Je normální v nenormální situaci požádat o pomoc! Přečtěte si jaké jsou možnosti pomoci psychologické, finanční, sociální a dalších. Nejste v tom sami!
-
Psychologická pomoc
-
Sociální podpora
- Sociální péče na onkologii
- Sociální poradenství
- Sociální dávky
-
Finanční pomoc
- Nadace Dobrý Anděl
-
Právní pomoc
- Práva pacienta
- Právo na výběr pojišťovny
- Právo na druhý lékařský názor
-
Pacientské organizace
- Kontakty
- Projekty
- Semínáře
-
Kde hledat informace
Články
Tisková zpráva, Praha 31.1.2020 Amelie, z.s. Představte si, že vám lékař řekne, že trpíte velmi vážnou nemocí a budete se s ní léčit asi tak rok. Léčba je připravena a za 14 dní nastupujete na první její část. Také se to ve vás sevřelo? Tak takhle nějak může začínat léčba onkologického onemocnění. Léčba je určitě na prvním místě, ale co další aspekty života s dlouhodobým onemocněním? Amelie, z.s. udělala mezi onkologicky nemocnými sondu, aby zjistila, jak jsou dostupné další návazné služby z pohledu pacienta, laika, někoho zainteresovaného, ale mimo „obor“. A výsledky nebyly velkým překvapením, spíše potvrdily nepříjemnou realitu.
Zveme vás na na další webový seminář PhDr. Ing. Martina Pospíchala, Ph.D. z cyklu #MysliProtiRakovine. Tématem jsou tentokrát možnosti zvládání nevyléčitelného nebo chronického onkologického onemocnění pohledem psychologie. Seminář se bude konat online na Linkos a jeho YouTube kanále.
Zlatý banán je ocenění pro příběh roku o tom, jak neziskové organizace se značkou spolehlivosti mění život k lepšímu. Letošní 2. místo v soutěži získala Aliance žen s rakovinou prsu s knihou Touha žít, o které jsme vás již informovali a kterou najdete ke stažení na Linkos v plném textu.
Říká se, že o tíživých tématech lidského života není možné příliš otevřeně mluvit. Tato kniha se snaží ukázat opak. Tedy, že nevyléčitelně nemocní lidé, jejich blízcí, psycholog i lékař spolu mohou mluvit o důležitých otázkách konce života a bavit se o nich naopak otevřeně. Autory jsou psycholog PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., onkologičtí pacienti Ivana Macková, Stanislav Václavík se svou ženou a lékař MUDr. Michal Kouba.
Tisková zpráva, Praha 17.12.2021 Amelie, z.s. Co potřebují lidé, když se dozví, že mají oni sami nebo jejich blízký rakovinu? Kromě léčby jsou to především informace. O léčebnou část se ve velmi dobré kvalitě starají lékaři a zdravotníci, ale co další oblasti? Zde nabízí pomocnou ruku brožura Amelie, z.s. Psychosociální minimum pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Brožura je zdarma ke stažení a vychází i tiskem.
Tak jako každé dva roky, i v roce 2021 se uskutečnila konference I slova léčí. Jednalo se o 5. ročník. Tématem celé konference byly Psychosociální potřeby v jednotlivých fázích onkologického onemocnění. Konference se vysílala živě online z Prahy a odborníci i laici nyní mají možnost zhlédnout záznamy všech přednášek a prolistovat (mini)sborník konference.
Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V únoru a v květnu semináře proběhly s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 31. ledna 2022 od 10 do 15 hodin. S pauzou na oběd od 12 do 13 hodin. Součástí budou i kratší pauzy v dopolední i odpolední části. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění zdarma.
Tisková zpráva, Praha 1.12.2021 Amelie, z.s. Amelie startuje kampaň, která má za cíl otevírat prostor pro to, aby rakovina byla vnímána "jen" jako součást života. Rakovina není výjimečná, dotýká se každé rodiny a každého z nás. Změna pohledu na ni pomůže statisícům Čechů. Zapojit do změny se můžete i vy!
Onemocnění COVID-19 neprobíhá u všech pacientů stejně. U někoho proběhne onemocnění s lehkými příznaky či dokonce bez příznaků, některé pacienty onemocnění COVID-19 závažně ohrožuje na životě, někteří onemocnění nepřežijí. Průběh onemocnění COVID-19 je obtížně předvídatelný. Na základě zkušeností však lze u pacientů s některými typy chronických onemocnění závažnější průběh onemocnění COVID-19 očekávat.
Všem, kdo se profesně nebo lidsky dostávají do kontaktu s rakovinou plic!
Amelie, z.s. připravuje nový informační materiál pro nemocné s karcinomem plic a žádá o pomoc jak odborníky, tak pacienty a jejich blízké. Prosíme vyplňte krátký dotazník, který pomůže lépe nasměrovat nově vznikající informační materiál!
Srdečně zveme všechny pacienty, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky na již pátý cyklus přednášek z oboru psychoneuroimunologie, tentokrát s podtitulem "Možnosti snížení rizika rozvoje a návratu onkologického onemocnění". Přednáška otevírá pohledem psychologie, co v našem životě můžeme ovlivnit, abychom pomohli omezit riziko rozvoje onkologického onemocnění, případně snížit pravděpodobnost jeho návratu. Projekt pro Vás a připravuje Česká onkologická společnost ve spolupráci s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu v rámci projektu v oblasti prevence s názvem #MysliProtiRakovině.
Praha 22.9.2021, Tisková zpráva. Onkologická nemoc přináší do života těch, koho se osobně nebo v blízkém okolí dotýká, specifické potřeby. Co se má jak a kdy dělat, aby byl život s nemocí, co nejsnesitelnější? Jak efektivně a cíleně podpořit nemocné i blízké v aktivním přijetí nemoci a léčbě? To jsou otázky, které si kladou jak sami nemocní a jejich blízcí, tak ale i profesionálové, kteří s nimi pracují. Právě na tyto otázky reaguje připravovaná konference „I slova léčí“, jediná mezioborová akce svého druhu.
Praha, 20. září 2021, Tisková zpráva ONKO Unie, pacientské organizace VERONICA a Nadačního fondu Hippokrates: V porovnání s řadou jiných zemí mají ženy v Česku k dispozici mnohem pokročilejší medicínu. Jde o velké privilegium, protože na mnoha místech světa bez dostupné prevence onkogynekologických onemocnění umírají ženy na onemocnění, jehož riziko lze snížit nebo mu dokonce zcela předejít. Podle odborníků je však důležitý aktivní přístup.
Tisková zpráva Amelie, z.s.: Stále stejné chyby v postupech, nespravedlnost systému, která ochuzuje onkologicky nemocné a jejich blízké, nevstřícné nastavení úřadů a úředníků. To je něco, s čím se sociální pracovníci potkávají pravidelně. Někteří se ale rozhodnou pro akci – ne u jednoho člověka, ale za všechny. Napíší na ministerstvo nebo úřad, diskutují, spolupracují s dalšími organizacemi a vytváří tlak na žádoucí změnu. Jsou to odborníci s vytrvalostí a nasazením. Mnohdy neuspějí, ale nedají se. To je hájení práv a zájmů. Pomalé, z venku neviditelné, málo ceněné, ale velmi potřebné a hlavně, pro nás.