Každý člověk, který se ocitne v těžké životní situaci, jakou je zdolávání onkologické choroby, prochází také různými psychickými změnami a krizemi. Často ještě v době před stanovením diagnózy, kdy se u něj objevují znepokojující tělesné příznaky, přicházejí ruku v ruce s nimi obavy a pochybnosti. Po vyslechnutí diagnózy pak prožívá vážnou duševní krizi.
Abyste v tomto období nebyli sami, připravila Psychoonkologická sekce České onkologické společnosti sekci obsahující informace o psychice onkologického pacienta a také rady, jak toto období co nejlépe zvládnout. Pro řešení konkrétních situací je zde psychoonkologická poradna, ve které psychoonkologové pracující na onkologických pracovištích a v hospicích zodpovídají Vaše dotazy týkající se psychologické péče o onkologicky nemocné.
Informace jsou určeny nejen vám, onkologicky nemocným, ale také vašim přátelům, příbuzným a jinak blízkým. Psychoonkologická péče je součástí komplexní multidisciplinární péče o onkologického pacienta, tak jako lékař nebo sestra, nebojte se vyhledat pomoc. Abyste věděli kde ji najdete, připravili jsme pro vás také mapu psychoonkologické péče s kontakty na naše odborníky.
Kam dále
Články
V rámci projektu #MysliProtiRakovine bylo vytvořeno dvanáctero, ve kterém naleznete stručné shrnutí několika praktických doporučení pro zvládání onkologického onemocnění z hlediska psychologie. Uvedené body byly sestaveny ve spolupráci zkušených psychologů, lékařů, pacientů a zástupců pacientských organizací. Jde o doporučení obecná, a vše je tedy třeba aplikovat s ohledem na individuální situaci každého člověka. Prosím popřemýšlejte nad jednotlivými body společně s námi.
Na úvod letošního PragueOnco se opět konal pacientský seminář, který organizovala společnost Dialog Jessenius. Vystoupil zde také psycholog Martin Pospíchal. Ve své přednášce mluvil o tom, jak pacient a jeho blízké okolí prožívá události v době diagnostiky, léčby i po léčbě onkologického onemocnění. Poslechněte si řadu doporučení, jak projít tímto náročným obdobím.
Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V roce 2021 a 2023 semináře proběhly vždy s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 23. července 2024 od 10 do 15 hodin. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění nebo v léčbě zdarma.
Zveme vás na již sedmou sérii přednášek oblíbeného cyklu #MysliProtiRakovine. I tato přednáška s názvem NÁROČNÉ EMOCE A MYŠLENKY a s podtitulem "MOŽNOSTI JEJICH ZVLÁDÁNÍ V PRŮBĚHU ONKOLOGICKÉ LÉČBY, ALE I PO NÍ", která postupně zazní v sedmi městech České republiky, je určená společně laikům i odborníkům. Zapište si data a místa konání a registrujte se. Na setkání s vámi se těší PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.
Společnost Ipsen Pharma, s.r.o. ve spolupráci s pacientskou organizací Asociace mužů sobě z.s. Vás zve na setkání pacientů s karcinomem prostaty. Dne 4. 3. 2024 od 17 do 19:30 ve Velké posluchárně 2. lékařské fakulty UK, areál FN Motol, V Úvalu 84, Praha 5. Akce je pro pacienty, jejich blízké a zájemce o oblast zdarma.
Podívejte se na záznam přednášky z cyklu přednášek z oboru psychoonkologie, tentokrát s podtitulem "Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout". Přednáška je určena pro onkologické pacienty v remisi, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky.
Tisková zpráva Amelie, z.s, Praha 27. 4. 2023. Onkologické onemocnění je diagnostikováno v nemocnici a tam je také léčeno. Lékař a léčba jsou velmi správně první v řadě pomoci, ale nejsou jedinými pomocníky. Psycholog a sociální pracovník mohou výrazně podpořit zvládání změn, které onemocnění přináší do života nemocného i jeho rodiny. To, aby měl člověk dost informací a zvládl bez větších škobrtnutí náhlou a dlouhou řadu změn, je velmi náročné a stojí za to, si říci o pomoc.
Nový termín 6. přednášky cyklu #MysliProtiRakovine bude 20. dubna 2023 od 17 do 19:15 v Knihovně města Ostravy. Přednáška bude ve spolupráci s pacientskou organizací OVAHELP. Prosím registrujte se přímo na ovahelp@ovahelp.cz.
Vytvoření stomie je velký zásah do života každého z nás a může mít vliv i na naši psychiku. Zejména v období krátce po operaci není snadné se s novou situací vyrovnat. České ILCO se rozhodlo zřídit linku psychologické podpory, aby pomohli tuto situaci usnadnili nejen pacientům, ale i jejich blízkým.
Praha 6. 10. 2022. Tisková zpráva. Když si člověk vyslechne, že má rakovinu, zaskočí ho to. Po čase, ale začne hledat informace a zaměří se na zvládnutí nemoci. Léčba je prvním stupněm, co ale může dělat člověk sám? Na to se ptají jak onkologicky nemocní, tak jejich blízcí, kteří spolu s nimi životem s nemocí procházejí. Možností péče o sebe a další odborné podpory je mnoho, měly by však vytvářet jeden smysluplný celek.
Praha, 13. 10. 2022. Tisková zpráva Hlasu Onkologických pacientů – Pacientské organizace v ČR dlouhodobě pracují na kvalitní podpoře nemocných, jsou ale také velkou hnací silou preventivní edukace veřejnosti ve spolupráci se špičkovými odborníky. „Pacientské organizace se stávají plnohodnotným členem multidisciplinárních týmů. Jejich podpora je pro pacienty a pečující nezastupitelná a jejich zkušenost pomáhá jak v začátku nemoci, při léčbě, tak při návratu do aktivního života,“ vysvětluje ředitel Masarykova onkologického ústavu prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D., který se stal kmotrem prvního Katalogu pacientských a podpůrných organizací v onkologii.
Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V roce 2021 a 2022 semináře proběhly s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 10. ledna 2023 od 10 do 15 hodin. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění zdarma.
Zveme vás na již šestou sérii přednášek oblíbeného cyklu "Jak předcházet rakovině pohledem psychologie". I tato přednáška, která postupně zazní v pěti městech České republiky, je určená společně laikům i odborníkům. Tak jako u předcházejících přednášek se scházejí pacienti a jejich blízcí s lékaři, sestrami, psychology a dalšími zdravotnickými odborníky. Často je společná moderovaná diskuse stejně dlouhá jako úvodní přednáška. Tentokrát na téma strach z návratu nemoci a jeho zvládání. Strach z návratu nemoci prožívá mnoho lidí, kteří si prošli nebo aktuálně procházejí onkologickým onemocněním. Přednáška obsahuje přehled nejrůznějších psychologických metod, které mohou vést ke zmírnění těchto obav a v praxi skutečně pomáhají. Obsah byl sestaven ve spolupráci s psychology a pacienty, kteří mají zkušenost s nemocí a naučili se se strachem lépe pracovat.
Říká se, že o tíživých tématech lidského života není možné příliš otevřeně mluvit. Tato kniha se snaží ukázat opak. Tedy, že nevyléčitelně nemocní lidé, jejich blízcí, psycholog i lékař spolu mohou mluvit o důležitých otázkách konce života a bavit se o nich naopak otevřeně. Autory jsou psycholog PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., onkologičtí pacienti Ivana Macková, Stanislav Václavík se svou ženou a lékař MUDr. Michal Kouba.
Zveme vás na na další webový seminář PhDr. Ing. Martina Pospíchala, Ph.D. z cyklu #MysliProtiRakovine. Tématem jsou tentokrát možnosti zvládání nevyléčitelného nebo chronického onkologického onemocnění pohledem psychologie. Seminář se bude konat online na Linkos a jeho YouTube kanále.