Pohybová aktivita se považuje za jeden z nejdůležitějších pilířů zdraví. Málokdo ví, že fyzická nečinnost je dnes považována za rizikový faktor mnoha zhoubných nádorů, a proto je alespoň minimální „dávka“ pohybu pro naše zdraví nezbytně nutná. Jak je to ale s pohybem během náročné onkologické léčby nebo po jejím úspěšném ukončení. Reakce onkologického pacienta na tělesnou zátěž, závisí na mnoha faktorech. Na tom, v jakém stádiu je Vaše onemocnění, na druhu a rozsahu nádoru, přítomnosti metastáz, na průběhu léčby a přítomnosti léčebných komplikací, době trvání nemoci a také na úrovni adaptace na zátěž před onemocněním.
Doporučení, články a záznamy webinářů na téma pohyb.
Články
Z praxe dnes již víme, že pravidelný pohyb je do určité míry prevencí onkologického onemocnění, ale může být užitečný v léčbě, i v období po léčbě. Psychoonkolog, pan doktor Martin Pospíchal, kterého znáte z našeho cyklu #MysliProtiRakovine Vám radí, proč začít s pohybem, jak začít s pohybem a jak u něj vydržet. Poslechněte si šest užitečných tipů, jak sám na sebe, abyste s pohybem vytrvali a sedm důvodů proč to udělat.
Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy zve fyzioterapeuty, studenty a laickou veřejnost na přednášky na téma onkologické rehabilitace u pacientů s karcinomem prsu.
Česká onkologická společnost zpřístupňuje podpůrný materiál doporučení preskripce programu pohybové aktivity pro onkologické pacienty. Tento materiál je určen multidisciplinárnímu týmu, který se stará o onkologické pacienty v léčbě a po léčbě. V přípravě je také materiál pro onkologické pacienty, který vychází z tohoto doporučení.
Pátý, a zatím poslední, díl živého vysílání z cyklu #MysliProtiRakovine byl 20. března 2019. Hostem psychologa Martina Pospíchala byl Tomáš Vyhlídal z Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Tématem byl pohyb jako prevence nemocí, i pohyb v době onkologického onemocnění a po uzdravení. Na konkrétních příkladech jsme ukázali vliv pohybu a přírodního prostředí na naše zdraví, možnosti využití u onkologicky nemocných i u lidí po již prodělaném onkologickém onemocnění a pozitivní účinky na zlepšení stavu po náročné léčbě a při přetrvávajících pocitech únavy.
Tématem pátého a zatím posledního webináře z cyklu #MysliProtiRakovine byl vliv pohybu a přírodního prostředí na naše zdraví a možnosti jeho využití u onkologicky nemocných i u lidí po již prodělaném onkologickém onemocnění a pozitivní účinky na zlepšení stavu po náročné léčbě a při přetrvávajících pocitech únavy. Hostem PhDr. Martina Popíchala byl Mgr. Tomáš Vyhlídal. Již tradičně jme natočili rozhovor s přednášejícími hned po skončení živého přenosu.
Pohybová aktivita se považuje za jeden z nejdůležitějších pilířů zdraví. Málokdo ví, že fyzická nečinnost je dnes považována za rizikový faktor mnoha zhoubných nádorů, a proto je alespoň minimální „dávka“ pohybu pro naše zdraví nezbytně nutná. První prosincovou středu jste se ptali na pohyb a sport v prevenci zhoubných nádorů i na pohyb u onkologicky nemocných nebo po ukončení úspěšné onkologické léčby. Na Vaše otázky odpovídal Mgr. Tomáš Vyhlídal z Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.
Velmi často se pacienti ptají, jak je to s fyzickou zátěží při chemoterapii a zda mohou během léčby sportovat. Tak jako je každý člověk jiný, je i každá nemoc jiná, nejlépe Vám tedy na otázku pohybu odpoví Váš ošetřující lékař. Tento článek přináší vhled do problematiky a některá obecná doporučení.