Léčba onkologického onemocnění se skládá z řady lékařských postupů a podílí se na ni lékaři několika odborností. Tento multidisciplinární přístup symbolizuje také logo ČOS, pět barevných paprsků znamená pět způsobů boje se zhoubnými nádory, od prevence a pokud možno včasné diagnostiky přes operaci (chirurgii), ozařování (radioterapii) až po farmakoterapii. Onkologický pacient obvykle postupuje více druhů léčby, někdy pomůže jen operace, někdy stačí jen farmakoterapie, ale většinou jsou nádorové buňky likvidovány společnou rukou chirurga, radioterapeuta a samozřejmě onkologa. V průběhu nemoci a léčby je neopomenutelná také péče o správnou výživu, o psychiku pacienta a také snaha o zachování kvality života u vážně nemocných, ať už léčbou bolesti nebo v rámci paliativní péče.
-
Kde se léčit
Mapa komplexních onkologických center, všechna pracoviště pečující o onkologické pacienty
-
Jak se léčit
onkochirurgie, radioterapie, farmakoterapie, chemoradioterapie, transplantace krvetvorných buněk a další
-
Jak se neléčit - mýty a pověry
Víte, že některé čaje nebo bylinky mohou snižovat účinnost léčby nebo zesilovat nežádoucí účinky?
-
Personalizovaná medicína
Tak jako je každý člověk jiný, je i každý nádor jiný, má jiné vlastnosti a vyžaduje specifický způsob léčby.
-
Pohyb během onkologické léčby
Mohu během léčby sportovat? Je pro mne fyzická aktivita vhodná? jak je to se sportem a pohybem po ukončené léčbě?
-
Multidisciplinární tým
Onkologická léčba je dnes společnou prací mnoha profesí.
-
Věková specifika
Jak se liší rakovina u dětí, dospívajících, mladých dospělých a seniorů od rakoviny dospělých.
Články
Praha, 4. června 2020. Tisková zpráva ČOS: I když provoz Komplexních onkologických center (KOC) v době nouzového stavu nebyl ze strany zdravotníků v zásadě ovlivněn, velké množství onkologických pacientů se přesto obávalo zhoršení nemoci v důsledku posunutí léčby anebo kontrolní prohlídky. Vyplývá to z průzkumu, který probíhal po dobu dvou měsíců, a zúčastnilo se ho 350 pacientů s maligním onemocněním z celé ČR.
Vážení onkologičtí pacienti,
v současné době všichni prožíváme pro nás zcela nové a velmi nelehké období přítomnosti koronavirové infekce v naší populaci. Situace je velmi složitá pro zdravé, ale chápeme, že velmi nepříjemná pro vás nemocné, u kterých probíhá onkologická léčba. Chtěli bychom vás ujistit, že odborná onkologická obec dělá všechno pro to, aby i přes existující koronavirovou infekci probíhala vaše léčba podle mezinárodních doporučení a současně byla i individualizovaná podle okamžitých vznikajících problémů, které mohou souviset s přítomností či rizikem infekčního onemocnění.
Přehledná prezentace o personalizované medicíně, genetickém a genomovém testování karcinomu prsu a o precizní medicíně zazněla v rámci Pacientského semináře na 11. pražském mezioborovém onkologickém kolokviu PragueONCO 2020 dne 29. ledna 2020.
Pacientský spolek Společně k úsměvu, který podporuje děti, adolescenty a mladé dospělé během onkologické léčby a věnuje se pozdním následkům, si Vás dovoluje pozvat na druhý ročník benefičního koncertu HVĚZDY PRO ÚSMĚV. Koncert se koná 22.9.2019 od 17:00 v brněnském Sono centru. Výtěžek koncertu bude věnován na podporu onkologicky léčených dětských pacientů, adolescentů a mladých dospělých a na jejich následnou péči.
V posledních letech sledujeme nebývalý zájem o alternativní a komplementární přístupy v léčbě onkologicky nemocných. Tak dochází k prolínání jednotlivých přístupů u konkrétních pacientů, o kterých často ošetřující lékaři ani nemusí být informováni. Je velmi důležité, aby lékař věděl nejen o všech lécích, ale i o potravinových doplňcích a fytofarmakách, které pacient užívá. Mohou velmi výrazně zasahovat do probíhající onkologické terapie. Téměř 30 procent pacientů během systémové onkologické léčby užívá potravinové doplňky a fytofarmaka v potenciálně nebezpečných kombinacích.
Dne 28. května zorganizovalo Centrum informací onkologického pacienta a pacientské organizace Dialog Jessenius a Hlas onkologických pacientů seminář pro veřejnost. Tématy byla dispenzarizace onkologických pacientů a personalizovaná léčba karcinomu prsu. Seminář se konal pod záštitou ministra zdravotnictví.
Přednáška o personalizované medicíně zazněla v rámci semináře pro veřejnost, kterou 28. května 2019 zorganizovalo Centrum informací onkologického pacienta a pacientské organizace Dialog Jessenius a Hlas onkologických pacientů. Dozvíte se, jak pokročila léčba karcinomu prsu, jaké jsou její výsledky, co je to genomové testování a hlavně, co to znamená adjuvantní léčba (zajišťovací) a také, jak lékaři poznají, zda ji podat, protože z ní bude mít pacientka přínos nebo naopak, zda to potřeba není a pacientka může být uchráněna nežádoucích účinků zajišťovací chemoterapie, aniž by se zhoršila její perspektiva.
Na Brněnských onkologických dnech jsme se zeptali odbornice na interakce léčiv v onkologii, PharmDr. Šárky Kozákové, MBA na co si mají (nejen) onkologičtí pacienti dát pozor při užívání léčiv, kdy užívat léky a čím je zapíjet a proč je to důležité.
Zeptali jsme se na Brněnských onkologických dnech proč by měli onkologičtí pacienti dávat pozor při užívání přírodních preparátů a nebo při přípravě jídla. Bylinné přípravky mají velkou schopnost ovlivňovat metabolismus a účinek dalších léků. Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, které bylinné preparáty jsou pro vás vhodné a jakým se určitě vyhnout, protože by mohly dokonce nepříznivě ovlivnit průběh a výsledky léčby!
Na Brněnských onkologických dnech 2019 jsme položili panu primáři MUDr. Janu Křístkovi, Ph.D. z Oddělení radiologie Masarykova onkologického ústavu Brno otázku na novinky v diagnostické radiologii a jsme se zeptali na pokrok v léčbě pomocí intervenční radiologie.
Genomové vyšetření je součástí personalizované medicíny. Genomické testování vyšetřuje geny v konkrétním nádoru konkrétního pacienta. Vyšetření lékařům pomáhá zjistit, zda je pravděpodobný návrat karcinomu a zda konkrétní pacient může mít prospěch z chemoterapie. V rámci Brněnských onkologických dnů jsme se zeptali paní primářky Petrákové na genomové vyšetření u pacientek s karcinomem prsu.
Již tradičně jsme na Brněnských onkologických dnech s kamerou navštívili seminář pro praktické lékaře s názvem Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře. Letos bylo součástí semináře i téma dispenzarizace pacientů v remisi. Před každou přednáškou jsme přednášejícímu odborníkovi položili jednu otázku blízkou tématu jeho přednášky a požádali, aby téma přiblížil také onkologickým pacientům. Poslechněte si, co odpověděli a co je nového v jejich oborech. Odpovědi jsou určeny onkologickým pacientům a jejich blízkým.
Na začátku března nám paní předsedkyně onkologické společnosti vysvětlila pojem personalizovaná medicína, ke kterému současná onkologie míří. Co to je "léčba ušitá na míru?"
Pátý, a zatím poslední, díl živého vysílání z cyklu #MysliProtiRakovine byl 20. března 2019. Hostem psychologa Martina Pospíchala byl Tomáš Vyhlídal z Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Tématem byl pohyb jako prevence nemocí, i pohyb v době onkologického onemocnění a po uzdravení. Na konkrétních příkladech jsme ukázali vliv pohybu a přírodního prostředí na naše zdraví, možnosti využití u onkologicky nemocných i u lidí po již prodělaném onkologickém onemocnění a pozitivní účinky na zlepšení stavu po náročné léčbě a při přetrvávajících pocitech únavy.
První březnovou středu se v rámci našeho cyklu o prevenci onkologických onemocnění můžete ptát předsedkyně České onkologické společnosti České lékařské společnosti J.E.P., Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA na novou organizaci péče o onkologické pacienty v remisi, tedy po úspěšné léčbě a na onkologickou prevenci u pacientů po prodělaném onkologickém onemocnění.