Léčba onkologického onemocnění se skládá z řady lékařských postupů a podílí se na ni lékaři několika odborností. Tento multidisciplinární přístup symbolizuje také logo ČOS, pět barevných paprsků znamená pět způsobů boje se zhoubnými nádory, od prevence a pokud možno včasné diagnostiky přes operaci (chirurgii), ozařování (radioterapii) až po farmakoterapii. Onkologický pacient obvykle postupuje více druhů léčby, někdy pomůže jen operace, někdy stačí jen farmakoterapie, ale většinou jsou nádorové buňky likvidovány společnou rukou chirurga, radioterapeuta a samozřejmě onkologa. V průběhu nemoci a léčby je neopomenutelná také péče o správnou výživu, o psychiku pacienta a také snaha o zachování kvality života u vážně nemocných, ať už léčbou bolesti nebo v rámci paliativní péče.
-
Kde se léčit
Mapa komplexních onkologických center, všechna pracoviště pečující o onkologické pacienty
-
Jak se léčit
onkochirurgie, radioterapie, farmakoterapie, chemoradioterapie, transplantace krvetvorných buněk a další
-
Jak se neléčit - mýty a pověry
Víte, že některé čaje nebo bylinky mohou snižovat účinnost léčby nebo zesilovat nežádoucí účinky?
-
Personalizovaná medicína
Tak jako je každý člověk jiný, je i každý nádor jiný, má jiné vlastnosti a vyžaduje specifický způsob léčby.
-
Pohyb během onkologické léčby
Mohu během léčby sportovat? Je pro mne fyzická aktivita vhodná? jak je to se sportem a pohybem po ukončené léčbě?
-
Multidisciplinární tým
Onkologická léčba je dnes společnou prací mnoha profesí.
-
Věková specifika
Jak se liší rakovina u dětí, dospívajících, mladých dospělých a seniorů od rakoviny dospělých.
Články
Nabízíme Vám záznam třetího živého přenosu (webináře) z cyklu #MysliProtiRakovine, jehož hlavním tématem bylo zázemí, které je v době onkologického onemocnění klíčové pro zvládání nemoci. Hostem psychologa PhDr. Ing. Martina Pospíchala byla klinická psycholožka Eva Tošnerová. Po úvodní prezentaci byly zodpovězeny otázky diváků.
Už podesáté se v Praze koná mezioborové onkologické kolokvium PragueONCO. Významnou součástí jeho programu je i v letošním roce pacientský seminář, který organizuje obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius. Zahrnuje 9 přednášek, na kterých vystoupí odborníci se zkušenostmi s léčbou onkologických pacientů, ale i badmintonista Petr Koukal či bloggerka Tereza Schillerová. Pacientská sekce pro zájemce z řad veřejnosti je přístupná ve středu 23. ledna od 14 hodin.
Pohybová aktivita se považuje za jeden z nejdůležitějších pilířů zdraví. Málokdo ví, že fyzická nečinnost je dnes považována za rizikový faktor mnoha zhoubných nádorů, a proto je alespoň minimální „dávka“ pohybu pro naše zdraví nezbytně nutná. První prosincovou středu jste se ptali na pohyb a sport v prevenci zhoubných nádorů i na pohyb u onkologicky nemocných nebo po ukončení úspěšné onkologické léčby. Na Vaše otázky odpovídal Mgr. Tomáš Vyhlídal z Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.
Nabízíme Vám záznam druhého živého přenosu (webináře) z cyklu #MysliProtiRakovine, jehož hlavním tématem byl strach - strach z návratu nemoci, strach z výsledků vyšetření, strach z budoucnosti a návody, jak se se s touto emocí, která doprovází onkologické onemocnění vyrovnat. Hostem psychologa PhDr. Ing. Martina Pospíchala byla klinická psycholožka a psychoterapeutka Mgr. et Mgr. Veronika Víchová. Během přenosu zazněla i zcela praktická doporučení, jak se strachem pracovat!
Po stanovení onkologické diagnózy má kouření velký vliv na dobu přežití, průběh a účinnost onkologické léčby i kvalitu dalšího života. Kouření zhoršuje výsledky chirurgické léčby, snižuje účinnost radiační léčby i chemoterapie, zvyšuje riziko nežádoucích účinků léčby i výskyt nádorových duplicit či jiných komorbidit – žilní trombózy, kardiovaskulárních onemocnění nebo infekcí.
Článek shrnuje praktická doporučení pro onkologické pacienty, jež zahrnují nekuřácké prostředí, význam nulové expozice tabákovému kouři, pro kuřáky pak doporučení přestat kouřit a nabídku léčby závislosti na tabáku. Kromě krátké intervence, kterou by měli aplikovat všichni kliničtí pracovníci v rozsahu několika desítek vteřin až 10 minut, by měla být k dispozici intenzivní léčba, například v centrech pro závislé na tabáku. V dokumentaci je důležité evidovat kuřácký status včetně expozice pasivnímu kouření, u kuřáků (aktivních i pasivních) intervence empaticky opakovat. Motivací k léčbě závislosti na tabáku by měla být především souvislost s konkrétní onkologickou diagnózou, prognózou, průběhem a účinností její léčby.
Léčba závislosti na tabáku má být samozřejmou součástí kvalitní onkologické péče ze strany lékařů i sester v intenzitě podle jejich časových možností.
Poslechněte si záznam prvního živého přenosu (webináře) z cyklu #MysliProtiRakovine. Jeho tématem byly emoce, jak emoce ovlivňují náš život, jaký vliv může mít prožívání a vyjadřování emocí a naopak jejich nevyjadřování na fungování těla i psychiky a jak emoce ovlivňují tělo. Hostem psychologa PhDr. Martina Pospíchala byla lékařka a taneční terapeutka MUDr. Petra Steyerová. Kromě teoretických informacích o vlivu stresu na naše zdraví a odpovědí na otázky diváků, se dozvíte i řadu praktických rad a ukázek, jak pracovat s emocemi.
18. října se uskutečnila tisková konference Ministerstva zdravotnictví ČR, České onkologické společnosti ČLS J.E.P., Sdružení praktických lékařů ČR a Společnosti všeobecného lékařství k nové organizaci péče o pacienty v remisi, tedy po úspěšně ukončené onkologické léčbě.
Česká urologická společnost zve všechny generace k příjemně strávenému odpoledni v parku Ladronka 28. září. Dozvíte se spoustu informací o urologických potížích, včetně nádorových onemocnění urogenitálního traktu. (URO)logické kroky ke zdraví vás zvou k neformálním konzultacím s lékaři a odborníky. Bez objednávání. Bez čekání. Odborníci s různým zaměřením v jeden čas na jednom místě.
V psychosomatickém diskusním duelu na DVTV se sešli Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, předsedkyně České onkologické společnosti a předseda Společnosti psychosomatické medicíny MUDr. Vladislav Chvála.
MUDr. Jiří Dvorský z Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Masarykova onkologického ústavu v Brně přednášel na semináři pro praktické lékaře v rámci Brněnských onkologických dnů o přípravě pacienta na náročnou onkologickou operaci. Zeptali jsme se ho, co pacienta před operací čeká a co by měl říci svému praktickému lékaři.
Onkologická klinika VFN v Praze hledá onkologické pacienty s ukončenou onkologickou léčbou, tedy s vyčerpanými možnostmi standardní onkologické léčby do studie fáze I na Onkologické klinice VFN a 1.LF UK v Praze.
Paní doktorka Halámková přednášela na Brněnských onkologických dnech praktickým lékařům o alternativní, komplementární a integrativní medicíně z pohledu onkologa, zejména o nových guidelinech americké onkologické společnosti, které začleňují integrativní postupy na podkladě medicíny založené na důkazech do péče o pacientky s karcinomem prsu.
Organizace onkologické péče v České republice byla tématem pořadu Káva o čtvrté rozhlasové stanice ČRo Dvojka. Hostem MUDr. Jiřího Pešiny byla Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., přednostka Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předsedkyně České onkologické společnosti ČLS J.E.P.
MUDr. Petr Jelínek, Ph.D. se svými kolegy z Oddělení anesteziologie a intenzivní péče Masarykova onkologického ústavu v Brně přednášel v rámci Brněnských onkologických dnů v roce 2018 na semináři pro praktické lékaře na téma komplikace onkologické léčby vyžadující intenzivní péči. Před přednáškou jsme se ho zeptali, jaké to jsou a co má pacient dělat, když se objeví nežádoucí účinky léčby nebo změna zdravotního stavu.
Na Brněnských onkologických dnech jsme se zeptali MUDr. Pavla Krupy z Kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně co je nového v radioterapii zhoubných nádorů a jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky této léčby?