Léčba zhoubného nádoru nespočívá pouze v operaci, ozařování a podávání léčiva, je třeba o pacienta během léčby pečovat, řešit nežádoucí účinky léčby, jeho nutriční stav a v pokročilé fázi nemoci léčit bolest. Samostatnou a velmi důležitou kapitolou v onkologické léčbě je tak zvaná paliativní péče.
Články
Mezi pacienty se říká, že imunoterapie nemá skoro žádné nežádoucí účinky. Je to pravda? Co byste vzkázal pacientům léčeným imunoterapií, jak se mají chovat v případě objevení nečekaných změn ve zdravotním stavu?
Ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně jsme pro Vás aktualizovali Databázi brožur pro pacienty z oblasti výživy o 17 nových nebo aktualizovaných titulů. V naší databázi si můžete stáhnout tenké brožurky, které obvykle najdete v čekárnách nebo dostanete od svého onkologa nebo nutričního terapeuta. Obsahují doporučení pro výživu v různých situacích, například během ozařování, po operacích, nebo máte-li souběžně s onkologickou diagnózou diabetes, diety při průjmech, nechutenství, zvracení a podobně, celkem 25 brožurek plných doporučení a také receptů a modelových jídelníčků pro většinu nejběžnějších situací během onkologické léčby. Celá databáze publikací pro onkologické pacienty obsahuje 146 položek i z ostatních oblastí. Vše si můžete stáhnout v plném znění. Vyhledávat můžete podle autora, názvu a klíčových slov.
Správná a dostatečná výživa během léčby zhoubného nádoru je důležitou podmínkou úspěchu léčby! U poloviny nemocných je již při zjištění nemoci přítomna ztráta hmotnosti a zhoršený výživový stav. Porucha výživy může oslabovat nemocného a mít vliv i na výsledky léčby. Jste-li onkologicky nemocný, nebo o nemocného pečujete, podívejte se na záznam dalšího dílu našeho živého vysílání. 2. května 2018 odpovídal na vaše otázky na téma Prevence poklesu hmotnosti a zhoršení výživového stavu během onkologické léčby pan primář MUDr. Viktor Maňásek.
V mapě najdete kontakty na lůžková zařízení a na domácí (mobilní) hospice, kdy za vámi odborná zdravotní (i další) pomoc dojíždí domů. V mapě nyní najdete kontakty na 35 zařízení, především domácí a lůžkové hospice, které jsou členy Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče. Uvádíme i kontakty na další adresáře paliativních služeb dostupných na území ČR.
Imunoterapie patří mezi poměrně dobře snášenou onkologickou léčbu. Většina pacientů nemívá žádné nebo jen velmi mírné příznaky nežádoucích účinků. Jestliže se komplikace rozvinou, pak v naprosté většině případů rychle ustupují po přerušení nebo snížení dávky imunoterapie, nebo po zahájení protizánětlivě a protialergicky působící léčbě s kortikoidy. Připravili jsme pro Vás novou část webu, která se věnuje podstatě, charakteru a výskytu nežádoucích účinků při léčbě imunoterapií.
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol a předsedkyně České onkologické společnosti vysvětluje systém péče o onkologické pacienty. Dozvíte se, co jsou to komplexní onkologická centra, jaké je jejich napojení na regionální centra, tedy nemocnice blízko Vašemu bydlišti, a jak probíhá rozhodnutí, zda může pacient zůstat být léčen v regionu, který s komplexním centrem spolupracuje, nebo nebo zda potřebuje specializovanou péči přímo v Komplexním onkologickém centru.
Jste onkologicky nemocný nebo pečujete o nemocného? Přemýšlíte, co mu uvařit, co potřebuje, jak a kolik živin doplnit, kolik by toho měl sníst? Slyšeli jste spoustu doporučení? Nejsou některá z nich jen mýty? Zkuste si udělat náš test o výživě!
Často jsou nežádoucí účinky důvodem strachu z nástupu léčby nebo dokonce odmítnutí léčby. Léčba rakoviny se ale hodně posunula, jak je to s nežádoucími účinky dnes? Jak se změnily nežádoucí účinky s nástupem moderní farmakoterapie nebo radioterapie? Zeptali jsme se na to předsedkyně České onkologické společnosti Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA.
Rady a doporučení k výživě během onkologické léčby dostanete od Vašeho lékaře v podobě nutričního dotazníku, ve kterém Váš ošetřující lékař posoudí Váš zdravotní stav a vyznačí vhodná výživová opatření, která pomohou úspěchu léčby.
Až 60 procent lidí s rakovinou je v riziku podvýživy, 40 procent je podvyživených už při zjištění nemoci.
Je pravda, že při klidu na lůžku není třeba se moc hýbat? Je nejvhodnější dieta u průjmu rohlík a hořký čaj? Odpovědi na tyto a další obecně známé "pravdy" si přečtete v tomto článku.
Na co se často ptají pacienti při nádorovém onemocnění?
Pokud jste se vy sami, nebo někdo z okruhu Vašich blízkých, dostali do situace, kdy nemůžete přijímat dostatečné množství potravy přirozenou cestou, bylo nutné pro Vás najít náhradní řešení a tím je zavedení výživové sondy a nebo perkutánní endoskopické gastrostomie (PEG), či vzácněji jejunostomie (PEJ).
Každý z nás se může dostat do situace, kdy musí podstoupit operační výkon a následnou hospitalizaci v nějakém zdravotnickém zařízení. Může to být i zákrok menšího rozsahu a důležitosti. Ať již se jedná o předem plánovaný zákrok nebo o akutní příjem, je třeba si uvědomit, že stravování v nemocnicích není hotelovou službou, ale mělo by být promyšlenou výživou, která je neoddělitelnou součástí léčby.
Výživa je jednou ze základních potřeb lidského organismu. Dvojnásob toto tvrzení platí v situaci, kdy je člověk oslaben nemocí. Nároky na příjem energie a živin jsou podstatně vyšší a není proto divu, že tělo i přes moderní a kvalitní terapii může slábnout a chřadnout.