V rodině otce je rakovina vaječníku u sestry v 53letech,sestra otce je vyšetřena na genetice s positivním nálezem..Matka otce+ na stejný nádor v 39 letech.Prababička měla asi rakovinu prsu v pokročilém věku. Mám nárok na genetické vyšetření?Jak velké mám riziko já ? Je mi 27let.
Pokud je Vaše teta již testovaná a je pozitivní a máte v přímé rodině další 2 karcinomy prsu, přičemž babička zemřela v poměrně mladém věku, na genetické vyšetření nárok máte. Obraťte se prosím na nejbližší pracoviště, které tato vyšetření provádí. Z informací, které mám, nevyčtu, kde bydlíte.
Riziko, které máte Vy je možné stanovit až po provedeném vyšetření, nicméně bych určitě doporučila už teď provedení UZ vyšetření prsou – zatím jako samoplátkyně – protože nyní žádný důkaz o Vaší genetické dispozici zatím nemáme. Pokud by jste potřebovala ještě nějaké informace, napište.
10. 6. 2013, prim. MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz
Chtěla bych se nechat geneticky testovat. Jak mám postupovat, na jakého lékaře se mám obrátit?
Sestra mé matky (moje teta)zemřela na rakovinu prsu v 78 letech a její dcera (moje sestřenice) zemřela na rakovinu prsu v 53 letech.Mam na test BRCA nárok?
Dobrý den, níže jsou uvedena kritéria, podle kterých by měly být pacientky doporučeny k vyšetření přítomnosti mutace v BRCA genech
Familiární formy:
- alespoň 3 přímí příbuzní diagnostikováni s karcinomem prsu a/nebo ovaria (vaječníku);
- příbuzní prvního stupně (nebo druhého stupně paternálně), z nichž alespoň jeden nádor prsu byl diagnostikován pod 50 let věku; při výskytu karcinomu vaječníku alespoň u jednoho z příbuzných bez věkového omezení
Sporadické formy
- pacientka s oboustranným nádorem prsu a/nebo vaječníku s první diagnózou pod 50 let věku nebo pacientka s nádorem prsu a vaječníku v jakémkoliv věku
- sporadický výskyt jednostranného karcinomu prsu nebo vaječníku ve věku pod 35 let
- muž s nádorem prsu
- medulární a atypický medulární karcinom prsu (dle rozhodnutí laboratoře) – týká se žen s již diagnostikovaným onemocněním
- tzv. triple negativní karcinom prsu (dle rozhodnutí laboratoře) - týká se žen s již diagnostikovaným onemocněním
Podle toho, co mi píšete, tak do kategorie žen doporučených na testování jednoznačně nespadáte, ale vzhledem k tomu, že se jedná o speciální problematiku, doporučila bych se obrátit přímo na primářku Doc. MUDr. Lenku Foretovou, Ph.D. z Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů, Masarykův onkologický ústav, Brno, foretova@mou.cz...
22. 5. 2013, prim. MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz
potřeboval bych nutně pomoct. Je to pro mne velmi důležité. Uvedu vás do mé situace. Cca v dědečkově třiceti letech mu byla diagnostikována Bechtěrevova nemoc. Tato nemoc mu působila kruté bolesti zad. Asi po dvaceti letech totálně ztuhnul a jeho nemoc se dostala do konečného stadia, kdy měl omezenou hybnost, nicméně už netrpěl bolestmi a naučil se s tím žít. Zhruba před deseti lety byl operován na malé nádory v močovém měchýři (byly zhoubné). Operace se povedla a byl několik let bez příznaků. Pak přišel infarkt a byl mu voperován kardiostimulátor. Asi před dvěma lety se mu naplno vrátil problém s močovým měchýřem. Díky kardiostimulátoru nemohl už podstoupit radikální operaci, nevydržel by anestezii. Zemřel doma, 10. 8. 2012.
Nutně bych potřeboval zjistit zda je buď Bechtěrevova nemoc, nebo zhoubné nádory v močovém měchýři dědičné z otce na syna či vnouče mužského i ženského pohlaví?
A kouření doutníků má stejně špatný důsledek jako cigarety a možný projev zhoubného nádoru močového měchýře?
Děkuji Vám moc za vstřícnost.
2. 5. 2013, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz
Podstoupil jsem kolonoskopii a ve zprávě je uvedeno, že je vše v pořádku a doba prohlížení je 7 minut. Je to správně? Zdá se mi to jako velice krátká doba na prohlédnutí celého tlustého střeva. (dotaz z živého webcastu)
Dobrý den!
Většinou se uvádí 7 minut jako dolní mez. Optimální je 10 minut.
MUDr.Milana Šachlová
22. 4. 2013, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz
Je mi 58 let. Kouřím asi 20 cigaret denně. Začala jsem kouřit asi v 15ti letech. Matka zemřela v roce 1995 na rakovinu plic(metastázy do jater), sestra zemřela dva měsíce po matce též na rakovinu plic (epidermoidní centrálně umístěný - meta do mozku) a bratr za 10 let po nich( rakovina plic - meta do páteře). Kouření nejsem schopna se vzdát, tři roky se zadýchávám a jsem zdravotník. A jak je známo, každý si myslí, že zdravotník si své problémy vyřeší sám.
Prevence asi žádná neexistuje, když nádor na běžném RTG neobjevili u mé sestry až když začala kašlat krev, pomyslelo se na plíce.
První krok je přestat kouřit. Dnes existují léky, které celý proces zanechání kouření velmi usnadní, pokud jste rozhodnutá.
Vzhledem k tomu, že se zadýcháváte, tak doporučuji okamžitě navštívit odporníka oboru pneumologie a ftizeologie. Určitě je Vás indikováno vzhledem k potížím další pravidelné sledování. Jako první krok zadopřední skiagram hrudníku a vyšetření plicních funkcí.
14. 4. 2013, prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc., jskric@fnbrno.cz
Napadlo mě jestli by změna ph lidského nemohla pomoct v boji proti rakovině.
Myšlenka je to možná zajímavá, ale bohužel naprosto neřešitelná, protože pH lidských tkání je jedním z nejpřísněji střežených a regulovaných hodnot v těle, takže na každý posun ve smyslu zvýšení pH nebo snížení pH a prudkých změn PH reaguje organizmus velmi citlivě, a tak snahy o změnu pH by možná nádor nepřežil (navíc si neumím představit, jak by jste si to technicky představoval), ale bohužel jeho nositel také ne
2. 4. 2013, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., vbajciova@fnbrno.cz
Můžete potvrdit nebo vyvrátit pravdivost mnoha článků v nejrůznějších periodikách o významu rostliny GRAVIOLA, pocházející z Jižní Ameriky, při prevenci i léčbě zhoubných nádorů? Děkuji.
Ano, lze dohledat několik článku o účincích rostliny Graviola, dokonce je doporučována při léčbě nádorových onemocnění. V regulérní medicínské onkologické literatuře lze dohledat 3 články , prozatím v teoretické a laboratorní rovině, kde se testuje možný účinek této rostliny, zatím výsledky nejsou použitelné a prokázané u člověka. A opět i hypotetický účinek nebude stejný u všech typů nádorů, pokud vím, testován byl u tkáňových kultur karcinomu prsu nebo pankreatu.
Z vlastní praxe můžu říct, že jsme měli pacientku, mladou ženu, která dokonce kvůli tomu 2x cestovala do Peru, bohužel léčebný výsledek se nedostavil. Pokud nejsou jednoznačně prokázány léčebné výsledky, tak bych to spíše považovala za psychické zneužívání zoufalých lidí, kteří jsou ochotni zaplatit cokoliv a udělat cokoliv za falešnou naději.
2. 4. 2013, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., vbajciova@fnbrno.cz
Dobrý den, prosím o Vaše stanovisko z oblasti prevence, zda může mít vliv na onkologické onemocnění:
1/ Prostředí bytu, v kterém se chovají kočky na chov, byť by byly pod pravidelnou veterinářskou kontrolou?
2/ Mohou mít vliv na vznik onkol. onemocnění tzv. patogenní zóny v bytových objektech? Často se o tom mluví i píše, ale nevím, zda existují nějaké odborné výzkumy a závěry z této oblasti,resp., zda se onkologové této problematice nějak věnují, nebo je to jen neověřená hypotéza?
1. ne, chov koček nevede ke zvýšenému výskytu nádorových onemocnění u lidí, ale pokud člověk již onkologické onemocnění má a je na aktivní onkologické léčbě ( chemoterapie), je nutno se obávat vyššího rizika infekčních komplikací - a to i v případě, když jsou kočky veterinárně ošetřeny. Záleží od hygienického standardu, počtu koček a velikosti bytu, neznamená to, že musíte dát kočky jednoznačně pryč.
2. asi máte na mysli radonové podloží a pozadí krajiny, ano, to se sleduje, existují i mapy radonové zátěže České republiky, ovšem prokázaný karcinogenní účinek radonu byl jako jeden z rizikových faktorů pouze u karcinomu plic. Nicméně kouření škodí mnohem více, a lidi to neřeší. V bytě moc změny nenaděláte, takže "geopatogenní zóny" v jednotlivých pokojích nemůžou být tak rozdílné, jak si lidi myslí. Spíš jde o to, čemu sám věříte a pokud budete mít dobrý pocit, když si spřehážete zařízení bytu a jednotlivých pokojů, tak je to jen Vaše věc.
2. 4. 2013, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., vbajciova@fnbrno.cz
Jsem 57 leta zena, kourim 20 cigaret denne, jiz temer 40 let. Lecim se na prudusky. U rodicu vyskyt rakoviny plic neni. Z duvodu rizika rakoviny, postaci mi chodit na kontroly rentgenu plic ? Pokud ano, jak casto ?
Určitě doporučuji zanechání kouření. Můžete navštívit kteroukoliv ambulanci pro odvykánání závislosti na tabáku.
Vhodná je 1x za rok kontrola u pneumologa s provedením skiagramu hrudníku 1x ročně a k tomu spirometrické vyšetření (vyšetření funkce plic).
2. 4. 2013, prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc., jskric@fnbrno.cz
Dobrý den,
V loňském roce v červenci mi začaly bolesti v nadbříšku krev ve stolici byla zjištěna, o tři měsíce krev v moči na tři křížky. Bolesti v nadbříšku se rozlezly podle levého žeberního oblouku a v pravo. Na kolonoskopii jen povrchově zhmožděná střevní sliznice s fokálním chronickým zánětlivým infiltrátem. Matka, sestra rakovina tlustého střeva, prsu, otec nádorové onemocní jater.Bolesti mám stále,před 14 dny byla zjištěna hereditární hemochromatoza dědičná, zvětšená játra s ložiskem a cystou a splenomegalie.Prosím odepište mi, zda-li venepunkce na snížení železa z jater by mi pomohly od bolestí, kolik dní musím být hospitalizována při venepunkci a jestli je potřeba takovou venepunkci opakovat.Mám požádat ještě o jiné vyšetření vzhledem k dědičnosti. Je mi 65 let. Moc děkuji
Byla vam zjistena hemochromatosa a vase potize s nejvetsi pravdepodobnosti souviseji s touto chorobou. Venepunkce je standardni lecebna metoda, provadi se opakovane, nejprve casteji po tydnu, pozdeji mene casto, odebira se asi tolik krve jako u darcu. Zda je nutna hospitalizace mi neni jasne, pravdepodobne nikoliv, ale to vam vysvetli vas osetrujici lekar. Geneticke vysetreni je mozne a dostupne. Je to recesivne dedicne onemocneni, tj. zdedila jste pravdepodobne poskozeny gen od obou rodicu. Vas lekar vas muze poslat na jakoukoliv genetiku k vysetreni. Muze to mit vyznam pro vase pribuzne.
Genetik take muze zhodnotit vasi rodinou zatez nadorovymi onemocnenimi a doporucit dalsi postup. Je dulezite vedet, kdo v rodine mel jake onemocneni, v jakem veku. Vetsina nadoru dedicnych vsak neni.
4. 3. 2013, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz
Prosím...je mi 39 let,oba rodiče mi zemřeli,na rakovinu tlustého střeva,maminka bohužel před týdnem,oba ve věku 55-60 let.Mám velký strach a jsem ve stresu,i z důvodu že mám 5 leté dítě.Bojím se že je u mne genetický předpoklad k této diagnoze.Jak se tomu mohu vyvarovat??Co bych měla podstoupit?Moc pěkně děkuji za nějaké poznatky,rady.
Pokud meli toto onemocneni vasi rodice ve vyssim veku a v jejich rodine (sourozenci a rodice) dalsi pripade nebyl, asi to nebude dedicne onemocneni, ale vy muzete mit az trojnasobne riziko onemocneni. Musite chodit na prevence. Kazdy rok si zatim nechejte delat krev ve stolici ( u praktika), dale musite mit pravidelne kolonoskopie po 2-5 letech ( dle zavaznosti nalezu). Je dobre zacit alespon o deset let pred vekem nejcasnejsiho vyskytu v rodine.
Dale musite mit gynekologicke kontroly vcetne vaginalniho UZ.
Pokud se onemocneni vyskytlo v rodine v mladem veku a opakovane v linii, potom by byla vhodna geneticke konzultace, odesle vas prakticky lekar.
Vetsina nadoru kolorekta vsak neni dedicnych, objevuji se s vyssim vekem nahodne a proto se musite chranit prevenci.
4. 3. 2013, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz
Dobrý den, sice už nejsem dítě, ale nějak jsem si nemohla z nabídky vybrat nic jiného... Je mi 30 let a už rok a půl si dokážu nahmatat dvě malé uzlinky v pravém nadklíčku - jedna má 7 mm, druhá 4 mm, dle sono (v podélném rozměru), s centrální vaskularizací. Prej nepodezřelé. Od té doby, co jsem je objevila, se nijak nemění, jsou pohyblivé. Paní doktorka na hematologii řekla, že jsou v pořádku a určitě nejsou podezřelé... Já ale na internetu našla, že v nadklíčku nemají být hmatné uzliny vůbec, jinak je to projev něčeho vážného. Nerada bych něco zanedbala, mám malé dítě, tak nechci být nezodpovědná, taky nechci plašit zbytečně... Jiné příznaky typu hubnutí nebo pocení nemám.... Byla jsem v létě (rok po objevení uzlin) na RTG plic, kvůli sezonnímu kašli a nález žádný.
Prosím o Vás názor ohledně těchto uzlin. Děkuji.
Pokud se uzliny nezvetsuji, asi nebudou problematicke. Doporucuji vsak jeste provest UZ vysetreni prsou. Pokud bude nalez negativni, delejte si kontroly uzlin, i v podpazi opakovane, i UZ kontrolu, sledovat by vas mel vas prakticky lekar.
4. 3. 2013, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz
u maminky byl v 70-ti letech zjištěn na sonu nádor na slinivce. Již byl velký, takže nedošlo k žádné léčbě, jen k tišení bolesti. Do 5-ti měsíců od diagnostiky zemřela. Měla cukrovku II. typu.
Já mám v současné době 60 roků, taky cukrovku II. typu.
Jaké preventivní vyšetření bych měla postoupit a jak často, abych předešla případnému nádoru na slinivce.
4. 2. 2013, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz
Jak dlouho trvá, než vznikne nádor?
Každý nádor má jiné biologické chování, proto i jeho růst trvá různě dlouho. Například může trvat až 7-8 let než vznikne rakovina tlustého střeva z drobného polypu, máme tedy dost času na to, abychom zachytili tzv. prekacerózy (změny, které ještě nejsou rakovinou, ale mohou se jí za nějakou dobu stát), což jsou polypy- výčnělky na sliznici střeva. Tyto polypy můžeme velmi snadno odstranit naložením drátěné smyčky během vyšetření tlustého střeva, pacient nemusí jít na náročnou operaci. Čím je polyp větší, tím narůstá pravděpodobnost, že bude i zhoubný. Pacientům s nějakou dědičnou zátěží (mutací genu) může nádor vzniknout rychleji.
8. 1. 2013, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz
Co znamená slovo " screening" ?
Screening (někdy také skríning) znamená aktivní vyhledávání nádorů u osob, které dosud nemají žádné příznaky. V ČR probíhají 3 programy na vyhledávání nádorů prsu, tlustého střeva a děložního čípku. V roce 2012 oslavil mamární program 10 let, ročně se díky screeningu zachytí asi 2900 zhoubných nádorů prsu. Zhruba 1 žena ze 200 vyšetřených má nádor. Dobrá zpráva je v tom, že 70% nádorů zachycených v tomto programu je v časném stadiu. Pojišťovna hradí screeningovou mamografii 1x za 2 roky od 45 let. Program prevence nádoru tlustého střeva je od 50 let.
8. 1. 2013, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz