Onkologická prevence

Onkologická prevence je důležitým bodem Národního onkologického programu České republiky. Podle Světové zdravotnické organizace se lze každému třetímu onemocnění rakovinou vyhnout. Stačí k tomu úprava životního stylu, tomu se říká primární onkologická prevence. U každého jednotlivce však nedokážeme nádorovému onemocněním předejít, pak je zde tzv. sekundární prevence, která spočívá v časném záchytu nádorového onemocnění preventivními vyšetřeními. V onkologii platí, že čím časněji je nádorové onemocnění zachyceno, tím lepší jsou léčebné výsledky. Současně jsou i nižší finanční náklady na léčbu a celková náročnost pro nemocného. První stadia zhoubných nádorů jsou prakticky vždy vyléčitelná, poslední (čtvrtá stadia) již obvykle vyléčit nelze. Proto Vám Česká onkologická společnost předkládá celou řadu tipů, co můžete udělat sami pro sebe i pro své blízké, abyste se onemocnění rakovinou vyhnuli úplně a nebo jej pomohli odhalit včas, dokonce ještě než rakovina propukne (tzv. prekanceróza) a nebo na samém začátku nemoci, tedy v době, kdy je dobře léčitelná. Dozvíte se, jaké screeningové programy pro vás organizuje stát, na jaká preventivní vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění máte nárok a co dalšího pro sebe můžete udělat.     

Nekuřte a choďte včas na preventivní prohlídky a vyšetření!

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 135 zrušit všechny filtry
Výzva k podpoře projektu Rok psychoonkologické prevence

Hledáme podporu pro projekt Rok psychoonkologické prevence #MysliProtiRakovině. Cílem projektu je věnovat se doposud opomíjené možnosti využití psychologických poznatků při prevenci a zvládání onkologického onemocnění. Výbor České onkologické společnosti vyjádřil na svém zasedání 26. 9. 2017 podporu projektu.

Přehled center plastické chirurgie, provádějící preventivní operace prsů s rekonstrukcí u žen s vysokým (dědičným) rizikem nádorů prsu.

Jak je na tom vaše prostata, můžete zjistit, pokud se zapojíte do projektu„Časný záchyt rakoviny prostaty“, který VZP realizuje ve spolupráci s Českou urologickou společností.

MUDr. Jozef Čupka

Vyzkoušejte si, co víte o riziku alkoholických nápojů pro vznik zhoubných nádorů.

Lékaři a vědci dnes již vědí, že stres je jedním z důležitých rizikových faktorů vzniku rakoviny. Jak ale stres změřit? Známým nástrojem je škála životních událostí a posouzení míry jejich stresovosti dle Holmese a Raheho z roku 19671, ve které je seřazeno 43 událostí a dle jejich závažnosti je jim přiřazena i příslušná (spíše relativní) bodová hodnota. Body lze sčítat a míru stresu tak do určité míry i kvantifikovat.

Pohybová aktivita v prevenci nemocí - kvíz s vysvětlením
Mgr. Tomáš Vyhlídal

Pohybová aktivita se považuje za jeden z nejdůležitějších pilířů zdraví. Víte jakou roli hraje a jak moc byste se měli hýbat? Udělejte si náš test. 

Včasné odhalení rakoviny tlustého střeva - kvíz
MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D.

Víte, jak jsme na tom v České republice s výskytem rakoviny tlustého střeva? Jak dlouho nádor roste a jaké má příznaky? Kdo je v riziku, že onemocní tímto zhoubným nádorem? Jaká vyšetření se provádí k odhalení nemoci a co to je screening rakoviny tlustého střeva a v čem spočívá? Udělejte si náš test a všechno se dozvíte.

Práva kuřáků - kvíz a anketa
prof. MUDr. Drahoslava Hrubá, CSc.

Stále se hovoří o právech nekuřáků a kuřáci se cítí v této souvislosti často diskriminováni. Jak je to ale s právy kuřáků? Sekce preventivní onkologie ČOS pro vás připravila kvíz s vysvětlením k zamyšlení. Prosíme také o zodpovězení anketních otázek pod kvízem. 

Spánkem proti rakovině - kvíz s vysvětlením
prof. MUDr. Drahoslava Hrubá, CSc.

Už jste někdy slyšeli, že lidé, kteří si oblíbili noční život, mívají častěji některé zhoubné nádory? Pokud se o tomto problému chcete dozvědět něco víc, udělejte si náš test! Dozvíte se, čím to je, co to je melatonin, kdy vzniká, zda vás ohrožuje ponocování a jaká opatření se dají udělat, když ponocovat musíte, například, když pracujete na směny. Dozvíte se také třeba to, zda produkci melatoninu ovlivňuje střídání letního a zimního času. Přečtěte si o nejlevnější a nejjednodušší prevenci zhoubných nádorů! 

Organizace United European Gastroenterology vydala tiskovou zprávu Alcohol and Digestive Cancers: Time for Change, která poukazuje na alarmující spotřebu alkoholu napříč evropskými zeměmi a na její přímý i nepřímý dopad na epidemiologii zhoubných nádorů trávicího traktu.

Kouření v těhotenství
prof. MUDr. Drahoslava Hrubá, CSc.

Jste kuřácká rodina a plánujete přírůstek do rodiny nebo už máte děti? Zadrží placenta škodliviny z kouření? Má kouření rodičů vliv na dítě i po narození. Mají děti kouřících rodičů vyšší riziko onemocnění zhoubným nádorem? Stačí pro ochranu dětí otevřít okno nebo "jít na balkón"? Zkuste si udělat náš test o kouření, těhotenství a dětech.

Projekt Nekuřácké domovy

Experimentuje vaše dítě s kouřením? Víte, jaký je rozdíl mezi kuřáckým a nekuřáckým domovem? Jak moc je nebezpečné pasivní kouření? Co je zbytkový kouř? Vadí dětem, když jejich rodiče doma kouří? Na tyto a další otázky odpovídá projekt Nekuřácké domovy. 

 

Pokud máte světlou kůži, pihy s měnícím se pigmentovým znaménkem, větší množstvím mateřských znamének (> 50), vyskytl se u Vás v rodině melanom, pravidelně trávíte dovolenou u jižních moří nebo blízko rovníku a nebo máte nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roce věku, stavte se ve Stanu proti melanomu, kde budou bezplatně vyšetřena Vaše pigmentová znaménka:  

  • Praha 18. - 19. 4. Ovocný trh
  • Brno 24. 4. náměstí Svobody
  • Ostrava 25. 4. Shopping Park Avion
Světový den boje proti rakovině 4. února. Letos pod heslem "MŮŽEME. MOHU".

4. únor, Světový den proti rakovině se blíží.  Připojte se letos k celosvětové kampani i vy! Cílem celosvětového hnutí je předejít zbytečným úmrtím a zachránit milióny životů po celém světě šířením osvěty o prevenci rakoviny, vyvracením mýtů o této chorobě a vzděláváním obyvatel a tlakem na státní správy i jednotlivce, aby každý svým dílem přispěl k zastavení celosvětové epidemie rakoviny.  Letošní 4. únor proběhne pod heslem "We Can. I Can" (Můžeme. Mohu) a vyzývá všechny jednotlivce i organizace, aby se pod tímto heslem (a na sociálních sítích s tímto hashtagem #WeCanICan) připojili k celosvětovému hnutí proti rakovině. 

Více na www.worldcancerday.org

S účinnosti od 17. října 2016 vychází ve Sbírce zákonů Vyhláška o preventivních prohlídkách č. 317/2016 Sb., kterou se mění vyhláška č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách z dubna 2012