Pacient, rodina a přátelé
Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.
Nejnovější články a videa
Praha 6. 10. 2022. Tisková zpráva. Když si člověk vyslechne, že má rakovinu, zaskočí ho to. Po čase, ale začne hledat informace a zaměří se na zvládnutí nemoci. Léčba je prvním stupněm, co ale může dělat člověk sám? Na to se ptají jak onkologicky nemocní, tak jejich blízcí, kteří spolu s nimi životem s nemocí procházejí. Možností péče o sebe a další odborné podpory je mnoho, měly by však vytvářet jeden smysluplný celek.
Praha, 13. 10. 2022. Tisková zpráva Hlasu Onkologických pacientů – Pacientské organizace v ČR dlouhodobě pracují na kvalitní podpoře nemocných, jsou ale také velkou hnací silou preventivní edukace veřejnosti ve spolupráci se špičkovými odborníky. „Pacientské organizace se stávají plnohodnotným členem multidisciplinárních týmů. Jejich podpora je pro pacienty a pečující nezastupitelná a jejich zkušenost pomáhá jak v začátku nemoci, při léčbě, tak při návratu do aktivního života,“ vysvětluje ředitel Masarykova onkologického ústavu prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D., který se stal kmotrem prvního Katalogu pacientských a podpůrných organizací v onkologii.
Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V roce 2021 a 2022 semináře proběhly s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 10. ledna 2023 od 10 do 15 hodin. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění zdarma.
Praha, 11. října 2022. Tisková zpráva OnkoUnie. Nejčastějším nádorem u žen ve vyspělých zemích – karcinomem prsu, ročně onemocní přibližně 7500 Češek. Nádorové buňky se mohou šířit do okolí, do lymfatických uzlin i do jiných orgánů. Dochází tak ke vzniku metastáz – dalších ložisek nádorů se stejnými vlastnostmi, jako má ten původní v prsní tkáni. Navzdory vážnosti této diagnózy jsou v léčbě pacientek v ČR významné pokroky, díky nimž získávají šanci na delší a plnější život.
Praha, 29. 9. 2022. Tisková zpráva Alfa Human Service – Dlouhodobě se starají o někoho z blízkých v domácím prostředí – ať už jde o rodiče v seniorském věku, hendikepovaného potomka či chronicky nemocného partnera. Často je péče tak časově náročná, že se pro ně stává neplacenou prací na plný úvazek. Mnozí tak nemají možnost se profesně realizovat, věnovat se koníčkům, často nemají čas ani na relaxaci, natož na dovolenou. Řeč je o neformálních pečujících, kterých je v ČR podle kvalifikovaných odhadů více než jeden milion.
Tisková zpráva, Praha, 20. 9. 2022 Pacientské organizace VERONICA, ONKO Unie a Nadačního Fondu Hippokrates. Rakovina děložního čípku (hrdla) je jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze téměř ve všech případech předejít. Proč je tedy v ČR ročně zjištěno u více než 700 žen, z nichž zhruba polovina nemoci podlehne? Podle předních odborníků je na vině vynechávání preventivních gynekologických prohlídek, limity v citlivosti používaných testů a nízká proočkovanost proti původci této nemoci, lidskému papilomaviru (HPV). Zvýšení povědomí o prevenci a časném záchytu je cílem Světového dne onkogynekologických diagnóz – World GO Day, který připadá na 20. září.
Zveme vás na již šestou sérii přednášek oblíbeného cyklu "Jak předcházet rakovině pohledem psychologie". I tato přednáška, která postupně zazní v pěti městech České republiky, je určená společně laikům i odborníkům. Tak jako u předcházejících přednášek se scházejí pacienti a jejich blízcí s lékaři, sestrami, psychology a dalšími zdravotnickými odborníky. Často je společná moderovaná diskuse stejně dlouhá jako úvodní přednáška. Tentokrát na téma strach z návratu nemoci a jeho zvládání. Strach z návratu nemoci prožívá mnoho lidí, kteří si prošli nebo aktuálně procházejí onkologickým onemocněním. Přednáška obsahuje přehled nejrůznějších psychologických metod, které mohou vést ke zmírnění těchto obav a v praxi skutečně pomáhají. Obsah byl sestaven ve spolupráci s psychology a pacienty, kteří mají zkušenost s nemocí a naučili se se strachem lépe pracovat.
Amelie, Praha 6.9.2022: Práce je stále základní náplní produktivního věku. Bez práce člověk přichází o status, finanční soběstačnost, ale i o vhodné návyky, které práci umožňují. Návrat zpět do práce po mnoha měsících či letech, navíc často se změněnými fyzickými možnostmi, není jednoduchý. Před ním však stojí lidé po prodělaném onkologickém onemocnění a léčbě. A často stojí na této cestě sami.
Zjistit to, si dal za cíl průzkum, do kterého se nyní pustila Amelie, z.s.. Ta totiž v rámci kontaktů na Lince Amelie či v odborném sociálním poradenství pro onkologicky nemocné dlouhodobě zjišťuje, že doprava do zdravotnického zařízení za léčbou je pro mnoho nemocných i blízkých problém - zejména v některých regionech nebo s určitou diagnózou a také ve spojení s jinými omezeními. I řada lékařů na onkologických odděleních přiznává, že je otázka dopravy nelehká, a nejsou schopni ji ze své pozice řešit. Náklady na dopravu do zdravotnického zařízení jsou totiž do určité míry na zdravotně sociálním pomezí a pro řešení obtíží by mělo spolupracovat více aktérů.
Praha, 7. června 2022. Tisková zpráva Hlas onkologických pacientů. Řada lidí po úspěšné léčbě nejen onkologických chorob vnímá nerovnost přístupu v ekonomické a sociální oblasti. Zvláště bankovní instituce a pojišťovny nepovažují vždy jejich vyléčení jako dlouhodobý zdravotní stav a dále je považují za klienty s vysokým pojistným rizikem. Mnohdy tak nejsou naplňovány jejich životní potřeby a svou situaci oprávněně vnímají jako diskriminační. Situaci může zlepšit právo být zapomenut, v ČR je však podle výzkumu zatím neznámým pojmem.
Vychází brožurka pro nemocné, kterým byl diagnostikován neuroendokrinní nádor s karcinoidovým syndromem, případně pro ty, kteří trpí nevysvětlitelnými průjmy, záchvaty červenání, a u nichž je na karcinoidový syndrom podezření. Vysvětluje, co je to funkční neuroendokrinní nádor, co je to karcinoidový syndrom, co jej nejčastěji vyvolává, a jaké jsou možnosti diagnostiky a léčby. Rovněž zmiňuje jiné choroby, které mohou příznaky karcinoidového syndromu imitovat. Autorkami jsou MUDr. Eva Sedláčková, MBA a MUDr. Jaroslava Barkmanová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Brožura vznikla za podpory firmy Ipsen Pharma, s.r.o. Brožura je ke stažení v plném textu v databázi publikací pro pacienty.
Vychází nová brožura pro pacienty o karcinomu prostaty. Text vznikl ve spolupráci společnosti Ipsen s Českou urologickou společností, autorem textu je MUDr. Otakar Čapoun z Urologické kliniky VFN a recenzentem je doc. MUDr. Štěpán Veselý z Urologické kliniky FN Motol. Cílem tohoto textu je přiblížit možnosti prevence, diagnostiky a léčby u tohoto nádorového onemocnění. Brožurka je ke stažení v plném textu v databázi publikací pro pacienty.
Tisková zpráva, Praha 19. 7. 2020 Amelie, z.s. Nově je k dispozici pro všechny pomáhající odborníky v oblasti onkologie brožura s psychosociálními tématy. Jde o druhé revidované a doplněné vydání s názvem „Zdravotně sociální péče u onkologicky i jinak dlouhodobě nemocných pro praktické lékaře“. Správnou informací a odkazem mohou lékaři, sestry, ale i další odborníci výrazně přispět k péči o nemocné a zlepšit kvalitu života onkologicky nemocných během léčby a po ní. Pomoc je při návratu do života a do práce důležitá!
Tisková zpráva, Praha 1. 8. 2020 Amelie, z.s. Přestože je rakovina plic po rakovině střeva druhým nejčastěji diagnostikovaným onkologickým onemocněním u žen i mužů v ČR, doposud chyběla informační podpora v oblastech života s nemocí mimo léčbu. To se dnešním dnem, který je zároveň Světovým dnem rakoviny plic, mění. Nezisková organizace Amelie, z.s. spustila web na podporu takto nemocných lidí i jejich blízkých, najdete jej na www.prodychej.cz.
Konference a diskuzní fórum pro lékaře, členy pacientských organizací i všechny, kteří se zajímají o život po onkologické léčbě. Cílem konference je poukázat na komplikace, kterým pacienti čelí v průběhu nemoci a zejména po ukončení léčby při návratu do zaměstnání a dalších aktivit běžného života. Na konferenci by se měli diskusně potkat názory institucionální s praktickými.