Prevence zhoubných nádorů plic spočívá ve zdravém životním stylu, účasti na pravidelných preventivních prohlídkách, a především, ve vyhýbání se rizikovým faktorům. K nejvýznamnějším rizikovým faktorům patří kuřáctví tabákových výrobků, zejména cigaret. Více než 95% mužů a 80% žen, kteří touto chorobou onemocní, jsou současnými nebo bývalými kuřáky.
1. 1. 2022 by spuštěn populační screeningový program časného záchytu karcinomu plic, který se zaměřuje na záchyt rakoviny plic u rizikové populace.
Prevencí zhoubného nádoru plic a průdušek je nekouřit.
V této části najdete články, videa a rozhovory týkající se prevence a časného záchytu zhoubných nádorů průdušek, plic a pohrudnice.
Články
Praha, 15. srpna 2024, Tisková zpráva Nezisková organizace Moje plíce, z.s., pořádá osvětovou kampaň Šlápni do toho, která poběží až do 30. 9. 2024. Jejím cílem je motivovat širokou veřejnost i samotné onkologické pacienty k pravidelnému pohybu, především k jízdě na kole. Pravidelný pohyb je totiž nedílnou součástí prevence nádorových onemocnění a kolo umožňuje aktivitu, která má celou řadu benefitů také při zotavování z nemoci.
Tisková zpráva Moje plíce, z.s., Praha, 9. 4. 2024 – Rakovinou plic v České republice ročně onemocní přibližně 6000 osob a 85 % z nich dříve nebo později tomuto onemocnění podlehne. Zároveň se také s rozvojem moderní medicíny neustále zlepšují vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení života za současného udržení jeho kvality. Metody léčby jsou stále více voleny na míru konkrétním pacientům, proto je podmínkou léčebného úspěchu správná diagnostika provedená v co nejkratším čase. Jedině u pacienta, o jehož onemocnění bylo zjištěno maximum možných detailů, je možné správně zvolit léčebný plán.
19. 7. 2022. Tisková zpráva, Plice.online, Addicts. Každý rok onemocní rakovinou plic přibližně 6500 Čechů. Asi 5400 lidí ročně onemocnění podlehne. U 85 % pacientů je nemoc objevena pozdě – ve stádiu, které nelze vyléčit. Odhalit nádor co nejdříve pomáhá od ledna národní program časného záchytu rakoviny plic. V dospělé populaci ČR je však zatím povědomí o programu nízké. Ukázal to reprezentativní průzkum, který v červenci 2022 realizovala výzkumná agentura Evalytics pro vzdělávací platformu Plice.online ku příležitosti Světového dne boje s rakovinou plic. Ten připadá každoročně na 1. srpen.
Pokud se chcete dozvědět více o novém Programu časného záchytu karcinomu plic, navštivte web prevenceproplice.cz nebo se podívejte na video, které vysvětluje koho se nový screeningový program týká, jak probíhá a co se děje, je-li nemoc odhalena.
Podívejte se na záznamy přednášek, které byly natočeny na Semináři k zavedení časného záchytu karcinomu plic na letošní konferenci PREVON dne 22. 9. 2021. Konferenci PREVON každoročně pořádá Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, kterému patří poděkování za pořízení záznamu konference!
Vedle celoplošného státem organizovaného screeningu rakoviny prsu, kolorekta a děložního čípku bude brzy spuštěn také Screening rakoviny plic, který se bude zaměřovat na záchyt rakoviny plic u rizikové populace. Bude se týkat lidí, kterým je mezi 55 až 74 lety a kouří dvacet a více let let dvacet cigaret denně. Mohou to být i ti, kteří přestali kouřit před méně než 10-15 lety, ale byli to denní kuřáci dvaceti cigaret po dobu dvaceti let nebo třeba čtyřiceti cigaret po dobu deseti let.
Patříte mezi jeden a tři čtvrtě miliónů lidí v České republice, kteří by chtěli přestat kouřit, ale nejde vám to? Zajímá vás, jaký je vliv kouření na vznik jednotlivých druhů zhoubných nádorů? Myslíte si, že existují zdravější cigarety nebo dýmky? Chcete vědět, jaké jsou metody léčby závislosti na tabáku? Na tyto a další otázky odpovídala v živém přenosu na Linkos první dubnovou středu prof. MUDr. Eva Králíková, CSc. v živém vysílání na Linkos. Přinášíme záznam přenosu.
Vaše otázky zodpověděla během Brněnských onkologických dnů prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc., přednostka Kliniky nemocí plicních z Fakultní nemocnice v Brně.
I letos pro vás Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti připravila možnost zeptat se odborníků na prevenci a včasný záchyt zhoubných nádorů. V poslední den letošních Brněnských onkologických dnů jsme přečetli odborníkům na prevenci vaše otázky, které jste zaslali před konferencí na Linkos. Odpovědi jsme pro vás natočili a tak si je můžete poslechnout.
V prvním letošním díle série živých vysílání na téma prevence rakoviny, kterou organizuje Sekce preventivní onkologie ČOS ve spolupráci s portálem MojeMedicina každou první středu v měsíci, jste se ptali na prevenci zhoubných nádorů dýchacích cest paní prof. MUDr. Jany Skřičkové, CSc., přednostky Kliniky nemocí plicních z Fakultní nemocnice v Brně a členky Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti.
Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti ve spolupráci s Brněnskými onkologickými dny a multimediálním portálem MojeMedicina pro Vás připravil záznam živého přenosu z Brněnských onkologických dní 2015 na téma prevence rakoviny, který se uskutečnil ve středu 8. dubna na Brněnském výstavišti. Lékaři odpovídali na dotazy veřejnosti 90 minut a zodpověděli 41 otázek na téma rizika vzniku zhoubných nádorů a životní styl, systém prevence v ČR, dědičnost zhoubných nádorů, prevence u dětí a především z oblasti genetických rizik, prevence a screeningu rakoviny tlustého, střeva, prsu, gynekologických a urologických nádorů. Poslechněte si odpovědi na otázky veřejnosti.
Sekce preventivní onkologie ČOS ve spolupráci s portálem MojeMedicina.cz pro vás připravil cyklus živých přenosů na téma prevence rakoviny. První přenos bude z Brněnských onkologických dnů ve středu 8. dubna v 16 hodin a pak každou první středu v měsíci v 16 hodin na portálu MojeMedicina.cz.
Liga proti rakovině letos již po osmnácté, na téma prevence rakoviny plic.
Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti pro vás připravila živou diskusi o prevenci rakoviny v rámci Brněnských onkologických dnů. Živé vysílání proběhlo na portálu MojeMedicina.cz a záznam můžete najít také na Linkos.cz. Lékaři odpověděli na více, než 50 dotazů z oblasti primární prevence, screeningu a genetických rizik, rakoviny tlustého střeva, prsu a děložního čípku, ale také dotazy na prevenci zhoubných nádorů plic, nádorů u dětí a dospívajících a otázky z oblasti rizik v životním stylu.