Onkologická prevence je důležitým bodem Národního onkologického programu České republiky. Podle Světové zdravotnické organizace se lze každému třetímu onemocnění rakovinou vyhnout. Stačí k tomu úprava životního stylu, tomu se říká primární onkologická prevence. U každého jednotlivce však nedokážeme nádorovému onemocněním předejít, pak je zde tzv. sekundární prevence, která spočívá v časném záchytu nádorového onemocnění preventivními vyšetřeními. V onkologii platí, že čím časněji je nádorové onemocnění zachyceno, tím lepší jsou léčebné výsledky. Současně jsou i nižší finanční náklady na léčbu a celková náročnost pro nemocného. První stadia zhoubných nádorů jsou prakticky vždy vyléčitelná, poslední (čtvrtá stadia) již obvykle vyléčit nelze. Proto Vám Česká onkologická společnost předkládá celou řadu tipů, co můžete udělat sami pro sebe i pro své blízké, abyste se onemocnění rakovinou vyhnuli úplně a nebo jej pomohli odhalit včas, dokonce ještě než rakovina propukne (tzv. prekanceróza) a nebo na samém začátku nemoci, tedy v době, kdy je dobře léčitelná. Dozvíte se, jaké screeningové programy pro vás organizuje stát, na jaká preventivní vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění máte nárok a co dalšího pro sebe můžete udělat.
Nekuřte a choďte včas na preventivní prohlídky a vyšetření!
Nejnovější články a videa
7. října 2015 proběhl další živý přenos o prevenci rakoviny, tentokrát u příležitosti Dne pro zdravá prsa, který se celosvětově připomíná 15. října. Na vaše otázky odpovídala paní primářka MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD. Ptali jste se na všechno, co vás zajímá o včasném odhalení rakoviny prsu, samovyšetřování, mammografii a prevenci rakoviny prsu. Připravili jsme pro vás záznam živého vysílání. Najděte si otázku (kapitolu), která vás zajímá a poslechněte si, jak na ní paní primářka odpověděla.
Vyzkoušejte si, co víte o dědičnosti zhoubných nádorů v našem krátkém testu. Test byl použit během živého přenosu na téma Dědičnost zhoubných nádorů. Test připravila Doc. MUDr. Lenka Foretová, PhD., primářka Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů Masarykova onkologického ústavu v Brně
Nabízíme vám záznam živého webcastu o dědičnosti zhoubných nádorů, ve kterém Doc. MUDr. Lenka Foretová, PhD., primářka Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů Masarykova onkologického ústavu v Brně, odpovídala na dotazy návštěvníků portálu. Živý přenos je součástí seriálu o prevenci, v němž vám odpovídají odborníci ze Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti. Udělejte si náš test pod videem.
Nabízíme vám záznam živého webcastu o závislosti na tabáku, ve kterém Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc. hodinu zodpovídala vaše otázky a dávala rady a tipy, jak se kouření zbavit. Ptali jste se na vodní dýmky v čajovnách, e-cigarety, opékání buřtů, šňupací tabák a na mnoho dalšího. Víte, co má snaha přestat kouřit společného s rozvodem nebo snahou naučit se jezdit na kole a co má společného šest krabiček s jedním rentgenovým snímkem? Patříte-li mezi jeden a tři čtvrtě miliónu kuřáků v České republice a chcete přestat, určitě si záznam poslechněte. Nechcete-li poslouchat celý záznam, vyberte si v části "Kapitoly" (u videa) jen témata, která vás zajímají. A na závěr si můžete otestovat své znalosti z oblasti léčby závislosti na tabáku. Video je zajímavé i pro nekuřáky!
Otestujte si své znalosti z oblasti léčby závislosti na tabáku. Test byl použit během živého přenosu s názvem Třetinu všech nádorových onemocnění způsobuje kouření. Jak se ho zbavit? Video je zajímavé i pro nekuřáky! Test připravila Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc.z Ústavu hygieny a epidemiologie 1. Lékařské fakulty UK a VFN Praha.
Přednáška zazněla na 3. ročníku vzdělávacího semináře s názvem Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře na Brněnských onkologických dnech v roce 2015. Letošní ročník měl podtitul Edukační programy - výchovou k prevenci nádorového onemocnění, ale zabýval se i péčí o onkologického pacienta v ordinaci praktického lékaře.
Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti ve spolupráci s Brněnskými onkologickými dny a multimediálním portálem MojeMedicina pro Vás připravil záznam živého přenosu z Brněnských onkologických dní 2015 na téma prevence rakoviny, který se uskutečnil ve středu 8. dubna na Brněnském výstavišti. Lékaři odpovídali na dotazy veřejnosti 90 minut a zodpověděli 41 otázek na téma rizika vzniku zhoubných nádorů a životní styl, systém prevence v ČR, dědičnost zhoubných nádorů, prevence u dětí a především z oblasti genetických rizik, prevence a screeningu rakoviny tlustého, střeva, prsu, gynekologických a urologických nádorů. Poslechněte si odpovědi na otázky veřejnosti.
Sekce preventivní onkologie ČOS ve spolupráci s portálem MojeMedicina.cz pro vás připravil cyklus živých přenosů na téma prevence rakoviny. První přenos bude z Brněnských onkologických dnů ve středu 8. dubna v 16 hodin a pak každou první středu v měsíci v 16 hodin na portálu MojeMedicina.cz.
Přednáška zazněla na vzdělávacím semináři s názvem Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře na Brněnských onkologických dnech v roce 2014.
Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti ve spolupráci s portálem MojeMedicina.cz připravuje sérii živých debat s veřejností, ve kterých se můžete zeptat odborníka na všechno, co vás zajímá z oblasti prevence rakoviny.
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) v úterý 14. října 2014 informovala o vydání 4. revize Evropského kodexu proti rakovině, který byl vypracován za spoluúčasti Evropské komise. Nová verze kodexu byla vypracována na základě nejnovějších vědeckých poznatků a obsahuje celkem 12 doporučení pro zdravější životní styl, která by měla podpořit prevenci nádorových onemocnění napříč Evropou.
Sekce preventivní onkologie ČOS pro vás připravila živý internetový přenos.
Protože si předky ani vzhled své kůže nemůžeme vybrat, zbývá nám pro účinnou prevenci prakticky výlučně ochrana proti slunečnímu záření. Která ze složek slunečního světla je vlastně pro vznik rakoviny kůže a především melanomu ta nejnebezpečnější?
Liga proti rakovině letos již po osmnácté, na téma prevence rakoviny plic.
Zapište si data příštích screeningových vyšetření vás a vašich blízkých do Deníku pacienta!
Deník pacienta je mobilní aplikace pro všechny, kterým není lhostejné jejich vlastní zdraví. Cílem Deníku pacienta je poskytnout uživateli komplexní přehled o jeho zdravotních záznamech, užívaných lécích, prodělaných očkováních, alergických reakcích atd. Zdravotní informace si ukládá a třídí sám uživatel. Má tak možnost sledovat vývoj své choroby, zaznamenat v měřících modulech důležité údaje a ty pak společně s lékařem vyhodnotit při další prohlídce.