Léčba zhoubného nádoru nespočívá pouze v operaci, ozařování a podávání léčiva, je třeba o pacienta během léčby pečovat, řešit nežádoucí účinky léčby, jeho nutriční stav a v pokročilé fázi nemoci léčit bolest. Samostatnou a velmi důležitou kapitolou v onkologické léčbě je tak zvaná paliativní péče.
Články
11. - 15. listopadu 2024 proběhne osvětová iniciativa Týden rizik malnutrice, která je součástí celosvětového projektu "Malnutrition Awareness Week". V České republice kampaň organizuje Aliance pro nutriční péči (www.apnp.cz), o.p.s. ve spolupráci s odbornou Společností pro klinickou výživu a intenzivní metabolickou péči (www.skvimp.cz). Kampaň probíhá pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR.
Hlas onkologických pacientů pod odbornou garancí předsedy Sekce podpůrné léčby a péče ČOS ČLS JEP Vás zvou na 1. ročník odborné konference, která se koná v rámci projektu TEMPO (TErciární vzdělávání Mladých a POkročilých onkologů). Hlavním tématem konference je zachování fertility onkologických pacientů. Dopolední blok je určen pro medicínské odborníky, odpolední blok pro medicínské odborníky, studenty LF, nelékařské zdravotnické profese a pacientské organizace.
Týden rizik malnutrice je osvětová iniciativa, která je součástí celosvětového projektu "Malnutrition Awareness Week". V České republice kampaň organizuje Aliance pro nutriční péči (www.apnp.cz), o.p.s.. Kampaň probíhá pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR a oslovuje jak pacienty, tak odborníky i širokou laickou veřejnost. Téma výživy je v onkologii zcela zásadní, protože špatný nutriční stav pacienta zhoršuje průběh nemoci a komplikuje léčbu. Malnutricí je ohroženo až 80% onkologických pacientů.
Tato brožura je věnována pacientům, u kterých byl diagnostikován pokročilý diferencovaný nádor štítné žlázy, který již nereagoval na léčbu radiojódem a procházejí cílenou systémovou terapií. Hlavním cílem této brožury je seznámit pacienty s hlavními a nejčastějšími nežádoucími účinky TKI (tyrozin kinázových inhibitorů), které mohou provázet jejich léčbu. Brožura má nabídnout základní přehled nežádoucích účinků spojených s cílenou terapií tyrozin kinázovými inhibitory a podat praktické informace, jak tyto nežádoucí účinky řešit, jak postupovat a na co se ptát svého ošetřujícího onkologa.
Mezinárodní nekuřácký den se připisuje vždy na 3. čtvrtek v listopadu a má za úkol upozornit na škodlivost kouření a poskytnout informace, které pomohou kuřákům přestat kouřit. Kouření je příčinou zhruba třetiny všech onkologických onemocnění! Nekouřit je základ onkologické prevence. Onkologičtí pacienti by rozhodně měli přestat kouřit. A děti by rozhodně neměly začínat. Podívejte se u příležitosti Mezinárodního nekuřáckého dne na video, které vysvětluje dětem, proč je nejlepší vůbec nezačít kouřit, udělejte si některý z našich kvízů a podívejte se na odkazy, kde Vám pomohou přestat kouřit.
Praha, 29. 9. 2022. Tisková zpráva Alfa Human Service – Dlouhodobě se starají o někoho z blízkých v domácím prostředí – ať už jde o rodiče v seniorském věku, hendikepovaného potomka či chronicky nemocného partnera. Často je péče tak časově náročná, že se pro ně stává neplacenou prací na plný úvazek. Mnozí tak nemají možnost se profesně realizovat, věnovat se koníčkům, často nemají čas ani na relaxaci, natož na dovolenou. Řeč je o neformálních pečujících, kterých je v ČR podle kvalifikovaných odhadů více než jeden milion.
Zjistit to, si dal za cíl průzkum, do kterého se nyní pustila Amelie, z.s.. Ta totiž v rámci kontaktů na Lince Amelie či v odborném sociálním poradenství pro onkologicky nemocné dlouhodobě zjišťuje, že doprava do zdravotnického zařízení za léčbou je pro mnoho nemocných i blízkých problém - zejména v některých regionech nebo s určitou diagnózou a také ve spojení s jinými omezeními. I řada lékařů na onkologických odděleních přiznává, že je otázka dopravy nelehká, a nejsou schopni ji ze své pozice řešit. Náklady na dopravu do zdravotnického zařízení jsou totiž do určité míry na zdravotně sociálním pomezí a pro řešení obtíží by mělo spolupracovat více aktérů.
MUDr. Milan Prášek zve (nejen) praktické lékaře k poslechu záznamu své přednášky, která byla natočena v říjnu 2021 v rámci 8. ročníku vzdělávací akce: Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře během Brněnských onkologických dnů. Přednáška je určena jak pro praktické lékaře a onkology, tak pro sestry, domácí péče a samozřejmě i pro rodinné příslušníky. Přednáška se zaměřuje na tři nejčastější drenáže: nefrostomii, hrudní a břišní drény a drény do žlučových cest.
MUDr. Lukáš Pochop o bolesti během onkologického onemocnění a o důležitosti rodiny a blízkých ve zvládání bolesti. Natočeno na Brněnských onkologických dnech 2021.
Chemoterapie, radioterapie, ale i biologická léčba může způsobit specifické komplikace v dutině ústní jako je mukozitida, aftózní stomatitida, mykotické postižení a další. Pokud máte bolesti, afty nebo se Vám špatně polyká, upozorněte na to svého lékaře nebo sestru. Mohou Vám pomoci!
I na letošní kolokvium, které proběhne online, jsou zváni i onkologičtí pacienti. Ve středu 20. ledna od 15 hodin se koná již tradičně pacientská sekce. Tématy budou prevence a léčba poradiačního poškození kůže a postižení dutiny ústní, rady pro nevyléčitelně nemocné, genomové testování a také rady pro dobu covidovou.
Praha 16.7.2020, Tisková zpráva. Amelie, z.s. se chce dotazníkovým šetřením podívat na spánek onkologicky nemocných v ČR. Z výzkumů v zahraničí totiž vyplývá, že problémy s nespavostí zažívá více než polovina lidí, kteří mají či měli rakovinu. Relevantní informace v České republice však nejsou dostupné a tak je toto téma trochu stranou zájmu. Přitom spánek je jednou ze základních potřeb člověka. Prosíme praktické lékaře, onkology, sestry a psychology o pomoc se šířením informace o dotazníkovém šetření mezi svými pacienty.
Praha 1.7., Amelie. „Jsem unavený, bez energie, musím se do všeho nutit,“ přesně tak se může cítit člověk, který se nevyspal. To, že se špatně nebo málo vyspíme, zažije během života pravděpodobně každý. Dokonce můžeme zažívat období, kdy se kvalita spánku na nějakou dobu zhorší a zdá se to normální – třeba pokud máme doma novorozeně nebo pokud zažíváme velký stres, třeba kolem stěhování nebo rozvodu. Když je to jednou za čas, další spánek pomůže. Co ale dělat, když to je častěji či dokonce stále? A kdy už je dobré uvažovat o nějakém řešení, jak se to pozná?
Předseda Sekce podpůrné léčby České onkologické společnosti ČLS J.E.P. představil na pacientském semináři v rámci 11. pražského mezioborového onkologického kolokvia PragueONCO 2020 nejen Sekci podpůrné léčby a její plány, ale hlavně problematiku podpůrné léčby a péče o onkologického pacienta. Pacientský seminář se konal dne 29. ledna 2020.
Nestačí jen léčit nádor! Přednáška o podpůrné léčbě a péči s důrazem na péči o onkologické rány, způsobené nádorem, onkologickou léčbou a nebo zhoršením dosavadních nehojících se ran, například bércových vředů nebo diabetických defektů. Prezentace zazněla v rámci Pacientského semináře na 11. pražském mezioborovém onkologickém kolokviu PragueONCO 2020 dne 29. ledna 2020.