Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 358 zrušit všechny filtry

ARCUS - onko centrum, z.s. vás zve na Mezinárodní onkologický kongres ve Znojmě v Louckém klášteře. Akce je určena pro lékaře, pro pracovníky ve zdravotnictví i onkologické pacienty. Záštitu nad kongresem převzala předsedkyně Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR prof. MUDr. Věra Adámková, CSc.

Pozor na interakce při onkologické léčbě

V posledních letech sledujeme nebývalý zájem o alternativní a komplementární přístupy v léčbě onkologicky nemocných. Tak dochází k prolínání jednotlivých přístupů u konkrétních pacientů, o kterých často ošetřující lékaři ani nemusí být informováni. Je velmi důležité, aby lékař věděl nejen o všech lécích, ale i o potravinových doplňcích a fytofarmakách, které pacient užívá. Mohou velmi výrazně zasahovat do probíhající onkologické terapie. Téměř 30 procent pacientů během systémové onkologické léčby užívá potravinové doplňky a fytofarmaka v potenciálně nebezpečných kombinacích.

Fialové září a GO DAY 2019, 20. září v Praze

Září je celosvětově označováno jako měsíc osvěty o onkogynekologických onemocněních, tedy zhoubných onemocněních děložního čípku, vaječníků, dělohy a vulvy. Po celém světě je také 20. září ustanoveno jako Den onkogynekologických diagnóz a vzhledem k tomu, že anglický překlad je “Gyne-Oncology”, vznikl GO DAY. GO Day proběhne v pátek 20. září 2019 ve 22 zemích světa včetně České republiky, kde se akce koná pod záštitou ministra zdravotnictví ČR Adama Vojtěcha. 

Jak lépe zvládat svoje onemocnění

Lidské prožitky jsou jen těžko přenositelné. O zkušenosti s léčbou rakoviny to zdá se platí dvojnásob. To je i důvodem, proč byla tato kapitola napsána ve spolupráci s pacienty, kteří si prošli onkologickým onemocněním. Přestože je autor textu psycholog a zažil onkologické onemocnění u svých nejbližších, nemůže on sám říci, jaká taková situace ve skutečnosti je. Všechna níže uvedená doporučení tedy prosím berte s určitou shovívavostí, neboť je pro vás s pokorou připravil někdo, kdo přímou vlastní zkušenost nemá.

Postoj k nemoci a jeho možný vliv na naše zdraví - pozvánka na přednášku z cyklu #MysliProtiRakovine

Srdečně zveme všechny pacienty, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky na již třetí cyklus přednášek z oboru psychoneuroimunologie, tentokrát s podtitulem "Možnosti psychické podpory zdraví a prevence návratu onkologického onemocnění". Projekt pro Vás a připravuje Česká onkologická společnost ve spolupráci s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu v rámci projektu v oblasti prevence s názvem #MysliProtiRakovině. Na rozdíl od jiných projektů v oblasti prevence se soustředí především na lidskou mysl, tedy naše prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc jako takovou.

Když nám někdo blízký onemocní - nové texty

Onemocnění blízkého člověka je často náročnou životní zkouškou. Tato zkouška před Vás, klade dva základní úkoly. Být nemocnému člověku nablízku, a vytvářet mu potřebnou oporu v tomto náročném období. Opora blízkého člověka je pro dobrý průběh léčby a uzdravení velmi důležitá. Druhý úkol, na který ale často zapomínáme, je starat se také o sebe. Velká část lidí se vší silou pouští do prvního úkolu a snaží se pomoci, co jen může. V tomto vysokém tempu, však není možné fungovat dlouhodobě. Jak lépe zvládat úlohu pomáhajícího? Jak být oporou blízkému člověku? Jak se starat sám o sebe a vydržet? Na tyto otázky odpovídají nové texty na Linkos.   

CIOP a Hlas onkologických pacientů zorganizoval seminář pro veřejnost - reportáž a záznam
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Dne 28. května zorganizovalo Centrum informací onkologického pacienta a pacientské organizace Dialog Jessenius a Hlas onkologických pacientů seminář pro veřejnost. Tématy byla dispenzarizace onkologických pacientů a personalizovaná léčba karcinomu prsu. Seminář se konal pod záštitou ministra zdravotnictví.   

Dispenzarizace onkologických pacientů - předsedkyně onkologické společnosti na semináři pro veřejnost
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Vystoupení předsedkyně České onkologické společnosti Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA na semináři pro veřejnost, který organizovalo Centrum informací onkologického pacienta pacientské organizace Dialog Jessenius a Hlas onkologických pacientů. Paní předsedkyně hovořila o důvodech a dosavadních výsledcích nové organizace péče o onkologické pacienty v remisi. U naší největší pojišťovny přešlo do péče praktického lékaře za první tři měsíce roku 550 pacientů po úspěšné onkologické léčbě.   

Karcinom prsu - nastal již čas personalizované medicíny?
MUDr. Katarína Petráková, Ph.D.

Přednáška o personalizované medicíně zazněla v rámci semináře pro veřejnost, kterou 28. května 2019 zorganizovalo Centrum informací onkologického pacienta a pacientské organizace Dialog Jessenius a Hlas onkologických pacientů. Dozvíte se, jak pokročila léčba karcinomu prsu, jaké jsou její výsledky, co je to genomové testování a hlavně, co to znamená adjuvantní léčba (zajišťovací) a také, jak lékaři poznají, zda ji podat, protože z ní bude mít pacientka přínos nebo naopak, zda to potřeba není a pacientka může být uchráněna nežádoucích účinků zajišťovací chemoterapie, aniž by se zhoršila její perspektiva.     

Pacientská organizace Veronica pomáhá ženám s gynekologickými nádory

Pacientská organizace Veronica s celorepublikovou působností sdružuje pacientky se zhoubným onemocněním endometria, vulvy, vaječníků, děložního hrdla a ženy s genetickou mutací BRCA 1 a BRCA 2. Pod hlavičkou ESGO (Evropská společnost gynekologické onkologie) a ENGAGe (Evropská pacientská organizace) a ve spolupráci s Nadačním fondem Hippokrates, vydává sérii edukačních letáků pro onkogynekologické pacientky (ke stažení v plném znění).

Projekt „MysliProtiRakovině“ slaví úspěch a pokračuje!

Je to 9 měsíců, co byl projekt „MysliProtiRakovině“ zahájen první přednáškou v sídle České lékařské společnosti v září 2018. Tuto aktivitu připravila Česká onkologická společnost společně s Martinem Pospíchalem a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu. Tento unikátní projekt se na rozdíl od jiných v oblasti prevence soustředí především na lidskou mysl, tedy naše prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc jako takovou.

Dispenzarizace onkologických pacientů u praktických lékařů - dotazník

Projekt Hlas onkologických pacientů připravil dotazník na téma: "Dispenzarizace dlouhodobých onkologických pacientů u praktických lékařů". Cílem dotazníku je zjistit aktuální situaci v informovanosti o dané problematice. Pomoci zachytit dílčí rozdíly a realizaci změny v praxi. Zjistit zpětné vazby od samotných pacientek a pacientů.

Amélie vydává brožuru pro praktické lékaře a na podporu onkologicky a jinak dlouhodobě nemocných
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Pro ty praktické lékaře, kteří chtějí účinně pomáhat svým pacientům z řad dlouhodobě nemocných, připravila Amelie, z.s. brožuru s praktickými návody a informacemi z psychosociální oblasti. Udržet si přehled v rychle se měnícím prostředí sociální práce totiž není jednoduché a mnohdy ani reálné.

Na co je potřeba dát si pozor při užívání léčiv a proč?
PharmDr. Šárka Kozáková, MBA

Na Brněnských onkologických dnech jsme se zeptali odbornice na interakce léčiv v onkologii, PharmDr. Šárky Kozákové, MBA na co si mají (nejen) onkologičtí pacienti dát pozor při užívání léčiv, kdy užívat léky a čím je zapíjet a proč je to důležité.    

Jaký vliv mohou mít přírodní preparáty na bezpečnost a účinnost chemoterapie a cílené léčby?
Mgr. Vojtěch Ondra

Zeptali jsme se na Brněnských onkologických dnech proč by měli onkologičtí pacienti dávat pozor při užívání přírodních preparátů a nebo při přípravě jídla. Bylinné přípravky mají velkou schopnost ovlivňovat metabolismus a účinek dalších léků. Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, které bylinné preparáty jsou pro vás vhodné a jakým se určitě vyhnout, protože by mohly dokonce nepříznivě ovlivnit průběh a výsledky léčby!