Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 372 zrušit všechny filtry
Webinář „Síla opory našich nejbližších“ z Cyklu #MysliProtiRakovine 16. ledna 2019 - rozhovor po skončení
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

V době onkologického onemocnění je pro zvládání nemoci klíčové naše zázemí, lidé kolem nás mohou ovlivnit náš zdravotní stav. Jak udržet dobře fungující vztahy a jak by se podpůrné a pečující osoby měli o sebe starat? To bylo téma třetího dílu živého vysílání z cyklu #MysliProtiRakovine, který proběhl ve středu 16. ledna 2019 na Linkos. Hostem psychologa Martina Pospíchala byla tentokrát klinická psycholožka Eva Tošnerová. Reakce přednášejících jsme zaznamenali hned po skončení živého přenosu.

Pohybové aktivity v rámci prevence i během léčby zhoubných nádorů - záznam živého přenosu
Mgr. Tomáš Vyhlídal

Pohybová aktivita se považuje za jeden z nejdůležitějších pilířů zdraví. Málokdo ví, že fyzická nečinnost je dnes považována za rizikový faktor mnoha zhoubných nádorů, a proto je alespoň minimální „dávka“ pohybu pro naše zdraví nezbytně nutná. První prosincovou středu jste se ptali na pohyb a sport v prevenci zhoubných nádorů i na pohyb u onkologicky nemocných nebo po ukončení úspěšné onkologické léčby. Na Vaše otázky odpovídal Mgr. Tomáš Vyhlídal z Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.  

Záznam webináře „Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout“ z Cyklu #MysliProtiRakovine
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Nabízíme Vám záznam druhého živého přenosu (webináře) z cyklu #MysliProtiRakovine, jehož hlavním tématem byl strach - strach z návratu nemoci, strach z výsledků vyšetření, strach z budoucnosti a návody, jak se se s touto emocí, která doprovází onkologické onemocnění vyrovnat. Hostem psychologa PhDr. Ing. Martina Pospíchala byla klinická psycholožka a psychoterapeutka Mgr. et Mgr. Veronika Víchová. Během přenosu zazněla i zcela praktická doporučení, jak se strachem pracovat! 

"Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout“ z Cyklu #MysliProtiRakovine - rozhovor po skončení
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Vyléčili jste se úspěšně z rakoviny a strach z toho, jak léčba dopadne, vystřídal strach z toho, že se Vám nemoc vrátí? 12. prosince proběhl druhý díl živého vysílání z cyklu #MysliProtiRakovine. Hostem psychologa Martina Pospíchala byla klinická psycholožka a psychoterapeutka Veronika Víchová. Reakce přednášejících jsme zaznamenali hned po skončení živého přenosu.

PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Zahajovací přednáška projektu #MysliProtiRakovině je úvodem do problematiky možností psychologické prevence onkologického onemocnění pohledem vědy. Přednáška, určená laikům i odborníkům, zazněla dvakrát v Praze, v Liberci a v Brně. Nabízíme Vám záznam první pražské přednášky ze  4. září 2018. 

Léčba závislosti na tabáku jako standardní součást onkologické péče
prof. MUDr. Eva Králíková, CSc.

Po stanovení onkologické diagnózy má kouření velký vliv na dobu přežití, průběh a účinnost onkologické léčby i kvalitu dalšího života. Kouření zhoršuje výsledky chirurgické léčby, snižuje účinnost radiační léčby i chemoterapie, zvyšuje riziko nežádoucích účinků léčby i výskyt nádorových duplicit či jiných komorbidit – žilní trombózy, kardiovaskulárních onemocnění nebo infekcí. 
Článek shrnuje praktická doporučení pro onkologické pacienty, jež zahrnují nekuřácké prostředí, význam nulové expozice tabákovému kouři, pro kuřáky pak doporučení přestat kouřit a nabídku léčby závislosti na tabáku. Kromě krátké intervence, kterou by měli aplikovat všichni kliničtí pracovníci v rozsahu několika desítek vteřin až 10 minut, by měla být k dispozici intenzivní léčba, například v centrech pro závislé na tabáku. V dokumentaci je důležité evidovat kuřácký status včetně expozice pasivnímu kouření, u kuřáků (aktivních i pasivních) intervence empaticky opakovat. Motivací k léčbě závislosti na tabáku by měla být především souvislost s konkrétní onkologickou diagnózou, prognózou, průběhem a účinností její léčby.
Léčba závislosti na tabáku má být samozřejmou součástí kvalitní onkologické péče ze strany lékařů i sester v intenzitě podle jejich časových možností.

Záznam webináře „Schopnost vyjádřit emoce pomáhá“ z Cyklu #MysliProtiRakovine
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Poslechněte si záznam prvního živého přenosu (webináře) z cyklu #MysliProtiRakovine. Jeho tématem byly emoce, jak emoce ovlivňují náš život, jaký vliv může mít prožívání a vyjadřování emocí a naopak jejich nevyjadřování na fungování těla i psychiky a jak emoce ovlivňují tělo. Hostem psychologa PhDr. Martina Pospíchala byla lékařka a taneční terapeutka MUDr. Petra Steyerová. Kromě teoretických informacích o vlivu stresu na naše zdraví a odpovědí na otázky diváků, se dozvíte i řadu praktických rad a ukázek, jak pracovat s emocemi. 

Výzkum psychosociálních potřeb onkologicky nemocných v ČR
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Amelie, z.s. hledá současné i bývalé onkologické pacienty, kteří by se zapojili do on-line dotazníkového šetření na téma míry uspokojování potřeb, které souvisí s onkologickým onemocněním.  

„Schopnost vyjádřit emoce pomáhá“ z Cyklu #MysliProtiRakovine - rozhovor po skončení
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

7. listopadu proběhl první díl živého vysílání z cyklu #MysliProtiRakovine. Hostem psychologa Martina Pospíchala byla lékařka a taneční terapeutka Petra Steyerová. Kromě teoretických informacích o vlivu stresu na naše zdraví a odpovědí na otázky diváků jsme se dozvěděli i řadu praktických rad a ukázek, jak pracovat s emocemi. 

Dnes naposledy přednáška „Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence“

Připomínáme, že dnes, 1. listopadu od 18 hodin v hlavní budově Univerzity Karlovy v Praze, náměstí Jana Palacha 1/2, Praha 1 v sále číslo 300 se uskuteční poslední přednáška z cyklu MysliProtiRakovině. 

Nová organizace péče o onkologické pacienty v remisi - tisková konference

18. října se uskutečnila tisková konference Ministerstva zdravotnictví ČR, České onkologické společnosti ČLS J.E.P., Sdružení praktických lékařů ČR a  Společnosti všeobecného lékařství k nové organizaci péče o pacienty v remisi, tedy po úspěšně ukončené onkologické léčbě. 

Přednáška Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence 25. 9. v Praze ZRUŠENA a přednáška 11. 10. v Brně - KAPACITA NAPLNĚNA

Na přednášku dne 11. 10. v Brně byla ukončena registrace, kapacita sálu byla naplněna. Těšíme se na Vás! 

Velmi se omlouváme, ale přednáška dne 25.9.2018 v Praze se z technických důvodů ruší. Automaticky jsme Vás pře-registrovali na nový náhradní termín dne 1.11.2018 (od 18 hodin, Univerzita Karlova v Praze, ale jiné místo: Hlavní budova nám. Jana Palacha 1/2, Praha 1, sál číslo 300). Pokud by Vám tento nový termín nevyhovoval, dejte nám prosím vědět. Ještě jednou se omlouváme za tyto komplikace. Pokud si uděláte čas, budeme se těšit na setkání.

Přednáška Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence - vyhlášen další termín 1. 11. 2018 v Praze

Na základě četných žádostí nabízíme další termín přednášky Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence. Přednáška z psychoneuroimunologie je úvodní přednáškou projektu #MysliProtiRakovine a je určena jak pacientům - laikům, tak i lékařům, sestrám, psychologům a dalším odborníkům, kteří se starají o onkologické pacienty. Nový termín je 1. 11. 2018 od 18 hodin v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (nám. Jana Palacha 1/2, sál číslo 300). Prosíme, registrujte se. Vstup je zdarma. 

Hudbou a tancem Společně k úsměvu, 23. září Sono centrum Brno

Pacientský spolek Společně k úsměvu, který podporuje děti, adolescenty a mladé dospělé během onkologické léčby a věnuje se pozdním následkům, si Vás dovoluje pozvat na benefiční koncert, který se koná 23. 9. 2018 v Sono centru Brno.

9. psychoonkologické sympózium 12. září 2018 v Liberci - aktualizován program

Psychoonkologická sekce ČOS Vás zve na 9. psychoonkologické sympózium na téma "Mikrosvět onkologie - místo setkávání lidí a profesí". Sympózium je určeno odborníkům a koná se v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Jeho závěrem pak zazní také přednáška Vliv mysli na imunitu a naše zdraví, z cyklu #MysliProtirakovině, která je určena nejen odborníkům, ale také laikům.