Po celý rok, každý měsíc a den komunikujeme se svými blízkými, dětmi nebo i kamarády. Je to normální a nemáme s tím zásadnější potíž. Mnohým z nás se stává, že když někdo v naší blízkosti onemocní rakovinou, je pro nás rozhovor s ním najednou obtížný. Pokud máte podobný pocit, pak jsou následující řádky určeny právě vám.
- Tím, že někoho postihlo onkologické onemocnění, se ze dne na den nezměnil. Pořád je to ta samá osoba. Rakovina se může přihodit komukoliv, je to jen nemoc.
- Přesto, že je rakovina jen nemoc, spojujeme si ji v našich myslích často s hrozbou nečekaného konce života. Je pravda, že historicky tomu tak velmi často bývalo a i dnes to tak může být. Přesto udělala medicína velké pokroky a mnoho druhů onkologických onemocnění je dnes dobře léčitelných. Zdá se, že právě výše uvedené komplikuje běžný hovor na téma rakovina. Protože u většiny jiných nemocí takový problém většinou nemáme.
- V první řadě je důležité si říci, že není nezbytné „tlačit“ nemocného do rozhovoru na toto téma. V mnoha případech stačí pouze nabídnout tuto možnost. Tedy nabídnout nemocnému oporu a možnost rozhovoru, pokud on sám bude chtít. Už samotné vědomí toho, že je zde někdo blízký, kdo je připraven mu pomoci a kdo je ochoten naslouchat, mu pomáhá. Pomáhá to jak na psychické, tak i na fyzické úrovni, jak je představeno jak na přednášce „Síla vztahů a jejich možný vliv na naše zdraví“, tak i na webináři „Síla opory nejbližších“.
- V případě, že je to pro nás přijatelné, můžeme nechat na nemocném, kdy a v jakém rozsahu téma sám otevře. Pokud člověk onemocní rakovinou, prochází obvykle různými fázemi vyrovnávání se s touto novou, nečekanou a nechtěnou životní změnou. Tyto fáze jsou pro případné zájemce popsány v přednášce „Postoj k nemoci a jeho možný vliv na naše zdraví“. Záleží tedy do určité míry na nemocném, kdy bude připraven sdílet svoje pocity i informace s blízkými lidmi.
- Pokud dojde na okamžik, kdy nemocný chce téma otevřít, nebo se otevře v rámci rozhovoru s někým jiným, bývá užitečné myslet na následující desatero:
- Nejste jediný, kdo má problém s tím, co říci v těchto náročných situacích. Pokud nejste profesionál (psycholog, proškolený lékař apod.), bude pro vás tento okamžik pravděpodobně náročný. Je to normální a stejně je na tom mnoho lidí.
- Přesto být schopen hovořit s nemocným o jeho pocitech a myšlenkách, které má na srdci, může pomoci jeho mysli i tělu. Vaše snaha tedy má smysl a případná námaha za to stojí.
- Nechte na něm (nemocném), kolik toho chce říci a jak moc do hloubky chce jít.
- Už jen to, že ho budete pozorně poslouchat, zmůže hodně. Nemusíte se nezbytně detailně vyptávat, klást mnoho otázek a „chrlit“ ze sebe doporučení, co by měl nebo neměl dělat.
- Při rozhovoru s nemocným může být užitečné spíše se soustředit na něj, na to, jak situaci prožívá a jak ji zvládá, než se fascinovaně doptávat na podrobnosti léčebného procesu apod. Lidé procházející léčbou často dostávají mnoho otázek. Mnohdy takových, ze kterých mají pocit, že lidi v jejich okolí například zajímá více „proces léčby“ než oni jako lidské bytosti.
- Vybírejte slova pečlivě. Pokud nevíte co říci, je lepší neříkat nic. Není ostuda říci: „Nevím, co mám teď říci.“ Můžete být autentický a přiznat svoje pocity, i to že jste třeba zaskočeni. Případně jen říci: „To je mně líto.“ Nebo „Mohu ti nějak pomoci?“
Existují ale i fráze, které, jak se v praxi ukázalo, nemocní slyší spíše NERADI. Těch je lépe se vyvarovat:
- „Vím, jak se cítíš.“ (… tuto frázi mohou použít snad jen lidé, kteří si prošli stejným onemocněním jako aktuálně nemocný člověk, ti jediný to mohou říci s vyšší dávkou jistoty a autentičnosti; ostatní lidé by se ji měli vyvarovat);
- „To bude dobré!“ (… vždyť nemáme žádnou jistotu, že to tak bude!);
- „Musíš bojovat!“ (…v této dobře míněné větě je obsaženo mnoho požadavků na nemocného; být aktivní při vzdorování nemoci může být jistě ku prospěchu, na straně druhé, tímto stylem podaný „příkaz“ mnohdy nedává možnost pacientovi být i na okamžik slabý, nejistý, beznadějný; tento požadavek může postavit nemocné do role, kdy pro něj bude obtížnější říct si o pomoc ve chvíli, kdy to nejvíce potřebuje, protože to přeci „bojovník“ nedělá apod.);
- „Kolik času ti zbývá?“ (… vůbec nevíme, zda je nemoc až takto vážná, navíc takto hluboké téma může případně otevřít jen nemocný sám);
- „Vím přesně, co bys měl dělat!“ (… můžeme nabídnout pomoc, ale nemůžeme jeho kroky řídit; navíc nevíme, jaká je aktuální situace, případně navržená léčba apod.)
- Pokud máte potřebu přeci jenom dávat nemocnému rady a doporučení, je dobré se ho na to nejdříve zeptat. Tedy například uvést, že máte určitou informaci o tom, co by mu mohlo pomoci, a zeptat se, zda to chce, či nechce slyšet. Nechat rozhodnutí na něm, přestože to s ním myslíte určitě dobře. Nabídnout mu, že vás může kdykoliv zastavit apod. Mnoho nemocných slýchává od lidí ve své blízkosti značné množství „zaručených rad a doporučení“, která působí po určité době spíše rušivě. Je na nemocném, zda si je chce poslechnout, či nikoliv.
- V rozhovoru není třeba spěchat, spíše je třeba pozorně naslouchat. Nemocný by měl mít pocit, že má vaši plnou pozornost. To je autentickým potvrzením toho, že vám na něm záleží a že vnímáte případnou závažnost situace.
- Předposledním bodem je sdílení emocí. Přestože sdílení emocí je součástí autentických lidských vztahů, je třeba myslet i na nemocného a na to, kolik toho aktuálně unese. Pokud jste (jako pomáhající) zaplaveni vlastními pocity strachu a beznaděje, není ku prospěchu je v plné síle přenášet na nemocného. Přiznat, že máme strach (například stejně jako nemocný), může být užitečným projevem empatie. Něco jiného ale je, když nemocnému tyto pocity sáhodlouze a barvitě popisujeme. Případně na něj „přenášíme“ naši vlastní bezmoc. Cítit tyto emoce (jako pomáhající) není nic špatného a k náročným životním situacím patří. Pokud si od nich ale potřebujeme sami ulevit a sdílet je s někým, může být dobrou volbou zase někdo další, kdo bude dělat oporu vám. Ne přímo nemocný. Může to být dobrý přítel nebo i odborník (mapa psycho-onkologické péče a on-line poradna).
- Tématem vašich společných rozhovorů rozhodně nemusí být jen „nemoc“, a ani by to tak být nemělo. Člověk, který onemocněl rakovinou je stále ten stejný člověk jako předtím (byť může být pod vlivem nemoci více podrážděný, méně trpělivý apod.). V mnoha případech chtějí být nemocní „součástí světa zdravých“, nechtějí být mimo dění a chtějí se bavit také o „normálních“ tématech a běžných starostech všedních dnů.
Mnoho užitečných rad a doporučení pro člověka, který má ve své blízkosti onkologicky nemocného, najdete také v knize „Rakovina v rodině“, kterou sestavil kolektiv autorů psycho-onkologické sekce České onkologické společnosti. Vychází z jejich mnohaletých zkušeností a nabízí řadu praktických informací. Další publikací je kniha Touha žít, která je zdarma ke stažení na tomto webu, a věnuje se v některých svých kapitolách tématu rozhovoru s nevyléčitelně onkologicky nemocnými.
Případně si můžete přímo poslechnout záznam webového semináře na téma „Rozhovor o nemoci s nejbližšími a přáteli“.
Pro obě strany (pacienta i blízkého člověka) může být užitečné si uvědomit, že mají právo říci, když je toho ně příliš a zkrátka hovor nevyhledávat. Otevřeně přiznat, že se jich téma moc dotýká a aktuálně neví co s tím. Není za co se stydět a může být lepší to přiznat, než pak způsobovat sobě i druhé straně trapné a těžké chvíle.
Pokud je třeba o nemoci mluvit s dítětem, můžete načerpat informace na speciálních stránce „Jak o rakovině mluvit s dítětem“.