Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 368 zrušit všechny filtry
Informace VČAS - dotazník pacientské organizace Dialog Jessenius, o.p.s.

Dialog Jessenius, o.p.s. představuje nový projekt Informace VČAS v rámci Centra informací pro onkologické pacienty, v jehož rámci vytvořil krátký dotazník s názvem Informace VČAS, který si klade za cíl vylepšit informovanost ohledně zdraví a nemoci v prostředí internetu. 

Odkaz na dotazník: 

Informační seminář "Hlídej se", 2. dubna v Praze

Pojďme si povídat o tom, jak se o sebe starat, o dotycích, které pomáhají, o pravidelné kontrole zdraví. Životní příběh nejlepšího českého badmintonisty je velmi motivující, zvlášť když vám ho řekne on sám, a abychom genderově vyrovnali, dáme si ruce na prsa a naučíme se, jak se každý měsíc ujistit, že máme zdravá prsa a proč? Třeba pro 7000 nových pacientek s rakovinou prsu každý rok.

20. výročí vzniku Mamma HELP
Petra Plánková

Největší ženská pacientská organizace pro pacientky s rakovinou prsu slaví letos 20 let od svého vzniku. Podívejte se, jakou cestu za těch 20 let ušla.  

Už 20 let se snažíme nezištně pomáhat. Proč? Protože samy moc dobře víme, jaké to je, když se vám život obrátí vzhůru nohama. Když se o něj začnete bát. Když se ptáte, proč právě já? Když nevíte, co vás čeká. Když máte strach, že to nezvládnete. Když… 

Dvacet let našeho poctivého snažení lze shrnout do jednoduché statistiky, z níž snad můžeme mít dobrý pocit. Ale příběhy žen, které od nás odcházejí s nadějí a znovuobjevenou vírou v sebe sama, vypoví mnohem víc… 

Zeptejte se na novou organizaci péče o onkologické pacienty v remisi - 6. března živě na Linkos

První březnovou středu se v rámci našeho cyklu o prevenci onkologických onemocnění můžete ptát předsedkyně České onkologické společnosti České lékařské společnosti J.E.P., Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA na novou organizaci péče o onkologické pacienty v remisi, tedy po úspěšné léčbě a na onkologickou prevenci u pacientů po prodělaném onkologickém onemocnění.   

Záznam webináře „Nucená změna a pozitivní přístup k ní“ z Cyklu #MysliProtiRakovine
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Nabízíme Vám záznam v pořadí už čtvrtého živého přenosu (webináře) z cyklu #MysliProtiRakovine. Hlavním tématem byla tentokrát nucená změna, kterou přináší onkologické onemocnění. Hostem psychologa PhDr. Ing. Martina Pospíchala byla klinická psychoonkoložka Mgr. Libuše Kalvodová. Po úvodní prezentaci byly zodpovězeny vaše dotazy.

„Nucená změna a pozitivní přístup k ní“ z Cyklu #MysliProtiRakovine 13. února 2019 - rozhovor po skončení
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Tématem čtvrtého webináře z cyklu #MysliProtiRakovine byly životní změny po prodělaném onkologickém onemocnění a jejich zvládnutí. Hostem psychologa Martina Pospíchala tentokrát byla klinická psycholožka a předsedkyně Psychoonkologické sekce onkologické společnosti Mgr. Libuše Kalvodová. Již tradičně jme natočili rozhovor s přednášejícími hned po skončení živého přenosu.

Podpora zaměstnanosti žen s onkologickým onemocněním - Ústecký a Moravskoslezský kraj

Partnerský projekt Asociace občanských poraden a Asociace poraden pro osoby se zdravotním postižením se zaměřuje na ženy s onkologickým onemocněním v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, kterým nabízí sérii motivačních, poradenských a diagnostických aktivit vč. rekvalifikace, díky kterým budou moci snáze nalézt uplatnění v podmínkách současného trhu práce. Nedílnou součástí projektu je zprostředkování zaměstnání pro 20 žen z cílové skupiny.

Navazující aktivity na projekt #MysliProtiRakovine

Na základě žádostí pacientů a v kontextu odvysílaných webinářů z cyklu #MysliProtiRakovine bychom Vás rádi pozvali k praktické "ochutnávce" technik, o kterých byla řeč během webinářů. Uvedené ochutnávky již nejsou přímo součástí projektu, jedná se o aktivity navazující, které se pro Vás rozhodli uspořádat odborní hosté projektu. Máte-li chuť, můžete si vyzkoušet popsané relaxační metody a pohybově-taneční techniky v praxi. 

Záznam webináře „Síla opory našich nejbližších“ z Cyklu #MysliProtiRakovine
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Nabízíme Vám záznam třetího živého přenosu (webináře) z cyklu #MysliProtiRakovine, jehož hlavním tématem bylo zázemí, které je v době onkologického onemocnění klíčové pro zvládání nemoci. Hostem psychologa PhDr. Ing. Martina Pospíchala byla klinická psycholožka Eva Tošnerová. Po úvodní prezentaci byly zodpovězeny otázky diváků.  

Dieta šetřící u onkologického onemocnění - nová brožurka pro pacienty

Masarykův onkologický ústav vydal brožuru o šetřící dietě při onkologickém onemocnění, která je vhodná při nutnosti zabezpečit stravu lehce stravitelnou, nedráždivou, nenadýmavou a plnohodnotnou. Brožurka obsahuje také seznam doporučených i nevhodných potravin a popis vhodné technologické úpravy pokrmů. Nechybí ani příklad jídelního lístku s recepty.

PragueONCO nabídne ve středu pacientský seminář pro veřejnost. vystoupí i Petr Koukal

Už podesáté se v Praze koná mezioborové onkologické kolokvium PragueONCO. Významnou součástí jeho programu je i v letošním roce pacientský seminář, který organizuje obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius. Zahrnuje 9 přednášek, na kterých vystoupí odborníci se zkušenostmi s léčbou onkologických pacientů, ale i badmintonista Petr Koukal či bloggerka Tereza Schillerová. Pacientská sekce pro zájemce z řad veřejnosti je přístupná ve středu 23. ledna od 14 hodin.

Webinář „Síla opory našich nejbližších“ z Cyklu #MysliProtiRakovine 16. ledna 2019 - rozhovor po skončení
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

V době onkologického onemocnění je pro zvládání nemoci klíčové naše zázemí, lidé kolem nás mohou ovlivnit náš zdravotní stav. Jak udržet dobře fungující vztahy a jak by se podpůrné a pečující osoby měli o sebe starat? To bylo téma třetího dílu živého vysílání z cyklu #MysliProtiRakovine, který proběhl ve středu 16. ledna 2019 na Linkos. Hostem psychologa Martina Pospíchala byla tentokrát klinická psycholožka Eva Tošnerová. Reakce přednášejících jsme zaznamenali hned po skončení živého přenosu.

Pohybové aktivity v rámci prevence i během léčby zhoubných nádorů - záznam živého přenosu
Mgr. Tomáš Vyhlídal

Pohybová aktivita se považuje za jeden z nejdůležitějších pilířů zdraví. Málokdo ví, že fyzická nečinnost je dnes považována za rizikový faktor mnoha zhoubných nádorů, a proto je alespoň minimální „dávka“ pohybu pro naše zdraví nezbytně nutná. První prosincovou středu jste se ptali na pohyb a sport v prevenci zhoubných nádorů i na pohyb u onkologicky nemocných nebo po ukončení úspěšné onkologické léčby. Na Vaše otázky odpovídal Mgr. Tomáš Vyhlídal z Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.  

Záznam webináře „Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout“ z Cyklu #MysliProtiRakovine
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Nabízíme Vám záznam druhého živého přenosu (webináře) z cyklu #MysliProtiRakovine, jehož hlavním tématem byl strach - strach z návratu nemoci, strach z výsledků vyšetření, strach z budoucnosti a návody, jak se se s touto emocí, která doprovází onkologické onemocnění vyrovnat. Hostem psychologa PhDr. Ing. Martina Pospíchala byla klinická psycholožka a psychoterapeutka Mgr. et Mgr. Veronika Víchová. Během přenosu zazněla i zcela praktická doporučení, jak se strachem pracovat! 

"Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout“ z Cyklu #MysliProtiRakovine - rozhovor po skončení
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Vyléčili jste se úspěšně z rakoviny a strach z toho, jak léčba dopadne, vystřídal strach z toho, že se Vám nemoc vrátí? 12. prosince proběhl druhý díl živého vysílání z cyklu #MysliProtiRakovine. Hostem psychologa Martina Pospíchala byla klinická psycholožka a psychoterapeutka Veronika Víchová. Reakce přednášejících jsme zaznamenali hned po skončení živého přenosu.