Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti ČLS J.E.P. pravidelně organizuje akce, na kterých odpovídají odborníci na otázky veřejnosti týkající se prevence zhoubných nádorů a screeningu. V dubnu 2013 a 2015 se jednalo o živé internetové přenosy z Brněnských onkologických dnů, aby se mohli ptát i lidé, kteří nebyli v sále. V roce 2016 jsme Vaše otázky soustředili přes Facebook a položili je odborníkům během Brněnských onkologických dnů, odpovědi natočili a nabízíme níže.
V období od dubna 2015 do března 2016 a v roce 2018 a 2019 jste se mohli každou první středu v měsíci ptát živě na prevenci špičkových odborníků na jednotlivé diagnózy. Ze všech těchto živých přenosů nabízíme záznam.
Nyní jsou vysílání z technických důvodů přerušena.
TIP: Pro lepší zážitek zvolte režim "Celá obrazovka" (ikonka vpravo dole na liště videa). Pro synchronizaci slidů s videem a obráceně využijte tlačítek v dolní části okna se slidy.
Články
První březnovou středu se v rámci našeho cyklu o prevenci onkologických onemocnění můžete ptát předsedkyně České onkologické společnosti České lékařské společnosti J.E.P., Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA na novou organizaci péče o onkologické pacienty v remisi, tedy po úspěšné léčbě a na onkologickou prevenci u pacientů po prodělaném onkologickém onemocnění.
Jaké je riziko karcinomu prsu v České republice? Kolik procent žen chodí na pravidelná vyšetření prsu? Jak má správně probíhat samovyšetřování prsu? Jaké jsou výsledky mamografického screeningu? Chodí ženy na mamograf více v Praze nebo na Vysočině? Dají se vyšetřit i velká prsa? Co se děje po odhalení podezřelého útvaru ve screeningovém centru? První zářijovou středu jste se živě ptali na včasné odhalení rakoviny prsu paní primářky MUDr. Miroslavy Skovajsové, Ph.D. z Breast Unit Prague. U příležitosti října - měsíce rakoviny prsu, jsme pro vás připravili záznam vysílání.
Úspěch onkologické léčby často závisí nejen na správné protinádorové léčbě, ale v nemalé míře i na včasném tlumení nežádoucích účinků této léčby a na zachování dobré kvality života. O pacienta je třeba během léčby pečovat, řešit nežádoucí účinky léčby, jeho nutriční stav a poskytnout mu dostatečnou ošetřovatelskou péči. Podpůrná léčba v onkologii je samostatný obor, jehož cílem je zajistit maximální kvalitu života během onkologické léčby a to jak kurativní, tak i paliativní.
Jste-li onkologicky nemocný, nebo o nemocného pečujete, podívejte se na záznam červnového dílu našeho živého vysílání, ve kterém 6. června odpovídal na Vaše dotazy na téma prevence onkologických komplikací podpůrnou léčbou a péčí Doc. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.
Na Brněnských onkologických dnech jsme s kamerou navštívili seminář pro praktické lékaře, tedy Vaše nejbližší lékaře, s názvem Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře. Před každou přednáškou jsme přednášejícímu odborníkovi položili jednu otázku blízkou tématu jeho přednášky. Poslechněte si, co odpověděli a co je nového v jejich oboru. Odpovědi jsou určeny onkologickým pacientům a jejich blízkým a zájemcům o onkologickou prevenci.
Správná a dostatečná výživa během léčby zhoubného nádoru je důležitou podmínkou úspěchu léčby! U poloviny nemocných je již při zjištění nemoci přítomna ztráta hmotnosti a zhoršený výživový stav. Porucha výživy může oslabovat nemocného a mít vliv i na výsledky léčby. Jste-li onkologicky nemocný, nebo o nemocného pečujete, podívejte se na záznam dalšího dílu našeho živého vysílání. 2. května 2018 odpovídal na vaše otázky na téma Prevence poklesu hmotnosti a zhoršení výživového stavu během onkologické léčby pan primář MUDr. Viktor Maňásek.
Patříte mezi jeden a tři čtvrtě miliónů lidí v České republice, kteří by chtěli přestat kouřit, ale nejde vám to? Zajímá vás, jaký je vliv kouření na vznik jednotlivých druhů zhoubných nádorů? Myslíte si, že existují zdravější cigarety nebo dýmky? Chcete vědět, jaké jsou metody léčby závislosti na tabáku? Na tyto a další otázky odpovídala v živém přenosu na Linkos první dubnovou středu prof. MUDr. Eva Králíková, CSc. v živém vysílání na Linkos. Přinášíme záznam přenosu.
Co dělat, když objevím krev v moči nebo ve spermatu? Mám se bát, když mám opakované záněty močových cest? Má na vznik zhoubných nádorů vliv kouření nebo obezita? Můžu ve 40 letech přestat s vyšetřováním varlat? Co se děje v těle, když vypiji 10 piv? Kolik máme pít tekutin? A kdo nebo co je to Urinášek? Na tyto a další otázky odpovídala v živém přenosu na Linkos 7. března 2018 onkoložka a uroložka MUDr. Michaela Matoušková. Přinášíme záznam přenosu.
"Ve zdravém těle zdravý duch" jak říká staré přísloví. Platí to ovšem i naopak, tedy "veselá mysl, půl zdraví". Výzkumné studie poslední desetiletí ukazují, že mysl a tělo jsou propojeni více, že jsme si kdy mysleli. Zdá se, že pokud dokážeme dobře zvládat každodenní stresy a životní těžkosti, našemu tělu se bude fungovat lépe. Starat se o svou mysl, je stejně tak důležité jako se staráme o své tělo. Poslechněte si záznam živého přenosu z cyklu o prevenci nádorového onemocnění. Na vaše otázky odpovídal v živém přenosu na Linkos 7. února 2018 psychoonkolog PhDr., Ing. Martin Pospíchal. Po krátkém úvodu zodpovídal pan doktor dotazy od posluchačů.
Poslechněte si záznam živého přenosu o výživě jako prevenci nádorového onemocnění. Na vaše otázky odpovídala v živém přenosu na Linkos 3. ledna 2018 nutriční specialistka Mgr. Svatava Bischofová. Po krátkém úvodu na téma výživa, vybrané rizikové a ochranné faktory ve vztahu k nádorovým onemocněním, zodpověděla přednášející 16 otázek od posluchačů.
I letos pro vás Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti připravila možnost zeptat se odborníků na prevenci a včasný záchyt zhoubných nádorů. V poslední den letošních Brněnských onkologických dnů jsme přečetli odborníkům na prevenci vaše otázky, které jste zaslali před konferencí na Linkos. Odpovědi jsme pro vás natočili a tak si je můžete poslechnout.
V příštím týdnu se koná největší tuzemský onkologický kongres Brněnské onkologické dny. Již po čtyřicáté se sejdou odbornosti, které se starají o onkologicky nemocné, onkologové, chirurgové, radioterapeuti, sestry, laboranti, psychologové, praktičtí lékaři, farmaceuti a další zdravotnické profese. Na jednom místě se potkají také špičkoví odborníci, kteří se specializují na onkologickou prevenci a tak toho využijeme a položíme jim vaše otázky.
První březnovou středu odpovídala na vaše otázky týkající se se prevence urologických zhoubných nádorů paní MUDr. Michaela Matoušková z Urocentra Praha. Připravili jsme pro vás záznam živého vysílání.
V prvním letošním díle série živých vysílání na téma prevence rakoviny, kterou organizuje Sekce preventivní onkologie ČOS ve spolupráci s portálem MojeMedicina každou první středu v měsíci, jste se ptali na prevenci zhoubných nádorů dýchacích cest paní prof. MUDr. Jany Skřičkové, CSc., přednostky Kliniky nemocí plicních z Fakultní nemocnice v Brně a členky Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti.
Na konci loňského roku jsme odvysílali živý přenos na téma prevence a včasné odhalení zhoubných nádorů varlat. Na vaše otázky odpovídala doktorka prim. MUDr. Viera Bajčiová, CSc. z Dětské nemocnice v Brně. Ptali jste se ale i jak ochránit naše děti a dospívající před dalšími druhy zhoubných nádorů. Připravili jsme pro vás záznam živého vysílání. Nechcete-li poslouchat celý záznam, vyberte si v části "Kapitoly" (u videa) jen témata, která vás zajímají.
Nabízíme vám záznam živého webcastu o dědičnosti zhoubných nádorů, ve kterém Doc. MUDr. Lenka Foretová, PhD., primářka Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů Masarykova onkologického ústavu v Brně, odpovídala na dotazy návštěvníků portálu. Živý přenos je součástí seriálu o prevenci, v němž vám odpovídají odborníci ze Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti. Udělejte si náš test pod videem.