Je normální v nenormální situaci požádat o pomoc! Přečtěte si jaké jsou možnosti pomoci psychologické, finanční, sociální a dalších. Nejste v tom sami!
-
Psychologická pomoc
-
Sociální podpora
- Sociální péče na onkologii
- Sociální poradenství
- Sociální dávky
-
Finanční pomoc
- Nadace Dobrý Anděl
-
Právní pomoc
- Práva pacienta
- Právo na výběr pojišťovny
- Právo na druhý lékařský názor
-
Pacientské organizace
- Kontakty
- Projekty
- Semínáře
-
Kde hledat informace
Články
Sedmý díl živého vysílání z cyklu #MysliProtiRakovine se uskutečnil 25. listopadu 2019. Hostem psychologa Martina Pospíchala byla psycho-onkoložka Mgr. Hana Kynkorová, která se dlouhodobě věnuje oblasti práce s onkologicky nemocnými a jejich rodinami. Dobře fungující vztahy pozitivně ovlivňují náš zdravotní stav. Je to právě rozhovor o nemoci, který usměrňuje vztahy s našimi nejbližšími a společné pouto posiluje nebo oslabuje. Ze zkušenosti mnoha pacientů i lékařů víme, že to není rozhovor jednoduchý. Přesto se na něj dá připravit tak, aby měl šanci na zdárný průběh pro všechny účastníky.
Kniha Rakovina v rodině v otázkách a odpovědích blízkým byla představena v Českém rozhlase, v pořadu Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 27. 11. 2019 v čase 5:55.
Konference I slova léčí se v letošním roce uskutečnila již po čtvrté. Tentokrát se věnovala tématu specifik komunikace s onkologicky nemocnými pacienty a jejich nejbližšími. Organizátoři zároveň poprvé zařadili do programu speciální workshopy věnující se této tématice. Z celé republiky se do Konferenčního centra GreenPoint sjelo okolo 90 účastníků z řad zdravotníků, sociálních pracovníků, pečovatelů, psychologů a zaměstnanců i dobrovolníků pacientských organizací.
Amelie revidovala a aktualizovala brožuru "Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci“ pro lidi navracející se po rakovině do práce. Vydání aktualizované brožury podpořila Liga proti rakovině. Druhé aktualizované a doplněné vydání přináší po dvou letech ucelené informace a návody pro usnadnění návratu do pracovního procesu nejen onkologicky nemocným. „Brožura je praktická a postavená na zkušenostech z reálné sociální práce, kterou nemocným v Amelii poskytujeme v rámci odborného sociálního poradenství,“ říká autorka a sociální pracovní Šárka Slavíková. „Zároveň obsah reflektuje změny v pracovně právní a sociálně právní legislativě a také potřebu onkologicky nemocných mít některá témata podrobněji vysvětlená,“ doplňuje Slavíková.
Hlavním cílem 10. ročníku Psychoonkologického sympózia bylo seznámit odborníky a pacienty s knihou Psychoonkologické sekce s názvem Rakovina v rodině v otázkách a odpovědích blízkým. Mgr. Hana Kynkorová je autorkou všech kapitol, které se zabývají rodinou. Napsala kapitolu Popření (zlehčování) nemoci – co může udělat rodina, Děti v rodině onkologického pacienta a Partner onkologického pacienta. Její přednáška se zabývá stejným tématem, na kazuistikách ukazuje, jakým způsobem zhoubné onemocnění zasáhne do rodiny.
Pokud se člověk od lékaře dozví diagnózu onkologického onemocnění, je to každopádně šok. Většina lidí o rakovině už někdy slyšela, málokdo však předpokládá, že onemocnění postihne právě jeho. Významná psycholožka sedmdesátých let minulého století Elisabeth Kübler-Rossová popsala model tzv. pěti fází vyrovnávání se se závažnou diagnózou nebo zásadní a nečekanou životní změnou. Přestože v současné době velmi pokročil způsob, jak jsme schopni onkologické onemocnění léčit, zůstává rakovina i nadále „temnou královnou nemocí“ a lidé ji stále spojují s hrozbou smrti. Zmiňovaný model má pět hlavních fází, kterými nemocní obvykle procházejí. Tyto fáze, zdá se, představují (do určité míry) univerzálně platný způsob, jak reagujeme na závažné ohrožení života svého nebo svých blízkých.
Stále je možné registrovat se na přednášku z cyklu #MysliProtiRakovine do Zlína (23. 10. 2019, od 17:00 hodin Zlínský klub 204) a Prahy (19. 11. 2019, od 15:00, Ústav hematologie a krevní transfúze v Praze). Přednáška z oboru psychoneuroimunologie se soustředí na možnosti psychické podpory zdraví a prevence návratu onkologického onemocnění. Podrobnosti včetně odkazu na registraci.
Již 13 let odpovídají psychologové v online psycho-onkologické poradně na stránkách onkologické společnosti Linkos.cz onkologickým pacientům a jejich blízkým, kteří se ocitli v těžké a neznámé situaci po té, co do jejich života vstoupilo onkologické onemocnění. Ty nejčastější dotazy a hlavně odpovědi na ně nyní zpracoval kolektiv autorů Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti do knížky. Poslechněte si rozhovor s autory.
Další místa, kde zazní přednáška třetího kola cyklu #MysliProtiRakovine jsou České Budějovice (15. října) a Praha ÚHKT (16. října). Přednáška z oboru psychoneuroimunologie se soustředí na možnosti psychické podpory zdraví a prevence návratu onkologického onemocnění a je určena, jak pacientům a jejich blízkým, tak lékařům, sestrám a dalším zdravotnickým odborníkům, kteří se starají o onkologické pacienty. Podrobnosti zde.
Nezisková organizace Amelie, z.s. ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze vás zvou na konferenci, která bude zaměřená na komunikaci se specifiky jednotlivých profesí i týmů. V přednáškách a workshopech se dostane na podtémata jako jsou: sdělování diagnózy, doporučování pacientovi podpůrné péče psychologa a dalších pomáhajících profesí, komunikace na pracovišti a syndrom vyhoření pracovníků, komunikace v terminální fázi nemoci, intervize a supervize, časový prostor pro komunikaci atd.
Z důvodu velkého zájmu o další přednášky cyklu #MysliProtiRakovine oznamujeme, že je termín 16. října v Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze již obsazen. Vypisujeme ale zcela nový termín na 19. listopadu 2019 od 15:00 hodin tamtéž.
První přednáška třetího kola cyklu #MysliProtiRakovine se uskuteční 8. října 2019 od 18:00 hodin na Univerzitě Karlově v Praze. Přednáška z oboru psychoneuroimunologie se soustředí na možnosti psychické podpory zdraví a prevence návratu onkologického onemocnění a je určena, jak pacientům a jejich blízkým, tak lékařům, sestrám a dalším zdravotnickým odborníkům, kteří se starají o onkologické pacienty.
Pacientský spolek Společně k úsměvu, který podporuje děti, adolescenty a mladé dospělé během onkologické léčby a věnuje se pozdním následkům, si Vás dovoluje pozvat na druhý ročník benefičního koncertu HVĚZDY PRO ÚSMĚV. Koncert se koná 22.9.2019 od 17:00 v brněnském Sono centru. Výtěžek koncertu bude věnován na podporu onkologicky léčených dětských pacientů, adolescentů a mladých dospělých a na jejich následnou péči.
ARCUS - onko centrum, z.s. vás zve na Mezinárodní onkologický kongres ve Znojmě v Louckém klášteře. Akce je určena pro lékaře, pro pracovníky ve zdravotnictví i onkologické pacienty. Záštitu nad kongresem převzala předsedkyně Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR prof. MUDr. Věra Adámková, CSc.
Psychoonkologická sekce ČOS Vás zve na 10. psychoonkologické sympózium, tentokrát s názvem: "Rakovina v rodině … v otázkách a odpovědích blízkým".