Všechny příspěvky

Počet nalezených dotazů: 142 zrušit všechny filtry

Dobrý den, 30 let jsem kouřil, polovinu z této doby 40 cigaret denně. Nyní už půl roku nekouřím. Vím, že mám vysoké riziko rakoviny plic. Chci se zeptat, jak často bych měl chodit na RTG hrudníku, aby se případný průšvih zjistil v době, kdy je možno ještě něco dělat? Popř. zda existuje nějaká studie, kam bych mohl být zařazen, kde se provádí screening rakoviny plic? Popř.co doporučujete jako prevenci?

Vážený pane,

určitě nadále nekuřte. Vzhledem k délce kouření a množství vykouřených cigaret by bylo vhodné, abyste navštívil ambulantního pneumologa (plicního lékaře). Měl by být zhotoven skiagram hrudníku a provedeno funkční vyšetření plic. Kouření nezpůsobuje pouze rakovinu ale i chronickou obstrukční plicní nemoc. Další kontroly pak lékař zvolí dle nálezu. V České republice žádné studie neběží. Připravuje se ale  „program časného záchytu karcinomu plic“. Jestli bude program spuštěn se dozvíte z medií.

Prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc.
Klinika nemocí plicních a TBC
FN Brno a  LF MU

5. 9. 2019, Prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc., skrickova.jana@fnbrno.cz

Jsem rok po porodu a před půl rokem jsem začala opět brát antikoncepci ___. Před otěhotněním jsem ji 3 roky nebrala. Před 3 týdny jsem byla na preventivní prohlídce u svého gynekologa a včera ráno mi volal, ze se mu nelíbí výsledky stěru a mám si přijít pro žádanku do čípkove poradny do nemocnice. V podstatě mi více neřekl, jen to, ze v nejhorším případě mě čeká konizace a pokud by se to rok nebo 2 neřešilo, mohl by vzniknout vážný problem. Do poradny jsem volala a objednali mě až za 3 měsíce. Také jsem si vyzvedla výsledky z cytologie, které mám pak do nemocnice přinést. Ve výsledcích je jen toto Závěr: HSIL, doporučení : biopsie nutná, metaplazie, susp. rohovejici CA, dop. Kolpo+ histologie. Mám hrozný strach, zkratka CA je karcinom? Znamená to ze mám rakovinu? Pokud ano, proč mě objednali až za 3 měsíce? Mockrát děkuji za Vaš čas a pomoc

Jde zatím jen o předběžné výsledky a ve zprávě je psáno susp. CA, což znamená podezření na karcinom, ale jisté to není. Samozřejmě chápu Vaše obavy a nervozitu z dlouhého čekání, ale troufám si říci, že jasný nádor by gynekolog viděl a ihned urgentně řešil. Zřejmě jde tedy jen o změny ne zcela jasného původu a myslím, že i 3 měsíční termín zde není nijak fatální. Nicméně se vše dá určitě s pomocí Vašeho osobního gynekologa buď urychlit a nebo Vám vše lépe objasní, neboť zejména on zná nejlépe Váš zdravotní stav a nález na čípku. Zkuste to s ním ještě znovu probrat. Přeji Vám, ať to dopadne co nejlépe ! 

8. 7. 2019, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Je mi 46 let. Z důvodu rodinné anamnézy na karcinom ovaria ( babička v 75 letech ) mi pan doktor udělal při gyn. vyšetření ultrazvuk ( negativní ) a onkomarker CA 125, který vyšel zvýšený ( 50 ).
Poslal mě do nemocnice, tam ultr též negativní ( ani cysta ). Za dva měsíce onkomarker nabrán znova a byl již 80, za další 3 týdny nabrán 4. den cyklu a zvýšeno na 90. Pokaždé ultrazvuk negativní. Absolvovala jsem další vyšetření a byl mi nalezen vysoký TK 180, steatoza jater 1 st. , pankreas s fibrolipomatozou, jinak sono břich neg., gastroskopie jícnu a žaludku neg., Ještě mě čeká kolonoskopie. Sedimentace občas zvýšená na 90 a pak zase normál. Jediné potíže, která mám už cca 5 měsíců, je bolest v levém podžebří, nafouknuté břicho, střídání průjem, zácpa, únava, pocit plnosti v žaludku. Je mi lépe, když držím dietu a po jídle beru ..... Už jsem absolvovala kde co, napadá Vás, kde by mohla být příčina nárůstu CA 125? Může být vyvoláno stresem? Již dva roky se starám o těžce nemocné rodiče odkázané na celkovou péči. Moje paní doktorka neví, jak to dál "uchopit" , další odběr je v plánu v srpnu a uvidíme. Moc Vám děkuji za Váš názor a zkušenosti.

Dobrý den, nárůst Ca 125 není příliš vysoký, ale ani tak bych to nepodceňovala. S ohledem na Vaše další obtíže bych se t.č. – tak jak je v plánu - zaměřila zejména na vyšetření u gastroenterologa. Tj. na vyšetření střev. Pokud bude i toto negativní, pak časnější vyšetření krevního obrazu, biochemie, doplnění vyšetření dalších onkomarkerů a samozřejmě i gynekologického vyšetření včetně vag. UZ – vše cca za 2-3 měsíce. Při přetrvávající zvýšené hladině Ca 125 bez jasné příčiny bych doporučila raději  PET/CT.  Přeji hodně zdraví MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA

17. 9. 2019, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Dobrý den, letos v březnu mojí mamce (61) našli nádor na slinivce břišní, momentálně je po operaci a bude podstupovat léčbu. Chci se zeptat, zda je možné, že bude tato nemoc v rodině dědičná? Sama (34 let) se léčím s chronickým zánětem slinivky. Děkuji za Vaši odpověď. M.

Pokud se léčíte s chronickým zánětem slinivky, můžete mít vyšší riziko nádoru.

Nádory slinivky jsou dědičné asi pouze u 3-5% nádorů, většinou se vyskytly v rodině další nádory. Ve vašem, případě bych doporučila genetickou konzultaci, genetik zváží, zda je vhodné testování. Může se jednat i o dědičný chronický zánět slinivky.

17. 5. 2019, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dle lékařské zprávy jsem po abdominální hysterektomii s oboustrannou adnexektomií, omentektomií, apendektomii, pelvickou a suprapelvickou lymfadenektomií se stripingem peritonea v 8/2013 pro serózní cystadenokarcinomu obou ovárií stádia FIGO IIIA pT3a N0 M0 G2 R0. ....... (dotaz pokračuje popisem léčby a následné progrese) 
Chtěla bych se prosím zeptat, zda by se měla moje neteř (dcera mého bratra) nechat případně geneticky vyšetřit. Má 29 let, prozatím bezdětná. Moje sestřenice z maminčiny strany (naše maminky byly sestry) se léčila s nádorem na prsu. Tatínek mé mamky zemřel na nádor na plicích, tatínek od tatínka zemřel na nádor žaludku. Je či není u mé neteře nějaké riziko dědičnosti? Já mám syny.
Děkuji moc za Váš názor, info

Na první část dotazu vám musí odpovědět gynekolog.

Z genetického hlediska, pokud jste nosičkou zárodečné mutace v genu BRCA1, měla jste genetické vyšetření i z krve, kde bylo potvrzeno, že máte dědičnou formu onemocnění, měla jste genetickou konzultaci před a po testování, potom asi máte informaci o dědičném syndromu nádorů prsu a vaječníků. Musí se potvrdit, že je mutace v genu BRCA1 zděděná a není to pouze mutace v nádoru. Potom vám genetik určitě radil, kdo v rodině by měl být testován a proč. Na testování by měli přijít sourozenci, pokud jsou pozitivní tak jejich děti, vaše děti, testuje se od 18 let věku. Pokud víte, od koho jste mutaci zdědila, potom příbuzní z této strany rodiče. Toto vše s vámi řeší lékař-genetik. Jestliže jste dosud neměla genetickou konzultaci, potom si ji vyžádejte přes vašeho gynekologa, nebo onkologa, kteří vám mají dát doporučení a s genetikem řešíte i testování rodiny.

16. 5. 2019, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den, onemocněla jsem ca prsu,je mi 65 let.Mám 2 dcery,3 vnučky,matka zemřela v 51 letech na čas slinivky,otec v 56 letech na ca jater,sestra matky v 58 letech na ca plic a její dcera v 37 letech na ca lymfatických uzlin.Je možné v mém případě,že by se mohlo jednat o genetické zatížení a vzhledem k dcerám a vnučkám jejich dispozici k tomuto onemocnění?
Děkuji za odpověď.

Byla by vhodná genetická konzultace a pravděpodobně i testování. Momentálně připravujeme nové indikace, kde kombinace nádorů prsu a slinivky v rodině by byla indikace k testování.

Zdraví Foretová

12. 4. 2019, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den mám dotaz moje teta zemřela na R. Tlustého střeva. V 69 letech. Já sama od té doby co to tetě zjistily tak jsem chodila pravidelně na testy okultní ho krvácení . I když jsem si to nejprve platila. Vše bylo v pořádku. Ted mě poboliva v levém podbřišku sem tam mám řidší stolici. Krev tam není. Sono břicha v pořádku. Mám zadat o jiné vyšetření. Kolonoskopie se bojím. Tetě při ní protrhly strevo.muze to být dědičné. Děkuji.

Vážená paní, pokud měla karcinom tlustého střeva pouze vaše teta ve věku 69 let, pravděpodobně se nejedná o dědičné onemocnění. Pokud jsou vaši rodiče bez tohoto onemocnění, pravděpodobně máte riziko onemocnění na úrovni populačního rizika. Každý však od věku 50 let by měl mít preventivní testy na krev ve stolici a od 55 let kolonoskopii. Protržení tlustého střeva je vzácné, neměla bych z něj obavu. Pokud máte bolení břicha a chcete dále postoupit ve zjištění diagnózy, je nutné se domluvit s praktickým lékařem, aby navrhl další postup. Nejspíše vám doporučí dietu a dále návštěvu gastroenterologa. Zda je nutná kolonoskopie, nelze takto říci.

V každém případě od 55 let byste měla mít pravidelně kolonoskopii preventivně.

5. 3. 2019, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Existuje někde souhrnný konkrétní seznam jídel/co by měl člověk jíst a co by neměl pro prevenci? Kde je například který typ ovoce ano a které ne, ... například červené melouny, hroznové víno někdo uvádí že mají moc cukru, někdo říká že je to fruktóza že to nevadí.
Některé tuky se doporučují a některé nedoporučují - například kokosový olej, řepkový olej, slunečnicový olej. Taky na olivový olej se píšou dvojí recenze. Taky co mořské plody - sépie, mušle, ústřice, ....
Co sojové omáčky co se používají často v Asii. Co octy například hroznový ocet.
Kdyby to bylo někde detailně uvedené tak by to bylo jednodušší. Jedná se mi o konkrétní výpis co ano a co ne, ten obecný vidím často ale konkrétní jsem ještě neviděl.

Takový seznam neexistuje a s největší pravděpodobností ani existovat nebude. A to právě z toho důvodu, že to bohužel zjednodušit nelze. Každá potravina/výrobek/jídlo je unikátní a proměnlivou směsí mnoha set/tisíců látek, u kterých nelze predikovat v takové podobě, jak byste si představoval, co se konzumovat může a co ne. Jen tak pro zajímavost - v EU je na trhu více jak 2 miliony druhů potravin. Kdyby "hypoteticky" takový seznam existoval, nevím, jestli by Vám to situaci usnadnilo, nebo spíše naopak... A každá potravina by vždy měla své pro a proti. Do toho by se muselo počítat s množstvím, které konzumujte, jak často to konzumujte, s čím dalším to kombinujete, jaké další životní faktory Vás ovlivňují (neb nádorové onemocnění není záležitostí pouze výživy...). Čili není to opravdu jednoduché, jak můžete vidět. Proto jsou obecná doporučení (pestrost, střídmost, doporučená četnost konzumace daných skupin potravin aj. "zásady", o kterých jste hovořil) právě tím jednoduchým vodítkem, o které se můžete opřít a které vám zajistí spolu s dalšími doporučeními (pohybová aktivita, pravidelný odpočinek, optimální tělesná hmotnost....) snížení rizika vzniku onemocnění. 
Asi jsem nenapsala to, co byste chtěl slyšet, ale věci na světě nejsou jen černé, nebo bílé (Vašimi slovy co by se mělo a naopak nemělo konzumovat). Je mezitím ta pestrá škála černobílé, což platí nejen v životě, ale i v tom, na co se ptáte. 

3. 3. 2019, Mgr. Svatava Bischofová, bischofova@post.cz

...V roce 2015-2016 jsem prodělala lecbu rakovinu prsu nakonec se nador neprokazal!Byli me nadazeny leky .....,podstoupila jsem denzitometrii a bylo !e zjisteno na cerveny hranici bederni pater!Pred tim 3 dny jsem vysadila caltrate ktere mam předepsané k anasteozolu!Muj lekar si stoji za tim ,ze zyto leky musim brat i kdyz mam nezadoucu ucinky!chtela jsem se zeptat zda ro zak je ne o mam nadok na jiny lek ktery by me nedelal takovy nežádoucí ucinky!tamoxifen jsem snasela docela dobre!Chzela ksem se zeptat zda jako prevence se ro musi brat,kdyz byl neprokázan.Pokud jsem Vas s touto otázkou nejak zdrzela tak se moc omlouvam necim na koho se obratit!..

Dobrý den, omlouvám se, ale domnívám se, že nádor v prsu jste určitě prodělala, neboť žádný onkolog by vám nemohl nasadit onkologickou léčbu bez jasně daného histologického průkazu karcinomu. Teoreticky může jít o dvě různé situace. Buď byl nádor tak malý, že mohl být odstraněn při biopsii a při následném chirurgickém výkonu již nebyl nalezen nebo byl naopak původně nádor větší a léčba byla zahájena nějakou jinou terapií – např. chemoterapií nebo i léčbou hormonální a mohl díky tomu zmizet, tudíž opět nebyl následně při operaci již zachycen. Podle toho o jakou situaci se event. jednalo, je nutno posuzovat i vhodnost užívání další hormonální léčby, její délku a konkrétní preparát. Proberte prosím vše důkladně s Vaším onkologem, určitě Vám to vysvětlí.    

17. 9. 2019, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Dobrý den,je mi 35 let,jsem kuřák,pracuji jako kuchař momentálně,už dlouhou dobu mám bolesti zad v kříži,jsem stále unavený bez energie,občas mívám krev v moči a i ve stolici,mám problémy i se spánkem,a jsem i náladový poslední dobou,moje máma umřela ve 42 letech na rakovinu,babičky i děda také zajímá mne zda to nemůžu mít třeba genetické a nemám ji také.dekuji za odpověď

Jako kuřák si zvyšujete riziko mnoha nádorových onemocnění. Přestaňte kouřit.

Pokud máte uvedené potíže, navštivte praktického lékaře, ať vám udělá celkovou preventivní prohlídku včetně kontroly moče, UZ močového měchýře, ledvin a kolonoskopie, tj. vyšetření celého tlustého střeva. Pokud máte krev v moči, nebo ve stolici, je vždy dobré vyšetřit moč. měchýř, ledviny, i tlusté střevo. Příčiny mohou být banální, ale může se jednat i o nádorové onemocnění.

V rodině nemám údaje o typu onemocnění nádorem. Nevím, na jaký nádor zemřela maminka. děda i babička. Bylo by dobré, abyste navštívil genetickou ambulanci někde v blízkosti vašeho bydliště (ve všech větších nemocnicích, můžete se objednat telefonicky, nebo požádejte praktického lékaře o doporučení) a konzultoval podrobnosti vaší rodinné anamnézy s genetikem. Potom se dá uvažovat o příčinách onemocnění v rodině, někdy se dá provést i genetické testování. Jen asi 5% nádorů má dědičnou příčinu, 95% je nejspíše díky jiným příčinám, životnímu stylu a prostředí.

15. 1. 2019, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Mohla bych se prosím zeptat ještě na škodlivost-nevhodnost mléčných výrobků po onkologickém onemocnění, už vyléčená? Které jsou a které nejsou vhodné?

Nejsou známé žádné relevantní důkazy, že by mléčné výrobky byly po onkologickém onemocnění škodlivé. Naopak se mléko, mléčné produkty (mj. i díky přítomnosti vápníku) řadí mezi jedny z mnoha ochranných faktorů např. před vznikem nádorového onemocnění tlustého střeva. Vápník je navíc u všech důležitý i pro kostní zdraví a další funkce v organizmu. Mléko, mléčné produkty jsou jedním z jeho možných zdrojů.

Otázka vhodnosti - obecně se doporučuje při denní konzumaci preferovat neslazené, středně tučné výrobky (tj. polotučné mléko, jogurty s tučností cca do 3,5 % a sýry s obsahem max. 30 % tuku v sušině). Samozřejmě občas v rámci pestrosti stravy lze zařadit i ty více tučné varianty (tučnější sýry, smetanové jogurty...). Vše je vždy otázkou "přiměřené" míry. Doporučená frekvence zařazování mléka, mléčných produktů je několikrát denně (2-3 x).       

20. 12. 2018, Mgr. Svatava Bischofová, bischofova@post.cz

Mamince 72 let byla v březnu 2017 zjištěna rakovina slinivky břišní. Podstoupila chemoterapii (gemcitabin), nádor se zmenšil, a tak byla v lednu 2018 operována - odstraněna hlava slinivky, dvanácterník a žlučník, žlučové cesty byly přešity jinam. Následně byl zdravotní stav bez problémů, kontrolní testy v normě. Nyní listopad 2018 při kontrolním CT bylo zjištěno, že se někde v operované části slinivky opět vyskytlo ložisko nádoru + zvětšené lymfatické uzliny, takže byla opět nasazena další chemoterapie .... Teď jsem se na internetu dočetla, že existuje doplněk stravy OVOSAN. Četla jsem, že by tento doplněk stravy měl mít nějaký blahodárný vliv na posílení imunitního systému, který je chemoterapiemi poškozován a oslabován. Měl by rychleji regenerovat zdravé buňky, které jsou chemoterapiemi také poškozovány a naopak by měl nádorové buňky oslabovat, a to by mělo mít na následek, že při podání chemoterapie se snadněji a rychleji tyto nádorové buňky zničí. Cena jedné krabičky Ovosanu je však drahá a je tam větší spotřeba tabolek při jeho užívání. Proto se chci zeptat, zda je vhodné nebo zda má vůbec nějaký význam si tento doplněk stravy zakoupit a začít užívat. Třeba i jako prevenci. Jak se říká "tonoucí se stébla chytá". Děkuji za Vaši odpověď. 

Děkuji za dotaz. Ovosan, jak jste i vy správně napsala, je doplněk stravy. Pokud by "účinné" složky v něm byly vědeckými studiemi u lidí popsány jako prokazatelně fungující, jistě by došlo k "překvalifikování" na léčivý přípravek, a to se doposud nestalo. Doplněk je skutečně drahý, denní dávka (až 9 tobolek) Vás klidně může přijít na 200 i více korun.... Za tu cenu si myslím, že nakoupíte potraviny, ze kterých se vlastně Ovosan dle etikety skládá (slunečnicový olej, vaječný extrakt...) a ještě v nich najdete spoustu dalších prospěšných látek. Doplňky stravy nejsou mezinárodními organizacemi (např. WCRF/AICR) zabývajícími se prevencí nádorových onemocnění jako prevence doporučovány. Základem by měla být pestrá a vyvážená strava. S přáním všeho dobrého

20. 12. 2018, Mgr. Svatava Bischofová, bischofova@post.cz

Chci se zeptat jaké je riziko nádorového onemocnění v mém případě.Je mi 47 let.Moje maminka zemřela na ca pankreatu před 9 lety v 57 letech.Dedecek z otcovi strany na ca jater,dědeček z mamciny strany na ca plic.Jsem nekuřácka,alkohol nepiji,léky neberu.dekuji 

Nevíme podrobnosti o matčině životním stylu. Kouření a  alkohol jsou rizikové faktory, chronický zánět slinivky cukrovka. V rodině matky nejsou známky možného dědičného rizika. Její otec měl karcinom plic, možná byl kuřák, nevím v jakém věku onemocněl.

Pro vás pravděpodobně pouze mírně zvýšené riziko díky jejímu onemocnění, genetické vyšetření není indikováno. Je vhodné se zaměřit na zdravý životní styl a chodit na prevence každé dva roky k praktickému lékaři. Můžete se s ním domluvit alespoň na ultrazvuku slinivky pravidelně, i jako samoplátce, i když u slinivky je velmi těžké najít časné stádium nádoru.

12. 11. 2018, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den.
Prosím, chci se zeptat. Babička- matka mé matky zemřela na ca slinivky v 72 letech. U matky 80 let, nyní ca rekta, kde bylo celé odstraněno a trvale má vývod, dále srdeční vada, vysoký tlak. Na srdeční vadu zemřela druhá sestra matky ve 4 letech. Bratr matky zemřel v 60 letech na CMP. Sestra matky je bez jakýchkoliv potíží a zdravá. Je zde možnost nějaké dědičné zátěže?
Dále by mě zajímalo, zda by mi někdo mohl přeložit nález, kterému rozumím jen částečně.
Děkuji.

Dědičná dispozice k nádorům je v rodině málo pravděpodobná. Genetické vyšetření není nutné. Onemocnění se vyskytla ve vyšším věku. U vás je vhodná kolonoskopie od 55 let pravidelně.

Nález vám může přeložit váš praktický lékař.

20. 9. 2018, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den, ve 4 letech jsem měl leukemii ALL (chemo+radio) nyní 34 let. V cca 23 letech mi diagnostikovali roztroušenou sklerozu. Cca 7 let jsem si aplikoval injekčně Copaxone, nyní eskalace léčby na tabletovou xx. Cca po půl roce užívání tohoto léku jsem si nahmatal bulku v levé části břicha blíže boku v úrovni pupíku. Bral jsem to jako tukovou bulku, nyní cca další 3 měsíce začala ale lehce bolet (píchání, pálení) poté začala píchat i na protější straně břicha a pak ještě na bocích mezi prsem a pupíkem kde je též hmatatelná lehká jakoby bulka. Nechal jsem si udělat některé rakovinné markery cca 3 a jeden CA 15-3 byl 26 kU/l a 2 měsíce později jsem si tento nechal udělat znovu a nyní je 31,8 kU/l což dle laboratoře již je pozitivní. Současně s tím, mám i špatné jaterní testy, které se pomalu zhoršují nyní ALT 2,4 a GMT 3,0, AST 0,8. Též i lipáza 1,4. Celkově se cítím dlouhodobě unavený (ale to kvůli RS) poslední dobou
však ale o něco více včetně občasného nočního pocení, nechutenství vyloženě nemám ale již ji po menší porci se cítím sytý. Jiné příznaky kromě spojenou s RS nemám.
Neuroložka myslela že ta bolest břicha je od jater nechala mi udělat SONO ale jen jater trvalo cca 10 min, nevím zda v tom bylo více. Ale zde nic nebylo. Chtěl jsem se zeptat zda i s ohledem na leukemii v dětství a imunomodulační léčbu nyní hlavně přes nový lék xx který má "více vedlejších" účinků by se nemohlo jednat o nějaký druh rakoviny ? 

Vážený pane, máte jistě vyšší riziko vzniku dalšího nádorového onemocnění než běžná populace. Vaše příznaky, ale vůbec nemusejí s nádorovým onemocněním souviset.

Odběr nádorových markerů nemá význam ve screeningu, je to určené ke sledování pacienta již s onkologickou diagnózou. Markery nejsou specifické.

Ca 15-3 má největší význam pro monitorování pacientek a pacientů s nádorem prstu Ale hodnoty mohou být zvýšeny také u nezhoubného onemocnění prsu, chronického onemocnění jater, chronického zánětu průdušek, zánětu plic, nedostatečnosti ledvin atd. Myslím si, že ve vašem případě zvýšení odpovídá jaterním testům- něco není v pořádku na játrech. Možná jste prodělal nějakou infekci a ani o tom nevíte, možná je to následek léčby. To by se mělo došetřit. Obraťte se na onkologa nebo jaterní poradnu, internetová poradna nenahradí kontakt s lékařem

MUDr Milana Šachlová

6. 9. 2018, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz