Je normální v nenormální situaci požádat o pomoc! Přečtěte si jaké jsou možnosti pomoci psychologické, finanční, sociální a dalších. Nejste v tom sami!
-
Psychologická pomoc
-
Sociální podpora
- Sociální péče na onkologii
- Sociální poradenství
- Sociální dávky
-
Finanční pomoc
- Nadace Dobrý Anděl
-
Právní pomoc
- Práva pacienta
- Právo na výběr pojišťovny
- Právo na druhý lékařský názor
-
Pacientské organizace
- Kontakty
- Projekty
- Semínáře
-
Kde hledat informace
Články
Praha, 16. 4. 2025, Tisková zpráva DIAGNÓZA LEUKEMIE, z.s. / Addicts – Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal jako odchylku od normálního zdravotního stavu a vyhledal konzultaci lékaře.
Projekt Nebýt na to sama ve spolupráci s Augustiniánským opatstvím, Masarykovým onkologickým ústavem, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a iniciativou Říjen narůžovo vás srdečně zvou na inspirativní setkání. Diskuzní panel přinese pohledy předních odborníků na paliativní péči z různých perspektiv. Jeho cílem je poskytnout důležité informace tak, aby vážně nemocní pacienti a jejich blízcí nemuseli ztrácet čas hledáním odpovědí, ale mohli ho věnovat sobě a svým nejbližším.
Onkologické onemocnění dítěte představuje velmi náročnou životní situaci. V následujícím textu popisujeme časté stavy, jaké tato tíživá situace zpravidla vyvolá a možná doporučení do praxe. Věříme, že uvedené myšlenky a zkušenosti by vám mohly pomoci vše o něco lépe zvládnout a udržet si dostatek sil. Byly připraveny za spolupráce psychologů, lékařů, zdravotníků, ale také rodičů, kteří se nacházeli v podobné situaci, jako je nyní ta vaše.
Zveme vás na online informační setkání pro lidi s příznaky deprese a úzkosti doprovázející onkologické onemocnění. Přineslo onkologické onemocnění (rakovina) do vašeho života déletrvající pokles nálady, tíseň, stres či jiné zhoršení psychického stavu? Necítíte úlevu od deprese i přes předchozí pokusy o její zvládnutí? Rádi bychom vás informovali o možnosti účasti ve výzkumné studii probíhající v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech a v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.
Onkologické onemocnění, stejně jako jeho léčba přinášejí do života nemocného člověka, ale i jeho blízkých a zdravotníků řadu náročných emocí a s nimi spojených myšlenek. Ty pak výrazně ovlivňují náš každodenní život a jeho kvalitu. V některých případech mohou mít vliv i na úrovni biologických pochodů, a to včetně imunitního systému. Ne vždy však musíme být jen jejich pasivní obětí a ne všechny nepříjemné emoce jsou automaticky negativní, či snad škodlivé. Pacienty, jejich blízké i odborníky zveme na přednášku oblíbeného cyklu #MysliProtiRakovine. Přednáška s názvem NÁROČNÉ EMOCE A MYŠLENKY a s podtitulem "MOŽNOSTI JEJICH ZVLÁDÁNÍ V PRŮBĚHU ONKOLOGICKÉ LÉČBY, ALE I PO NÍ" se uskuteční 15. ledna 2025 od 13:00 do 14:45 v Areálu Masarykovy nemocnice, ul. Sociální péče 3316/12 A, pavilon B, odd. vzdělávání. Na setkání s vámi se těší PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.
Tisková zpráva Amelie, z.s., 13. 12. 2024. Amelie, z.s. připravila druhé vydání brožury, která pomáhá pacientům a jejich rodinám v těch nejtěžších chvílích onkologického onemocnění. První vydání z roku 2020 bylo na klinikách zcela rozebráno, což ukazuje, jak moc byla a stále je taková publikace potřebná.
V rámci projektu #MysliProtiRakovine bylo vytvořeno dvanáctero, ve kterém naleznete stručné shrnutí několika praktických doporučení pro zvládání onkologického onemocnění z hlediska psychologie. Uvedené body byly sestaveny ve spolupráci zkušených psychologů, lékařů, pacientů a zástupců pacientských organizací. Jde o doporučení obecná, a vše je tedy třeba aplikovat s ohledem na individuální situaci každého člověka. Prosím popřemýšlejte nad jednotlivými body společně s námi.
V rámci 48. ročníku Brněnských onkologických dnů a 38. ročníku Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky je připraven pacientský program. Program věnovaný onkologickým pacientům se uskuteční ve středu 23. 10. v pavilonu „E“ BVV Brno, sál L. Bakešové. Letošní program nese název "Cesta pacienta" a nabízí důležitá témata, se kterými se onkologický pacient během diagnostiky, léčby i dispenzární péče setkává.
Liberec 20. 8. 2024, Tisková zpráva Amelie. 28. září 2024 od 16:30 hod se uskuteční v Jablonci nad Nisou charitativní běh okolo přehrady Mšeno. Petřin běh je určen všem, kdo se chtějí protáhnout anebo jen podpořit bezplatné služby pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Novinkou bude závod pro děti do 6 let. Pro všechny účastníky je připraveno malé překvapení.
Na úvod letošního PragueOnco se opět konal pacientský seminář, který organizovala společnost Dialog Jessenius. Vystoupil zde také psycholog Martin Pospíchal. Ve své přednášce mluvil o tom, jak pacient a jeho blízké okolí prožívá události v době diagnostiky, léčby i po léčbě onkologického onemocnění. Poslechněte si řadu doporučení, jak projít tímto náročným obdobím.
Registrujte se na přednášku oblíbeného cyklu #MysliProtiRakovine. I tato přednáška s názvem NÁROČNÉ EMOCE A MYŠLENKY a s podtitulem "MOŽNOSTI JEJICH ZVLÁDÁNÍ V PRŮBĚHU ONKOLOGICKÉ LÉČBY, ALE I PO NÍ", je určená společně laikům i odborníkům. Dalším městem, kde zazní, je Ostrava. 5. září od 17:00 hodin se na Vás těší v Centru pomoci onkologickým pacientům OVAHELP (Kostelní 100/22) PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.
Na Linkos jsme pro Vás připravili nový kalendář akcí, který je určen onkologickým pacientům a jejich blízkým a také celé laické veřejnosti! V tomto kalendáři najdete pozvánky na přednášky, webináře a další akce s onkologickou tématikou. Organizátory těchto akcí není jen onkologická společnost a její sekce, ale také pacientské organizace, jednotlivé nemocnice, instituce a onkologické projekty. Pořádáte-li nějakou akci z oblasti onkologie, která je určená laické veřejnosti, řekněte nám o ní a požádejte o její přidání na této stránce.
Pacientská organizace Nebýt na to sama vás zve na symbolicky nazvanou událost Pod vašimi křídly, která chce vyzdvihnout lékaře, kteří se při náročné a často dlouhodobé onkologické léčbě stávají pro pacienty strážnými anděly. Právě dobrý vztah a komunikace mezi odborníky a pacienty je totiž pro úspěšnou léčbu klíčová.
Tisková zpráva Amelie, Praha 12. 6. 2024: Právě proběhl pilotní seminář pro personalisty, kteří mají zájem vědět více o práci s onkologicky nemocnými zaměstnanci. Vzdělávání zajistili pracovníci Amelie, z.s., která se dlouhodobě zabývá, jak v odborném sociálním poradenství, tak v psychologické podpoře, pacienty s rakovinou i jejich blízkými. A právě přes jejich obtíže při návratu do zaměstnání vznikl obsah semináře, který by měl personalistům pomoci se v situaci lépe orientovat, být aktivní a také pečovat o sebe.
Kniha PhDr. Ing. Martina Pospíchala, Ph.D. se věnuje tématu psychiky člověka ve vztahu k onkologickým onemocněním. Vznikla jako úvod k důležité oblasti, která bude v ordinacích lékařů, sester, psychologů a dalších pomáhajících profesí čím dál častější. S tím, jak narůstá výskyt rakoviny v populaci, jak dokážeme čím dál většímu množství lidí účinně pomoci, logicky přibývá i těch, kteří budou otevírat související psychologická témata.