Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 358 zrušit všechny filtry
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Vaše léčba v komplexním onkologickém centru bude společnou prací odborníků mnoha profesí! Základem pro správnou diagnostiku, správné nastavení léčby a udržení co nejvyšší kvality Vašeho života během léčby je práce v multidisciplinárním týmu!  Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, předsedkyně České onkologické společnosti, vysvětluje fungování multidisciplinárních týmů. 

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol a předsedkyně České onkologické společnosti vysvětluje systém péče o onkologické pacienty. Dozvíte se, co jsou to komplexní onkologická centra, jaké je jejich napojení na regionální centra, tedy nemocnice blízko Vašemu bydlišti, a jak probíhá rozhodnutí, zda může pacient zůstat být léčen v regionu, který s komplexním centrem spolupracuje, nebo nebo zda potřebuje specializovanou péči přímo v Komplexním onkologickém centru. 

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Poslechněte si rozhovor s Doc. MUDr. Janou Prausovou, Ph.D., MBA, přednostkou Onkologické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol a předsedkyní České onkologické společnosti o situacích, kdy nezbývá, než protinádorovou léčbu ukončit. 

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Předsedkyně České onkologické společnosti o důležitosti primární, sekundární a obtížnosti terciární prevence, tedy prevence návratu onemocnění po úspěšné léčbě. Cílem terciární prevence je zachytit případný návrat nádorového onemocnění po primární léčbě a intervalu, kdy je člověk bez příznaků nemoci, včas a tedy ve stále ještě léčitelné podobě. Základem této prevence jste Vy sami. Často se stává, že vyléčený pacient se soustředí na prevenci nemoci, ze které se vyléčil, ale zanedbává ostatní prevenci, vrací se pak do ordinací onkologů se zhoubným nádorem jiného orgánu v pokročilém stádiu. 

aneb Mezioborová spolupráce v péči o onkologicky nemocné a jejich blízké uspořádalo sdružení Amélie a je určena pro lékaře, nelékařské zdravotnické profese, psychology, sociální pracovníky, pacientské organizace a další zájemce z řad odborné i laické veřejnosti. Hlavním tématem letošního ročníku je Mezioborová spolupráce v péči o onkologicky nemocné a jejich blízké. Konference proběhne 21. listopadu v Praze. 

Nádory plic a průdušek

Vychází 3., upravené vydání brožurky pro pacienty a jejich blízké Nádory plic a průdušek. V brožurce se dozvíte jaké nádory průdušek a plic existují, jak se dělí, jak se diagnostikují a léčí. Brožurka přináší také kontakty na pneumoonkologická pracoviště v České republice. 

Na podzim 2017 byly ustavena pacientská rada, která je poradním orgánem ministra zdravotnictví. Členové jsou jmenováni z řad zástupců, které navrhovali sami pacienti prostřednictvím pacientských organizací. Rada má 24 členů, vybraných podle přísných kritérií s důrazem na co nejvyrovnanější zastoupení pacientů s různými diagnózami. Své zastoupení má samozřejmě i onkologie. 

Nahoru dolů - stále spolu

Brožura pro pacienty dětské onkologie a jejich rodiny vznikla v rámci spolku Společně k úsměvu a projektu Krtek v pohybu. Publikace má za cíl seznámit dětské onkologické pacienty a jejich rodiny s nástrahami onkologické léčby, je souborem rad a zkušeností od pacientů, kteří léčbou již v minulosti prošli.

TreatMesothelioma.org

Vzdělávací webové stránky dobrovolné organizace Mesothelioma Treatment Community se věnuje Malignímu pleurálnímu mezoteliomu (MPM), nádoru, který vychází z pleury (pohrudnice) a jehož hlavním rizikovým faktorem je práce s azbestem.

Mýty a pověry v onkologii
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

"Za celou dobu, kdy provozuji tento obor, což už je 35 let, jsem se setkala s mnoha laickými metodami a léčitelskými postupy jako zaručenými recepty na vyléčení rakoviny, zcela univerzálním lékem, který pomůže všem pacientům. Musím říct, že ani jeden nikdy univerzálním lékem nebyl! A bohužel mnohdy i pacienta poškodil, protože díky tomu, že věřil, že mu pomůže právě tento léčitelský přístup, zanedbal svou léčbu, která ho mohla zachránit..." říká ve videu paní předsedkyně České onkologické společnosti Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA.

Co víte o výživě onkologického pacienta?
MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D.

Jste onkologicky nemocný nebo pečujete o nemocného? Přemýšlíte, co mu uvařit, co potřebuje, jak a kolik živin doplnit, kolik by toho měl sníst? Slyšeli jste spoustu doporučení? Nejsou některá z nich jen mýty? Zkuste si udělat náš test o výživě!

Členové Psychoonkologické sekce již prostřednictvím poradny na Linkos pomohli mnohým pacientům a jejich blízkým ve chvílích krize. Zodpověděli 399 dotazů a 257 anonymizovaných otázek a odpovědí bylo zveřejněno. Dalších 40 tisíc lidí poradnu navštívilo a přečetlo si odpovědi. Nebojte se požádat o psychologickou pomoc!   

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Často jsou nežádoucí účinky důvodem strachu z nástupu léčby nebo dokonce odmítnutí léčby. Léčba rakoviny se ale hodně posunula, jak je to s nežádoucími účinky dnes? Jak se změnily nežádoucí účinky s nástupem moderní farmakoterapie nebo radioterapie? Zeptali jsme se na to předsedkyně České onkologické společnosti Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA.

Nová poradna pro maminky, které onemocněly rakovinou prsu

Mluvit se svými dětmi o své nemoci není pro pacientky s diagnózou rakoviny prsu jednoduché.
Pro maminky s dětmi je tu projekt, který Mamma HELP ve spolupráci s psychology nabízí.

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Jste na začátku cesty, léčba je před Vámi, je to pro Vás nová situace, nevíte, co se bude dít dále, co můžete očekávat, kde a v čem se Vám dostane pomoci? Poslechněte si předsedkyni České onkologické společnosti Doc. MUDr. Janu Prausovou, Ph.D., MBA. Pod videem najdete důležité odkazy.