praha, 29. 9. 2022. Tisková zpráva Alfa Human Service – Dlouhodobě se starají o někoho z blízkých v domácím prostředí – ať už jde o rodiče v seniorském věku, hendikepovaného potomka či chronicky nemocného partnera. Často je péče tak časově náročná, že se pro ně stává neplacenou prací na plný úvazek. Mnozí tak nemají možnost se profesně realizovat, věnovat se koníčkům, často nemají čas ani na relaxaci, natož na dovolenou. Řeč je o neformálních pečujících, kterých je v ČR podle kvalifikovaných odhadů více než jeden milion.
Zveme vás na již šestou sérii přednášek oblíbeného cyklu "Jak předcházet rakovině pohledem psychologie". I tato přednáška, která postupně zazní v pěti městech České republiky, je určená společně laikům i odborníkům. Tak jako u předcházejících přednášek se scházejí pacienti a jejich blízcí s lékaři, sestrami, psychology a dalšími zdravotnickými odborníky. Často je společná moderovaná diskuse stejně dlouhá jako úvodní přednáška. Tentokrát na téma strach z návratu nemoci a jeho zvládání. Strach z návratu nemoci prožívá mnoho lidí, kteří si prošli nebo aktuálně procházejí onkologickým onemocněním. Přednáška obsahuje přehled nejrůznějších psychologických metod, které mohou vést ke zmírnění těchto obav a v praxi skutečně pomáhají. Obsah byl sestaven ve spolupráci s psychology a pacienty, kteří mají zkušenost s nemocí a naučili se se strachem lépe pracovat.
Podívejte se na záznam přednášky z cyklu přednášek z oboru psychoneuroimunologie, tentokrát s podtitulem "Možnosti snížení rizika rozvoje a návratu onkologického onemocnění". Přednáška je určena pro onkologické pacienty, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky.
Říká se, že o tíživých tématech lidského života není možné příliš otevřeně mluvit. Tato kniha se snaží ukázat opak. Tedy, že nevyléčitelně nemocní lidé, jejich blízcí, psycholog i lékař spolu mohou mluvit o důležitých otázkách konce života a bavit se o nich naopak otevřeně. Autory jsou psycholog PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., onkologičtí pacienti Ivana Macková, Stanislav Václavík se svou ženou a lékař MUDr. Michal Kouba.
Nový text PhDr. Ing. Martina Pospíchala, Ph.D. obsahuje doporučení, která jsou určena pro ty z Vás, kteří prožívají zásadní psychické napětí a mají problém s návštěvou stacionáře při chemoterapii. Texty vychází z každodenní praxe samotných pacientů.
Zveme vás na na další webový seminář PhDr. Ing. Martina Pospíchala, Ph.D. z cyklu #MysliProtiRakovine. Tématem jsou tentokrát možnosti zvládání nevyléčitelného nebo chronického onkologického onemocnění pohledem psychologie. Seminář se bude konat online na Linkos a jeho YouTube kanále.
Zlatý banán je ocenění pro příběh roku o tom, jak neziskové organizace se značkou spolehlivosti mění život k lepšímu. Letošní 2. místo v soutěži získala Aliance žen s rakovinou prsu s knihou Touha žít, o které jsme vás již informovali a kterou najdete ke stažení na Linkos v plném textu.
Říká se, že o tíživých tématech lidského života není možné příliš otevřeně mluvit. Tato kniha se snaží ukázat opak. Tedy, že nevyléčitelně nemocní lidé, jejich blízcí, psycholog i lékař spolu mohou mluvit o důležitých otázkách konce života a bavit se o nich naopak otevřeně. Autory jsou psycholog PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., onkologičtí pacienti Ivana Macková, Stanislav Václavík se svou ženou a lékař MUDr. Michal Kouba.
Tisková zpráva, Praha 17.12.2021 Amelie, z.s. Co potřebují lidé, když se dozví, že mají oni sami nebo jejich blízký rakovinu? Kromě léčby jsou to především informace. O léčebnou část se ve velmi dobré kvalitě starají lékaři a zdravotníci, ale co další oblasti? Zde nabízí pomocnou ruku brožura Amelie, z.s. Psychosociální minimum pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Brožura je zdarma ke stažení a vychází i tiskem.
Tak jako každé dva roky, i v roce 2021 se uskutečnila konference I slova léčí. Jednalo se o 5. ročník. Tématem celé konference byly Psychosociální potřeby v jednotlivých fázích onkologického onemocnění. Konference se vysílala živě online z Prahy a odborníci i laici nyní mají možnost zhlédnout záznamy všech přednášek a prolistovat (mini)sborník konference.
Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V únoru a v květnu semináře proběhly s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 31. ledna 2022 od 10 do 15 hodin. S pauzou na oběd od 12 do 13 hodin. Součástí budou i kratší pauzy v dopolední i odpolední části. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění zdarma.