Je mi 20 let poslední době pozoruji ze mam jedno varle větší. A jedno měnič je to tupá bolest na omak citlivé. Ne vím jeslí mam chodit do nemocnice V ostrava porubě
Pokud správně rozumím, máte větší a bolestivé jedno varle. Neprodleně byste měl zajít k nejbližšímu urologovi, klidně Ostrava Poruba, protože se může jednat buď o zánět, který může varle poškodit, nebo o torzi stopky varlete (= přetočení stopky varlete a zastavení přívodu krve do varlete) a to je velmi bolestivé. Může se jednat i o nádor. Řešit je nutné každou z těchto situací. Takže rozhodně vyhledejte urologa.
11. 12. 2019, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., bajciova.viera@fnbrno.cz
Minulý týden mi dcera(5měsíců) spadla z gauče, neměla žádné příznaky, jen o něco zvětšenou zorničku na straně pádu, poslali nás na ct mozku, neřekli mi žádná rizika, zjistila jsem si to posléze sama. Vyděsila mě síla záření, která je při vyšetření použita. Od té doby nemůžu spát a nemůżu se zbavit pocitu, že moje dcera umře mladá na nějaký nádor v mozku nebo jiné onkologické onemocnění. Máme v rodině i leukémii. Mrzí mě, že jsem tomu nezabránila. Myslíte, že ji mohlo ozáření poškodit zdravé buňky v mozku a negativně ovlivnit další vývoj? A nevíte, kolik dětí v takto nízkém věku podstupuje toto vyšetření?
Je mi jasné, že v tomto případě u nás nemá žádná prevence moc smysl, když už dcera podstoupila tak velké ozáření. Nebo se dá nějakou metodou ozáření z těla vyloučit?
myslím, že Vaše obavy jsou zbytečné. CT bylo u vaší dcerky indikováno naprosto správně, protože především při úrazu hlavy a rozdílné velikosti zorniček je nutné vyloučit krvácení do mozku, které může být život ohrožující a vyžaduje okamžitou operaci. CT vyšetření mají radiační zátěž, ale za svých 32 let praxe jsem dosud nesetkala s dítětem, které by dostalo leukemii protože bylo 1x na CT vyšetření. CT vyšetření se nedělá preventivně, vždy jsou na to přesně určené indikace a myslím, že se proto nemusíte obávat. Záření nemáte jak z těla dostat, každé záření má svůj poločas a vymizí samo. Ale vůbec by jsem se tím netrápila. To, že máte v rodine 1 případ leukemie, rovněž nezvyšuje u Vaší dcerky riziko leukemie či jiné malignity. genetické riziko vzniká, pokud se v rodine (nejméně ve 2-3 generacích) opakují nádory nezvyklé pro daný věk, nebo určitý typ nádoru.
17. 12. 2015, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., vbajciova@fnbrno.cz
Je mi 33let jsem po reexcizi jizvy dolní končetiny.pro špatný histologický výsledek/melanom 1,5mm/.Další histologie vyšla v pořádku.Byla mi nabídnuta imunoterapie pomoci interferonu alfa.Chtěla bych se o tom dozvědět co nejvíce informací.A jestli je to nutností.Musím se do 14ti dnů rozhodnout.Děkuji.
Pokud byl histologicky potvrzen maligní melanom, reexcize byla indikována z důvodu bezpečných okrajů excize. Pokud byly tyto negativní, je to v pořádku. Ještě je důležitá informace o stavu tzv sentinelové lymfatické uzliny, tedy první uzliny drénující tuto oblast. To je velmi důležitá informace pro rozhodování o další léčbě. Dál by jste měla mít udělaný tzv vstupní staging, tedy vyšetření celého organizmu a vyloučení případných vzdálených ložisek melanomu. Důležité je rovněž detailní vyšetření melanomu, např. jeho typ (nodulární, povrchově se šířící atd), přítomnost mutace BRAF atd . Imunoterapie interferonem je standardní součástí léčby maligního melanomu ve snaze zabránit pozdější recidivě melanomu. Pokud Vám ji onkolog navrhuje, tak by bylo vhodné tuto léčbu absolvovat.
19. 8. 2013, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., vbajciova@fnbrno.cz
Napadlo mě jestli by změna ph lidského nemohla pomoct v boji proti rakovině.
Myšlenka je to možná zajímavá, ale bohužel naprosto neřešitelná, protože pH lidských tkání je jedním z nejpřísněji střežených a regulovaných hodnot v těle, takže na každý posun ve smyslu zvýšení pH nebo snížení pH a prudkých změn PH reaguje organizmus velmi citlivě, a tak snahy o změnu pH by možná nádor nepřežil (navíc si neumím představit, jak by jste si to technicky představoval), ale bohužel jeho nositel také ne
2. 4. 2013, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., vbajciova@fnbrno.cz
Můžete potvrdit nebo vyvrátit pravdivost mnoha článků v nejrůznějších periodikách o významu rostliny GRAVIOLA, pocházející z Jižní Ameriky, při prevenci i léčbě zhoubných nádorů? Děkuji.
Ano, lze dohledat několik článku o účincích rostliny Graviola, dokonce je doporučována při léčbě nádorových onemocnění. V regulérní medicínské onkologické literatuře lze dohledat 3 články , prozatím v teoretické a laboratorní rovině, kde se testuje možný účinek této rostliny, zatím výsledky nejsou použitelné a prokázané u člověka. A opět i hypotetický účinek nebude stejný u všech typů nádorů, pokud vím, testován byl u tkáňových kultur karcinomu prsu nebo pankreatu.
Z vlastní praxe můžu říct, že jsme měli pacientku, mladou ženu, která dokonce kvůli tomu 2x cestovala do Peru, bohužel léčebný výsledek se nedostavil. Pokud nejsou jednoznačně prokázány léčebné výsledky, tak bych to spíše považovala za psychické zneužívání zoufalých lidí, kteří jsou ochotni zaplatit cokoliv a udělat cokoliv za falešnou naději.
2. 4. 2013, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., vbajciova@fnbrno.cz
Dobrý den, prosím o Vaše stanovisko z oblasti prevence, zda může mít vliv na onkologické onemocnění:
1/ Prostředí bytu, v kterém se chovají kočky na chov, byť by byly pod pravidelnou veterinářskou kontrolou?
2/ Mohou mít vliv na vznik onkol. onemocnění tzv. patogenní zóny v bytových objektech? Často se o tom mluví i píše, ale nevím, zda existují nějaké odborné výzkumy a závěry z této oblasti,resp., zda se onkologové této problematice nějak věnují, nebo je to jen neověřená hypotéza?
1. ne, chov koček nevede ke zvýšenému výskytu nádorových onemocnění u lidí, ale pokud člověk již onkologické onemocnění má a je na aktivní onkologické léčbě ( chemoterapie), je nutno se obávat vyššího rizika infekčních komplikací - a to i v případě, když jsou kočky veterinárně ošetřeny. Záleží od hygienického standardu, počtu koček a velikosti bytu, neznamená to, že musíte dát kočky jednoznačně pryč.
2. asi máte na mysli radonové podloží a pozadí krajiny, ano, to se sleduje, existují i mapy radonové zátěže České republiky, ovšem prokázaný karcinogenní účinek radonu byl jako jeden z rizikových faktorů pouze u karcinomu plic. Nicméně kouření škodí mnohem více, a lidi to neřeší. V bytě moc změny nenaděláte, takže "geopatogenní zóny" v jednotlivých pokojích nemůžou být tak rozdílné, jak si lidi myslí. Spíš jde o to, čemu sám věříte a pokud budete mít dobrý pocit, když si spřehážete zařízení bytu a jednotlivých pokojů, tak je to jen Vaše věc.
2. 4. 2013, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., vbajciova@fnbrno.cz
Dobrý den, sice už nejsem dítě, ale nějak jsem si nemohla z nabídky vybrat nic jiného... Je mi 30 let a už rok a půl si dokážu nahmatat dvě malé uzlinky v pravém nadklíčku - jedna má 7 mm, druhá 4 mm, dle sono (v podélném rozměru), s centrální vaskularizací. Prej nepodezřelé. Od té doby, co jsem je objevila, se nijak nemění, jsou pohyblivé. Paní doktorka na hematologii řekla, že jsou v pořádku a určitě nejsou podezřelé... Já ale na internetu našla, že v nadklíčku nemají být hmatné uzliny vůbec, jinak je to projev něčeho vážného. Nerada bych něco zanedbala, mám malé dítě, tak nechci být nezodpovědná, taky nechci plašit zbytečně... Jiné příznaky typu hubnutí nebo pocení nemám.... Byla jsem v létě (rok po objevení uzlin) na RTG plic, kvůli sezonnímu kašli a nález žádný.
Prosím o Vás názor ohledně těchto uzlin. Děkuji.
Pokud se uzliny nezvetsuji, asi nebudou problematicke. Doporucuji vsak jeste provest UZ vysetreni prsou. Pokud bude nalez negativni, delejte si kontroly uzlin, i v podpazi opakovane, i UZ kontrolu, sledovat by vas mel vas prakticky lekar.
4. 3. 2013, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz
Dobry den, rada bych se zeptala, kdy je potreba pomyslet na vysetreni na lymfom u mladsich lidi. Jestli je rozdil mezi hmatnymi a zvetsenymi uzlinami. Nahmatam si totiz v dolni polovine krku na jedne strane asi deset uzlin, na druhe mene. Nejvetsi muze byt tak velka asi 5-6mm, ostatni mene. Na druhe strane jen dole a jsou drobne, ale podle lekarky jsou ty uzliny oboustranne. Vysetrila mi je pohmatem a nepovazuje je za zavazne a vysetreni by predepsala, jen pokud by se zvetsovaly. Uz o nich vim nekolik mesicu, od te doby, co jsem prechodila anginu, to jsem si je na krku nahmatala a asi jich bylo i o neco vic, no a po case jsem si nahodou vsimla, ze v te dolni polovine je porad hmatam. Ovsem mozna jsem je tam mela i driv, to nevim, mimojine jsem prodelalala pred lety mononukleozu s opravdu znacne zvetsenymi uzlinami, nekde se pise, ze to muze i zustat. Jinak uz ten skoro rok co jsem se na ne upozornila mi nepripada, ze by se nejak zvetsovaly, snad jen uplne malo, kdyz jsem ruzne nastydla, jako treba tak o jeden milimetr a pak mi zas pripadaji o ten milimetr mensi. Ale jsou takove elasticke, ne uplne mekke. Hlavne na kyvaci. Take podotykam, ze jsem celkem hubena, nicmene nejake narazove hubnuti to neni, spis dlouhodobe, proste jsem takova. Moc rada bych vedela, zda se mam u lekarky dozadovat sona ci nejakeho jineho vysetreni (i kdyz se uzliny nezvetsuji), nepocituji nejake dalsi problemy, ale nejak jsem narazila ne tema lymfomu a vydesilo me to. Dekuji
Hmatné lymfatické uzliny velikosti 5-6mm neznamená, že jsou zvětšené. O zvětšených uzlinách mluvíme, pokud jsou větší než 1cm. Na lymfom je nutno myslet u hmatných uzlin, které se v čase zvětšují, nedají se jednotlivé uzliny od sebe vyhmatat, ale tvoří tzv pakety, na pohmat obvykle nejsou bolestivé. Pokud si hmatáte uzlinky již několik měsíců a jsou stejně velké, není důvod k obavám. Uzliny u Hodgkinova lymfomu rostou řádově v týdnech (většinou je anamnéza cca 1-2 měsíce), u lymfomu non-Hodgkinova typu rostou uzliny řádově ve dnech. Uzliny fungují v těle jako jakýsi filtr, takže pokud je máte na krku, jakákoliv viróza., infekce, nachlazení, zubní fokus může vést k jejich zduření.
22. 1. 2013, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., vbajciova@fnbrno.cz