Psychoonkologická péče je běžnou součástí komplexní multidisciplinární péče o onkologického pacienta, tak jako lékař nebo sestra, nebojte se vyhledat pomoc. Abyste věděli kde ji najdete, připravili jsme pro vás mapu psychoonkologické péče s kontakty na naše odborníky. Pro řešení konkrétních situací je zde psychoonkologická poradna. Nabízíme Vám rady, jak složité období nemoci zvládnout, jste-li pacient a jak zvládat péči o blízkého člověka a vydržet, pokud je nemocný někdo z Vašich blízkých.
-
Když onemocníme my
-
Když nám někdo blízký onemocní
-
Jak o rakovině mluvit s blízkými
-
Psychoonkologická poradna
-
Mapa psychoonkologické péče
- Najděte psychologa ve Vaší nemocnici
- Kontakty na psychology
- Možnosti psychologické podpory pro onkologicky nemocné
-
Sexuální život při chemoterapii
Jestliže jste měli spokojený sexuální život před začátkem chemoterapie, je velká pravděpodobnost, že nebudete mít ani v průběhu léčby velké problémy.
-
Psychická odezva na chemoterapii
Chemoterapie přichází většinou na začátku léčby, kdy pacient ještě trpí doznívajícím šokem, pocity marnosti nebo depresí. To může stížit prožívání chemoterapie.
Informace o stránce
- Autoři: PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D. (UK Katedra psychologie); Mgr. Libuše Kalvodová (Psychoonkologická sekce ČOS ČLS JEP)
- Datum vytvoření: 7. 9. 2017
- Datum poslední úpravy: 26. 11. 2020
Články
V rámci projektu #MysliProtiRakovine bylo vytvořeno dvanáctero, ve kterém naleznete stručné shrnutí několika praktických doporučení pro zvládání onkologického onemocnění z hlediska psychologie. Uvedené body byly sestaveny ve spolupráci zkušených psychologů, lékařů, pacientů a zástupců pacientských organizací. Jde o doporučení obecná, a vše je tedy třeba aplikovat s ohledem na individuální situaci každého člověka. Prosím popřemýšlejte nad jednotlivými body společně s námi.
Na úvod letošního PragueOnco se opět konal pacientský seminář, který organizovala společnost Dialog Jessenius. Vystoupil zde také psycholog Martin Pospíchal. Ve své přednášce mluvil o tom, jak pacient a jeho blízké okolí prožívá události v době diagnostiky, léčby i po léčbě onkologického onemocnění. Poslechněte si řadu doporučení, jak projít tímto náročným obdobím.
Registrujte se na přednášku oblíbeného cyklu #MysliProtiRakovine. I tato přednáška s názvem NÁROČNÉ EMOCE A MYŠLENKY a s podtitulem "MOŽNOSTI JEJICH ZVLÁDÁNÍ V PRŮBĚHU ONKOLOGICKÉ LÉČBY, ALE I PO NÍ", je určená společně laikům i odborníkům. Dalším městem, kde zazní, je Ostrava. 5. září od 17:00 hodin se na Vás těší v Centru pomoci onkologickým pacientům OVAHELP (Kostelní 100/22) PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.
Kniha PhDr. Ing. Martina Pospíchala, Ph.D. se věnuje tématu psychiky člověka ve vztahu k onkologickým onemocněním. Vznikla jako úvod k důležité oblasti, která bude v ordinacích lékařů, sester, psychologů a dalších pomáhajících profesí čím dál častější. S tím, jak narůstá výskyt rakoviny v populaci, jak dokážeme čím dál většímu množství lidí účinně pomoci, logicky přibývá i těch, kteří budou otevírat související psychologická témata.
Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V roce 2021 a 2023 semináře proběhly vždy s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 23. července 2024 od 10 do 15 hodin. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění nebo v léčbě zdarma.
Hlas onkologických pacientů pod odbornou garancí předsedy Sekce podpůrné léčby a péče ČOS ČLS JEP Vás zvou na 1. ročník odborné konference, která se koná v rámci projektu TEMPO (TErciární vzdělávání Mladých a POkročilých onkologů). Hlavním tématem konference je zachování fertility onkologických pacientů. Dopolední blok je určen pro medicínské odborníky, odpolední blok pro medicínské odborníky, studenty LF, nelékařské zdravotnické profese a pacientské organizace.
Zveřejněn program 12. Psychoonkologického sympozia na téma Průchod nemocí a onkologickou léčbou pohledem psychologie, který se uskuteční
12. 6. 2024 od 9 do 14:30 hodin v Praze v Lékařském domě.
Zveme vás na již sedmou sérii přednášek oblíbeného cyklu #MysliProtiRakovine. I tato přednáška s názvem NÁROČNÉ EMOCE A MYŠLENKY a s podtitulem "MOŽNOSTI JEJICH ZVLÁDÁNÍ V PRŮBĚHU ONKOLOGICKÉ LÉČBY, ALE I PO NÍ", která postupně zazní v sedmi městech České republiky, je určená společně laikům i odborníkům. Zapište si data a místa konání a registrujte se. Na setkání s vámi se těší PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.
Amelie, z.s. organizuje každý měsíc dvě přednášky pro veřejnost, témata i přednášející se obměňují, vždy však přednášku nebo besedu vede zkušený odborník ve svém oboru. Online vzdělávání je zdarma. V březnu bude beseda o sociální práci (12. 3. 2024) a přednáška na téma psychologie (19. 3. 2024).
Společnost Ipsen Pharma, s.r.o. ve spolupráci s pacientskou organizací Asociace mužů sobě z.s. Vás zve na setkání pacientů s karcinomem prostaty. Dne 4. 3. 2024 od 17 do 19:30 ve Velké posluchárně 2. lékařské fakulty UK, areál FN Motol, V Úvalu 84, Praha 5. Akce je pro pacienty, jejich blízké a zájemce o oblast zdarma.
Podívejte se na záznam přednášky z cyklu přednášek z oboru psychoonkologie, tentokrát s podtitulem "Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout". Přednáška je určena pro onkologické pacienty v remisi, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky.
Další přednášku na téma Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout z cyklu #MysliProtiRakovine si můžete poslechnout v pondělí 20. listopadu od 18:00 do 20:15 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (nám. Jana Palacha 2, Praha 1 Místnost P200. 2. patro.). Přednáší PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP. Registrujte se zdarma zde.
Psychoonkologická sekce České onkologické společnosti při ČLS JEP vás zve na 11. Psychoonkologické sympozium na téma EMOCE jako součást onkologického onemocnění. Seminář je určen jak odborníkům, tak laikům, především onkologickým pacientům. Odborný program pro Vás připravili psychologové a lékaři z České onkologické společnosti při České lékařské společnosti J.E.Purkyně a jejich zahraniční kolegové. Vstup na sympozium je volný (zdarma), bez poplatku.
Tisková zpráva Amelie, z.s, Praha 27. 4. 2023. Onkologické onemocnění je diagnostikováno v nemocnici a tam je také léčeno. Lékař a léčba jsou velmi správně první v řadě pomoci, ale nejsou jedinými pomocníky. Psycholog a sociální pracovník mohou výrazně podpořit zvládání změn, které onemocnění přináší do života nemocného i jeho rodiny. To, aby měl člověk dost informací a zvládl bez větších škobrtnutí náhlou a dlouhou řadu změn, je velmi náročné a stojí za to, si říci o pomoc.
Onkologické onemocnění často ovlivní mnohé, a to včetně vztahů s lidmi v našem okolí. Rádi bychom Vás pozvali na seminář zaměřený na zlepšení těchto vztahů. Respektive na to, jak se ve vztazích o něco lépe vyznat, zjistit proč nefungují tak, jak bychom si přáli a proč některé vztahy v životě udržujeme, i když nám nic nepřinášejí. Probereme i další související témata.