Je normální v nenormální situaci požádat o pomoc! Přečtěte si jaké jsou možnosti pomoci psychologické, finanční, sociální a dalších. Nejste v tom sami!
-
Psychologická pomoc
-
Sociální podpora
- Sociální péče na onkologii
- Sociální poradenství
- Sociální dávky
-
Finanční pomoc
- Nadace Dobrý Anděl
-
Právní pomoc
- Práva pacienta
- Právo na výběr pojišťovny
- Právo na druhý lékařský názor
-
Pacientské organizace
- Kontakty
- Projekty
- Semínáře
-
Kde hledat informace
Články
Jeho vzniku předcházel průzkum mezi zdravými ženami, matkami různě starých dětí. Zajímalo nás, kdy a jakým způsobem by řekly svým dětem, že jsou vážně nemocné, a zda vůbec. Ukázalo se, že z 500 dotázaných by jich téměř 20 % před svými dětmi diagnózu rakoviny prsu tajilo. Děti by podle nich taková zpráva příliš vystrašila (69 %), případně by ji správně nepochopily (32 %). Nejvíce by se ženy zdráhaly mluvit o své nemoci s dětmi předškolního věku (21 %), žákům prvního stupně by se svěřilo více než 37 % dotázaných žen a necelých 26 % by se o své nemoci bavilo až s dětmi navštěvujícími druhý stupeň základní školy. Odborníci však varují, že nejhorší cestou je snažit se vše utajit.
Hledáme podporu pro projekt Rok psychoonkologické prevence #MysliProtiRakovině. Cílem projektu je věnovat se doposud opomíjené možnosti využití psychologických poznatků při prevenci a zvládání onkologického onemocnění. Výbor České onkologické společnosti vyjádřil na svém zasedání 26. 9. 2017 podporu projektu.
Nemocný rodič se často snaží "ochránit" své dítě tím, že mu o nemoci neřeknou. "Děti však instinktivně vycítí, že jde o něco vážného… Mohou si říkat, že je to tak těžké, že si o tom rodiče netroufají mluvit. A proto se ani ony samy nezeptají. Takže zůstanou samy se svými obavami a dohady, bez podpory rodičů, a teprve to opravdu nahání strach“. Přečtěte si pár návrhů pro rodiče, kteří potřebují sdělit dítěti něco velmi závažného a poslechněte si přednášku na toto téma.
Sdružení Společně k úsměvu je společenství převážně mladých lidí, kteří si v dětském či dospívajícím věku prošli onkologickou léčbou. Jednou z jejich činností je práce na projektu “Dlouhodobé péče o vyléčené pacienty dětské onkologie s pozdními následky”, který zahrnuje i otázku správného životního stylu, konkrétně správné stravy, pohybové aktivity a absenci kouření.
Daruj Příběh je úspěšný projekt spolku Společně k úsměvu, který je sdružením mladých lidí po prodělané onkologické léčbě v dětském věku nebo v době dospívání. Projekt je založen na sdílení zkušenosti s onkologickou léčbou s dalšími pacienty, jejich rodinami, ať už z pozice léčeného, vyléčeného, příbuzného, kamaráda nebo partnera.
aneb Mezioborová spolupráce v péči o onkologicky nemocné a jejich blízké uspořádalo sdružení Amélie a je určena pro lékaře, nelékařské zdravotnické profese, psychology, sociální pracovníky, pacientské organizace a další zájemce z řad odborné i laické veřejnosti. Hlavním tématem letošního ročníku je Mezioborová spolupráce v péči o onkologicky nemocné a jejich blízké. Konference proběhne 21. listopadu v Praze.
Na podzim 2017 byly ustavena pacientská rada, která je poradním orgánem ministra zdravotnictví. Členové jsou jmenováni z řad zástupců, které navrhovali sami pacienti prostřednictvím pacientských organizací. Rada má 24 členů, vybraných podle přísných kritérií s důrazem na co nejvyrovnanější zastoupení pacientů s různými diagnózami. Své zastoupení má samozřejmě i onkologie.
Brožura pro pacienty dětské onkologie a jejich rodiny vznikla v rámci spolku Společně k úsměvu a projektu Krtek v pohybu. Publikace má za cíl seznámit dětské onkologické pacienty a jejich rodiny s nástrahami onkologické léčby, je souborem rad a zkušeností od pacientů, kteří léčbou již v minulosti prošli.
Členové Psychoonkologické sekce již prostřednictvím poradny na Linkos pomohli mnohým pacientům a jejich blízkým ve chvílích krize. Zodpověděli 399 dotazů a 257 anonymizovaných otázek a odpovědí bylo zveřejněno. Dalších 40 tisíc lidí poradnu navštívilo a přečetlo si odpovědi. Nebojte se požádat o psychologickou pomoc!
Mluvit se svými dětmi o své nemoci není pro pacientky s diagnózou rakoviny prsu jednoduché.
Pro maminky s dětmi je tu projekt, který Mamma HELP ve spolupráci s psychology nabízí.
Pokroky posledních let v oblasti psychologie a molekulární biologie ukázaly na intenzivní propojení mezi psychikou člověka a správným fungováním našeho imunitního systému. Lékařům, zdravotnickým odborníkům, onkologickým pacientům i celé laické veřejnosti je určena velmi zajímavá přednáška z oboru psychoimunologie, o tom, jak ovlivňuje mysl náš imunitní systém a co můžeme sami udělat proto, abychom pomohli našemu tělu při uzdravování.
Rádce pacienta je publikace, kterou vydalo Ministerstvu zdravotnictví, aby sloužila občanům - pacientům k lepší orientaci ve světě zdravotnictví se zaměřením na poskytování zdravotních služeb.
Seminář občanského sdružení Kapka 97, zaměřený na léčbu zhoubných nádorů prsu, přinesl velmi zajímavé přednášky o důležitosti přesné klasifikace a histologickém vyšetření nádoru, o chirurgických metodách léčby a nezbytnosti multidisciplinární spolupráce v léčbě zhoubných nádorů prsu.
Role sociálních sítí a nových médií v podpoře žen s rakovinou prsu. Informace o rakovině prsu z pohledu pacientky.
Předsedkyně sdružení představuje občanské sdružení Kapka97, sdružení onkologických pacientů a přátel. Přednáška podává přehled činnosti a služeb, které Kapka97 nabízí pacientům a jejich blízkým, ale i zdravým lidem v oblasti prevence.