Pacient, rodina a přátelé
Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.
Nejnovější články a videa
Na Brněnských onkologických dnech jsme se zeptali MUDr. Pavla Krupy z Kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně co je nového v radioterapii zhoubných nádorů a jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky této léčby?
Na Brněnských onkologických dnech 2018 jsme se zeptali paní docentky Jany Rudé-Kučerové z Farmakologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity na fytoterapii, tedy použití léčivých bylin v onkologii. Paní docentka měla v rámci kongresu přednášku na semináři pro praktické lékaře s názvem Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) a kurkumovník dlouhý (Curcuma longa) jako podpůrné fytoterapeutické prostředky v onkologii.
Mezi pacienty se říká, že imunoterapie nemá skoro žádné nežádoucí účinky. Je to pravda? Co byste vzkázal pacientům léčeným imunoterapií, jak se mají chovat v případě objevení nečekaných změn ve zdravotním stavu?
Na Brněnských onkologických dnech jsme s kamerou navštívili seminář pro praktické lékaře, tedy Vaše nejbližší lékaře, s názvem Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře. Před každou přednáškou jsme přednášejícímu odborníkovi položili jednu otázku blízkou tématu jeho přednášky. Poslechněte si, co odpověděli a co je nového v jejich oboru. Odpovědi jsou určeny onkologickým pacientům a jejich blízkým a zájemcům o onkologickou prevenci.
Ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně jsme pro Vás aktualizovali Databázi brožur pro pacienty z oblasti výživy o 17 nových nebo aktualizovaných titulů. V naší databázi si můžete stáhnout tenké brožurky, které obvykle najdete v čekárnách nebo dostanete od svého onkologa nebo nutričního terapeuta. Obsahují doporučení pro výživu v různých situacích, například během ozařování, po operacích, nebo máte-li souběžně s onkologickou diagnózou diabetes, diety při průjmech, nechutenství, zvracení a podobně, celkem 25 brožurek plných doporučení a také receptů a modelových jídelníčků pro většinu nejběžnějších situací během onkologické léčby. Celá databáze publikací pro onkologické pacienty obsahuje 146 položek i z ostatních oblastí. Vše si můžete stáhnout v plném znění. Vyhledávat můžete podle autora, názvu a klíčových slov.
Připravili jsme letáčky a vizitky zvoucí na Linkos.cz. Letáčky jsou určeny především pro potřeby pacientských organizací, onkologické ambulance a ambulance praktických lékařů. Jsou určeny onkologickým pacientům a zájemcům o onkologickou prevenci. Můžete si je stáhnout a vytisknout. Do vyčerpání zásob si také můžete napsat o již vytištěné na info@linkos.cz.
Během 42. Brněnských onkologických dnů jsme poprosili psychoonkologa PhDr. Ing. Martina Pospíchala, aby poradil vám, kteří pečujete o blízkého onkologicky nemocného člověka, jak to zvládnout a zachovat si duševní rovnováhu. Opora blízkého člověka je pro dobrý průběh léčby a uzdravení velmi důležitá, ale stejně důležité je starat se také o sebe.
Česká televize natočila v rámci cyklu Infiltrace dokument o léčebných praktikách jednoho pražského zařízení psychosomatické medicíny. Česká onkologická společnost byla již v roce 2014 znepokojena některými aktivitami tohoto zařízení, na něž byla upozorněna onkologickými pacientkami. Odborné stanovisko z roku 2014 najdete na Linkos.
Dnes začal 42. ročník Brněnských onkologických dnů a 32. ročník konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky. Z konference vám Linkos.cz nabídne přednášky pro praktické lékaře a rozhovory na aktuální témata pro pacienty a jejich blízké. Přímo z konference vás zdraví a na připravovaná videa zve předsedkyně Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti ČLS JEP a lékařka Masarykova onkologického ústavu prim. MUDr. Milana Šachlová, CSc. et Ph.D.
Správná a dostatečná výživa během léčby zhoubného nádoru je důležitou podmínkou úspěchu léčby! U poloviny nemocných je již při zjištění nemoci přítomna ztráta hmotnosti a zhoršený výživový stav. Porucha výživy může oslabovat nemocného a mít vliv i na výsledky léčby. Jste-li onkologicky nemocný, nebo o nemocného pečujete, podívejte se na záznam dalšího dílu našeho živého vysílání. 2. května 2018 odpovídal na vaše otázky na téma Prevence poklesu hmotnosti a zhoršení výživového stavu během onkologické léčby pan primář MUDr. Viktor Maňásek.
V mapě najdete kontakty na lůžková zařízení a na domácí (mobilní) hospice, kdy za vámi odborná zdravotní (i další) pomoc dojíždí domů. V mapě nyní najdete kontakty na 35 zařízení, především domácí a lůžkové hospice, které jsou členy Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče. Uvádíme i kontakty na další adresáře paliativních služeb dostupných na území ČR.
Ministerstvo zdravotnictví ČR připravilo nový Portál pro pacienty a pacientské organizace, obsahující především kontakty na pacientské organizace a informace o činnosti Pacientské rady, která je stálým poradním orgánem ministra zdravotnictví.
Velmi často se pacienti ptají, jak je to s fyzickou zátěží při chemoterapii a zda mohou během léčby sportovat. Tak jako je každý člověk jiný, je i každá nemoc jiná, nejlépe Vám tedy na otázku pohybu odpoví Váš ošetřující lékař. Tento článek přináší vhled do problematiky a některá obecná doporučení.
Imunoterapie patří mezi poměrně dobře snášenou onkologickou léčbu. Většina pacientů nemívá žádné nebo jen velmi mírné příznaky nežádoucích účinků. Jestliže se komplikace rozvinou, pak v naprosté většině případů rychle ustupují po přerušení nebo snížení dávky imunoterapie, nebo po zahájení protizánětlivě a protialergicky působící léčbě s kortikoidy. Připravili jsme pro Vás novou část webu, která se věnuje podstatě, charakteru a výskytu nežádoucích účinků při léčbě imunoterapií.
"Ve zdravém těle zdravý duch" jak říká staré přísloví. Platí to ovšem i naopak, tedy "veselá mysl, půl zdraví". Výzkumné studie poslední desetiletí ukazují, že mysl a tělo jsou propojeni více, že jsme si kdy mysleli. Zdá se, že pokud dokážeme dobře zvládat každodenní stresy a životní těžkosti, našemu tělu se bude fungovat lépe. Starat se o svou mysl, je stejně tak důležité jako se staráme o své tělo. Poslechněte si záznam živého přenosu z cyklu o prevenci nádorového onemocnění. Na vaše otázky odpovídal v živém přenosu na Linkos 7. února 2018 psychoonkolog PhDr., Ing. Martin Pospíchal. Po krátkém úvodu zodpovídal pan doktor dotazy od posluchačů.