Pacient, rodina a přátelé
Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.
Nejnovější články a videa
Onemocnění blízkého člověka je často náročnou životní zkouškou. Tato zkouška před Vás, klade dva základní úkoly. Být nemocnému člověku nablízku, a vytvářet mu potřebnou oporu v tomto náročném období. Opora blízkého člověka je pro dobrý průběh léčby a uzdravení velmi důležitá. Druhý úkol, na který ale často zapomínáme, je starat se také o sebe. Velká část lidí se vší silou pouští do prvního úkolu a snaží se pomoci, co jen může. V tomto vysokém tempu, však není možné fungovat dlouhodobě. Jak lépe zvládat úlohu pomáhajícího? Jak být oporou blízkému člověku? Jak se starat sám o sebe a vydržet? Na tyto otázky odpovídají nové texty na Linkos.
Dne 28. května zorganizovalo Centrum informací onkologického pacienta a pacientské organizace Dialog Jessenius a Hlas onkologických pacientů seminář pro veřejnost. Tématy byla dispenzarizace onkologických pacientů a personalizovaná léčba karcinomu prsu. Seminář se konal pod záštitou ministra zdravotnictví.
Vystoupení předsedkyně České onkologické společnosti Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA na semináři pro veřejnost, který organizovalo Centrum informací onkologického pacienta pacientské organizace Dialog Jessenius a Hlas onkologických pacientů. Paní předsedkyně hovořila o důvodech a dosavadních výsledcích nové organizace péče o onkologické pacienty v remisi. U naší největší pojišťovny přešlo do péče praktického lékaře za první tři měsíce roku 550 pacientů po úspěšné onkologické léčbě.
Přednáška o personalizované medicíně zazněla v rámci semináře pro veřejnost, kterou 28. května 2019 zorganizovalo Centrum informací onkologického pacienta a pacientské organizace Dialog Jessenius a Hlas onkologických pacientů. Dozvíte se, jak pokročila léčba karcinomu prsu, jaké jsou její výsledky, co je to genomové testování a hlavně, co to znamená adjuvantní léčba (zajišťovací) a také, jak lékaři poznají, zda ji podat, protože z ní bude mít pacientka přínos nebo naopak, zda to potřeba není a pacientka může být uchráněna nežádoucích účinků zajišťovací chemoterapie, aniž by se zhoršila její perspektiva.
Pacientská organizace Veronica s celorepublikovou působností sdružuje pacientky se zhoubným onemocněním endometria, vulvy, vaječníků, děložního hrdla a ženy s genetickou mutací BRCA 1 a BRCA 2. Pod hlavičkou ESGO (Evropská společnost gynekologické onkologie) a ENGAGe (Evropská pacientská organizace) a ve spolupráci s Nadačním fondem Hippokrates, vydává sérii edukačních letáků pro onkogynekologické pacientky (ke stažení v plném znění).
Je to 9 měsíců, co byl projekt „MysliProtiRakovině“ zahájen první přednáškou v sídle České lékařské společnosti v září 2018. Tuto aktivitu připravila Česká onkologická společnost společně s Martinem Pospíchalem a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu. Tento unikátní projekt se na rozdíl od jiných v oblasti prevence soustředí především na lidskou mysl, tedy naše prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc jako takovou.
Projekt Hlas onkologických pacientů připravil dotazník na téma: "Dispenzarizace dlouhodobých onkologických pacientů u praktických lékařů". Cílem dotazníku je zjistit aktuální situaci v informovanosti o dané problematice. Pomoci zachytit dílčí rozdíly a realizaci změny v praxi. Zjistit zpětné vazby od samotných pacientek a pacientů.
Pro ty praktické lékaře, kteří chtějí účinně pomáhat svým pacientům z řad dlouhodobě nemocných, připravila Amelie, z.s. brožuru s praktickými návody a informacemi z psychosociální oblasti. Udržet si přehled v rychle se měnícím prostředí sociální práce totiž není jednoduché a mnohdy ani reálné.
Na Brněnských onkologických dnech jsme se zeptali odbornice na interakce léčiv v onkologii, PharmDr. Šárky Kozákové, MBA na co si mají (nejen) onkologičtí pacienti dát pozor při užívání léčiv, kdy užívat léky a čím je zapíjet a proč je to důležité.
Zeptali jsme se na Brněnských onkologických dnech proč by měli onkologičtí pacienti dávat pozor při užívání přírodních preparátů a nebo při přípravě jídla. Bylinné přípravky mají velkou schopnost ovlivňovat metabolismus a účinek dalších léků. Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, které bylinné preparáty jsou pro vás vhodné a jakým se určitě vyhnout, protože by mohly dokonce nepříznivě ovlivnit průběh a výsledky léčby!
U většiny nádorů se daří výrazně snižovat mortalitu, v oblasti zhoubných nádorů slinivky břišní zatím k velkému pokroku, bohužel, nedošlo. V léčebných metodách k určitému pokroku došlo, ale nadále se nedaří zachycovat tuto nemoc v časných stádiích. Zeptali jsme se proto doc. MUDr. Jana Trny, Ph.D. na vývoj v této oblasti a na možnosti časné diagnostiky. Máte-li v rodině toto onemocnění, kouříte, nebo se u Vás objevila nově cukrovka poslechněte si rady pro časný záchyt!
Na Brněnských onkologických dnech 2019 jsme položili panu primáři MUDr. Janu Křístkovi, Ph.D. z Oddělení radiologie Masarykova onkologického ústavu Brno otázku na novinky v diagnostické radiologii a jsme se zeptali na pokrok v léčbě pomocí intervenční radiologie.
TISKOVÁ ZPRÁVA Dialog Jessenius z 21. května 2019: Zejména pro onkologické pacienty je určený seminář, který v úterý 28. května pořádají neziskové organizace Centrum informací onkologického pacienta a Hlas pacientů v budově nové dětské onkologie v Praze-Motole. Tématy budou otázky ohledně dispenzarizace a informace o genomických testech.
Letošní edukační seminář pro praktické lékaře, na kterém se praktici pravidelně seznamují s onkologickou problematikou v celé její šíři, zahájil blok o dispenzarizaci onkologických pacientů v remisi, tedy následné péči pacientů po úspěšně ukončené onkologické léčbě. Před začátkem semináře jsme požádali paní prim. Petrákovou o odpověď na otázku "Jaké výhody přinese dispenzarizace praktickými lékaři onkologickým pacientům?"
V pondělí zazněla druhá přednáška cyklu #MysliProtiRakovine s názvem „Vliv našich emocí na imunitní systém a zdraví“ na Univerzitě Karlově v Praze. Další bude 22.2. v Českých Budějovicích a 25.5. v Olomouci. Na poslední pražskou přednášku 27.5. v ÚHKT se již, bohužel, nejde přihlásit - maximální kapacita největší místnosti na ÚHKT je již naplněna. Aktualizace ze 17.5.: kapacita sálu v Olomouci je již také naplněna.