Pacient, rodina a přátelé
Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.
Nejnovější články a videa
Role sociálních sítí a nových médií v podpoře žen s rakovinou prsu. Informace o rakovině prsu z pohledu pacientky.
85% žen s nádorem prsu se dříve nebo později setká s chirurgickou léčbou. Přednáška podává přehled příznaků, rizikových faktorů a léčebných chirurgických metod karcinomu prsu.
Srozumitelná přehledová přednáška nejen o přínosu patologie pro léčbu zazněla na semináři pacientského sdružení Kapka97 a je určena pacientkám s karcinomem prsu. Vysvětluje, jak prsní žláza vypadá a jak karcinom vzniká, že karcinom prsu není jen jedna nemoc, co všechno je třeba o nádoru zjistit, aby byl dobře léčen a jaký přínos má histologické vyšetření.
Předsedkyně sdružení představuje občanské sdružení Kapka97, sdružení onkologických pacientů a přátel. Přednáška podává přehled činnosti a služeb, které Kapka97 nabízí pacientům a jejich blízkým, ale i zdravým lidem v oblasti prevence.
Tisková zpráva občanského sdružení Lymfom Help, 15. září 2014
Cílená léčba byla zavedena do terapie lymfomů (jako prvního nádorového onemocnění) před 15 lety a po desetiletích snahy o zlepšení samotné chemoterapie znamenala v léčbě zásadní průlom. Lymfom je nádorové onemocnění, které je v Česku diagnostikováno každé 4 hodiny u nového pacienta. Přes skutečnost, že výskyt tohoto onemocnění stoupá, úmrtnost od roku 2000, kdy byla zavedena cílená léčba, stále klesá. Důvodem jsou moderní léčiva a léčivé postupy.
Svépomocná skupina pacientek s rakovinou prsu, jež je znepokojena některými informacemi a službami soukromého terapeutického zařízení Aktip, se obrátila na Českou onkologickou společnost s žádostí o odborné vyjádření k otázce léčby rakoviny hypnózou, k otázce spojitosti mezi antidepresivy a rakovinou prsu a vaječníků a ohledně diagnostiky rakoviny prsu neinvazivní mammografii. Zveřejňujeme dotazy i odpovědi, které vypracovala Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc., členka výboru ČOS.
Občanské sdružení Nejsi na to sama zmapovalo v komplexním onkologickém centru průběh léčby rakoviny prsu a vytvořilo průvodce pro ženy postižené touto nemocí. Filmem provází pacientka.
Video vysvětluje co to je metastazující kolorektální karcinom a proč požadovat vyšetření biomarkerů. K dispozici je několik různých typů léčby metastazujícího kolorektálního karcinomu a díky testování biomarkerů lze vybrat nejvhodnější typ.
Liga proti rakovině letos již po osmnácté, na téma prevence rakoviny plic.
Co se děje po stanovení diagnózy, jaká je léčba a co všechno pacienta čeká? Odpovídá Prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc. ,dr.h.c., předseda České onkologické společnosti.
Proč by měl onkologický pacient vyhledat pomoc psychologa a jakou pomoc od něj může očekávat?
15. září si v desítkách zemí připomínají Světový den lymfomu. V roce 2004 jej vyhlásila mezinárodní nezisková pacientská organizace Lymphoma Coalition s cílem zvýšit povědomí o maligním lymfomu a o příznacích onemocnění a přispět tím ke správné a včasné diagnóze a úspěšné léčbě. Maligní lymfomy, mezi které patří Hodgkinův lymfom, Ne-Hodgkinovy lymfomy a chronická lymfatická leukémie, jsou šestým nejčastějším nádorem v České republice. Každoročně jimi onemocní téměř 2500 lidí, což znamená, že každé 4 hodiny je diagnostikován nový nemocný.
Kde najít odpovědi na otázky o prevenci zhoubných nádorů?
Prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc. seznamuje širokou laickou veřejnost s možnostmi, které má dnešní medicína v léčbě rakoviny tlustého střeva a konečníku.