Onemocnění blízkého člověka je často náročnou životní zkouškou. Tato zkouška před Vás, klade dva základní úkoly. Být nemocnému člověku nablízku, a vytvářet mu potřebnou oporu v tomto náročném období. Opora blízkého člověka je pro dobrý průběh léčby a uzdravení velmi důležitá. Druhý úkol, na který ale často zapomínáme, je starat se také o sebe. Velká část lidí se vší silou pouští do prvního úkolu a snaží se pomoci, co jen může. V tomto vysokém tempu, však není možné fungovat dlouhodobě.
V případě, že chceme být blízkému člověku skutečně dobrou a dlouhodobou oporou, je třeba najít si čas také na sebe a svoje zájmy. Mít kde „doplnit energii“ je stejně důležité, jako být schopen tuto energii dávat. Pokud energii nedoplníme, nebudeme mít v krátkém čase z čeho dávat.
Být oporou blízkému člověku je důležitý úkol, na který ale rozhodně nemusíte být sami. Není slabostí vyhledat příslušnou odbornou pomoc, například prostřednictvím psychologické poradny, ve které Vám zkušení odborníci pomohou. Pomoc psychologa si nemusíme představovat nutně jen jako terapii. V tomto případě se může jednat spíše o konkrétní doporučení, které pomohlo i mnoha jiným lidem, kteří mají ve své blízkosti člověka s onkologickým onemocněním.
Psychoonkologická péče je součástí komplexní péče o onkologického pacienta, tak jako lékař nebo sestra, nebojte se i vy vyhledat pomoc. Abyste věděli kde ji najdete, připravili jsme pro vás také mapu psychoonkologické péče s kontakty na naše odborníky. Připravujeme pro Vás další informace, které poradí jak mluvit s nemocným partnerem, kamarádem, dítětem, jak zvládat péči o blízkého člověka a jak se starat sám o sebe a vydržet.
Kam dále