Léčba zhoubného nádoru nespočívá pouze v operaci, ozařování a podávání léčiva, je třeba o pacienta během léčby pečovat, řešit nežádoucí účinky léčby, jeho nutriční stav a v pokročilé fázi nemoci léčit bolest. Samostatnou a velmi důležitou kapitolou v onkologické léčbě je tak zvaná paliativní péče.
Články
Sekce podpůrné léčby ČOS a Dialog Jessenius připravil Desatero bezpečnosti pro onkologické pacienty pro současné období.
Po letní přestávce se znovu rozběhl projekt #MysliProtiRakovině. 4. listopadu měli diváci možnost ptát se v rámci webináře na zvládání bolesti a paliativní léčbu. Hostem psychologa PhDr., Ing. Martina Pospíchala byl lékař MUDr. Michal Kouba z Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze. Mluvilo se o bolesti jako prožitku z pohledu psychologie a také o možnosti jejího ovlivnění z pohledu medicíny. Řekli jsme si, co můžeme pacientům nabídnout, když už život samotný zachránit nelze. A zkusili jsme také vyvrátit některé mýty v této oblasti.
Zeptali jsme se na Brněnských onkologických dnech proč by měli onkologičtí pacienti dávat pozor při užívání přírodních preparátů a nebo při přípravě jídla. Bylinné přípravky mají velkou schopnost ovlivňovat metabolismus a účinek dalších léků. Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, které bylinné preparáty jsou pro vás vhodné a jakým se určitě vyhnout, protože by mohly dokonce nepříznivě ovlivnit průběh a výsledky léčby!
Vědecký sekretář České vakcinologické společnosti prof. MUDr. Roman Chlíbek , Ph.D. hovoří o benefitech a rizicích očkování chronicky nemocných pacientů, včetně onkologických pacientů. Každý onkologický pacient je ve vyšším riziku vzniku infekčních onemocnění a díky očkování jsme schopni předcházet výskytu těchto infekčních onemocnění a zvýšit tak kvalitu života onkologických pacientů. Poslechněte si, proti čemu a kdy lze očkovat onkologické pacienty.
Již tradičně jsme na Brněnských onkologických dnech s kamerou navštívili seminář pro praktické lékaře s názvem Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře. Letos bylo součástí semináře i téma dispenzarizace pacientů v remisi. Před každou přednáškou jsme přednášejícímu odborníkovi položili jednu otázku blízkou tématu jeho přednášky a požádali, aby téma přiblížil také onkologickým pacientům. Poslechněte si, co odpověděli a co je nového v jejich oborech. Odpovědi jsou určeny onkologickým pacientům a jejich blízkým.
Na Brněnských onkologických dnech 2019 jsme se zeptali na nežádoucí účinky onkologické léčby MUDr. Jiřího Navrátila, Ph.D. z Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně.
V části Péče o pacienta - nežádoucí účinky byl doplněn text o nežádoucích účincích biologické léčby a to proteinových kináz a monoklonálních protilátek. Dočtete se zde také o nežádoucích účincích chemoterapie, radioterapie a imunoterapie.
Masarykův onkologický ústav vydal brožuru o šetřící dietě při onkologickém onemocnění, která je vhodná při nutnosti zabezpečit stravu lehce stravitelnou, nedráždivou, nenadýmavou a plnohodnotnou. Brožurka obsahuje také seznam doporučených i nevhodných potravin a popis vhodné technologické úpravy pokrmů. Nechybí ani příklad jídelního lístku s recepty.
Pohybová aktivita se považuje za jeden z nejdůležitějších pilířů zdraví. Málokdo ví, že fyzická nečinnost je dnes považována za rizikový faktor mnoha zhoubných nádorů, a proto je alespoň minimální „dávka“ pohybu pro naše zdraví nezbytně nutná. První prosincovou středu jste se ptali na pohyb a sport v prevenci zhoubných nádorů i na pohyb u onkologicky nemocných nebo po ukončení úspěšné onkologické léčby. Na Vaše otázky odpovídal Mgr. Tomáš Vyhlídal z Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.
Stanovisko ČOS je přílohou zápisu ze schůze výboru ČOS ČLS J.E.P. ze dne 26.6.2018 ve FN v Motole. Chlazení hlavy (scalp cooling) během chemoterapie je metoda používaná k prevenci kompletní ztráty vlasů.
Úspěch onkologické léčby často závisí nejen na správné protinádorové léčbě, ale v nemalé míře i na včasném tlumení nežádoucích účinků této léčby a na zachování dobré kvality života. O pacienta je třeba během léčby pečovat, řešit nežádoucí účinky léčby, jeho nutriční stav a poskytnout mu dostatečnou ošetřovatelskou péči. Podpůrná léčba v onkologii je samostatný obor, jehož cílem je zajistit maximální kvalitu života během onkologické léčby a to jak kurativní, tak i paliativní.
Jste-li onkologicky nemocný, nebo o nemocného pečujete, podívejte se na záznam červnového dílu našeho živého vysílání, ve kterém 6. června odpovídal na Vaše dotazy na téma prevence onkologických komplikací podpůrnou léčbou a péčí Doc. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.
MUDr. Jiří Vyskočil z Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Masarykova onkologického ústavu vám vysvětluje, co to jsou paraneoplastické syndromy a který pacient se s nimi může setkat?
MUDr. Petr Jelínek, Ph.D. se svými kolegy z Oddělení anesteziologie a intenzivní péče Masarykova onkologického ústavu v Brně přednášel v rámci Brněnských onkologických dnů v roce 2018 na semináři pro praktické lékaře na téma komplikace onkologické léčby vyžadující intenzivní péči. Před přednáškou jsme se ho zeptali, jaké to jsou a co má pacient dělat, když se objeví nežádoucí účinky léčby nebo změna zdravotního stavu.
Na Brněnských onkologických dnech jsme se zeptali MUDr. Pavla Krupy z Kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně co je nového v radioterapii zhoubných nádorů a jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky této léčby?
Mezi pacienty se říká, že imunoterapie nemá skoro žádné nežádoucí účinky. Je to pravda? Co byste vzkázal pacientům léčeným imunoterapií, jak se mají chovat v případě objevení nečekaných změn ve zdravotním stavu?