Naše poznání o tom, jak nádorové onemocnění vzniká, se postupně rozšiřuje. Přibývá informací i o tom, které vlivy usnadňují vznik nádoru. Známe rizikové faktory, které se podílejí na vzniku nádorového onemocnění a které můžeme změnou životního stylu ovlivnit (např. kouření, obezita, nadměrná konzumace alkoholu, nadměrná expozice slunečnímu záření, stres, nedostatek spánku). Další faktory, jako jsou věk, pohlaví a vrozená dispozice, ovlivnit nemůžeme. Často jsou to onemocnění multifaktoriální, kde se na vzniku nepodílí pouze jediná příčina, ale celý soubor rizik. Přinášíme Vám řadu informací a doporučení, ve kterých se dozvíte, co můžete udělat sami pro sebe a pro své blízké, abyste riziko vzniku zhoubného nádoru výrazně snížili.
-
Strava
Výživa je jedním z nejdůležitějších zevních faktorů, který má významný vliv na vznik zhoubných nádorů.
-
Pohyb
Pohybová aktivita se považuje za jeden z nejdůležitějších pilířů zdraví.
-
Spánek
Prevence zhoubných nádorů může mít i tak příjemnou podobu, jako je spánek.
-
Stres
Stres! Všichni to známe, ale ne každý ví, že i psychosociální stres je rizikovým faktorem vniku nádorů.
-
Kouření
Kouření je příčinou zhruba třetiny všech onkologických onemocnění!
-
Alkohol
Alkohol patří mezi nejvýznamnější karcinogenní faktory a významně zvyšuje riziko vzniku řady nádorů již při relativně nízké konzumaci.
-
Slunce
Nadměrná expozice slunečnímu záření je významných rizikovým faktorem vzniku zhoubných nádorů kůže.
-
Prostředí
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je znečištění ovzduší, vody a půdy karcinogenními látkami důvodem 1-4% všech zhoubných nádorů.
Články
Z praxe dnes již víme, že pravidelný pohyb je do určité míry prevencí onkologického onemocnění, ale může být užitečný v léčbě, i v období po léčbě. Psychoonkolog, pan doktor Martin Pospíchal, kterého znáte z našeho cyklu #MysliProtiRakovine Vám radí, proč začít s pohybem, jak začít s pohybem a jak u něj vydržet. Poslechněte si šest užitečných tipů, jak sám na sebe, abyste s pohybem vytrvali a sedm důvodů proč to udělat.
Praha, 15. srpna 2024, Tisková zpráva Nezisková organizace Moje plíce, z.s., pořádá osvětovou kampaň Šlápni do toho, která poběží až do 30. 9. 2024. Jejím cílem je motivovat širokou veřejnost i samotné onkologické pacienty k pravidelnému pohybu, především k jízdě na kole. Pravidelný pohyb je totiž nedílnou součástí prevence nádorových onemocnění a kolo umožňuje aktivitu, která má celou řadu benefitů také při zotavování z nemoci.
Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V roce 2021 a 2023 semináře proběhly vždy s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 23. července 2024 od 10 do 15 hodin. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění nebo v léčbě zdarma.
Česká onkologická společnost zpřístupňuje podpůrný materiál doporučení preskripce programu pohybové aktivity pro onkologické pacienty. Tento materiál je určen multidisciplinárnímu týmu, který se stará o onkologické pacienty v léčbě a po léčbě. V přípravě je také materiál pro onkologické pacienty, který vychází z tohoto doporučení.
Kouření po onkologické diagnóze významně ovlivňuje dobu přežití, účinnost léčby a kvalitu života. Materiál pro onkologické sestry pomáhající v intervenci u onkologických pacientů - kuřáků.
Byl vám diagnostikován zhoubný nádor a jste kuřák? Přemýšlíte, zda má smysl přestat po onkologické diagnóze kouřit? ANO, MÁ! Je velmi důležité přestat kouřit po vyslechnutí onkologické diagnózy, a to hlavně proto, protože se významně zvýší účinnost vaší onkologické léčby a prodlouží doba přežití.
Obtíže se spánkem má v ČR přes 70 % onkologicky nemocných, přitom jen 23% nevnímá změny oproti období před léčbou. Číslo, které je obdobné jako v zahraničí, však ani zdaleka nevypovídá o tom, že by se obtíže řešily. Až 40 % těch, komu se spánek zhoršil, o tom s lékařem vůbec nemluví. I proto se Amelie, z.s. rozhodla tomuto tématu věnovat a kromě přednášek a webové stránky, v průběhu listopadu a prosince publikovala sérii videí o spánku.
Mezinárodní nekuřácký den se připisuje vždy na 3. čtvrtek v listopadu a má za úkol upozornit na škodlivost kouření a poskytnout informace, které pomohou kuřákům přestat kouřit. Kouření je příčinou zhruba třetiny všech onkologických onemocnění! Nekouřit je základ onkologické prevence. Onkologičtí pacienti by rozhodně měli přestat kouřit. A děti by rozhodně neměly začínat. Podívejte se u příležitosti Mezinárodního nekuřáckého dne na video, které vysvětluje dětem, proč je nejlepší vůbec nezačít kouřit, udělejte si některý z našich kvízů a podívejte se na odkazy, kde Vám pomohou přestat kouřit.
Praha 16. 11. 2022. Tisková zpráva Amelie, z.s.: Kuřáctví škodí, to je jasný fakt. Co se za ním však skrývá, je boj proti zlozvyku a závislosti. Překvapí Vás, že kouří i lidé, kteří prošli onkologickým onemocněním, a podařilo se jim jej překonat? Nemělo by. Stejně jako to, že legální distribuce nikotinu probíhá i formou sáčků nebo, že u dětí „letí“ vapování.
Pracovní skupina pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku ČLS JEP ve spolupráci se Společností pro léčbu závislosti na tabáku, Centrem pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a Ústavem hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN v Praze vás zvou na 23. konference Tabák a zdraví.
Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V roce 2021 a 2022 semináře proběhly s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 10. ledna 2023 od 10 do 15 hodin. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění zdarma.
Pokud se chcete dozvědět více o novém Programu časného záchytu karcinomu plic, navštivte web prevenceproplice.cz nebo se podívejte na video, které vysvětluje koho se nový screeningový program týká, jak probíhá a co se děje, je-li nemoc odhalena.
Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V únoru a v květnu semináře proběhly s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 31. ledna 2022 od 10 do 15 hodin. S pauzou na oběd od 12 do 13 hodin. Součástí budou i kratší pauzy v dopolední i odpolední části. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění zdarma.
Praha 22.1.2021, Tisková zpráva: Amelie, z.s. realizovala dotazníkové šetření mezi onkologicky nemocnými v ČR a výstupy této sondy mezi téměř 400 lidmi potvrzují, že se v problematice spánku a jeho narušení v zásadě nelišíme od zbytku světa. Informace také naznačují cesty, kde se dá něco zlepšovat. Celkově však výzkum vzbuzuje i mnoho otázek. Mezi nimi například v oblasti služeb pro lidi s problémy se spánkem.
Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti ČLS JEP připravila pro učitele, rodiče a především pro děti od 9 let tak trochu jiné video, které vysvětluje, proč je nejlepší vůbec nezačít kouřit. Doplněno krátkým kvízem a anketou pro děti. Video je volně k dispozici školám, rodičům, zdravotníkům, dětem a dospívajícím. Pokud se vám líbí, budeme rádi za šíření.