Pacient, rodina a přátelé
Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.
Nejnovější články a videa
Onkologické onemocnění, stejně jako jeho léčba přinášejí do života nemocného člověka, ale i jeho blízkých a zdravotníků řadu náročných emocí a s nimi spojených myšlenek. Ty pak výrazně ovlivňují náš každodenní život a jeho kvalitu. V některých případech mohou mít vliv i na úrovni biologických pochodů, a to včetně imunitního systému. Ne vždy však musíme být jen jejich pasivní obětí a ne všechny nepříjemné emoce jsou automaticky negativní, či snad škodlivé. Pacienty, jejich blízké i odborníky zveme na přednášku oblíbeného cyklu #MysliProtiRakovine. Přednáška s názvem NÁROČNÉ EMOCE A MYŠLENKY a s podtitulem "MOŽNOSTI JEJICH ZVLÁDÁNÍ V PRŮBĚHU ONKOLOGICKÉ LÉČBY, ALE I PO NÍ" se uskuteční 15. ledna 2025 od 13:00 do 14:45 v Areálu Masarykovy nemocnice, ul. Sociální péče 3316/12 A, pavilon B, odd. vzdělávání. Na setkání s vámi se těší PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.
Tisková zpráva Amelie, z.s., 13. 12. 2024. Amelie, z.s. připravila druhé vydání brožury, která pomáhá pacientům a jejich rodinám v těch nejtěžších chvílích onkologického onemocnění. První vydání z roku 2020 bylo na klinikách zcela rozebráno, což ukazuje, jak moc byla a stále je taková publikace potřebná.
Vánoční období je časem, který máme spojen s klidem, odpočinkem i slavnostní atmosférou a v neposlední řadě báječným jídlem. Léčba onkologického onemocnění je oproti tomu dobou, která mnohdy vyžaduje úpravu stravy, změnu přípravy a podávání jiného druhu jídla. Jak skloubit tyto dva zcela odlišné světy? Nabízíme Vám tipy, jak co nejlépe a s pocitem jistoty zvládnout pečení cukroví, přípravu štědrovečerní večeře i pohoštění, včetně receptů vhodných pro specifické dietní stravování při onkologické léčbě. Specialisté na výživu z Masarykova onkologického ústavu Brno pro vás sepsali doporučení a tipy na vhodné vánoční dobroty při onkologickém onemocnění. Ke stažení v plném znění v databázi publikací pro pacienty.
V rámci projektu #MysliProtiRakovine bylo vytvořeno dvanáctero, ve kterém naleznete stručné shrnutí několika praktických doporučení pro zvládání onkologického onemocnění z hlediska psychologie. Uvedené body byly sestaveny ve spolupráci zkušených psychologů, lékařů, pacientů a zástupců pacientských organizací. Jde o doporučení obecná, a vše je tedy třeba aplikovat s ohledem na individuální situaci každého člověka. Prosím popřemýšlejte nad jednotlivými body společně s námi.
11. - 15. listopadu 2024 proběhne osvětová iniciativa Týden rizik malnutrice, která je součástí celosvětového projektu "Malnutrition Awareness Week". V České republice kampaň organizuje Aliance pro nutriční péči (www.apnp.cz), o.p.s. ve spolupráci s odbornou Společností pro klinickou výživu a intenzivní metabolickou péči (www.skvimp.cz). Kampaň probíhá pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR.
V rámci 48. ročníku Brněnských onkologických dnů a 38. ročníku Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky je připraven pacientský program. Program věnovaný onkologickým pacientům se uskuteční ve středu 23. 10. v pavilonu „E“ BVV Brno, sál L. Bakešové. Letošní program nese název "Cesta pacienta" a nabízí důležitá témata, se kterými se onkologický pacient během diagnostiky, léčby i dispenzární péče setkává.
Dne 10. září se uskutečnil další webový seminář cyklu #MysliprotiRakovine. Přinášíme Vám záznam, který je určen pro maminky a tatínky, kteří si procházejí onkologickou nemocí a léčbou. Webinář byl zaměřen na téma podpory a komunikace s dětmi v době, kdy si rodič prochází náročnou onkologickou léčbou. Obsah webináře byl založen na tématech a tíživých otázkách přímo od onkologicky nemocných rodičů a jeho cílem je inspirovat rodiče k lepšímu zvládání náročných situací spojených s výchovou a léčbou.
Liberec 20. 8. 2024, Tisková zpráva Amelie. 28. září 2024 od 16:30 hod se uskuteční v Jablonci nad Nisou charitativní běh okolo přehrady Mšeno. Petřin běh je určen všem, kdo se chtějí protáhnout anebo jen podpořit bezplatné služby pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Novinkou bude závod pro děti do 6 let. Pro všechny účastníky je připraveno malé překvapení.
Na úvod letošního PragueOnco se opět konal pacientský seminář, který organizovala společnost Dialog Jessenius. Vystoupil zde také psycholog Martin Pospíchal. Ve své přednášce mluvil o tom, jak pacient a jeho blízké okolí prožívá události v době diagnostiky, léčby i po léčbě onkologického onemocnění. Poslechněte si řadu doporučení, jak projít tímto náročným obdobím.
Z praxe dnes již víme, že pravidelný pohyb je do určité míry prevencí onkologického onemocnění, ale může být užitečný v léčbě, i v období po léčbě. Psychoonkolog, pan doktor Martin Pospíchal, kterého znáte z našeho cyklu #MysliProtiRakovine Vám radí, proč začít s pohybem, jak začít s pohybem a jak u něj vydržet. Poslechněte si šest užitečných tipů, jak sám na sebe, abyste s pohybem vytrvali a sedm důvodů proč to udělat.
Registrujte se na přednášku oblíbeného cyklu #MysliProtiRakovine. I tato přednáška s názvem NÁROČNÉ EMOCE A MYŠLENKY a s podtitulem "MOŽNOSTI JEJICH ZVLÁDÁNÍ V PRŮBĚHU ONKOLOGICKÉ LÉČBY, ALE I PO NÍ", je určená společně laikům i odborníkům. Dalším městem, kde zazní, je Ostrava. 5. září od 17:00 hodin se na Vás těší v Centru pomoci onkologickým pacientům OVAHELP (Kostelní 100/22) PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.
Na Linkos jsme pro Vás připravili nový kalendář akcí, který je určen onkologickým pacientům a jejich blízkým a také celé laické veřejnosti! V tomto kalendáři najdete pozvánky na přednášky, webináře a další akce s onkologickou tématikou. Organizátory těchto akcí není jen onkologická společnost a její sekce, ale také pacientské organizace, jednotlivé nemocnice, instituce a onkologické projekty. Pořádáte-li nějakou akci z oblasti onkologie, která je určená laické veřejnosti, řekněte nám o ní a požádejte o její přidání na této stránce.
Rádi bychom Vás pozvali na webový seminář, určený pro maminky a tatínky, kteří si procházejí onkologickou nemocí a léčbou. Webinář bude zaměřený na téma podpory a komunikace s dětmi v době, kdy si rodič prochází náročnou onkologickou léčbou. Jádrem semináře jsou Vámi zaslaná témata a tíživé otázky, na které budou odpovídat zkušení psychologové. V rámci setkání bude možné vznášet další dotazy formou chatu. Jeho cílem je inspirovat rodiče k lepšímu zvládání náročných situací spojených s výchovou a léčbou.
Pacientská organizace Nebýt na to sama vás zve na symbolicky nazvanou událost Pod vašimi křídly, která chce vyzdvihnout lékaře, kteří se při náročné a často dlouhodobé onkologické léčbě stávají pro pacienty strážnými anděly. Právě dobrý vztah a komunikace mezi odborníky a pacienty je totiž pro úspěšnou léčbu klíčová.
Tisková zpráva Amelie, Praha 12. 6. 2024: Právě proběhl pilotní seminář pro personalisty, kteří mají zájem vědět více o práci s onkologicky nemocnými zaměstnanci. Vzdělávání zajistili pracovníci Amelie, z.s., která se dlouhodobě zabývá, jak v odborném sociálním poradenství, tak v psychologické podpoře, pacienty s rakovinou i jejich blízkými. A právě přes jejich obtíže při návratu do zaměstnání vznikl obsah semináře, který by měl personalistům pomoci se v situaci lépe orientovat, být aktivní a také pečovat o sebe.