Onkologická prevence je důležitým bodem Národního onkologického programu České republiky. Podle Světové zdravotnické organizace se lze každému třetímu onemocnění rakovinou vyhnout. Stačí k tomu úprava životního stylu, tomu se říká primární onkologická prevence. U každého jednotlivce však nedokážeme nádorovému onemocněním předejít, pak je zde tzv. sekundární prevence, která spočívá v časném záchytu nádorového onemocnění preventivními vyšetřeními. V onkologii platí, že čím časněji je nádorové onemocnění zachyceno, tím lepší jsou léčebné výsledky. Současně jsou i nižší finanční náklady na léčbu a celková náročnost pro nemocného. První stadia zhoubných nádorů jsou prakticky vždy vyléčitelná, poslední (čtvrtá stadia) již obvykle vyléčit nelze. Proto Vám Česká onkologická společnost předkládá celou řadu tipů, co můžete udělat sami pro sebe i pro své blízké, abyste se onemocnění rakovinou vyhnuli úplně a nebo jej pomohli odhalit včas, dokonce ještě než rakovina propukne (tzv. prekanceróza) a nebo na samém začátku nemoci, tedy v době, kdy je dobře léčitelná. Dozvíte se, jaké screeningové programy pro vás organizuje stát, na jaká preventivní vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění máte nárok a co dalšího pro sebe můžete udělat.
Nekuřte a choďte včas na preventivní prohlídky a vyšetření!
Nejnovější články a videa
Čtvrté letošní číslo zpravodaje Národního screeningového centra se věnuje optimalizaci stávajících screeningových programů, které se všechny týkají zhoubných nádorů a zve na konferenci PREVON.
Alkohol je látka se schopností vyvolat v lidském organizmu nádorové onemocnění. Pití alkoholu prokazatelně zvyšuje riziko vzniku nádorů dutiny ústní, hrtanu, hltanu, jícnu, jater, tlustého střeva, konečníku a prsu, a zřejmě i nádorů slinivky břišní a žaludku. Alkohol je příčinou 3 až 6 % úmrtí na rakovinu. Riziko vzniku nádorů je nejvyšší u osob, které pijí alkohol každý den a/nebo ve zvýšené míře, a to bez ohledu na to o jaký alkoholický nápoj se jedná.
Jaké je riziko karcinomu prsu v České republice? Kolik procent žen chodí na pravidelná vyšetření prsu? Jak má správně probíhat samovyšetřování prsu? Jaké jsou výsledky mamografického screeningu? Chodí ženy na mamograf více v Praze nebo na Vysočině? Dají se vyšetřit i velká prsa? Co se děje po odhalení podezřelého útvaru ve screeningovém centru? První zářijovou středu jste se živě ptali na včasné odhalení rakoviny prsu paní primářky MUDr. Miroslavy Skovajsové, Ph.D. z Breast Unit Prague. U příležitosti října - měsíce rakoviny prsu, jsme pro vás připravili záznam vysílání.
Tým Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky si Vás dovoluje pozvat na letošní konferenci PreVOn 2018, která se se koná 13.–14. listopadu 2018 v TOP Hotelu Praha. Tématem konference jsou Bariéry v přístupnosti a prostupnosti screeningu zhoubných nádorů a dále proběhnou dva workshopy se zaměřením na Hodnocení a kontrolu kvality onkologické péče a Pilotní projekty časného záchytu organizované Národním screeningovým centrem ÚZIS ČR.
Pan doktor Tomáš Grega přednášel na Brněnských onkologických dnech na semináři pro praktické lékaře novinky ve screeningu kolorektálního karcinomu. Před přednáškou shrnul možnosti včasného odhalení zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku.
Paní magistra Svatava Bischofová přednášela na Brněnských onkologických dnech praktickým lékařům na téma vybrané výživové faktory v kontextu primární onkoprevence. Zeptali jsme se jí, jaká je, nebo by měla být, role praktického lékaře ve výživě a prevenci nádorových onemocnění.
Paní primářky Matouškové z Urocentra Praha jsme se na Brněnských onkologických dnech zeptali, jak je to s časným záchytem zhoubných nádorů prostaty a o jakém projektu prevence nádorů prostaty by měl každý z nás vědět?
Letošní 22. ročník Českého dne proti rakovině, při kterém můžete zakoupením žlutého kvítku měsíčku lékařského podpořit boj proti rakovině, je zaměřen na nádory tlustého střeva. Jaké jsou vaše znalosti o prevenci a včasném odhalení nádorů tlustého střeva? Udělejte si náš kvíz, poslechněte si video a kupte si dnes žlutý kvítek.
Patříte mezi jeden a tři čtvrtě miliónů lidí v České republice, kteří by chtěli přestat kouřit, ale nejde vám to? Zajímá vás, jaký je vliv kouření na vznik jednotlivých druhů zhoubných nádorů? Myslíte si, že existují zdravější cigarety nebo dýmky? Chcete vědět, jaké jsou metody léčby závislosti na tabáku? Na tyto a další otázky odpovídala v živém přenosu na Linkos první dubnovou středu prof. MUDr. Eva Králíková, CSc. v živém vysílání na Linkos. Přinášíme záznam přenosu.
Urologické malignity patří k nejčastějším onkologickým onemocněním. Jejich výskyt strmě narůstá. Víte, jaké jsou rizikové faktory, nejčastější příznaky zhoubných nádorů urogenitálního traktu a v čem spočívá prevence? Zkuste si náš krátký kvíz s vysvětlením.
Co dělat, když objevím krev v moči nebo ve spermatu? Mám se bát, když mám opakované záněty močových cest? Má na vznik zhoubných nádorů vliv kouření nebo obezita? Můžu ve 40 letech přestat s vyšetřováním varlat? Co se děje v těle, když vypiji 10 piv? Kolik máme pít tekutin? A kdo nebo co je to Urinášek? Na tyto a další otázky odpovídala v živém přenosu na Linkos 7. března 2018 onkoložka a uroložka MUDr. Michaela Matoušková. Přinášíme záznam přenosu.
Víte, že byste měli jíst hodně celozrnných výrobků, luštěniny, zeleniny a ovoce. Výborně! Dokonce se podle toho řídíte? Skvěle! Jenže se může stát, že si místo těch zdravých potravin, přinesete v dobré víře domů potravinu, která zdravá není. Právě proto, vznikl před pěti a půl rokem projekt Potraviny na pranýři Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
"Ve zdravém těle zdravý duch" jak říká staré přísloví. Platí to ovšem i naopak, tedy "veselá mysl, půl zdraví". Výzkumné studie poslední desetiletí ukazují, že mysl a tělo jsou propojeni více, že jsme si kdy mysleli. Zdá se, že pokud dokážeme dobře zvládat každodenní stresy a životní těžkosti, našemu tělu se bude fungovat lépe. Starat se o svou mysl, je stejně tak důležité jako se staráme o své tělo. Poslechněte si záznam živého přenosu z cyklu o prevenci nádorového onemocnění. Na vaše otázky odpovídal v živém přenosu na Linkos 7. února 2018 psychoonkolog PhDr., Ing. Martin Pospíchal. Po krátkém úvodu zodpovídal pan doktor dotazy od posluchačů.
Poslechněte si záznam živého přenosu o výživě jako prevenci nádorového onemocnění. Na vaše otázky odpovídala v živém přenosu na Linkos 3. ledna 2018 nutriční specialistka Mgr. Svatava Bischofová. Po krátkém úvodu na téma výživa, vybrané rizikové a ochranné faktory ve vztahu k nádorovým onemocněním, zodpověděla přednášející 16 otázek od posluchačů.
Uzel na kapesníku jako připomínka NEZAPOMEŇ na… je symbolem, který má připomenout ženám pravidelné samovyšetřování prsu, ale i návštěvu mamografu. Uzel lze samozřejmě uvázat na čemkoli co je zrovna po ruce, a nemusí to být jen záležitost ženy samotné. Do hry je dobré vtáhnout i mužskou polovinu lidstva, pánové tím mohou dát najevo svou lásku a starost o zdraví té, na které jim záleží.. Kampaň pacientské organizace Mamma HELP.