Pacient, rodina a přátelé
Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.
Nejnovější články a videa
Ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně jsme pro Vás aktualizovali Databázi brožur pro pacienty z oblasti výživy o 17 nových nebo aktualizovaných titulů. V naší databázi si můžete stáhnout tenké brožurky, které obvykle najdete v čekárnách nebo dostanete od svého onkologa nebo nutričního terapeuta. Obsahují doporučení pro výživu v různých situacích, například během ozařování, po operacích, nebo máte-li souběžně s onkologickou diagnózou diabetes, diety při průjmech, nechutenství, zvracení a podobně, celkem 25 brožurek plných doporučení a také receptů a modelových jídelníčků pro většinu nejběžnějších situací během onkologické léčby. Celá databáze publikací pro onkologické pacienty obsahuje 146 položek i z ostatních oblastí. Vše si můžete stáhnout v plném znění. Vyhledávat můžete podle autora, názvu a klíčových slov.
Připravili jsme letáčky a vizitky zvoucí na Linkos.cz. Letáčky jsou určeny především pro potřeby pacientských organizací, onkologické ambulance a ambulance praktických lékařů. Jsou určeny onkologickým pacientům a zájemcům o onkologickou prevenci. Můžete si je stáhnout a vytisknout. Do vyčerpání zásob si také můžete napsat o již vytištěné na info@linkos.cz.
Během 42. Brněnských onkologických dnů jsme poprosili psychoonkologa PhDr. Ing. Martina Pospíchala, aby poradil vám, kteří pečujete o blízkého onkologicky nemocného člověka, jak to zvládnout a zachovat si duševní rovnováhu. Opora blízkého člověka je pro dobrý průběh léčby a uzdravení velmi důležitá, ale stejně důležité je starat se také o sebe.
Česká televize natočila v rámci cyklu Infiltrace dokument o léčebných praktikách jednoho pražského zařízení psychosomatické medicíny. Česká onkologická společnost byla již v roce 2014 znepokojena některými aktivitami tohoto zařízení, na něž byla upozorněna onkologickými pacientkami. Odborné stanovisko z roku 2014 najdete na Linkos.
Dnes začal 42. ročník Brněnských onkologických dnů a 32. ročník konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky. Z konference vám Linkos.cz nabídne přednášky pro praktické lékaře a rozhovory na aktuální témata pro pacienty a jejich blízké. Přímo z konference vás zdraví a na připravovaná videa zve předsedkyně Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti ČLS JEP a lékařka Masarykova onkologického ústavu prim. MUDr. Milana Šachlová, CSc. et Ph.D.
Správná a dostatečná výživa během léčby zhoubného nádoru je důležitou podmínkou úspěchu léčby! U poloviny nemocných je již při zjištění nemoci přítomna ztráta hmotnosti a zhoršený výživový stav. Porucha výživy může oslabovat nemocného a mít vliv i na výsledky léčby. Jste-li onkologicky nemocný, nebo o nemocného pečujete, podívejte se na záznam dalšího dílu našeho živého vysílání. 2. května 2018 odpovídal na vaše otázky na téma Prevence poklesu hmotnosti a zhoršení výživového stavu během onkologické léčby pan primář MUDr. Viktor Maňásek.
V mapě najdete kontakty na lůžková zařízení a na domácí (mobilní) hospice, kdy za vámi odborná zdravotní (i další) pomoc dojíždí domů. V mapě nyní najdete kontakty na 35 zařízení, především domácí a lůžkové hospice, které jsou členy Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče. Uvádíme i kontakty na další adresáře paliativních služeb dostupných na území ČR.
Ministerstvo zdravotnictví ČR připravilo nový Portál pro pacienty a pacientské organizace, obsahující především kontakty na pacientské organizace a informace o činnosti Pacientské rady, která je stálým poradním orgánem ministra zdravotnictví.
Velmi často se pacienti ptají, jak je to s fyzickou zátěží při chemoterapii a zda mohou během léčby sportovat. Tak jako je každý člověk jiný, je i každá nemoc jiná, nejlépe Vám tedy na otázku pohybu odpoví Váš ošetřující lékař. Tento článek přináší vhled do problematiky a některá obecná doporučení.
Imunoterapie patří mezi poměrně dobře snášenou onkologickou léčbu. Většina pacientů nemívá žádné nebo jen velmi mírné příznaky nežádoucích účinků. Jestliže se komplikace rozvinou, pak v naprosté většině případů rychle ustupují po přerušení nebo snížení dávky imunoterapie, nebo po zahájení protizánětlivě a protialergicky působící léčbě s kortikoidy. Připravili jsme pro Vás novou část webu, která se věnuje podstatě, charakteru a výskytu nežádoucích účinků při léčbě imunoterapií.
"Ve zdravém těle zdravý duch" jak říká staré přísloví. Platí to ovšem i naopak, tedy "veselá mysl, půl zdraví". Výzkumné studie poslední desetiletí ukazují, že mysl a tělo jsou propojeni více, že jsme si kdy mysleli. Zdá se, že pokud dokážeme dobře zvládat každodenní stresy a životní těžkosti, našemu tělu se bude fungovat lépe. Starat se o svou mysl, je stejně tak důležité jako se staráme o své tělo. Poslechněte si záznam živého přenosu z cyklu o prevenci nádorového onemocnění. Na vaše otázky odpovídal v živém přenosu na Linkos 7. února 2018 psychoonkolog PhDr., Ing. Martin Pospíchal. Po krátkém úvodu zodpovídal pan doktor dotazy od posluchačů.
Tisková zpráva. Amelie realizuje již pošesté Tulipánový měsíc. Je to akce plná skutečných i namalovaných tulipánů na onkologických ambulancích i lůžkových odděleních nemocnic. Kampaň má za cíl udělat měsíc březen plný porozumění a naděje pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Rakovina je vyčerpávající a stresující nemoc, psychosociální podpora je pro lidi s touto diagnózou velmi důležitá, měla by na naplnit komplex potřeb jak nemocných, tak jejich blízkých. Bohužel u nás zatím není příliš rozšířená.
Pacientská organizace Mamma HELP se spojila s agenturou Young & Rubicam k vytvoření nového spotu na podporu ojedinělého projektu Mamma HELP center v České republice - poskytování individuálního bezplatného poradenství a podpůrné péče ženám s rakovinou prsu a jejich rodinám.
České ILCO je dobrovolné sdružení stomiků. Ve vedení Českého ILCO a klubech stomiků pracují stomici, kteří již život se stomií zvládli a mají dostatek informací a zkušeností, které mohou předávat dál. Poslání a projekty sdružení pacientů České ILCO.
Přednáška se věnuje tématu post-traumatického růstu u onkologických pacientů. Je možné, aby se člověk po náročné životní události, mezi které patří i onkologické onemocnění, cítil subjektivně lépe a připadl si "lepší", než před nemocí?