Pacient, rodina a přátelé
Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.
Nejnovější články a videa
Onkologické a radiologické centrum Multiscan s.r.o. zve pacienty a zdravotníky na astronomickou výstavu fotografií Zdenka Bardona „Mojí milenkou je vesmír“.
Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy zve fyzioterapeuty, studenty a laickou veřejnost na přednášky na téma onkologické rehabilitace u pacientů s karcinomem prsu.
Tisková zpráva Moje plíce, z.s., Praha, 9. 4. 2024 – Rakovinou plic v České republice ročně onemocní přibližně 6000 osob a 85 % z nich dříve nebo později tomuto onemocnění podlehne. Zároveň se také s rozvojem moderní medicíny neustále zlepšují vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení života za současného udržení jeho kvality. Metody léčby jsou stále více voleny na míru konkrétním pacientům, proto je podmínkou léčebného úspěchu správná diagnostika provedená v co nejkratším čase. Jedině u pacienta, o jehož onemocnění bylo zjištěno maximum možných detailů, je možné správně zvolit léčebný plán.
Dovolujeme si Vás touto cestou pozvat k participaci na projektu EQUANU - Equality in societal and professional recognition of nurses (Rovnost ve společenském a profesním postavení sester) formou vyplnění online dotazníku. Projekt se zabývá analýzou a mezinárodním srovnáním společenského a profesního postavení sester v Evropských zemích v průběhu několika po sobě následujících let (2022-2032). Podrobnější informace o projektu naleznete zde.
Praha 28. 3. 2024, tisková zpráva Amelie. Jak vypadá naděje a je možné ji přinést? My víme – je krásná a my všichni ji dokážeme přinášet. Tulipánový měsíc ji letos přinesl na desítky onkologických pracovišť v ČR a v podobě obrázků, vzkazů, přáníček a drobných dárků od veřejnosti ji předal onkologicky nemocným, kteří se na odděleních léčí. Díky tomu věděli, že na ně někdo mimo nemocnici myslí a že, i když je potkala těžká nemoc, nejsou sami.
Česká onkologická společnost zpřístupňuje podpůrný materiál doporučení preskripce programu pohybové aktivity pro onkologické pacienty. Tento materiál je určen multidisciplinárnímu týmu, který se stará o onkologické pacienty v léčbě a po léčbě. V přípravě je také materiál pro onkologické pacienty, který vychází z tohoto doporučení.
Zveme vás na již sedmou sérii přednášek oblíbeného cyklu #MysliProtiRakovine. I tato přednáška s názvem NÁROČNÉ EMOCE A MYŠLENKY a s podtitulem "MOŽNOSTI JEJICH ZVLÁDÁNÍ V PRŮBĚHU ONKOLOGICKÉ LÉČBY, ALE I PO NÍ", která postupně zazní v sedmi městech České republiky, je určená společně laikům i odborníkům. Zapište si data a místa konání a registrujte se. Na setkání s vámi se těší PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.
Amelie, z.s. organizuje každý měsíc dvě přednášky pro veřejnost, témata i přednášející se obměňují, vždy však přednášku nebo besedu vede zkušený odborník ve svém oboru. Online vzdělávání je zdarma. V březnu bude beseda o sociální práci (12. 3. 2024) a přednáška na téma psychologie (19. 3. 2024).
Praha 26. 2. 2024, Tisková zpráva Amelie. Pojďme svou akcí podpořit lidi, kteří se dostávají do izolace, způsobené nemocí, nepochopením či obavami. Můžeme jako protilék nabídnout zájem, chuť vyjít ze stereotypu, něco se dozvědět, naučit nebo vyzkoušet. Využít k tomu můžeme po celý březen pestré nabídky aktivit Center Amelie. Pojďme spolu přivolat s jarem i naději pro onkologicky nemocné a jejich blízké.
Od ledna byl spuštěn nový screeningový program časného záchytu karcinomu prostaty. Jedná se o pilotní program Ministerstva zdravotnictví. Praktičtí lékaři a urologové budou oslovovat muže od 50 do 69 let, kterým bude vyšetřena hladina prostatického specifického antigenu (PSA) z běžného odběru krve. Cílem nového programu prevence je využít nejnovější diagnostické metody a zajistit časný záchyt nádorů prostaty a následnou včasnou léčbou zvýšit šanci na úplné uzdravení pacientů. Podívejte se na video, které připravila Česká urologická společnost.
Společnost Ipsen Pharma, s.r.o. ve spolupráci s pacientskou organizací Asociace mužů sobě z.s. Vás zve na setkání pacientů s karcinomem prostaty. Dne 4. 3. 2024 od 17 do 19:30 ve Velké posluchárně 2. lékařské fakulty UK, areál FN Motol, V Úvalu 84, Praha 5. Akce je pro pacienty, jejich blízké a zájemce o oblast zdarma.
Česká onkologická společnost vyzývá všechny onkologické pacienty, aby pomohli zmapovat cestu pacienta k onkologické diagnóze v České republice a vyplnili dotazník Hlasu onkologických pacientů do 31. března 2024. Vaše odpovědi pomohou nastavit co nejefektivnější a nejlepší cesty pacientů onkologickou péčí v ČR.
Byl vám diagnostikován zhoubný nádor a jste kuřák? Přemýšlíte, zda má smysl přestat po onkologické diagnóze kouřit? ANO, MÁ! Je velmi důležité přestat kouřit po vyslechnutí onkologické diagnózy, a to hlavně proto, protože se významně zvýší účinnost vaší onkologické léčby a prodlouží doba přežití.
PRAHA, 10. 1. 2024, Tisková zpráva Veronica – V České republice je rakovina děložního čípku každoročně diagnostikována přibližně u 800 žen a více než 300 žen na tento zhoubný nádor zemře (Zdroj: NZIP). Onemocnění může postihovat ženy v jakémkoli věku a je téměř vždy způsobeno dlouhodobou infekcí lidskými papilomaviry (HPV). Postižené ženy si obvykle onemocnění dlouho nevšimnou, neboť počáteční stadia nemají specifické příznaky.
Tisková zpráva Amelie. z.s., Praha 15. 12. 2023. Právě v těchto dnech přichází na desítky míst v ČR vytištěné brožury, které si kladou za cíl podpořit blízké onkologicky nemocných. Jde o další z řady brožur Amelie, z.s., které podporují lidi, kterým do života vstoupila rakovina.