Informace pro pacienty po prodělané onkologické léčbě. I když byla léčba úspěšná a pacient je v remisi, proběhlé onkologické onemocnění přineslo do jeho života mnoho změn. Naše mysl se s těmito změnami vyrovnává jen postupně a někdy to trvá delší dobu, než bychom očekávali, nebo než očekávají naši nejbližší, přátelé a spolupracovníci. Pro pacienty, kteří úspěšně překonali onkologické onemocnění, přinášíme informace o životě po léčbě, o návratu do práce, vztazích a prevenci návratu zhoubného nádoru. Pro pacienty, kteří ukončili neúspěšnou léčbu a pro jejich blízké, přinášíme texty a odkazy na problematiku paliativní a hospicové péče, doprovázení a odcházení.
-
Návrat do práce
- Brožura pro lidi navracející se po rakovině do práce
- Zdravotní omezení
- Psychika
-
Vyléčení dětští pacienti
- Specifika dětských pacientů
- Společně k úsměvu
- Pozdní následky léčby
-
Vztahy a rodina
- Přeskládání hodnot
- Jak rakovina vstupuje do vztahů
-
Prevence návratu nemoci
- Vliv mysli na imunitní systém
- Preventivní prohlídky
- Dispenzární péče
-
Ukončení léčby
- Ukončili mi léčbu
- Návrat domů?!
- Doprovázení
Články
Amelie revidovala a aktualizovala brožuru "Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci“ pro lidi navracející se po rakovině do práce. Vydání aktualizované brožury podpořila Liga proti rakovině. Druhé aktualizované a doplněné vydání přináší po dvou letech ucelené informace a návody pro usnadnění návratu do pracovního procesu nejen onkologicky nemocným. „Brožura je praktická a postavená na zkušenostech z reálné sociální práce, kterou nemocným v Amelii poskytujeme v rámci odborného sociálního poradenství,“ říká autorka a sociální pracovní Šárka Slavíková. „Zároveň obsah reflektuje změny v pracovně právní a sociálně právní legislativě a také potřebu onkologicky nemocných mít některá témata podrobněji vysvětlená,“ doplňuje Slavíková.
Vystoupení předsedkyně České onkologické společnosti Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA na semináři pro veřejnost, který organizovalo Centrum informací onkologického pacienta pacientské organizace Dialog Jessenius a Hlas onkologických pacientů. Paní předsedkyně hovořila o důvodech a dosavadních výsledcích nové organizace péče o onkologické pacienty v remisi. U naší největší pojišťovny přešlo do péče praktického lékaře za první tři měsíce roku 550 pacientů po úspěšné onkologické léčbě.
Projekt Hlas onkologických pacientů připravil dotazník na téma: "Dispenzarizace dlouhodobých onkologických pacientů u praktických lékařů". Cílem dotazníku je zjistit aktuální situaci v informovanosti o dané problematice. Pomoci zachytit dílčí rozdíly a realizaci změny v praxi. Zjistit zpětné vazby od samotných pacientek a pacientů.
Pro ty praktické lékaře, kteří chtějí účinně pomáhat svým pacientům z řad dlouhodobě nemocných, připravila Amelie, z.s. brožuru s praktickými návody a informacemi z psychosociální oblasti. Udržet si přehled v rychle se měnícím prostředí sociální práce totiž není jednoduché a mnohdy ani reálné.
TISKOVÁ ZPRÁVA Dialog Jessenius z 21. května 2019: Zejména pro onkologické pacienty je určený seminář, který v úterý 28. května pořádají neziskové organizace Centrum informací onkologického pacienta a Hlas pacientů v budově nové dětské onkologie v Praze-Motole. Tématy budou otázky ohledně dispenzarizace a informace o genomických testech.
Letošní edukační seminář pro praktické lékaře, na kterém se praktici pravidelně seznamují s onkologickou problematikou v celé její šíři, zahájil blok o dispenzarizaci onkologických pacientů v remisi, tedy následné péči pacientů po úspěšně ukončené onkologické léčbě. Před začátkem semináře jsme požádali paní prim. Petrákovou o odpověď na otázku "Jaké výhody přinese dispenzarizace praktickými lékaři onkologickým pacientům?"
První březnovou středu jste měli možnost ptát se na novou organizaci péče o onkologické pacienty v remisi, tedy po úspěšné léčbě, a na onkologickou prevenci u pacientů po prodělaném onkologickém onemocnění předsedkyně České onkologické společnosti České lékařské společnosti J.E.P., Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA. Nabízíme záznam.
Vědecký sekretář České vakcinologické společnosti prof. MUDr. Roman Chlíbek , Ph.D. hovoří o benefitech a rizicích očkování chronicky nemocných pacientů, včetně onkologických pacientů. Každý onkologický pacient je ve vyšším riziku vzniku infekčních onemocnění a díky očkování jsme schopni předcházet výskytu těchto infekčních onemocnění a zvýšit tak kvalitu života onkologických pacientů. Poslechněte si, proti čemu a kdy lze očkovat onkologické pacienty.
Video: Proč se nemusí onkologičtí pacienti v remisi bát následné péče v ordinaci praktického lékaře?
Proč se nemusí onkologičtí pacienti v remisi bát následné péče v ordinaci praktického lékaře a proč bude mít praktik na následnou péči dost času?
Pátý, a zatím poslední, díl živého vysílání z cyklu #MysliProtiRakovine byl 20. března 2019. Hostem psychologa Martina Pospíchala byl Tomáš Vyhlídal z Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Tématem byl pohyb jako prevence nemocí, i pohyb v době onkologického onemocnění a po uzdravení. Na konkrétních příkladech jsme ukázali vliv pohybu a přírodního prostředí na naše zdraví, možnosti využití u onkologicky nemocných i u lidí po již prodělaném onkologickém onemocnění a pozitivní účinky na zlepšení stavu po náročné léčbě a při přetrvávajících pocitech únavy.
Od začátku roku platí nový způsob péče o onkologické pacienty v remisi, do kterého se více zapojují praktičtí lékaři. Někteří pacienti mají z této nové organizace péče obavy a proto jsme se zeptali předsedkyně České onkologické společnosti ČLS J.E.P. Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D. a předsedy Společnosti všeobecného lékařství ČLS J.E.P. doc. MUDr. Svatopluka Býmy, CSc., v čem změna spočívá.
První březnovou středu se v rámci našeho cyklu o prevenci onkologických onemocnění můžete ptát předsedkyně České onkologické společnosti České lékařské společnosti J.E.P., Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA na novou organizaci péče o onkologické pacienty v remisi, tedy po úspěšné léčbě a na onkologickou prevenci u pacientů po prodělaném onkologickém onemocnění.
Partnerský projekt Asociace občanských poraden a Asociace poraden pro osoby se zdravotním postižením se zaměřuje na ženy s onkologickým onemocněním v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, kterým nabízí sérii motivačních, poradenských a diagnostických aktivit vč. rekvalifikace, díky kterým budou moci snáze nalézt uplatnění v podmínkách současného trhu práce. Nedílnou součástí projektu je zprostředkování zaměstnání pro 20 žen z cílové skupiny.
18. října se uskutečnila tisková konference Ministerstva zdravotnictví ČR, České onkologické společnosti ČLS J.E.P., Sdružení praktických lékařů ČR a Společnosti všeobecného lékařství k nové organizaci péče o pacienty v remisi, tedy po úspěšně ukončené onkologické léčbě.
Přednáška se věnuje tématu post-traumatického růstu u onkologických pacientů. Je možné, aby se člověk po náročné životní události, mezi které patří i onkologické onemocnění, cítil subjektivně lépe a připadl si "lepší", než před nemocí?