Všechny příspěvky

Počet nalezených dotazů: 142 zrušit všechny filtry

Dobrý den, prosím Vás chtěl bych se zeptat. Léčím se s ošklivým, tvrdým, zbarveným flekem na zádech. Mám ho tam už 4 měsíce. Ložisko 10x15 cm. Odebrali mě 2 vzorky na histologické vyšetření. Chtěl bych se zeptat jestli by z tohoto vyšetření se zjistilo že to je kožní metastáze ? Mám strach jestli by to nemohla být metastáze třeba plic. Děkuju moc za odpověď.

S podezřelým nálezem na kůži je potřeba se nechat kontrolovat v dermatologické (kožní) ambulanci. Odběr vzorků, případně doporučení odstranění ložiska je plně v rukou dermatologa, event. dle doporučení ošetřujícího chirurga. Cílem odběru tkáně k histologickému vyšetření je ozřejmění biologické povahy ložiska, event. i s vyslovením podezření na metastatický proces. Dle nálezu by jste v takovém případě zajisté byl odeslán k dalšímu došetření.

Co se týče prevence kožních nádorů, je obecně doporučeno kůži nevystavovat přímemu slunečnímu záření a při vystavení používat ochranné opalovací krémy s ochranním faktorem SPF 30+.

1. 11. 2024, MUDr., Mgr. Martin Rusinko, martin.rusinko@mou.cz

Prosím o názor týkající se prevence CA prsu, kdy gynekolog doporučil hormonální léčbu z důvodu osteoporózy, ženě 54 let, kdy laboratorní výsledky ukazují hodnoty postmenopauzy. Jejíž matka je po CA prsu. A existují hormonální přípravky na uvedený problém, které by riziko CA prsu eliminovalo na minimum?

Expozice exogennímu estrogenu/progesteronu (složky hormonální terapie) je skutečně spojeno se zvýšeným rizikem rozvoje karcinomu prsu.
Indikace hormonální substituční terapie je v rukou ošetřujícího gynekologa a vždy by měla vycházet z komplexního hodnocení poměru přínosu a možných rizik pro danou pacientku.

Součástí hodnocení rizik je hodnocení rodinné anamnézy (věk rodinných příslušníků v čase diagnózy) a ostatní přidružené rizikové faktory (počet těhotenství, kojení, záněty prsu, ostatní nemoci).
K prostudování problematiky odkazuji na dostupné články:
/lekar-a-multidisciplinarni-tym/kongresy/po-kongresu/databaze-tuzemskych-onkologickych-konferencnich-abstrakt/hormonalni-substitucni-lecba-a-karcinom-prsu/
https://www.onkologiecs.cz/pdfs/xon/2011/03/11.pdf

Ohledně doporučeného preparátu neexistuje jednoznačná odpověď, která by platila univerzálně pro všechny situace (i s ohledem na cílený efekt léčby), proto k této diskuzi odkazuji na oš. gynekologa, který při volbě léku ke všem podstatným skutočnostem přihlíží.

1. 11. 2024, MUDr., Mgr. Martin Rusinko, martin.rusinko@mou.cz

Je prosím vhodné indikovat genetické vyšetření při rodinném výskytu nádorů CNS ?
Děkuji velice za odpověď.

1. žena 46 let, její matka smrt na ca. mozku v 63 letech, taktéž smrt na ca. mozku 2 sourození matky (věk neznám)

2. žena, 29 let, otec smrt na glioblastom ve 40 letech, matka otce ca. střeva (pokročilý věk)

Je prosím vhodné indikovat genetické vyšetření při rodinném výskytu nádorů CNS ?
Děkuji velice za odpověď.

1. žena 46 let, její matka smrt na ca. mozku v 63 letech, taktéž smrt na ca. mozku 2 sourození matky (věk neznám)
Pokud je to onemocnění ve vyšším věku, asi by se netestovalo, někdy uvádějí jako nádor mozku třeba jiný primární tumor a metastázy mozku. Zkuste doplnit rodinnou anamnézu. Ale Li-Fraumeni syndrom je asi vzhledem k věku málo pravděpodobný. 
2. žena, 29 let, otec smrt na glioblastom ve 40 letech, matka otce ca. střeva (pokročilý věk). Tady taky, pokud ta jeho matka byla již starší paní, asi se nebude jednat o Lynchův syndrom, záleží i na tom, co bylo v předchozích generacích.

Je možné indikovat genetickou konzultaci, to vždy, když má lékař pochybnost, ale zda se nakonec bude indikovat testování, rozhodne genetik, měl by se ptát na rozšířenou rodinnou anamnézu. 

18. 10. 2024, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den,
je mi 32 let, otec zemřel na rakovinu jícnu v 54 letech, jeho otec na rakovinu slinivky taky v mladém věku, bohužel už nemáme od koho zjistit přesně v kolika, ale někdy po 50. Nikoho z jeho rodiny neznám. Táta byl jedináček, mám jen starší sestru a ta je zdravá.
Mám velký strach z BRCA, mám si dojít na testování?

Děkuji moc.

Obecně jsou ke genetickému testování indikováni pacienti s podezřením na dědičnou příčinou nádoru a to především:
- Opakovaně nádory prsu/vaječníků v rodině, oboustranné nádory, vícečetné nádory nebo nádory v mladém věku pod 40 let.
- Opakovaně nádory tlustého střeva a konečníku nebo dělohy v rodině, vícečetné nádory, nádory tlustého střeva nebo dělohy pod 40 let
- Opakovaný výskyt jakýchkoliv nádorů v rodině, kdy je podezření na možnou dědičnou příčinu (melanomy, difusní nádory žaludku, syndromy), vzácné typy nádorů, vícečetné nádory, časný výskyt
- Tzv. prekancerózy nebo rizikové stavy jako polypóza kolorekta, i v dětském věku
(informace přímo z linkos.cz /onkologicka-prevence/geneticka-rizika-vzniku-nadoru/indikace-genetickeho-poradenstvi/ )

Uvedené informace o příbuzných nejsou dostatečné k úplnému zhodnocení rizika pro Vás a další členy rodiny, nicméně z uvedeného nevyplývá jednoznačná genetická zátěž pro Vaši rodinu.
Nádory, kterými trpěli Vaši příbuzní jsou velice úzce spojené s rizikovými faktory životního stylu (kouření, strava, alkohol, expozice chemikáliím, zánět žaludku, žaludeční vředy a další).

Z hlediska prevence bude pro Vás nejlepší pravidlně podstupovat standardní screeningová vyšetření (aktuálně pro Vás hlavně cestou oš. gynekologa a pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře).
Dále samovyšetřování prsů a kontrola kožních znamének cestou kožní ambulance.

V případě zájmu nabízím odkazy na edukační materiály dostupné na internetu (spolehlivé zdroje):
- /onkologicka-prevence/geneticka-rizika-vzniku-nadoru/indikace-genetickeho-poradenstvi/
- /lekar-a-multidisciplinarni-tym/personalizovana-onkologie/geneticka-rizika/indikace-ke-genetickemu-poradenstvi-u-onkologickych-onemocneni/
- https://static.mou.cz/d/mou.cz/files/3767.pdf/s-e2878729fa29?_ts=1712220582

1. 11. 2024, MUDr., Mgr. Martin Rusinko, martin.rusinko@mou.cz

Dobrý den 40 let kouřím 10 cig denně, posledních 5 let vapuji. Stále se dozvídám spoustu sporných informací ohledně rizika a proto se obracím na odborníky je tedy vaping lepsi variantou proti kouření když není dehet a oxid uhličitý? Děkuji Vám za odpověď.

Úvodem nutno jasně říct, že jakákoliv forma užívání tabákových (či nikotinových) výrobků je prokázatelně spojena se zvýšeným rizikem vzniku kardiovaskulárních i nádorových onemocnění. Proto, je jakákoliv snaha o zanechání kouření i po dlouhé době důležitá a má v prevenci zcela zásadní význam. Pokud pro člověka není z nějakého důvodu možné přestat úplně, i snížení počtu vykouřených cigaret, nebo změna na jinou, míň škodlivou formu užívání tabáku má smysl.

Jednotlivé formy užívání tabáku s sebou nesou rozličnou míru rizika pro rozvoj onemocnění, a žádná z forem sa nedá označit za bezpečnou. To platí i o vapingu a ostatních druzích elektronických cigaret. Pokud je řeč o srovnání kouření klasických cigaret a vapingu, je faktem, že při vapingu je počet škodlivých látek, které se dostávají do těla uživatele nižší než u klasických cigaret. Avšak pozor, opakovaně se ve výzkumech prokazuje, že četnost užívání vapingu je v průběhu dne výrazně vyšší než u cigaret (kouří se častěji, intenzivněji, v interiéru, v průběhu celého dne, při běžných aktivitách jako řízení, psaní u PC, sledování TV). Při této zvýšené frekvenci užívání se proto množství škodlivin dostane na úroveň, kdy může pro uživatele znamenat riziko téměř identické, jako běžné cigarety. Navíc ještě nebyla možnost popsat dlouhodobé účinky vapingu na zdraví, protože tyto produkty ještě nejsou na trhu dostatečně dlouho. Proto z lékařského hlediska nelze doporučit vaping jako tzv. zdravější alternativu ke kouření klasických cigaret.

Vyhodnocení rizik spojených s jednotlivými formami tabáku/nikotinu je složité, avšak pro orientační představu přikládám seznam běžně dostupných produktů, seřazených od nejvíc škodlivých, po nejmíň škodlivé:
1. klasické cigarety (nejvíc škodlivé)
2. cigary a doutníky, dýmky, žvýkací tabák
3. zahřívaný tabák v elektronické cigaretě
4. vaping, zahřívaný e-liquid v el. cigaretě
- nahoře uvedé jsou vysoce rizikové

5. nikotinové sáčky, tablety (s čistým nikotinem)
6. nikotinová substituční terapie (viz. níže)

Pokud je závislost na nikotinu silná, z medicínského pohledu lze doporučit jen speciální přípravky určené přímo k léčbě závislosti na tabáku a to nikotinovou substituční terapii (nikotinové žvejkačky, spreje, náplasti), dostupnou v lékarně nebo po domluvě se specialistou na odvykání kouření.

14. 11. 2024, MUDr., Mgr. Martin Rusinko, martin.rusinko@mou.cz

Dobrý den, tatínkovi diagnostikovali rakovinu slinivky... Poraďte prosím,co má jíst, strašně hubne, bojí se,aby ho nebolelo břicho.Po jídle má strašné bolesti.Děkuji Lucie Zumrová

Dobrý den, problémy s příjmem stravy a hubnutí jsou pro tento nádor typické. Musíte se domluvit v amb. léčby bolesti nebo s onkologem, aby nastavil dostatečnou dávku léků od bolesti. Na trávení pomůžou trávící enzymy- Kreon, Panzytrat, Pangrol. Někdy pomůžou spasmolytika- Nospa, Algifen... .Strava měkká, bez ostrých s tučných jídel, něco jako "žlučníková". Něco najdete např na webu www.mou.cz.  V nemocnici mají možná dietní sestru, nutriční poradnu. Můžete zkusit k popíjení Nutridrink, Fresubin- může napsat na recept nutricionista nebo na měsíc onkolog.

22. 8. 2024, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobry den jsem lekař a mela prednasky o prevence Poté mě žádali studenty o články o vapování a rakovině, elektronických cigaretách a rakovině, také jsme mluvili o karcinogenech v potravinách a dietě, chteji clanky je to jednu anglictine nebo cestine. Ráda bych s vámi spolupracovala, protože se těmito tématy zabýváte a mužu ric že mate jak LINKOS take doporuceni literatura a je pouzivam vase zdroje. Vic duležite jestli mate clanky na to ktery mužete me doporučit aby to propagovala protože ty dite potrebuju videt že neni doporuceni vsechno jak medie rikaji, že je na reserve a ty chemikali požkodi. Ověrili mě že kvuli vapovani a přichuti ted je vic kuraku. minimálně bych chtěla tento projekt realizovat, s důrazem na doporučující články o vapování a rakovině, protože mám zdroje z Nizozemska ohledně elektronických cigaret, abych varovala na studentu, že nejsou považovány za neškodné na základě znalostí v médiích, a že je to trend, který chtějí vyzkoušet s různými příchutěmi. Ale vedec a zdravotni realita je jinak že neni sto porcent dokazano ale jo tyto ani potreba zkousit, na vic oni koupi to levne tak ani nevi co obsahuje. už informovala na prof lekarska fakulta 2 a žadam vase pomoc a take hledam sama veci ale rada rikat že vi take doporucite tyto typ clanku a je vase zdroj 

Problematika rizik spojených s vapingem je velice široká a v současnosti mezi profesionály i laiky výrazně rezonuje. Proto není reálné doporučit několik článků, které by postřehli tuto oblast v celé šíři. Navíc počet publikací k tomuto tématu každým dnes narůstá a proto jedinou cestou jak udržet krok s aktuálním poznáním je pravidelně číst dostupné odborné publikace v lékařských žurnálech.

Nabízím jen zopár zajímavých zahraničních odborných textů z posledních let. Autoři v nich sumarizují aktuálně dostupná fakta o rizicích spojených s vapingem a užíváním elektronickcých cigaret. Výběr může sloužit jako výchozí bod pro další čtení.
* https://doi.org/10.1161/CIR.0000000000001160
* https://doi.org/10.1136/heartjnl-2020-318150
* https://doi.org/10.1183/13993003.00022-2021
* https://doi.org/10.1136/bmj-2021-065997

Pro ilustraci kontroverzí, které jsou s tímto tématem spojené přikládám i dvě práce hodnotící využití vapingu v odvykání kouření klasických cigaret (co samozřejmě není odbornou společností obecně doporučováno):
* https://doi.org/10.2105/AJPH.2021.306416
* https://doi.org/10.2147/JMDH.S419945

Motivace a snaha předávat tyto vědomosti té nejohroženější populaci - mladým lidem je těžištěm onkologické prevence a v budoucnu může mít velký dopad na zdraví populace.

14. 11. 2024, MUDr., Mgr. Martin Rusinko, martin.rusinko@mou.cz

Dobrý den,
v naší rodině z matčiny strany se vyskytla rakovina již několikrát - dědeček měl rakovinu jater, babička rakovinu prsu a matka rakovinu dělohy.

Mě je v tuto chvíli 30 let a rád bych začal pravidelně chodit na preventivní onkologické screeningy pro případné včasné zachycení rakoviny.

Také se u mě projevila jednostranná gynekomastie, jejíž příčinu na endokrinologii ani v mammacentru nezjistili, takže bych rád vyloučil její možnou souvislost s rakovinou ledvin / jater / plic / jiného orgánu.

Otázky:

Jaké preventivní onkologické screeningy byste při pozitivní rodinné anamnéze doporučili?

Je dle Vašeho názoru v rámci prevence vhodné měření tyrosinu v moči, jako to nabízí např. Carcireagent?

Je možné si nechat obdobný test udělat laboratorně jako samoplátce?

Děkuji za odpověď.

Nádorová onemocnění jsou bohužel poměrně častá, obzvláště po 50 roce věku, až 90% je náhodných onemocnění, jen velice malé procento je v souvislosti s dědičnou dispozicí. 

Dle toho, co uvádíte, pravděpodobně není nějaké významné podezření na dědičnou příčinu, vaše riziko onemocnění je pravděpodobně na úrovni populačního rizika. 

V prevenci je samozřejmé zdravý životní styl, nekouřit. Dále celkové preventivní kontroly u praktického lékaře po dvou letech s danými vyšetřeními. UZ břišních orgánů si můžete hradit jako samoplátce, včetně UZ moč. měchýře. 

Uvedený test není onkologickou společností, pokud vím, podporován. Nevím, o jeho doporučení v užití pro screening nádorových onemocnění. 

Co se týče gynekomastie, pokud není známá příčina, doporučuji UZ prsou ročně, pravděpodobně budete jako samoplátce pokud váš lékař neurčí jinak. 

7. 6. 2024, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den prosím o informaci zda je nějaká prevence proti nádoru střev manžel má ulcerozni kolitidu 4 roky a je mu 61 let a je sledován a má biolecbu. Bere vitamin D a Magnezium a CBD a zda je případně dobře vylecitelna kdyby z toho zánětu vznikla děkuji Viola Ryšavá

Dobrý den, Váš manžel je sledován, protože má zánět střev. Při kolonoskopiích se prohlíží sliznice a případné polypy ( předrakovinotvorné stavy) se odstraňují. Pro něho je teď nejdůležitější léčba zánětu střev. Jiná specielní prevence není třeba. Vše potřebné Vám jistě řekne jeho ošetřující lékař- gastroenterolog.

17. 4. 2024, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den,

Provádí se radioterapie také po odstranění nezhoubného nádoru prsu?

Táto poradna je výhradně pro dotazy vztahující se k prevenci onkologických onemocnění, nikoliv k dotazům na diagnosticko-léčebný postup. Otázky týkající se léčby a dalšího menežmentu nemoci je nutno řešit přímo s ošetřujícím lékařem. Důvodem je, že ke stanovení individuálního léčebného postupu je nutno mít dostatek informací a správně je posoudit v kontextu konkrétního pacienta.

14. 11. 2024, MUDr., Mgr. Martin Rusinko, martin.rusinko@mou.cz

Na ultrazvuku mi byl zjištěn divertikl, přeléčený ATB, proveden test na okultní krvácení (negativní), přesto se mi objevila na povrchu stolice jasně červená krev, praktický lékař mě odeslal na kolonoskopii, může krev být z divertiklu nebo je možné, že může být ve střevě polyp nebo nádor? Testy na OK byly od 50 let prováděny pravidelně 1x za 2 roky, vždy s negativním výsledkem. V rodině nikdo rakovinou netrpěl.

Divertikl může drobně zakrvácet , může být i masivní krvácení z divertiklu. Ale krev může být také  z oblasti svěrače konečníku. Stačí tuhá stolice nebo naopak několik stolic za den a odřený svěrač udělá pozitivní test. Kolonoskopie by vám dala jistotu, že je vše v pořádku, proto vám ji doporučuji absolvovat. Malé polypy nebo ploché polypy nemusí vůbec zakrvácet v době sběru stolice. 

6. 3. 2024, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den,
bylo mi na MAMO a mojí gynekoložkou doporučena genetická konzultace. Je mi 47 let, moje maminka umřela na rakovinu v 52 letech, její maminka v 70 letech a maminka mého otce v 82 letech. Mojí mamince byla rakovina odhalena již pozdě a nebylo možné 100 % určit, zda se primárně jednalo o rakovinu vaječníků či jater. Její maminka (moje babička z maminčiny strany) v 61 letech podstoupila operaci, kdy ji byl vyjmut z břicha nádor vč. ženských orgánů a v 70letech nakonec podlehla rakovině střev. Maminka otce (moje babička z tátovy strany) měla rakovinu prsu, o prs přišla, bylo jí tehdy cca 55-60 let, ale nakonec zemřela v 81 letech na rakovinu plic. A můj děda (otec mého otce) prodělal rakovinu střev, když se z ní vyléčil, objevil se mu po pár letech nádor na ledvině, o kterou tedy nakonec přišel a stále žije (je mu krásných 88 let). Bohužel se nemám koho v rodině zeptat na přesné detaily, a tak v rodinné diagnóze tápu.
Jaké genetické vyšetření byste mi doporučili? Předem Vám děkuji za jakoukoli odpověď a radu.

Doporučuji genetickou konzultaci na jakékoliv genetice, lékař zhodnotí rizika a event. může doporučit testování. Zkuste zjistit více informací o mamince, lékařská zpráva, úmrtní list. 

27. 2. 2024, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den hledám kliniku kde se dá odstranit prsa s následnou rekonstrukci z laloku břišního.Geneticky mám potvrzenou BRC2 .Na odstranění dělohy a vaječníků už jsem byla.Chtela bych to s někým kdo zultovat děkuju za odpověď 

Nevím odkud jste. Určitě by vám měl poradit lékař genetik, váš onkolog, který vás sleduje, váš gynekolog. 

V Brně se doporučuje Klinika plastické a rekonstruktivní chirurgie FN USA, nebo FN Brno. Vždy to provádí kliniky plastické chirurgie v rámci nemocnic, nikoli soukromé plastiky. 

Dále FN Olomouc, Ostrava, Plzeň, FN KV Praha Na Bulovce. Možná i další nemocnice. 

Doporučení by vám měl dát váš onkolog, který vás sleduje a posílá i na magnetické rezonance. 

27. 2. 2024, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý deň

Mám pálenie záhy a krku, bolesť pri prehĺtani, bolesť za hrudnou kosťou, nadúvanie, stolicu mám pravideľnú ale zapcha, nevracala som nestrávene jedlo a ani krv. Bolesť v oblasti žaludka.Stolica nie je krvavá a ani čierna. Bolí ma chrbát a svalov. Bola som aj vo psychickom napätí. Nejedla som, nepila som a nespala niekoľko noci a schudla som. Ale pribrala som. Jem diétnu stravu aby som neschudla na kožu a kosť. Som unavená, ospalá a vyčerpaná.
Mám histaminovú intoleranciu. Polovica enzýmov je neaktívna.

Veľmi sa bojím aby som nemala rakovinu a zhubny nádor. Čo to je??

Vážená paní, na základě těchto údajů nelze stanovit diagnózu. Předpokládám, že už Vás vyšetřují, když máte zjištěnou histaminovou intoleranci. Pokud ne, začala bych gastroskopií. 

14. 2. 2024, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den prosím prodělala jsem rakovinu prsu C 508 G3 od roku 2016 užívám tamoxifen, od září 2023 změněn na letmylan mám po něm nežádoucí účinky, musím to opravdu brát po dobu 10 let? Docela bych věděla pravdu jedno ze ano, druhý že už by moji léčbu ukončila, ale účinky jsou nepříjemné a nikdo to neřeší děkuji Jitka

Léčbu musíte řešit s vaším onkologem, nikoliv na genetice. 

27. 2. 2024, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz